Kültür & Sanat

Sömestirde Evde Yapabileceğiniz Etkinlikler

Sömestir döneminde evde çocuklarınız ve ailenizle keyifli, dolu dolu vakit geçirmek istiyorsanız sömestirde evde yapabileceğiniz etkinlikler yazımıza mutlaka göz atmalısınız!

Covid 19 (Koronavirüs) hastalığının tüm dünyayı etkisi altına alması dolayısıyla eğitimi evde tamamlıyor. Ayrıca işlerimizi evde yapıyor ve evlerden çıkmamaya çalışıyoruz. Özel günler, bayramlar, tatiller de pandemi sebebiyle evlerde geçiyor. Durum böyle olunca evde geçirilen vakit artıyor, yapılabilecek etkinlikler giderek azalıyor. Bu yıl diğer birçok yıldan farklı olarak ara tatil (sömestir) dönemini evlerde geçiriyoruz. Bu yüzden farklı etkinliklere ihtiyaç duyuyor olabilirsiniz. Biz de size yardımcı olmak ve okula biraz da olsa ara vererek eğlenmeye ihtiyacı olan çocuklar için sömestirde evde yapabileceğiniz etkinlikler neler, blog yazımızda bahsettik! Tatil dönemi boyunca evde ihtiyacınız olan her şeye ÇiçekSepeti‘nden ulaşabilirsiniz. Ayrıca Mobil Uygulama üzerinden alışveriş yaparak çeşitli fırsatlar ve sürpriz hediyeler kazanma şansını yakalayabilirsiniz!

Sömestirde Evde Çocuklarla Yapabileceğiniz Etkinlikler

Evde Birlikte Egzersiz Yapın

Sömestrda evde yapılabilecek etkinlikler
Sömestirde Evde Yapılabilecek Etkinlikler: Birlikte Eğlenceli Sporları Yapmayı Deneyin

Pandeminin hayatımıza dahil olmasıyla beraber evlerde geçirdiğimiz vakit oldukça arttı. Zaman zaman spor salonlarının kapanması, belli yaş gruplarındaki çocukların dışarıya çıkış zamanlarının kısıtlı olması ve çocukların enerjilerini tam olarak atamaması da pandeminin beraberinde getirdiklerinden bazılarıydı. Sömestir (ara tatil) döneminde çocuklarınız ile birlikte evde egzersiz yaparak onların kas gelişimlerine yardımcı olabilirsiniz. Ayrıca enerjilerini atmalarını da sağlayabilirsiniz. Özellikle eğitim döneminde vakitlerinin büyük bir kısmını televizyon, tablet ya da bilgisayar başında geçiren gelişim çağındaki çocukların, vücutlarını hareket ettirmeleri oldukça büyük bir önem taşıyor. Onların vücutlarını zorlamayacak etkinlikler yapabilirsiniz. Böylece hem bedensel hem zihinsel gelişimlerine yardımcı olarak evdeki zamanınızı değerlendirebilirsiniz. Çocuklara faydalı olacak farklı egzersizler için Evde 5 Çocuk Egzersizi yazımıza göz atabilirsiniz!

Çeşitli Kutu Oyunları Oynayın

Sömestr etkinlikleri
Sömestirde Evde Yapılabilecek Etkinlikler: Çeşitli Kutu Oyunları Oynayın

İşten, okuldan ya da farklı uğraşlardan dolayı çok yoğun olduğunuz, sevdiklerinizle birbirinize zaman ayıramadığınız dönemler olmuştur. Sömestir, çocukların okul ile ilgili sorumluluklarının daha az olduğu bir ara tatil dönemidir. Dolayısıyla siz de biraz vakit ayırıp çocuklarınızla daha fazla vakit geçirebilirsiniz. Çeşitli kutu oyunlarıyla ailece keyifli vakit geçirip bir yandan çocukların zihinsel olarak çalışmalarını devam ettirmiş olursunuz. Herkesin seveceği bir kutu oyununu tercih edebilirsiniz. Böylece tatil günlerini hep birlikte oyun oynayarak ve güzelce vakit geçirerek değerlendirebilirsiniz. En uygun kutu oyunu çeşitleri için Kutu Oyunları kategorisine göz atmayı unutmayın!

Keyifli Filmler İzleyin

Sömestrda evde yapılabilecek etkinlikler
Sömestirde Evde Yapılabilecek Etkinlikler: Keyifli Filmler İzleyin

Evde çocuklar ile birlikte film izlemek, evde yapabileceğiniz etkinlikler arasında en keyifli olanlardandır. Her ne kadar dünyayı etkisi altına alan Koronavirüs dolayısıyla hepimiz evde olsak da, ailece birlikte geçirilen vakit her zaman çok fazla olmayabiliyor. Günün büyük bir kısmını kapsayan mesailer, yetişmesi gereken ödevler, sınavlar, ev işleri derken ailemize ayırdığımız vakit yine de az olabiliyor. Çocukların sömestir tatili gelmişken bunu fırsat bilerek çocuklar ile, ailenizle geçirdiğiniz vakti biraz daha artırabilirsiniz. En güzel aile filmlerini, çocuk filmlerini, animasyonları birlikte keyifle izleyebilirsiniz. Böylece hem birlikte hem de eğlenceli dolu dolu saatleriniz olacak! Filminizi açmadan önce mısır patlatma makinesi yardımıyla mısır da patlatarak sinema ortamını evde oluşturabilirsiniz.

Eğlendirici ve Öğretici Kitaplar Okuyun

Sömestirde Evde Yapılabilecek Etkinlikler
Sömestirde Evde Yapılabilecek Etkinlikler: Eğlendirici ve Öğretici Kitaplar Okuyun

Sömestir her ne kadar bir tatil olsa da, okula dönüşte çocukların zorlanmaması için arada okula yönelik aktivitelerin de unutulmaması, bazı davranışların pekiştirilmesi gerekir. Çocuklara okuma alışkanlığı kazandırmanıza yardımcı olacak, okumayı henüz öğrenen çocukların okumayı unutmamasını sağlayacak ve aynı zamanda ailece vakit geçirmenize de olanak tanıyacak kitap okuma etkinliğini de sömestirda tercih edebilirsiniz. Böylece bu tatili bir arada, dolu dolu ve eğlenceli şekilde geçirebilirsiniz. Kitap okuma saatinde etrafta çocukların dikkatini dağıtabilecek herhangi bir şey bulundurmamaya dikkat edebilirsiniz. Böylece çocuklar çok daha uzun süre boyunca kitap okur. Ve ayrıca okuduklarından verim alır. Hem çocuklar hem de kendiniz için; ilgi alanlarına yönelik, keyifle okunabilecek farklı türdeki kitaplar için ÇiçekSepeti’nin Kitap kategorisine göz atabilirsiniz. Ayrıca Çocuklara Okumayı Sevdirecek Çocuk Kitapları yazımız da göz atabilirsiniz. Çizgi romanlar, hikaye kitapları, karikatürler, yemek kitapları, romanlar… Hem kendiniz hem sevdikleriniz için aradığınız her şey ÇiçekSepeti’nde #VarVar!

Çeşitli Hobileri Hayata Geçirin

Sömestrda evde yapılabilecek etkinlikler
Sömestirda Evde Yapılabilecek Etkinlikler: Çeşitli Hobileri Hayata Geçirin

Sömestirde ailece bir arada olduğunuz zamanları çeşitli hobiler ile de değerlendirebilirsiniz. Puzzle (yap-boz), çeşitli boyamalar gibi hem rahatlatıcı hem geliştirici etkinler yapılabilirsiniz. Çeşitli enstrümanlar ile çocuklarınızı farklı hobilere yönlendirebilirsiniz. Özellikle yap-boz (puzzle) gibi zihinsel gelişim açısından birçok faydası bulunan oyuncakları tercih edebilirsiniz. Karmaşık yapıları çözmek beyin hücreleri arasındaki bağlantıları güçlendirmeye yardımcı olurken yeni ilişkilerin oluşmasını da sağlıyor. Sömestir tatilinde çocuklar ile bu tarz etkinleri gerçekleştirirken aileniz ile derin bağlar da kurabilirsiniz. Üstelik bu tarz etkinlikler zihinsel hızı ve düşünce süreçlerini geliştirdiği için de aynı zamanda çocukların gelişimi için faydalı olacaktır. ÇiçekSepeti’ndeki binlerce puzzle, hobi ürünü ve enstrüman çeşitleri arasından kendiniz ve çocuklarınız için en uygun olanları tercih ederek sömestir tatilini renklendirebilirsiniz!

Birlikte Lezzetli Yemekler Yapın

Evde çocuklarla etkinlik
Sömestirde Evde Yapılabilecek Etkinlikler: Birlikte Lezzetli Yemekler Yapın

Yeni normal düzen ile birlikte evde ve özellikle mutfakta geçirdiğimiz zamanın arttığını söyleyebiliriz. Evde yemek yapma keyfini, sömestir dönemi boyunca okula kısa bir ara veren enerji dolu minikler ile mutfakta keyifli vakitler geçirebilirsiniz. Minikler mutfakta sizinle vakit geçirirken hem size yardım edip hem de birtakım becerilerini geliştirebilirler. Sonra da o yemekleri hep birlikte afiyet le yemesi kalır!

Çocukların okula ara verdiği sömestir döneminde ya da hayatın herhangi bir anında ihtiyacınız olan binlerce ürüne uygun fiyatları ile oturduğunuz yerden, ÇiçekSepeti‘nden ulaşabilirsiniz! Farklı ödeme seçenekleri ve teslimat imkanları ile ÇiçekSepeti’nden alışveriş yapmanın keyfini çıkarın!

Ayrıca ilginizi çekecek diğer yazılarımız:

Aybüke

1998 yılında dünyaya gelen Aybüke, ilköğretim ve lise eğitimini Kocaeli'de tamamladı. Ardından üniversite eğitimini Marmara Üniversitesi Türk Dili ve Edebiyatı bölümünde başarıyla gerçekleştirdi. Çeşitli ajanslarda ve dergilerde sosyal medya uzmanlığı, içerik üretimi, editörlük gibi işlerde çalıştı. 2020 itibarıyla ÇiçekSepeti'nde Copywriter olarak çalışmaya başladı. Şu an hala ÇiçekSepeti bünyesinde Ev&Yaşam, Yapı&Market, Süpermarket, Hediye, Hobi ve benzeri alanlarda içerik üretimi yapmaya devam ediyor.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir