Kendin Yap (DIY)

Soya Mumu Nasıl Yapılır, Faydaları Nelerdir? (DIY)

Yaşam alanlarını dekore ederken birçok farklı parça kullanılır. Bu parçaların bazıları sadece dekoratif amaçlıyken bazıları ise hem dekoratif hem de kullanım amaçlıdır. İşte mumlar ikinci seçenek için en uygun örnektir. Hem dekoratif hem de kullanım amaçlı olan kokulu mumlar, yaşam alanlarına farklı bir hava katar. Peki, zararsız ve tamamen doğal mumunuzu kendiniz yapmaya ne dersiniz? Bu yazımızda son dönemlerde oldukça popüler olan soya mumu yapımı ve soya mumu hakkındaki tüm bilgileri bulabilirsiniz.

Farklı, doğal ve elinizin değdiği malzemeleri yaşam alanlarında kullanmayı seviyorsanız, kendin yap fikirleri tam size göre diyebiliriz. Soya mumu yapımı da son zamanlarda kendin yap fikirleri arasında yükselen bir trend. Nedeni ise soya mumunun doğal, yoğun ve çevreye hiçbir zararı olmaması… Üstelik astım gibi solunum yolları hastalıkları başta olmak üzere birçok şeye faydası bile var.

Soya Mumu Nedir?

Soya mumu nedir?
Yaşam alanlarında kullanabileceğiniz soya mumu, dekoratif olarak da hoş bir görüntü sunar.

Soya mumu, soya fasulyesinden elde edilen yağlarla hazırlanan mum çeşitlerine verilen genel isimdir. Bu mumlar %100 doğal olmanın yanı sıra içerisinde hayvansal hiçbir madde bulundurmadığı için vegandır. Doğada kolayca çözünür ve geri dönüşümü de yapılır. Bu nedenle hem kendi sağlığınız için hem de doğanın korunması için klasik mumlar yerine soya mumunu tercih edebilirsiniz. Ek olarak kronik solunum yolu hastalığı vb. rahatsızlıkları olanlar için kimyasal madde içeren mumlar zararlıdır. Fakat soya mumu bu tarz rahatsızlıkları olanlar içinde zararsızdır. Hamileler ve küçük çocuk sahibi olan ebeveynlerde rahatlıkla soya mumlarını kullanabilir.

Soya mumunu diğer mumlardan ayıran bir diğer özellik ise yanma süresidir. Standart mumlara göre çok daha uzun süre yanan mum, kolay bitmeyeceği için ekonomik açından da rahat etmenizi sağlar.

Evde Soya Mumu Nasıl Yapılır?

Evden soya mumu yapımı
Evde soya mumu yapmak isterseniz aşağıdaki adımları izlemeniz yeterli olacaktır.

Malzemeler: Soya mum tabakası, cam kase, yapacağınız mum kadar fitil, mumluk olarak kullanılacak kap, aromatik yağlar (lavanta yağı, portakal yağı, ardıç yağı gibi sevdiğiniz kokular), ahşap karıştırma çubuğu ve makas.

Hazırlanışı:

  • İlk adım olarak soya mumunu 76 ile 86 derece arasında eritmeniz gerek. Bu işlemi benmari yöntemi ile yapmanız doğallığın korunmasını sağlayacaktır. Tencereye su koyun ve kaynatın. Sonrasında soya mum kalıbını cam bir kaseye yerleştirin. Yavaş yavaş tahta kaşıkla karıştırarak eritin. Eğer tek bir mum yapacaksanız,  cam mum kabı içerisinde de bu işlemi yapabilirsiniz. Ayrıca benmari yerine mikrodalga fırında da soya mum kalıbını eritebilirsiniz.
  • Erittiğin mumları mum kaplarına böl ve nasıl kokmasını istiyorsan ona uygun aromatik yağlardan ekle. Yasemin yağı, lavanta yağı, vanilya yağı veya portakal yağı gibi aromaterapik yağlardan sevdiklerini, kokunun ne kadar yoğun olmasını istiyorsan o kadar damlat. Hafif bir koku için 10 damla yeterli olurken biraz daha yoğun kokular için 15-20 damla veya daha fazla kullanabilirsiniz.
  • Yağları da damlattıktan sonra makasla yeterli boyutta fitili kes ve mumun tam ortasına yerleştir. Sonrasında tek yapman gereken soğumasını beklemek…
  • Mumlarının dekoratif olarak daha hoş görünmesi ve daha yoğun koku elde etmek için içerisine kurutulmuş çiçekler ekleyebilirsiniz. Gül, yasemin, lavanta gibi hoş kokak ve görünen çiçeklerin kurumuş halleri mumlara oldukça yakışır.

Soya Mumunun Faydaları

Soya mumu faydaları
Soya mumu, insan zihni ve bedeni üzerinde pozitif etkisi olan bir üründür

Doğal bir ürün olan soya mumu, yakıldığında ortamdaki havayı yumuşatır ve iyi hissetmenizi sağlar. Sinir, stres, öfke, korku ve kaygı gibi negatif duygulardan arınmak için oldukça yardımcıdır. Daha iyi ve pozitif hissetmeniz için sayesinde günlük hayatın getirdiği tüm yorgunluktan arınabilirsiniz. Ayrıca uyku öncesinde kullanıldığında zihni arındırdığı için rahat bir uyku çekebilirsiniz. Böylece güne daha mutlu ve enerjik başlarsınız.

Soya mumunun bir diğer özelliği ise losyon olarak kullanılabilmesidir. Eridiği zaman soya mumunu elinize sürün ve cildinizde krem gibi ovun. İpeksi yumuşaklığın cildinize ne kadar iyi geldiğiniz göreceksiniz.

Soya Mumunun Kokusuna Göre Etkileri

Kokulu mumun faydaları
Soya mumunun genel etkileri dışında kokularının da farklı etkileri vardır

Kokular, insan zihni üzerinde farklı hisleri uyandırır. Bazı kokular sizi rahatlatırken bazıları dikkatinizi toplamanıza yarar. Şimdi gelin hangi koku, ne işe yarar birlikte bakalım:

  • Lavanta kokulu soya mumu: Stres, kaygı, huzursuzluk gibi sıkıntılı dönemlerde lavantalı soya mumu, rahatlatıcı etkisiyle sakinleşmenizi sağlar. Rahatlatıcı bitki çayları eşliğinde yakacağınız mum, gevşemenize yardımcı olacaktır.
  • Kahve kokulu soya mumu: Kahve kokusunun enerji verici ve motivasyon artırıcı olduğu bir gerçek. Sabahları uyanmakta zorluk çekiyorsanız bu mum sayesinde süreci hızlandırabilir ve güne enerjik bir başlangıç yapabilirsiniz. Ayrıca çalışırken de kahve kokulum motivasyonunuzu artıracaktır.
  • Vanilya kokulu soya mumu: Yorgun ve bitkin hissettiğiniz anlarda vanilyalı mum, enerjinizi yükseltecektir. Uyumadan önce yakmanız durumunda ise stres ve kaygıyı azaltarak daha rahat uyumanızı sağlar.
  • Sandal ağacı kokulu saya mumu: Yumuşak bir kokuya sahip olan sandal ağacı, negatif enerjiyi temizler ve daha iyi hissetmenize yardımcı olur. Solunum yoluyla vücuda alındığında beyin nöronlarının harekete geçmesiniz sağlar. Böylece psikolojik olarak daha iyi hissedersiniz.
  • Misk kokulu soya mumu: Misk, oldukça hoş bir koku olmanın yanı sıra zihni ve bedeni rahatlatıcı etkiye sahiptir. Pozitif bir ruh haline geçmek için ideal bir seçim olacaktır.

Yaşam alanlarınızı güzelleştirecek tüm ev & yaşam ürünlerini ÇiçekSepeti’nde bulabilirsiniz. Okumayı seveceğiniz diğer bazı yazılarımız:

Ümit Şimşek

1991 yılında dünyaya gelen Ümit Şimşek, ilköğretim ve lise eğitimini Ankara’da tamamladı. Marmara Üniversitesi İletişim Fakültesi’nde Radyo,Tv ve Sinema lisans eğitimi aldıktan sonra reklam ajanslarında New Media Expert, Copywriter pozisyonlarında çalıştı. 2020 yılından itibaren ÇiçekSepeti’nde Copywriter pozisyonunda elektronik, teknoloji, hobi, takı, saat, parfüm, moda başta olmak üzere farklı alanlar ve konularda içerik üretmeye devam etmektedir.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir