Trend

Tüm Detaylarıyla: Spor Malzemeleri Nasıl Temizlenir?

Spor yaparken hem kullandığınız ekipmanlarda hem de giysilerde birtakım kirlilikler oluşması mümkündür. Uzun bir koşunun ardından tişörtünüzü, taytınızı, şortunuzu temizlemeniz gerekiyor. Ayrıca tabii ki yoğun bir yoga ya da pilates dersinden sonra matınızı mutlaka temizlemeniz gerekiyor. Ama bunları yaparken bazı noktalara dikkat etmeniz de önemli. Spor malzemeleri nasıl temizlenir sorusuna cevap arıyorsanız, ayrıntıları yazımızda bulabilirsiniz!

Kimi ürünlerin temizliği biraz daha zordur. Özen ister, hassaslık ister. Spor malzemeleri de genellikle bu şekildedir. Spor ayakkabıyı, taytı, büstiyeri, egzersiz matını temizlerken dikkat etmeniz önemlidir. Çoğu spor giyim ürününü makinede yıkayabilirsiniz. Ama bazılarının ihtiyaçları farklıdır. Bu yüzden dikkat etmeniz gereken ilk nokta, ürünlerin kullanma talimatlarını okumaktır. Bu aşamadan sonra ürünleri doğru şekilde temizlemeye bir adım daha yaklaşabilirsiniz. Blog yazımızın devamında, çeşitli spor ürünlerinin temizliği ile ilgili detaylı bilgiye ulaşabilirsiniz!

Spor Malzemeleri Nasıl Temizlenir?

Spor Ayakkabı Temizliği

Spor malzemeleri nasıl temizlenir
Egzersiz Sonrası Spor Ayakkabı Temizliği Detayları, adidas Unisex Ayakkabı GW6423

Ayakkabıların temizliğinde bazı noktalara özen göstermek gösteriyor. Çoğu ayakkabının kullanma kılavuzunda, temizliğin çamaşır makinesinde yapılmaması gerektiği yazıyor. Yani, ayakkabılarınızı yıkamak için onları çamaşır makinesine atmamalısınız. Çünkü çamaşır makinesine attığınız ayakkabıların teknik özelliklerine zarar vermeniz mümkündür. Ayakkabınız makineden tertemiz çıksa da artık, özellikleri eskisi gibi olmaz. Ayrıca ayakkabılarınıza asla çamaşır suyu uygulamamalısınız. Çamaşır suyu da ayakkabılarınızın çabuk yıpranmasına sebep olan bir üründür. Çamaşır makinesinde yıkamamanız gereken ayakkabınızı kurutma makinesinde de kurutmamalısınız. Bu da yine ayakkabınızın bozulmasına sebep olan bir etkidir. Yani yüzden ayakkabınızı temizlerken bazı noktalara dikkat ederek ayakkabınızı temizleyebilirsiniz.

 • İlk olara ayakkabınızın kaba kirini kuru biz bez ile alabilirsiniz. Çamurlu ya da yağmurlu bir günün ardından ayakkabınızı temizliyorsanız bu önemlidir.
 • Daha sonra yine yumuşak ve ayakkabı için uygun bir bezi sıcak suda nemlendirebilirsiniz.
 • Nemlendirdiğiniz bez ile ayakkabınızın üzerindeki kirleri temizleyebilirsiniz.
 • Eğer ayakkabınız çok kirliyse orta serttikte bir temizlik fırçası kullanabilirsiniz. Ayrıca yine çok kirli ayakkabılar için uygun bir deterjan kullanabilirsiniz.
 • Ayakkabınızı temizlerken eğer ayakkabının orta tabanı çıkıyorsa o kısmı çıkarabilirsiniz. Bu sayede tüm parçaları detaylı şekilde temizleyebilirsiniz.
 • Son olarak ayakkabınızı kurutmak istediğinizde de ayakkabınızın içindeki suyu kuru bir bez ile emdirerek ayakkabıyı kurumaya bırakabilirsiniz.

Tayt ve Spor Sütyeni Temizliği

Spor malzemeleri nasıl temizlenir
Kullandığınız Spor Kıyafetleri Nasıl Temizleyebilirsiniz? Dar Kesim Toparlayıcı Ekstra Yüksek Bel Spor Tayt

Spor yaparken en çok kullanılan ürünler arasında tabii ki giysiler vardır. Fitness, yoga, pilates, koşu… Hangi egzersizi yapmış olursanız olun, egzersiz sonrasında kıyafetlerinizi mutlaka temizlemeniz gerekir. Tabii bu noktada kıyafetlerinizin dokusuna ve teknik özelliklerine zarar vermemeniz oldukça önemli. Bunun için de bazı noktalara dikkat edebilirsiniz.

 • Kıyafetlerinizi yıkamadan önce mutlaka kıyafetlerin üzerindeki etiketleri okumalısınız. Kıyafetlerin etiketlerine uygun olarak yıkama yaptığınız sürece kıyafetlerin teknik özelliklerine zarar vermezsiniz.
 • Kurutma makinesi kullanımı yapıyorsanız, fitness kıyafetlerinize bu kurutmaya dahil etmemelisiniz.
 • Özellikle teknik özelliklere sahip olan tayt, tişört, spor sütyeni gibi ürünleri makinede 30 derecede yıkayabilirsiniz. Eğer etikette aksi yazmıyorsa 30 derece yeterlidir.
 • Spor kıyafetleriniz için yumuşatıcı kullanmanıza gerek yoktur.
 • Bu tarz kıyafetleri makineye atarken makineye attığınız diğer ürünlere de dikkat etmelisiniz. Fermuarlı, cırt cırtlı kıyafetler spor kıyafetlerin yüzeyine zarar verebilir. Bu yüzden spor kıyafetlerinizi daha yumuşak kıyafetler ile birlikte yıkayabilirsiniz.

Egzersiz Matı Temizliği

Spor malzemeleri nasıl temizlenir
Egzersiz Matları Temizliği, Nike Move Antrenman Matı

Matlar, hem spor salonunda hem evde kullanabileceğiniz ürünlerden biridir. Her nasıl kullanıyor olursanız olun temizliğine son derece dikkat etmeniz gerekiyor. Çünkü matlar, spor yaparken en çok kirlenen alanlardan biri. Doğrudan vücudunuz ile temas eden bu alanları temizlemediğinizde bu alanlar bakteri ve mikrop yuvasına dönüşüyor. Bu da riski bir durum oluşmasına sebep oluyor. Sporunuzu herhangi bir risk altında kalmadan yapmak için her kullanımdan sonra matınızı temizleyebilirsiniz. Bunun için;

 • Matı kullandıktan sonra bir bezi ıslatıp matı nemli bezle silebilirsiniz.
 • Oluşan kötü kokuları gidermek için mat temizleme suyunuza birkaç damla aromatik yağ damlatabilirsiniz.
 • Dezenfektanlı mendiller kullanarak matınızı silebilirsiniz.
 • Kendi temizleyici malzemenizi yanınızda taşıyarak spor salonlarındaki marları da kolayca temizleyebilirsiniz.
 • Fitness kıyafetlerinizi yıkadıktan sonra kıyafetleri ütülemenize gerek yoktur.

Her antrenmandan sonra temizlik yapmak, hijyeniniz ve sağlığınız açısından son derece önemlidir. Evdeki egzersiz eşyalarınız size ait olsa bile spor salonlarında tüm eşyalar çok fazla kişi tarafından kullanıma açıktır. Kendi sağlığınız ve diğerlerinin sağlığı, hijyeni için temizliğe her zaman dikkat etmelisiniz. Çiçeksepeti’nde farklı tarzda egzersiz ekipmanlarını ve temizlik ürünlerini bulabilirsiniz!

Ayrıca ilginizi çekecek diğer yazılarımız:

Aybüke

1998 yılında dünyaya gelen Aybüke, ilköğretim ve lise eğitimini Kocaeli'de tamamladı. Ardından üniversite eğitimini Marmara Üniversitesi Türk Dili ve Edebiyatı bölümünde başarıyla gerçekleştirdi. Çeşitli ajanslarda ve dergilerde sosyal medya uzmanlığı, içerik üretimi, editörlük gibi işlerde çalıştı. 2020 itibarıyla ÇiçekSepeti'nde Copywriter olarak çalışmaya başladı. Şu an hala ÇiçekSepeti bünyesinde Ev&Yaşam, Yapı&Market, Süpermarket, Hediye, Hobi ve benzeri alanlarda içerik üretimi yapmaya devam ediyor.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir