SporSağlıklı YaşamTrend

Spora Göre Doğru Tayt Seçimi Nasıl Olur?

Spor yaparken giydiklerinize de dikkat etmeniz önemlidir. Hareketlerinizi kısıtlamayan, sporunuzu rahatça yapabileceğiniz kıyafetleri tercih ederek daha rahat şekilde egzersizinizi tamamlayabilirsiniz. Sporun türüne göre seçeceğiniz tayt da farklıdır. Hangi spor için hangi taytı seçmeniz gerektiğini yazımızın detaylarından öğrenebilirsiniz!

Açık havada ya da evde egzersiz yaparken spor giyim ürünlerini kullanmanız önemlidir. Bu sayede vücudunuz daha kolay hareket eder. Ayrıca bol kıyafetlerin aksine spor için uygun olan kıyafetler giydiğinizde giysilerinizin etrafa takılmasını da engellemiş olursunuz. Spor taytlarını günlük olarak da kombinleyebilirsiniz. Bu sayede spor bir tarzı günlük tarz ile birleştirmiş olursunuz. Spor taytlarının farklı kumaşlardan üretilebilmiş modelleri vardır. Ayrıca farklı uzunluklarda, farklı tarzlarda ve farklı sporlar için kullanabileceğiniz modeller de vardır. Sporunuzun için uygun taytı bulmak istiyorsanız yazımızın devamına göz atabilirsiniz!

Spora Göre Doğru Tayt Seçimi

Yoga Taytı

Herhangi bir tayt alırken dikkat etmeniz gereken ilk nokta, taytın sizin bedeninize uygun olmasıdır. Bedeninizden daha küçük bir tayt alırsanız vücudunuz hareket edemeyecek kadar sıkışabilir. Aksi halde de taytın bolluğu hareketlerinizin düzgün yapamamanıza sebep olur. Bu yüzden doğru bedende bir tayt son derece önemlidir. Taytın toparlayıcılık özelliği de oldukça önemli noktalardan biridir. Spor yaparken sürekli olarak taytınızı yukarı doğru çekiştirmek istemezsiniz. Bu yüzden toparlayıcılık etkisi yüksek olan bir tayt seçebilirsiniz. Hafif derecede sıkıştırma özelliğine sahip olan yoga taytları aynı zamanda geniş bel batlarına da sahiptir. Bu sayede esnemeniz çok daha kolaydır. Yoga taytlarının kaymayan esnek bantları olması gerekir. Bu sayede egzersiz esnasında sadece yogaya odaklanabilirsiniz. Çiçeksepeti’nde farklı tarzdaki yoga taytlarını keşfedebilirsiniz!

Fitness Taytı

Hummel HMLANELTA Siyah Kadın Tayt
Hangi Sporda Hangi tayt Giyilmeli? Hummel HMLANELTA Siyah Kadın Tayt

Kardiyo ya da fitness yaparken kullandığınız taytlar, yoga yaparken kullandığınız taytlardan farklı olmalıdır. Bu taytların en önemli özelliklerinden biri esnekliktir. Bu sayede her hareketi zorlanmadan uygulayabilirsiniz. Ayrıca fitness taytları, hızlı kuruyan ve nefes alan bir yapıdadır. Bu sayede en ağır antrenmanları bile konforlu şekilde tamamlayabilirsiniz. Fitness taytları aynı zamanda vücudu saran bir yapıdadır. Böylece tayt bedeninizden kaymadan rahatça sporunuzu tamamlayabilirsiniz. Yani fitness taytı çeşitleri, baştan sona konforlu bir egzersiz yapmanıza yardımcıdır.

Pilates Taytı

Spora göre tayt seçimi
Spor Türüne Göre Tayt Seçimi, Nike CZ8532-010 Essential Kadın Tayt

Yoga ile benzer görünen pilates de mat üzerinde yapabileceğiniz sporlardandır. Pilates yapmak için bir tayt seçmeniz gerekiyorsa yine dikkat etmeniz gereken ilk özellik kaydırmazlıktır. Kaydırmayan bir tayt, tüm sporlarda önemlidir. Ama pilates için çok daha fazla önemlidir. Pilates topları, egzersiz bantları ve ağırlıklar ile yapabileceğiniz pilateste, taytın kaymaması önemlidir. Ayrıca pilates taytlarında fermuarlar, düğmeler olmamasına da dikkat edebilirsiniz. Yine pilates topunu kullanırken ya da mata uzanırken bu tarz fazlalıklar size zarar verebilir. Ayrıca daha rahat hareket etmek için pilates taytlarının bel kısmının düz ve yumuşak olmasına da dikkat edebilirsiniz.

Koşu Taytı

Spora göre tayt seçimi
Koşmak için Uygun Tayt Nasıl Seçilir? Maraton Mavi Kadın Seamless Dikişsiz Desenli Tayt

Hem outdoor koşularda hem de koşu bandında yaptığınız koşularda koşu taytlarını kullanabilirsiniz. Koşu taytlarının kumaşları genellikle spandex ya da sentetiktir. Bu sayede, terlediğinizde taytlar nemin dışarı atımasını sağlar. Pamuklu kumaş taytlar ise terlediğinizde vücudunuza yapıştığı için koşmaya uygun değildir. Nefes alan taytlar aynı zamanda vücudunuzda gereksiz hareket etmez. Bu da yine koşarken ihtiyaç duyacağınız tay özelliklerinden biridir. Koşu taytlarında genellikle fermuarlı ya da fermuarsız cepler vardır. Bu cepler sayesinde koşuya çıkarken telefonunuzu, anahtarınızı ya da küçük bir cüzdanı yanınızda kolayca taşıyabilirsiniz.

Bisiklet Taytı

Spora göre tayt seçimi
Taytınızı Sporunuza Uygun Seçme Rehberi! Diadora 172718-80013 Toparlayıcı, Yüksek Bel Core 

Ve son olarak bisiklet taytları! Bisiklet taytları, diğer taytlara göre kısadır. Bu sayede bisiklet sürerken oluşabilecek tehlikelerden korunabilirsiniz. Bisiklet taytları, bedene tam oturan taytlardır. Ayrıca profesyonel bisiklet sürücüleri için oturma kısmı yastıklı olan bisiklet taytları da vardır. Bu seçenekler sayesinde daha uzun süre daha rahat bisiklet sürebilirsiniz. Teri dışarıya atma özelliğine sahip olan bisiklet taytlarını seçerseniz yine daha konforlu bir deneyim yaşamanız mümkündür.

İlginizi çekecek diğer yazılarımız:

Aybüke

1998 yılında dünyaya gelen Aybüke, ilköğretim ve lise eğitimini Kocaeli'de tamamladı. Ardından üniversite eğitimini Marmara Üniversitesi Türk Dili ve Edebiyatı bölümünde başarıyla gerçekleştirdi. Çeşitli ajanslarda ve dergilerde sosyal medya uzmanlığı, içerik üretimi, editörlük gibi işlerde çalıştı. 2020 itibarıyla ÇiçekSepeti'nde Copywriter olarak çalışmaya başladı. Şu an hala ÇiçekSepeti bünyesinde Ev&Yaşam, Yapı&Market, Süpermarket, Hediye, Hobi ve benzeri alanlarda içerik üretimi yapmaya devam ediyor.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir