Hediye Önerileri

Star Wars Işın Kılıcının Özellikleri Nelerdir? Işın Kılıcı Nasıl Yapılır?

Ne zamandır aklımda olan bir yazıyı sizinle paylaşmak istiyorum. Bu yazının, özellikle 80’li ve 90’lu yıllarda çocuk olmuş birçok kişinin ilgisini çekeceğine eminim. Evet, yazımız Star Wars ile daha da net olmak gerekirse ışın kılıcı ile ilgili! Star Wars serisinin en büyük simgelerinden biri olan ışın kılıcı hakkında bildiğiniz ya da bilmediğiniz birçok bilgiye bu yazıdan ulaşabilirsiniz.

80’li ve 90’lı yıllarda çocuk ve genç olanlar için efsane sayılabilecek anlar oldu. O yıllara damga vuran en büyük olaylardan biri, benim için Berlin Duvarı’nın yıkılması değil Star Wars serisidir. George Lucas’un büyük rüyasını sinemaya aktardığı film serisi bir devrim niteliğindeydi tüm dünyada. Onun rüyası bizim de rüyalarımızı sarmıştı. Ne yıllar ama…

star wars dance
Görsel: Giphy

Star Wars öylesine sevildi ki her cümlesi, her simgesi bir hayran kitlesi kazandı. Star Wars dediğimiz zaman aklımıza birçok şey gelebilir. Jedi, Sith, Darth Vader, Obiwan Kenobi… Asabi robot R2D2, dizide yüzümüzü gülümseten konuşmaları ile C-3PO ve daha bir çok kişinin yanı sıra benim ilk aklıma gelen filmin simgesi olarak düşündüğüm şey ise Star Wars Işın Kılıcı.

Işın kılıcının özelliklerine değinmeden önce Star Wars sevgisinin büyüklüğünden bahsedelim. Mesela bu film serisine özel bir gün var. Evet, Star Wars Günü diye bir gerçek var. Hayranlar tarafından 4 Mayıs günü kutlanan, seriyi anma ve yaşatma günü denilebilir bu gün için. Peki neden 4 Mayıs?

Star Wars ile ilgili, filmde geçen bir cümle kurun desem ilk söyleyeceğiniz cümleyi düşünün. Tabii ki “Güç seninle olsun.” yani orijinal dilinde “May the force (4th) be with you” Burada bir kelime oyunu bulunuyor.  May the 4th aynı zamanda 4 mayıs anlamına geliyor. Bu sebeple de 4 mayıs hayranların bu seriye sahip çıktığı gün.

Işın kılıcına geri dönelim. Filmlerini izleyenler bilir, bir ışın kılıcını herkes taşıyamaz. Onu taşımak için yetenek ve güvene sahip olmak gerekir. Kapalı durumda bulunan Star Wars Işın Kılıcı boyutu yaklaşık olarak 30 cm’dir. Işın kılıcı aktif hale getirildiğinde saf enerji serbest kalır ve 1 metre boyunda enerji açığa çıkar. Işın kılıcı her şeyi kesebilme özelliğine sahiptir. Bir ışın kılcını durdurabilecek tek şey başka bir ışın kılıcıdır. Bir Jedi gücünü kullanarak ışın kılıcı ile lazer silahlarından çıkan ateşi karşılayabilir.

ışın kılıcı
Görsel: Gif Image

Geleneklere göre bir Jedi’ya ilk eğitim gününde ışın kılıcı verilir. Işın kılıcını kullanmak büyük bir yetenek ve konsantrasyon gerektiğinden dolayı en iyi eğitim aracı olarak görülür. Bir Jedi eğitimini tamamlamak için kendi ışın kılıcını inşa etmek zorundadır.

Star Wars Işın Kılıcı Jedi’ler tarafından kullanılan bir silah olsa da bazı Sith’ler tarafından da kullanıyor. Hangi karakterin hangi renkte kılıç kullandığını sizlere anlatmak için küçük bir araştırma yaptım. Mavi renkli ışın kılıçları koruyucu Jedi’ler tarafından, yeşil renkli ışın kılıçları ise Jedi konseyi tarafından kullanılıyor. Kırmızı renkli ışın kılıçları ise Sith’ler tarafından tercih ediliyor.

Jedi’ler ışın kılıcı eğitimlerinde toplamda 7 farklı dövüş stilinde eğitim alırlar. Bu eğitimler Shii-co, Makashi, Soresu, Ataru, Shien / Djem So, Niman ve Juyo. Tüm eğitimini tamamladıktan ve kendi ışın kılıcını inşa ettikten sonra bir Jedi koruyucu olarak görev yapmaya hazırdır demektir.

star wars
Görsel: Giphy

Star Wars ışın kılıcını satın alabileceğiniz birçok yer var. Evde çocuğunuzla bir aktivite olarak ışın kılıcı hazırlamak isterseniz (ya da kendiniz için :) ) onun da bir yolu bulunuyor. İşte size elinizden bırakmak istemeyeceğiniz ışın kılıcının yapımı;

Öncelikle ihtiyacımız olan malzemelerden bahsedelim.

  • Beyaz renkli plastik boru ve borunun takılmasını sağlayacak başlık (Su borusu kullanabilirsiniz)
  • Dilediğiniz renkte şerit led (Yukarıda kimlerin hangi renk ışın kılıcı kullandığından bahsetmiştik, tarafını seç!)
  • İzolasyonda kullanılan boru koruyucu köpük sünger
  • Kalın saplı bir el feneri (Su borusu ile aşağı yukarı aynı çapta olmalı ve çalışıyor durumda olması şart değil.)
  • 9 Voltluk bir adet pil
Işın kılıcı nasıl yapılır?

Gelelim ışın kılıcımızı yapmaya. Kullanacağımız borunun boyundan birkaç parmak uzun olacak şekilde şerit ledimizden bir parça kesiyoruz. Bu şeritler tek taraflı yapışkanlı olurlar bu sebeple bir tutkala iktiyacınız yok. Yapışkanlı kısmını çıkarıp borunuzun içerisinden geçirin ve yapıştırın.

Led parçasının uzun kısmını sadece bir uçta bırakın ve etrafını temizleyerek yalnızca pile bağlayacağınız uçları bırakın.

Borunun kablo sarkan kısmına ek boru parçasını yerleştirin. Başlık diye adlandırdığımız bu parça borunun el fenerine bağlanacağı noktayı oluşturuyor ve borunuzdan daha kalın olduğu için üzerine geçiriliyor. Bu parçanın üzerine de yaklaşık bir parmak kalınlığında kestiğiniz süngeri geçiriyorsunuz.

yoda
Görsel: bestanimations

Ardından fenerin içini bir tornavida ile açın ve boşaltın çünkü sadece beden kısmına ihtiyacımız var. İçerisini komple boşalttığınız fenere pilinizi yerleştirin. Dilerseniz öncesinden pilleri sarkan kablo ile deneyebilirsiniz.

Şayet el fenerinin anahtar kısmı monte etmeye uygun değilse basit bir açma kapama düğmesini anahtar kısmına monte edin. Pil ile anahtarı birbirine bağlayın. Pilin + kısmına da led lambanızın uçlarını bağlayacak şekilde borunuzu monte edin. Ardından fenerinizi tekrardan vidalayarak kapatın. İşte bu kadar!

Biraz zor olduğunun farkındayım. Ama denemeye değer öyle değil mi? Güç sizinle olsun efendim!

ÇiçekSepeti

2006 yılında kurulan Ciceksepeti.com, Türkiye dışında 4 farklı ülkede faaliyet gösteren, 145 franchise noktasına sahip, 450+ çalışanı olan, bir Türk firmasıdır. Online çiçek & hediye sektöründeki liderliğini ve tecrübesini, pazaryeri modeliyle birleştiren Ciceksepeti.com, bugün ulaştığı noktada 20 bin kategoride 9 milyondan fazla ürün listelemektedir. Türkiye'nin en büyük çiçek sitesinde şimdi aradığınız tüm ürünler Var Var!

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir