Anne & BebekBebek Sağlığı

Sterilizatör Nedir, Biberon Sterilizatör Kullanımı Nasıl Olur?

Bebeklerinizin sürekli temas halinde oldukları emzik ve biberonlar, düzenli olarak temizlenmesi gereken ürünlerdir. Evdeki mikroplarla iç içe olması mümkün olan emzik ve biberonlar, bebeklerinizin bakterilere maruz kalmasına sebep olabilir. Bunu önleyebilmek için bu ürünleri derinlemesine temizlemeniz önemli. Bunun için de pratik ve kullanışlı olan sterilizatör makinelerini kullanabilirsiniz. Sterilizatör nedir, kullanımı nasıldır diye merak ediyorsanız yazımızın devamında detaylara ulaşabilirsiniz!

Geleneksel yöntemlerle emzik ve biberonları temizleyebilirsiniz. Bunun yanı sıra sterilizatör kullanarak emzik ve biberonların bakterilerden temizlenmesi sürecini hızlandırabilirsiniz. Sterilizatörlerle ilgili ayrıntılı bilgiye yazımızın detaylarından ulaşabilirsiniz!

Sterilizatör Nedir?

Bebek emzikleri, biberonlar, göğüs pompası, diş kaşıyıcı, çatal ve kaşık gibi ürünleri dezenfekte etmek için kullanabileceğiniz cihazın adı, sterilizatör. Sterilizatör, dezenfekte işlemini buhar ya da ultraviyole ışık ile gerçekleştiriyor. Bu sayede bebekler için çok hassas olan bu ürünleri temizliyor. Ayrıca sterilizatör kullanmanın farklı faydalarıvar:

  • Deterjan kullanımı ve durulama olmadığı için daha sağlıklı bir temizlik işlemi yapıyor. Ayrıca biberon ve emzikleri daha pratik şekilde temizliyor.
  • Buharın yüksek ısısı, bakteri ve mikropların hızlı şekilde ortadan kalkmasına yardımcı oluyor.
Bebekler için sterilizatör
Bebeğinizin Ürünlerini Sterilize Etmek için Kullanabileceğiniz Ürünler

Sterilizatör Kullanımı

Bir şeyleri temizlemenin en bilindik yöntemi, sıcak su ve sabun kullanmak. Ama bu malzemeleri durulamak ve temizlemek aslında düşündüğünüzden daha zor. Temizlik işlemine hiç su ve sabun karıştırmadan sterilizatör kullanırsanız daha iyi bir dezenfeksiyon yapmış olursunuz. Buharlı sterilizatör kullanmak için uygulayabileceğiniz adımlar ise şu şekildedir:

  • Bu tarz ürünler strelizasyon için genelde buhar kullanıyor. Bunun için de suya ihtiyaç duyuyor. Cihazı çalıştırmadan önce su haznesini kontrol ederek makinede yeterli miktarda su olmasını sağlayabilirsiniz. Kireçlenme ve benzeri sorunları önlemek için ise musluk suyu yerine temiz su kullanabilirsiniz.
  • Kimi makinelerde büyük parçaları alt sepete, küçük parçaları üst sepete yerleştirirken kimi makinelerde hepsini tek hazneye koyabilirsiniz.
  • Sterilizatörlerde buhar aşağıdan yukarıya hareket eder. Bu yüzden biberonları, içlerine buhar dolacak şekilde yerleştirmeniz önemlidir.
  • Cihazı çalıştırma düğmesine bastıktan sonra cihaz durup soğuyana kadar bekleyin.
  • Son olarak sıvı haznesinde kalan suyu boşalttıktan sonra haznedeki nemi kuru bezle silip kurutabilirsiniz.
Bebekler için sterilizatör
Evde Kolayca Kullanabileceğiniz Sterilize Makineleri

Bebeğiniz için Sterilizatör Seçerken Nelere Dikkat Etmelisiniz?

Bebeğinizin ürünleri sterilize etmek için kullanabileceğiniz bu ürünün pek çok farklı modeli vardır. Peki sterilizatör seçerken nelere dikkat etmelisiniz, işte detaylar:

  • Farklı sterilizatör modelleri arasından seçim yaparken ürünün hacmine dikkat edebilirsiniz. Sterilizatörün hem geniş boyunlu biberonları hem de standart biberonları temizleyebilmesi gerekir. Her biberonu sterilize edebileceğiniz boyutta bir ürün seçebilirsiniz.
  • Yine biberon sayısına göre sterilizatör seçimi yapabilirsiniz. Elinizdeki biberon sayısına uygun olacak şekilde sterilizatör seçerseniz aynı anda tüm biberonları ve emzikleri temizleyebilirsiniz. Ayrıca mama kapları, göğüs pompası ve benzeri ürünleri de aynı makinede kolayca sterilize edebilirsiniz.
  • Büyük ve evde kullanıma uygun olan elektrikli sterilizatörlerin yanı sıra seyahatleriniz esnasında yanınızda taşıyabileceğiniz küçük ürünler de vardır. Pille çalışan bu sterilizatörleri de satın alarak dilediğiniz yerde dilediğiniz zaman eşyalarınızı sterilize edebilirsiniz.

Sterilizatör Modelleri

Biberonlar, emzikler, göğüs pompaları, diş kaşıyıcılar, çatal ve kaşıklar… Tüm bu ürünleri sterilizatör cihazları ile sterilize edebilirsiniz. Bu sayede bebeğiniz için hep tertemiz ürünler kullanmış olursunuz. Farklı modellerde sterilizetörler arasından kendiniz için en iyisini seçebilirsiniz. Bu sayede uzun ömürlü bir cihaza sahip olabilirsiniz.

1-) Sterilizatör 3 in 1

Sterilizatör nedir
Çok İşlevli ve Kullanışlı Sterilizatör 3 in 1

6 şişeyi bir arada yıkamanızı sağlayacak bu ürün aynı zamanda biberonları, göğüs pompalarını ve emzikleri de yıkamanızı sağlar. Geniş hacmi ve kompakt tasarımı ile bu ürün, yaklaşık 5 dakikada ürünlerinizi bakteri ve mikroplardan arındırır. Buharın dezenfeksiyon gücü sayesinde ürün,, mikropların %99,9’unu kimyasal madde olmadan yok eder. Ürünleri sterilize ettikten sonra nesnelerin kapağını kapatırsanız 24 saat boyunca nesneler dezenfekte edilmiş halde kalır. Nesneleri en iyi şekilde dezenfekte eden bu cihazda ayrıca otomatik kapanma özelliği de var!

2-) Weewell Wsb140 Buharlı Sterilizatör

Sterilizatör nedir
Bebeğiniz için Kullanabileceğiniz Weewell Wsb140 Buharlı Sterilizatör

3 dakika içinde sağlıklı ve hızlı şekilde sterilizasyonu tamamlayan bu ürün, ergonomik tasarımıyla da oldukça kullanışlıdır. Ürünün yapısı biberonlara, göğüs pompalarına, emziklere ve biberon aksesuarlarına uygundur. Ayrıca bu ürün, tekrar kirlenmeyi önleyici bir hazneye sahiptir. Bu sayede kirli suyu biriktirip tekrar işleme katmaz. Emniyetli, ayarlanabilir parçalı bu ürünü temizlik deneyimini en verimli şekilde yaşamak için kullanabilirsiniz.

Çiçeksepeti’nin geniş ürün yelpazesinde bebeğinizin ihtiyaçları için de aradığınız her şeyi bulabilirsiniz! Biberon, emzik, diş kaşıyıcı gibi ürünlerin yanı sıra bunları dezenfekte etmenizi, temizlemenizi sağlayacak ürünleri de keşfedebilirsiniz. Uygun fiyatlar, farklı ödeme seçenekleri ve teslimat imkanlarıyla bu ürünleri online olarak keşfedebilirsiniz!

Ayrıca ilginizi çekecek diğer yazılarımız:

Aybüke

1998 yılında dünyaya gelen Aybüke, ilköğretim ve lise eğitimini Kocaeli'de tamamladı. Ardından üniversite eğitimini Marmara Üniversitesi Türk Dili ve Edebiyatı bölümünde başarıyla gerçekleştirdi. Çeşitli ajanslarda ve dergilerde sosyal medya uzmanlığı, içerik üretimi, editörlük gibi işlerde çalıştı. 2020 itibarıyla ÇiçekSepeti'nde Copywriter olarak çalışmaya başladı. Şu an hala ÇiçekSepeti bünyesinde Ev&Yaşam, Yapı&Market, Süpermarket, Hediye, Hobi ve benzeri alanlarda içerik üretimi yapmaya devam ediyor.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir