Trend

TARİH BOYUNCA SÜRE GELEN EN GÜZEL ALIŞKANLIK:

Çiçek göndermek

İlk çiçeğin ne zaman, kim tarafından, kime verildiği bilinmiyor tabii ki. Fakat işin temeli Adem ve Havva’ya kadar uzanıyor olabilir…

Erkeklerin çiçek gönderme güdüsü, kadınların da çiçekler karşısında sevinmesi yeni değil. Addı üzerinde ‘güdü’ zaten. Atalarımızdan, milat önceki zamanlardan veri süregelen bir şey bu. Çiçekler kültürün ve toplumsal yaşamın bir parçasıdır. Hep öyle olmuştur, olmaya da devam edecektir.

Sevdiğiniz birine çiçek göndermek inceliktir, evet. Her ne kadar kibar ve düşünceli olmayan erkeklere mağara adamı desek de yapılan kazılarda ortaya çıkan çiçek fosilleri, çiçek göndermenin tarihini mağara devrine kadar dayandırıyor. Evet, o zamanlar internetten tık diye çiçek göndermek gibi bir kolaylık yok fakat birine çiçek verme geleneği o zamanlarda da var.

Bilim adamları ve arkeologların kazı alanlarında yaptığı araştırmalarda eski zamanların kültürlerinde de sürekli bir çiçek verme geleneği gözlenmiş. Alınan toprak numunelerinde toprak çökeltisine karışmış polenler, fosilleşmiş çiçekler bulunmuş. Bulunanların birçoğu iyileştirici ve şifa verici özellikte çiçekler. O yüzden ilk algı şifa için çiçek verilmesi yönünde. Fakat daha sonraki araştırmalarda ortaya çıkıyor ki çiçek vermek sadece şifa özelliği sebebiyle değil; aşk simgesi olarak da kullanılmış. Tıpkı günümüzdeki gibi…  Kısacası hem bazı ritüeller için, hem ilanı-ı aşk için hem de doğaya teşekkürlerini sunmak amacı ile eski zamanlardaki insanlar tarafından da sık sık kullanılmış çiçekler. Hem milattan öncesine ait buluşlar (birçok resim, baskı, çömlek kaplar ve duvar yazıları), hem de 17. ve 18. yy sanat eserleri bu savı destekliyor.

Çiçek her zaman vardı; gönderme şekli değişti sadece…

Arkeologlar bu konuda yalnız değil; bilimadamları da çiçek gönderme geleneğinin ilk uygarlıkların kurulduğu zamana kadar dayandığını söylüyor. O zamanlarda da çiçeklerin her türlüsü hem hediye olarak verilirmiş hem de seremonileri süslermiş. Erkeklerin dünyada tarihindeki her zamanda duygularını anlatmak için çiçek verdiği bir gerçek. Gelişen insan ve teknoloji ile işin yapılış şekli değişiyor sadece.

Tarihçiler Viktorya döneminde çiçeklerin aşkın dili olduğuna, aşkı anlatan tek öğe olduğuna inanıldığını söylüyor. Güllerin ilan-ı aşk için gönderilmesi bu dönemlerde başlamış. Yine bu dönemde Avrupalı kadınlar saçlarına ve kıyafetlerine gerçek çiçek taktıkları için, gül dışındaki çiçekler de ya hayranlık ifade etmek ya da kıyafetlerine takmaları amacıyla gönderilirmiş. Bu dönemde birine çiçek vermek ya da götürmek en değerli hediyeymiş. İyi ve şık giyinmiş insanlar için söylenen, Türkçede de kullanılan ‘çiçek gibi giyinmiş’ sözü de bu dönemde başlamış.

Çiçekler Yunan, Roma ve Mısır medeniyetlerinde de gösteriyor kendini tabii ki. Sebep yine aynı. Aşkını ifade etmek… Yunan mitolojisinde de çiçeklerin Tanrıların güzelliğini ve gücünü simgelediğine inanılırmış. Hem Yunan hem Roma hem de Mısır medeniyetlerinde evlilik seremonilerinin vazgeçilmez süsü ve gelinlerin en belirgin aksesuarı, bu zamanlarda da çiçekler.

Kısacası birine çiçek göndermek bin yıllardır süre gelen bir alışkanlık. İşin metodu değişse de jestin güzelliği hiç değişmemiş. Şunu unutmamak gerekir; bir çiçek her zaman takdir edilmiş, ediliyor ve edilmeye de devam edecektir.

Artık çiçek gönderebilmeniz, sevdiklerinizi sevindirebilmeniz için bir tık yetiyor sadece. Bir tıkla istediğiniz yere ve kişiye çiçek göndermek istiyorsanız s,z, sitemize bekliyoruz. www.ciceksepeti.com

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir