Kültür & Sanat

En İlginç Vazo Tasarımları (10 İlginç Vazo Tasarımı)

Bazı vazolar vardır ki, güzelliği ile içerisindeki çiçeği gölgede bırakır.  Bazıları da o kadar ilginçtir ki, ilk bakışta vazo olduğuna inanmak güç olur. İşte bu yazıda o vazolara yer verdik.

Hangi ortamda olursa olsun, herhangi bir renkte çiçek gerek güzelliğiyle gerekse de kokusuyla dikkat çeker. Çiçeğin güzelliği hiçbir ortamda görmezden gelinemez. Fakat bazı tasarım vazolar var ki, insan kendini vazoya bakmaktan alamıyor; içindeki çiçeği çok sonradan fark ediyor. Yani doğrusunu söylemek gerekirse, bazı vazolar çiçeğin güzelliğini gölgede bırakıyor. İşte onlardan 10 tanesini sizler için derledik.

1- Süt kutusu mu yoksa vazo mu?
Vazo tasarımları
Görsel: Photoshouse

2-3 çiçek alabilen süt kutusu görünümünde porselen vazo, İngiliz tasarımcı James Burgess’in eseri. Eserin adı da  Süt Kutusu, aynı görünümü gibi. Tam bir mutfak vazosu yani. Çiçek koymak için oldukça küçük bir alan bırakılmış vazoda. Yani amaç çiçeklerinizi suya koymaktan ziyade vazonuzun şıklığını sergilemek.

2- Adının hakkını veren; Gizli Vazo
vazo tasarımı modelleri
Görsel: imynest

Tasarımcı Dan Yeffet imzalı vazonun etrafı beyaz dallarla kaplı. Tasarımın adı ise Hidden Vase, yani Gizli Vazo. İçine çiçeğin girebileceği çukur dört tarafından dallarla kaplı olduğu için bu adı almış. Çiçeğin kökleriymiş imajı olan bu vazo da bir önceki vazo gibi bir dal çiçekten fazlasını almak için pek müsait değil.

3- İster şarap ister çiçek, siz ne isterseniz o amaca hizmet eden vazo; Hula Hoop
ilginç vazolar
Görsel: guiadkn

Hem şarap kabı, hem de vazo olarak kullanabileceğiniz bu tasarım Cristiana Giopato tarafından yapıldı. Hula Hoop adı verilen bu tasarım, ortası farklı büyüklüklerde delikleri olan seramik halkalardan oluşuyor. Eğer geniş delikli halkaları üst üste getirirseniz şarap kabı, üst kısma dar delikli halkayı getirecek şekilde dizerseniz de vazo olarak kullanabilirsiniz Hula Hoop vazoyu. Biz onu sade döşenmiş salonlara ve beyaz renginin hakim olduğu banyolara çok yakıştırdık vazo olarak. Ancak tabii ki siz nerede isterseniz orada kullanabilirsiniz :)

4- Şık ve zarif; Balina Vazo
özel tasarım vazolar
Görsel: Estatead

Portekizli tasarımcı Alessandro Bêda iki parçadan oluşan bir vazo dizayn etti ve vazoya yüzen bir balina şeklini verdi. Balinanın gövdesindeki delik çiçeğin konulmasına yardımcı olurken, kuyruk kısmı ise masa üzerinde gövdeden biraz daha uzakta bir yere konarak hoş bir hava yaratmayı başardı. Bu vazonun başka renkleri de mevcut. Biz kendisini hayli sevdik :)

5 – Çiçekler de bir nevi ışık saçar dedirten ampul vazo
vazo tasarımları
Görsel: Pinterst

Bozulan ampullerinizi değerlendirebileceğiniz bir metot gibi görünse de bu aslında tasarım bir vazo. (Ama sizin de kolayca yapabileceğinizi düşünüyoruz) İçerisindeki mekanik kısmı çıkarılan ampul, kendisine ait bir platformda duruyor. Benzeri vazoların üstlerinden bağlanarak ağaç dallarına asılan halleri de mevcut. Birkaç dal çiçekten fazlasını almayan bu minimal vazo oldukça farklı ve ilgi çekici.

– Evde kolayca yapabileceğiniz dekoratif vazolar

6- Hem minimal hem şık vazo
farklı vazolar
Görsel: etsy

İlk bakışta bir deney tüpünün içerisine çiçek yerleştirilmiş havası veren bu vazo ince ve zarif. Hatta dilerseniz duvara da monte edebilir, olduğundan daha farklı bir formda sergileyebilirsiniz. Ahşap detaylara yer verilen odaların tamamlayıcısı olabilecek bu vazo içerisine hangi çiçek konulursa konulsun şık duruyor. Fotoğrafta yalnızca bir adet yapraklı dal konmuş gördüğünüz gibi, ancak şıklığı muazzam!

7 – Sıradan çok sıradan diyenlerin vazosu
ilginç ve dekoratif vazolar
Görsel: my modern met

Asimetriden rahatsız olanları hemen bir sonraki vazoya alalım, zira bu vazolar simetriye kafa tutuyor. Bir piramidin tepesinde duracak şekilde tasarlanan bu vazolar şeffaf veya renkli diye sınıflandırabileceğimiz şekilde tasarlanmış ancak ortak noktaları alışılmışın dışında, düz olmayan tabanlarının bulunması. Modern vazo modelleri arasında en farklı diyebileceğimiz tasarımlardan biri. Bu vazoların içersindeki çiçekler de vazonun şekline göre yer yer yamuk durabiliyor. Yani kısacası simetri konusunda takık olan kişilerin aynı odada uzun süre kalabilecekleri bir vazo değil.

8 – Çiçekten saçları olan vazo
farklı vazolar
Görsel: scoop

Kafa şeklinde seramik vazo gördünüz mü daha önce? Belki görmüşsünüzdür ancak bu kadar ilginç miydi? Saç telleri gibi çiçekler ile doldurulan ve boşken biraz ürkütücü duran vazoların her biri farklı çiçeklerle bambaşka bir tasarım oluşturuyor. Vazo iki parçadan oluşuyor ve iç içe geçerek tamamlanıyor. Standart seramik vazo içerisine su dolduruluyor ve üzerine kafa şeklinde olan parça kapatılıyor. Ardından deliklerden teker teker çiçekler yerleştiriliyor. Dilediğiniz tasarımı yapmanıza imkan veren bu saksılar, içerisinde çiçek yokken biraz ürkütücü durabiliyor.

9 – Kalp şeklindeki vazolara farklı bir yaklaşım içeren vazo
Biyolojik kalp vazo
Görsel: Tipeez

Kalp şeklinde olan eşyalara oldukça alışkınız. Hatta bu gözler kalp şeklinde lahmacunu bile gördü! Ancak bu kalp o kalplerden biraz farklı. Biraz daha bilimsel diyelim. Her odacıktan ve her kapakçıktan bir çiçek çıkıyor. Bu vazo içerisinde bir çiçeği hediye ettiğiniz kişi ne düşünür pek kestiremedik biz, ancak biyoloji sevdalılarının hoşuna gideceği kesin.

10 – Zarif ve farklı
Ceylan vazo
Görsel: creoflick

Sevimli ceylanın kulakları çiçek açmış anlaşılan :) Bu sevimli vazoyu da salonunuzda misafir etmeyi düşünüyorsanız yine çok az çiçek tercih etmeniz gerekiyor.

“Ben yine de klasiklerden vazgeçmem” diyenlerdenseniz, ciceksepeti.com‘un çiçek sunumları sizin beğenilerinizi karşılayacak. Çiçek Sepeti, şık vazoları ve renk seçenekleriyle sizlere çiçeklerin en güzel sunumunu yansıtıyor.

ÇiçekSepeti

2006 yılında kurulan Ciceksepeti.com, Türkiye dışında 4 farklı ülkede faaliyet gösteren, 145 franchise noktasına sahip, 450+ çalışanı olan, bir Türk firmasıdır. Online çiçek & hediye sektöründeki liderliğini ve tecrübesini, pazaryeri modeliyle birleştiren Ciceksepeti.com, bugün ulaştığı noktada 20 bin kategoride 9 milyondan fazla ürün listelemektedir. Türkiye'nin en büyük çiçek sitesinde şimdi aradığınız tüm ürünler Var Var!

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir