TeknolojiTeknolojik Ürünler

Yedeklemek İyidir: En İyi Taşınabilir Bellek Önerileri

Teknolojinin hızla ilerlediği, dün en iyi olanın birkaç ay, hatta bazen birkaç gün sonra koltuğunu kaybettiği şu günlerde her işimizi artık dijital dünyada gerçekleştiriyoruz. İş yerlerimizde veya evlerimizde her gün yeni veriler kaydediyor, yeni fotoğraflar çekiyor veya yeni videolar kaydedip izlediğimiz film veya dizileri dijital olarak depoluyoruz. Kaydedilecek bu kadar veri varken tabii ki kullandığımız bilgisayar veya tabletlerin hafızası yetersiz kalabiliyor. Bu durumda da hayatımıza harici diskler (taşınabilir bellek) giriyor. Bu yazımızda tüm verilerinizi yedekleyerek güvenle saklamanıza yardımcı olacak harici disk modellerini anlatacağız.

Bilgisayar, telefon veya tabletinizin sunduğu depolama alanı yetmiyor ya da cihazlarınıza bir şey olursa içinde olanlara ne olacak diye düşünüyorsanız dijital verilerinizi saklamak için en iyi çözüm harici disklerdir. Günümüzde harici diskler dışında sanal depolama alanı yani Cloud servisleri de mevcut ve hatta bu servisler çok daha mantıklı olsa da maliyet açısından her ay düzenli ödeme yapmanız sizi zor duruma sokabilir. Bu yüzden bir harici disk edinmek ve verilerinizi depolamak hem maliyet hem de güvenlik açısından en mantıklı çözümdür.

Taşınabilir bellek özellikleri
Fotoğraf, video başta olmak üzere tüm verilerinizi depolamanın en rahat yolu harici disk kullanmaktır.

Harici disk fiyatları; ürünün markası, hafıza kapasitesi, sahip olduğu teknolojik özellikler, markası, yazma hızı gibi kriterlere göre değişkenlik gösterir ve burada dikkat etmeniz gereken konu sizin için en uygununun hangisi olduğudur. Şimdi kısaca harici disk alırken dikkat etmeniz gerekenlere değinelim ve sonrasında ürün önerilerimize geçelim.

Harici Disk Alırken Dikkat Etmeniz Gerekenler

  • Harici diskler 120 GB ile 8 TB arasında değişkenlik gösteren depolama alanlarına sahiptir. Yedeklemek veya saklamak istediğiniz veri boyutunu göz önünde bulundurarak seçim yapmanız en doğrusu olacaktır.
  • Harici diskleri bilgisayarınıza takarak veri aktarımı yapabilirsiniz. Bunun için harici diskler iki tür bağlantı kullanır; USB 2.0 ve USB 3.0. USB 3.0’ın veri aktarımı çok daha hızlıdır. Eğer zamandan tasarruf etmek isterseniz sizin için daha uygun olacaktır. Ayrıca yeni teknoloji olarak kablosuz bağlantı yapabilen harici disk modelleri de bulunmaktadır.
  • Harici disk alırken dikkat etmeniz gereken bir diğer nokta ise ürünün boyutudur. 2,5’’ ve 3,5’’ olmak üzere farklı boyutları olan modellerin küçük olanlarını taşımak kolayken büyük modeller daha çok depolama alanı sunar.
  • Alacağınız harici disk modeli için dikkat etmeniz gereken bir diğer konu, dayanıklılık. Bilinen markaların, iyi ürünlerini almak size uzun süreli kullanım imkanı sunacağından ürünü almadan yorumları ve incelemeleri okumanızı tavsiye ederiz.
  • Ayrıca bu kadar büyük depolama alanlarına ihtiyacınız yok ama bazı verilerinizi yedeklemek istiyorsanız daha küçük saklama alanı sunan USB Flash Bellek modelleri ihtiyaçlarınızı karşılayacaktır.

Taşınabilir Bellek Önerileri

1-) Seagate Expansion

Seagate taşınabilir bellek
Seagate ile işleriniz büyük ölçüde kolaylaşır.

Harici disk denildiğinde en çok tercih edilen ve ilk akla gelen markalardan biri olan Seagate, Expansion modeliyle 1 TB depolama alanı sunuyor. Bu geniş depolama alanının yanı sıra USB 3.0 sayesinde verilerinizi, fotoğraflarınızı ve videolarınızı hızlı bir şekilde yedekleyebilirsiniz. Eğer bana 1 TB hafıza yetmez daha büyük işler için daha fazla alana ihtiyacım var diyorsanız da Seagate Backup Plus 4 TB kapasitesi ile tüm beklentilerinize cevap verecektir.

2-) WD Elements

WD Elements taşınabilir bellek
WD Elements ile verileriniz her zaman güvende.

Tasarım olarak oldukça şık olan WD Elements taşınabilir bellek, darbelere karşı uzun süreli dayanıklılık felsefesiyle zorlu şartlara uygun üretilir. USB 3.0 destekli olması sayesinde veri okuma ve aktarma hızı oldukça yüksektir. 4 TB depolama alanı ile istediğiniz kadar veriyi güvenle saklayabilir, içerisinde bulunan video veya fotoğraflarınızı cihaza bağlayarak görüntüleyebilirsiniz. Yanınızda taşıyacağınız harici diskin çok yer kaplamaması sizin için önemliyse bu modeli tercih etmeniz faydalı olacaktır.

3-) Longline Portable

Longline taşınabilir bellek
Longline, tüm işletim sistemleri ile uyumlu olarak çalışır.

Küçük ve zarif tasarım, daha büyük alan; Longline Taşınabilir SSD. USB 3.1 teknolojisi ile standart belleklerden 10 kata kadar daha hızlı veri aktarımı yapan Longline, küçük tasarımı sayesinde çanta veya cebinizde kolayca tanışabilir. Metal alaşımlı kasası sayesinde olası darbelere dayanıklıdır ve verilerinizi uzun süre saklamanızı sağlar.

4-) Toshiba Canvio

Toshiba Canvio taşınabilir bellek
Şık tasarımı ve kompakt tasarımı sayesinde Canvio modelini her yerde rahatlıkla kullanabilirsiniz.

Dünyanın en çok tercih edilen bilgisayar markalarından olan Toshiba, harici disk alanında da üstün teknoloji sunar. Farklı kapasitelere sahip olan modelleri bulunan markanın ürünleri arasından bizim size önerimiz Toshiba Canvio modeli. USB 3.0 ile hızlı veri aktarımı imkanı sunan model, 2 TB depolama alanı ile de tüm verilerinizi güvenle depolamanızı sağlar.

5-) Samsung M3

Samsung M3 taşınabilir bellek
Şık görüntü, hızlı veri aktarımı ve çok daha fazlası M3 modelinde sizi bekliyor.

Cep telefonu ve tablet başta olmak üzere teknolojik ürün yelpazesinde her türlü ürün barındıran Samsung, M3 taşınabilir bellek modeliyle daha az depolama alanına ihtiyacı olanları hedefliyor. 500 GB depolama alanı olan M3, USB 3.0 sayesinde hızlı veri aktarımı yapabiliyor ve uygun fiyatıyla rakiplerinin önüne geçiyor.

6-) Intenso

Intenso taşınabilir bellek
Intenso harici bellek, 65 MB/s okuma hızı ve 95 MB/s yazma hızı sunmaktadır.

Taşınabilir bellek önerilerimizin son sorasında Intenso yer alıyor. 1 TB depolama alanına sahip model, 2.5″ boyutundadır. Bu nedenle daha az yer kaplayan bir ürün arayanlar için oldukça uygundur. USB 3.0 ile hızlı veri aktarımı imkanı sunan belleğin tasarımı da oldukça şık ve sadedir.

USB Flash Bellek Önerileri

1-) SanDisk Extreme PRO

SanDisk taşınabilir bellek
SanDisk Extreme, şifreli koruma sistemi ile verilerinizi korumanızı sağlar.

Bir harici diskten beklediğiniz depolama alanına yakın bir kapasite sunan SanDisk Extreme PRO, 256 GB verinin saklanması ve aktarılmasını sağlar. SSD depolama teknolojisi sayesinde verilerinizi güvenle saklar ve USB 3.2 Gen 1 bağlantı sayesinde hızlı aktarım yapabilir. Alüminyum yüzey sayesinde olası darbelere dayanıklıdır.

2-) Samsung DUO Plus

Duo Plus taşınabilir bellek
İki flash bellek bir arada; Duo Plus.

Duo Plus, 128 GB depolama alanı ile verilerinizi saklamanız ve aktarmanız için harika bir çözüm sunuyor. USB Tip-C desteğiyle her türlü aygıta bağlanabilen bellek, USB 3.1 okuma hızı sayesinde büyük dosyaları bile saniyeler içerisinde aktarmanızı sağlar.

3-) Xiaomi U Disk

Xiaomi U-Disk taşınabilir bellek
Metal gövde, kompakt boyut, taşınabilir kordon; Xiaomi U-Disk.

Yüksek hızlı aktarım isteyenler için Xiaomi U-Disk, kullanışlı yapısıyla öne çıkıyor. 64 GB saklama alanı sunan flash bellek, USB 3.0 sayesinde saniyede 124 MB okuma yapabiliyor.

Taşınabilir bellek ve USB Flash bellek başta olmak üzere tüm veri depolama aygıtları uygun fiyatlarla ÇiçekSepeti‘nde sizi bekliyor.

İlginizi çekebilecek diğer bazı yazılarımız:

Ümit Şimşek

1991 yılında dünyaya gelen Ümit Şimşek, ilköğretim ve lise eğitimini Ankara’da tamamladı. Marmara Üniversitesi İletişim Fakültesi’nde Radyo,Tv ve Sinema lisans eğitimi aldıktan sonra reklam ajanslarında New Media Expert, Copywriter pozisyonlarında çalıştı. 2020 yılından itibaren ÇiçekSepeti’nde Copywriter pozisyonunda elektronik, teknoloji, hobi, takı, saat, parfüm, moda başta olmak üzere farklı alanlar ve konularda içerik üretmeye devam etmektedir.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir