TrendKendin Yap (DIY)

Kendin Yap: Taşlarla Kaktüs Yapımı

Kaktüs severler burada mı? Bu hafta sizler için hem yapımı eğlenceli hem de kullanımı oldukça sevimli bir kendin yap yazısı hazırladık; taşlarla kaktüs yapımı!

Sokaktan, denizden veya bahçelerden buldukları pürüssüz taşları ne yapacağını bilmeden evlerinde depolayanlar, hazır mısınız? Şimdi depodan o taşları çıkarma zamanı geldi. Sizlere taşlarınızla sevimli kaktüsler yapmanın yolunu göstereceğiz.

Üstelik bu aktiviteyi çocuğunuzla, yeğeninizle veya öğrencilerinizle birlikte yaparak oldukça keyifli zamanlar geçirebilirsiniz. Lafı daha fazla uzatmadan hemen başlayalım. Önce ihtiyacımız olan malzemeleri sayalım;

malzemeler
Taşlarla kaktüs yapımı için gerekli malzemeler.
Görsel: Salt and Pepper Moms
 • İrili ufaklı taşlar
 • Küçük boy saksılar
 • Çiçek yosunu
 • Zanaat boyası (yeşil tonları ve beyaz)
 • Orta büyüklükte ve ince uçlu fırçalar

Fırçalarımızdan kalın uçlu olanlarla taşlarımızın dış yüzeylerini boyayacağız, ince olanlar ile de kaktüse benzemesi için gerekli desenleri çizeceğiz. Boyaların renklerine gelince, yeşil tonlarını tercih edebilirsiniz. Birden fazla ton gerçekçilik açısından daha güzel sonuç almanıza yardımcı olacaktır. Ancak dilerseniz beyaz rengini yeşilin tonlarını elde etmek için de kullanabilirsiniz.

Taşlarla Kaktüs Yapı
 • Taşlarla kaktüs yapmak için öncelikle taşlarımızı yıkayarak işe başlayalım. Üzerinde toprak, çamur veya herhangi bir kir olmadığından emin oluncaya dek temizleyelim.
 • Ardından saksılarımızın içerisine taşları yerleştirelim. Bunu ölçü almak için yapıyoruz ki boyadıktan sonra hangi taşı nereye yerleştireceğimiz konusunda yanılgıya düşmeyelim. Hangi saksıya hangi taşları yerleştireceğimizden de emin olmak için deneme yapmak son derece önemli.
taşlarla kaktüs
Taşları kaktüse dönüştürmek adına yeşil renge boyuyoruz.
Görsel: Salt and Pepper Moms
 • Taşların her birini farklı yeşil tonunda boyayın. Taşların %80’ini boyayıp alt taraflarını boyamayın. Bu boyalı olmayan kısmı toprağın içerisine saplanan kökler gibi düşünün. Açıklı koyulu yeşil taşlar elde edeceğiz bu işlem sonrasında ve kurumaya bırakacağız.
 • Taşlar tamamen kuruduktan sonra ince uçlu fırça ile taşların üzerine sıra halinde noktalar ve asimetrik noktalar kondurabilir; açık yeşil boyadığınız taşlara karpuz dilimi gibi koyu yeşil şeritler çizebilirsiniz.
saksıda taştan kaktüsler
Taşlarınız kaktüse dönüşünce oldukça hoş bir görüntü ortaya çıkacak.
Görsel: Salt and Pepper Moms
 • Taşlar tamamen kuruduktan sonra saksının içerisine küçük taşlarımızı koymaya başlıyoruz. Bu taşların arasına yosunlarımızdan da karıştırıp en üste de, fotoğrafta olduğu gibi büyük taşlarımızı sabitliyoruz. İşte taştan kaktüslerimiz hazır! Kapı ve pencere önlerine, bahçelerinizin masalarına, banyolarınızın aynalarının önüne, kısacası canınızın istediği her yere yerleştirebilir, güzel bir manzara yakalayabilirsiniz.

Taş kaktüsleriniz en az gerçekleri kadar güzel ve ilgi çekici. Kaktüs yetiştirmeye dair her şeyi öğrenebileceğimiz yazımıza buradan ulaşabilirsiniz.

Taşlarla Yapabileceğiniz Başka El İşi Ürünler
Küçük Taşlarla Saksı Döşeme
taşlarla saksı
Taşları saksılarınızın doğal görünümü için kullanabilirsiniz.
Görsel: instructables

Taşlarla saksınızın etrafını sararak bahçe veya balkonlarınıza daha doğal bir hava katabilirsiniz. Bunun için ihtiyacınız olan malzemeler;

Yapmanız gerekenler oldukça basit. Kullanacağınız saksıyı ters çevirin ve taşların üzerine tutkal sıkarak saksının üzerine dizin. Taşlar arasında hiç boşluk kalmayacak şekilde ayarlayabilirseniz çok daha güzel bir görsel çıkacaktır. Ayrıca bu işlemi yaparken dikkatli olmazsanız tutkal ile elinizi yakabilirsiniz. Taşların üzerindeki tutkalın tamamen kurumasının ardından saksınızın içerisine toprak doldurarak çiçeğinizi ekebilirsiniz.

Taşlarla Tablo
taşlarla tablo
Taşlardan farklı tablo tasarımları.
Görsel: Pinterest

Taşlar ile 3 boyutlu tablolar yapabilmeniz mümkün. Evinizin her bölmesine ayrı bir renk katacak taştan tablolarınızı sevdiklerinize hediye de edebilirsiniz. İşte bunun için gerekli malzemeler;

 • Tuval
 • Akrilik boya
 • Çeşitli boyutlarda taşlar
 • Ağaç dalları
 • İnce ve kalın uçlu fırçalar
 • Tutkal

Gelelim yapılışına. Öncelikle tuvalinizi boyamanız gerekiyor. Bu örnekte ay obje olarak kullanmak amacı ile gece görüşü düşünülmüş. Tabii ay yerine güneş kullanmak isterseniz daha açık renkli bir gökyüzü boyayabilirsiniz. Renk geçişli bir boyama yapılmış ve gökyüzüne yıldız görünümü vermesi için ince uçlu fırça ile dokunuşlar yapılmış.

Tuval kuruyadursun taşları boyama vakti. Taşlarda büyüklü küçüklü baykuş olacak taşlar, ince uzun yaprak olacak taşlar ve bir de ay olacak yuvarlak taş seçilmiş. Yuvarlak taş yalnızca beyaz boyanarak ay olması için kurumaya bırakılırken bir yandan da düz açık yeşile boyanan ince uzun taşlar ve beyaz boyanan baykuş taşlar kurumaya bırakılıyor.

Taşlar kuruduktan sonra yaprak olacak taşların üzerine koyu yeşil çizgiler ve baykuş olacak taşlara diğer detaylar eklenebilir. Burada mümkün olduğunca dikkatli çalışmanız lazım zira ince uçlu fırça ile baykuşa detaylarını çizerken birkaç küçük hata tüm hevesini kaçırabilecek olumsuz sonuçlar doğurabilir.

Taşlar tamamen kuruduktan sonra tutkal ile önce ağaç dalını ya da ağaç kabuğunu ardından taşları tuvale yapıştırıyoruz. İşte tablomuz hazır!

Farklı Taştan Tablolar

Taştan tablo seçenekleri o kadar çok ki, aklınıza mükemmel bir fikir gelmese dahi örnekleri inceleyerek harikalar yaratabilmeniz mümkün.

taş tablo
Taştan papatya tablosu.
Görsel: Pinterest

Gördüğünüz gibi aslında çok sanatsal dokunuşlar yapmadan bile şık tablolar yapabilmeniz mümkün.

taş tablo
Taştan evler.
Görsel: Pinterest

Bu tabloda ise tuval yerine tahta spatulalar kullanılmış. Birbirlerine tutkal ile yapıştırılan spatulalar güzelce boyandıktan sonra üzerileri ev şeklinde boyanan taşlar yapıştırılmış ve hilal şeklinde boyanmış. Son olarak ise ay taşı ile tamamlanmış. Rengarenk küçük taşlar da evlerin altında ince detaylar olarak yerlerini almış.

çerçeve içerisinde taş tablo
Taşlardan kuş tablosu.
Görsel: Boredart

Oldukça sade, küçük detaylarla minimalliğin güzelliği yansıtılmış bir çalışma var karşımızda. Tablo içerisine ince yaprak dalı, siyah kalem ile çizilen minik ayak ve gagalara oturtulmuş farklı renklerdeki boyasız taşlar ve aynı şekilde minik taşlarla dallara kondurulan yapraklar. Tek kelime ile muhteşem değil mi?

Taş Supla, Nihale veya Paspas
taşlarla ev dekoru
Taşlardan farklı obje tasarımları.
Görsel: Free Jupiter

Taşlardan supla, nihale, bardak altlığı veya paspas yapmak birbirleri ile benzer ve oldukça kolay el işleri. Üstelik kullanacağınız malzeme çeşitliliği de oldukça az. Nihale yapmak için hali hazırda olan bir nihaleyi kullanabilirsiniz. Bu sayede taşları daha kolay yapıştırırsınız ve eldeki nihalenizi değerlendirebilirsiniz. Onun dışında yapılacak işlemleri sırayla anlatalım;

 • İlk olarak kullanacağınız taşları elbette güzelce yıkayıp kurutuyoruz.
 • Sonra tutkal tabancası kullanarak tasları birbirlerine veya bir yüzeye yapıştırıyoruz.
 • Eğer kare, yuvarlak gibi simetrik şekiller yapacaksanız altta bir yüzey olması oldukça kullanışlı olabilir.
 • Taşlar kullandıktan sonra kullanıma hazır!
Taşlarla Romantik Mumluk ve Ayna Çerçeve Yapımı
taşlarla çerçeve ve mumluk
Taşlardan özel mumluk tasarımı.
Görsel: Michaels Stores

Öncelikle malzemeler;

 • Ahşap çerçeve (aynalı)
 • Düz cam mumluk
 • Kumsal kumu
 • Renkli taşlar
 • İnce halat ipi
 • Tutkal

İşte nihayet romantik bir kendin yap ürünü geldi. Sonbahar ile yaz temasını aynı anda yakalayabilen iki ürün olduğunu düşündüren bu çerçeve mumluk yapımına her zamanki gibi taşlarımızı yıkayıp kurutarak başlıyoruz.

 • Taşlar kururken cam mumluğun etrafına halat ipini dolayıp tutkal ile sabitleyerek yapıştırıyoruz.
 • Mumluğun içerisine kumsaldan aldığımız kumları fotoğraftaki kadar doldurup üzerine mumu yerleştiriyoruz.
 • Mumun etrafına da mumu sabitleyebilecek kadar taş oturtuyoruz. Burada gerçek bir mumluk kullanmanız önemli. Zira ateşe dayanıklı bir mumluk yapmamız lazım. Mumluğumuz hazır!
 • Şimdi sıra çerçevede. Ahşap çerçevenizin içerisinde ayna yoksa uygun boyuttaki aynayı yapıştırıyoruz.
 • Akabinde taşlarımızı çerçevenin etrafına komple kaplayacak şekilde tutkal ile yapıştırıyoruz. İşte karşınızda yalnızca 10 dakikada yapabileceğiniz romantik bir dekor ve hediye!

Siz de taşlarla kaktüs yapımı gibi tasarımlarla evinizde harikalar yaratabilirsiniz. Evinizdeki kullanılmayan çerçeveleri, saksıları, paspasları ve hatta ipleri kullanarak yepyeni eşyalar oluşturabilir, zevkle kullanabilir ya da hediye edebilirsiniz. Kendin yap tasarımları için ihtiyacınız olan her şey ÇiçekSepeti‘nde sizi bekliyor.

İlginizi çekebilecek diğer bazı yazılarımız:

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir