TeknolojiTeknolojik Ürünler

Tavan Vantilatörü Nedir, Ne İşe Yarar?

Yaz sıcaklarında, baharın sıcaklığını yeni hissettirdiği günlerde serinlemek için bazı cihazlardan yardım almak gerekir. Bu cihazlar, ortamdaki havanın akışını sağlarken aynı zamanda serinlemenize de yardımcı olur. Klima, vantilatör, nem cihazı gibi soğutma ve ısıtma sistemleri arasında yer alan tavan vantilatörü, ofis, iş yeri ve yaşam alanlarında kullanılan bir cihazdır. Oldukça kullanışlı olan tavan vantilatörü hakkında merak ettiğiniz her şeyi bu yazımızda bulabilirsiniz.

Yaşam alanlarında kullanılan serinleme ve ısınma çözümleri arasında yer alan tavan vantilatörü, ortamda bulunan nem, kötü koku ve tozun da emilmesini sağlayan bir cihazdır. Peki, tavan vantilatörü nerelerde kullanılır? Klima masrafına girmeye gerek olmayacak küçüklükteki odalarda, mutfaklarda, ısının yüksek olduğu işletmelerde, yaşam alanlarında ve ofislerde rahatlıkla kullanılır. Cihaza tavan vantilatörü denilmesinin nedeni ise tavana monte edilmesidir. Monte edilecek tavana göre farklı çeşitlerde modeller bulabilirsiniz.

Tavan Vantilatörü Alırken Neye Dikkat Edilmeli?

tavan vantilatörü alırken dikkat edilmesi gerekenler
Yeni bir ortam için tavan vantilatörü alacaksanız, aşağıda yer alan konulara dikkat etmeniz faydalı olacaktır.
  • Öncelikle tavan vantilatörü almadan nerede kullanacağınızı kesin olarak kararlaştırmanız gerekmektedir. Çünkü mekan büyüklüğü, tavan yüksekliği ve mekanda bulunan kişi sayısı gibi etkenler seçiminizle direkt olarak alakalıdır. Mekan ile uyumsuz bir seçim yaparsanız, cihazdan beklediğiniz performansı alamazsınız.
  • İç mekan veya dış mekan için farklı özelliklerde üretilen vantilatörler arasından seçim yaparken bazı hesapları dikkate almak gerekir. Kullanacağınız alanın büyüklüğüne göre pervane boyutu değişir.
  • Boyut ve mekan için seçimler tamamsa sırada diğer özellikler var. Vantilatörün kademe sayısı önemli bir özelliktir. Hava sıcaklıkları ve diğer etmenler günden güne farklılık gösterir. Bu nedenle ne kadar çok kamede sayısı varsa o kadar kullanım kolaylığınız var demektir. Özellikle hava farklılıklarının fazla olduğu veya nem ile kokunun sürekli değiştiği bir yer için tavan vantilatörü bakıyorsanız, kademe sayısına ekstra dikkat etmelisiniz.
  • Salınım özelliği, özellikle büyük alanlarda kullanılan modeller için olmazsa olmazlar arasında yer almaktadır. Büyük alanlarda doğal olarak daha fazla açı olması, ısı kontrolünü zorlaştıran bir etkendir. Salınım özelliği yeterli olmayan modeller, büyük alanların ısı kontrolünü sağlamak açısından verimsizdir.
  • Seçtiğiniz modelin çalışma ses aralığı bir diğer önemli konudur. Çok fazla ses yapan ve dikkat dağıtan bir model, oldukça rahatsız edicidir. Özellikle ofis ve işletmelerde çok ses yapan ürünlerden uzak durmanızı tavsiye ederiz.
  • Son olarak seçtiğiniz modelin enerji tüketiminin en az seviyede olması gerekir. Yüksek enerji harcayan bir model, hem bütçenize hem de çevreye zararlıdır. Bu nedenle vantilatörün harcadığı enerji miktarını ürün açıklamalarından karşılaştırarak seçim yapmalısınız.

Sıkça Sorulan Sorular ve Cevapları

Oturma odası
Kullanım alanına göre farklı özellikler sunan tavan pervanesi, dekoratif olarak da oldukça şıktır.
  • Tavan vantilatörü serinletir mi?

Çok yüksek ısının olmadığı yerler için ideal olan tavan vantilatörü, kanatlarını hareket ettirerek hava akışı sağlar. Bu sayede alanı serinletir ve hava sirkülasyonunu oluşturur.  Sessiz, konforlu ve kademe ayarlı bir model sayesinde serin bir ortam oluşturabilirsiniz. Genel bir rakam vermek gerekirse ortalama bir model düşük hızlarda dakikada 150 civarı tur atar. Bu da ortamdaki hava akışının sürekliliği için oldukça yeterlidir.

  • Tavan vantilatörü sağlıklı mı?

Gün içerisinde sürekli vantilatörü kullanacaksanız, orta ve düşük seviyede kullanmanız sağlık açısından en iyisidir. Çok yüksek devirde kullanım bel ve boyun tutulmamalarına sebebiyet verebilmektedir. Sıcaklığın çok yüksek olmadığı mevsimlerde düşük devirlerde kullanım, ortamın hava kalitesini artıracak ve sağlık açısından faydalı olacaktır. Özellikle fizik tedavi gören ve kas ile eklem sorunları olanların uyurken klima yerine düşük seviyede vantilatör çalıştırması daha sağlıklıdır.

Tavan vantilatörü kaç kanatlı olmalı?

Farklı markalarca üretilen modellerde genelde 4 veya 5 adet kanat bulunmaktadır. İdeal kanat sayısından ziyade kanatların uzunlukları daha önemlidir. Bunun için kullanılan alanın metrekaresi göz önünde bulundurulmalıdır. Örneğin; 25 metrekare ve altındaki odalar için 105 cm, 30-35 metrekare için 110-115 cm, 35 metrekare üstü mekanlar için ise en az 120 cm kanat uzunluğu gerekmektedir.

  • Tavan vantilatörü ne kadar süre kullanılabilir?

Modellerin kullanım ömrü, üründe kullanılan malzeme kalitesine göre değişkenlik göstermektedir. Kullanım ömründen ziyade seçtiğiniz modelin garanti süresine dikkat etmeniz ve yedek parça ile servis ağının gelişmiş olmasına özen göstermeniz gerekir.

Yaşam alanlarında kullanacağınız tüm ısıtma ve soğutma sistemlerini uygun fiyatlarla ÇiçekSepeti’nde bulabilirsiniz. Hemen mobil uygulama veya web sayfasını ziyaret edin, fırsatları kaçırmayın.

Okumayı seveceğiniz diğer bazı yazılarımız:

Ümit Şimşek

1991 yılında dünyaya gelen Ümit Şimşek, ilköğretim ve lise eğitimini Ankara’da tamamladı. Marmara Üniversitesi İletişim Fakültesi’nde Radyo,Tv ve Sinema lisans eğitimi aldıktan sonra reklam ajanslarında New Media Expert, Copywriter pozisyonlarında çalıştı. 2020 yılından itibaren ÇiçekSepeti’nde Copywriter pozisyonunda elektronik, teknoloji, hobi, takı, saat, parfüm, moda başta olmak üzere farklı alanlar ve konularda içerik üretmeye devam etmektedir.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir