TeknolojiTeknolojik Ürünler

Televizyon Ekran Koruyucu Nedir, Ne İşe Yarar?

Günümüz dünyasında televizyon ekranlarının olmadığı yer yok desek yeridir. Evler, iş yerleri, ofisler, kafeler ve hatta hastanelerde bile televizyon ekranları karşınızdadır. Gelişen teknoloji ve yayın kalitesiyle artık daha net görüntü sunan televizyonlar; LED Tv 4K Curved Tv , Oled Tv , Qled  Tv farklı özelliklerde sunuluyor. Bu ekran panellerinin genel özelliği ise oldukça ince ve hassas bir yapıya sahip olmaları… Peki, bu kadar ince ve hassas olan televizyon panelini nasıl koruyabilirsiniz? Cevabı basit, televizyon ekran koruyucular sayesinde! Bu yazımızda televizyon ekran koruyucu hakkında merak ettiğiniz her şeye cevap bulabilirsiniz.

Gelişen teknolojiyle birlikte günden güne büyüyen ve buna paralel olarak fiyatları da artan televizyonlar, yaşam alanlarındaki en pahalı ürünler arasında yer almaktadır. Bu nedenle hem hassas hem de maliyetli olan bu cihazları korumak için bazı önlemler almak gerekir. Televizyon ekran koruyucu, ekran panelini darbelere ve çizilmelere karşı koruyan özel bir üründür. Şimdi gelin tüm detaylarıyla televizyon ekran koruyucu almadan önce bilmeniz gerekenlere birlikte bakalım.

Televizyon Ekran Koruyucu Nedir?

Televizyon ekran koruyucu nedir?
Teknolojik gelişmeyle birlikte birçok marka kendi ekran teknolojisini ortaya çıkarmaya başladı.

Akıllı televizyon uygulamalarıyla birlikte artık televizyonlar sadece tv kanallarından gelen görüntüyü yansıtan cihazlar olmaktan çıktı. İnternete bağlanma, sunum hazırlama, oyun oynama ve film-dizi uygulamaları gibi birçok şeyi kumandanızla yapmanız mümkün. Üstelik büyüyen ekranlar tüm bu etkinlikleri daha eğlenceli ve güzel hale getirdi. LED TV, LCD TV, 4K Curved TV gibi ince ve hassas  televizyon camlarını darbelere karşı koruyan ve televizyondan gelen ışığı filtreleyerek zararlı ışıktan sizi koruyan film veya cam yapıdaki ürünlere televizyon ekran koruyucu denilmektedir. Bu ürün sayesinde hem sağlınızı hem de televizyonunuzu koruyabilirsiniz.

Neden Televizyon Ekran Koruyucu Almalısınız?

Neden televizyon ekran koruyucu alınmalı?
Kendinize “Neden tv ekran koruyucu almalıyım?” diye soruyorsanız, aşağıdaki konulara bakmanızı tavsiye ederiz.

Yaşam alanlarındaki en pahalı teknolojik cihazların başında televizyonlar gelmektedir. Bu nedenle bu kadar pahalı olan televizyonlar için özel birkaç önlem almanız oldukça mantıklı bir çözümdür. Peki, televizyon ekran koruyucu almanız size neler kazandıracak?

 • Hassas panel yapısı nedeniyle günümüzdeki televizyonlar çizilmeye, ufak darbelerle kırılmaya veya ekran yanmasına oldukça müsaittir. Bu sorunların önüne geçmek için televizyon ekran koruyucu en ideal çözümdür.
 • Ufak çocuklar televizyon ekranlarına ekstra meraklıdır. Bu nedenle ellerindeki herhangi bir şeyi ekrana vurabilir veya ıslak elleriyle ekranla uğraşabilirler. Bunlar gibi birçok konuda televizyonun zarar görmemesi için ekran koruyucu oldukça faydalıdır.
 • Ekran paneli hasar gördüğünde değiştirebilen bir parçadır. Fakat fiyat olarak yeni bir panel neredeyse televizyonla eşit miktarlara değiştirilmektedir. Ekran koruyucu ise bu sorunları yaşamanızın önüne geçerken fiyat olarak oldukça makuldür.
 • Son olarak darbeler dışında televizyonlar bilindiği üzere zararlı ışınlar yayarak gözleri oldukça yoran cihazlardır. Ekran koruyucular, filtreleme özellikleri sayesinde zararlı ışınların etkisini azaltarak önemli derecede koruma sağlar.

Televizyon Ekran Koruyucuların Sunduğu Avantajlar

Televizyon ekran koruyucu faydaları
Televizyon ekran koruyucu, sunduğu özellikler sayesinde hem televizyonunuzu hem de sizi korur.
 • Ekran koruyucu olası kazalarda ve darbelerde ekranı korur. Bu sayede küçük veya büyük darbelerin televizyona zarar vermesinin önüne geçmiş olursunuz.
 • Sivri, kesici veya delici ürünlerin ekranı çizmesini engeller. Özellikle küçük çocukların olduğu evlerde çocukların ekrana bir şey fırlatması veya çizmesi ekrana ciddi zararlar verebilir. Ekran koruyucu sayesinde bu sorunun önüne geçebilirsiniz.
 • Mavi ışık başta olmak üzere televizyon ekranından gelen zararlı ışınları filtreler. Böylece hem sizin hem de çocuklarınızın göz sağlığını korur.
 • Yeni nesil televizyon ekranlarını temizlemek için özel bezler ve ürünler kullanmak gerekir. Ekran koruyucu kullanımı sayesinde ekran temizliğini hızlı ve kolay bir şekilde yapabilirsiniz.
 • 3D, 4K, 8K gibi yüksek kaliteli yayınların görüntü kalitesinde herhangi bir bozulma yapmaz. Aksine zararlı ışınları filtrelediği için gözlerinizi yormadan kaliteli görüntüyü izlemenize yardımcı olur.

Televizyon Ekran Koruyucu Hakkında Sıkça Sorulan Sorular ve Cevapları

ev sinema sistemiz
Tv ekran koruyucu hakkında merak edilen sorular ve cevaplarını aşağıda bulabilirsiniz.
 • Televizyon ekran koruyucu alırken nelere dikkat edilmeli?

İlk olarak televizyon modelini ve ekran boyutunu bilmeniz gerekir. Ekran ile tam uyum için ekran panelinin kaç inç olduğu önemlidir. Örneğin; 55” televizyon için alacağınız 50” ekran koruyucu uymayacağı için bir işe yaramayacaktır. Sonrasında film veya cam ekran koruyucular arasında seçim yapmanız gerekir. Film koruyucular ekrana yapıştırılarak kullanılır ve istenildiğinde çıkarılır. Cam koruyucular ise bir panel sayesinde ekran köşelerinden ekrana sabitlenir. Son adım alarak ise seçtiğiniz ürünün çizilme ve darbelere dayanıklı malzemeden üretildiğinden emin olmanız gerekir.

 • Ekran koruyucu görüntüyü bozar mı?

Televizyon ekranını kırılma ve çizilmelere karşı koruyan ekran koruyucular, tamamen şeffaf malzemeden üretilmektedir. Cama göre ortalama 6 kat esnek hammadde sayesinde görüntü kalitesi ve 3D derinlik algısına hiçbir şekilde etki etmez.

 • Tv ekran Koruyucu kaç mm olmalı?

Ekran koruyucular kullanılan malzemenin kalitesi ve markanın sunduğu özelliklere göre farklı kalınlıklarda olabilir. Fakat son teknoloji koruyucu ürünler oldukça uzun ömürlüdür ve ortalama olarak 3 mm incelik sunmaktadır.

 • Tv ekran koruyucu nasıl takılır?

Ekran ölçünüze uygun şekilde aldığınız ürünün kutusundan çıkan kullanma kılavuzunda adım adım ürün montajı anlatılmaktadır. Genel olarak ise montaj şu şekilde yapılmaktadır; ilk olarak ürünü kutusundan çıkarın ve üzerinde bulunan koruyucu plastik filmi sökün. Sonrasında ürün klipsli ise klipsleri açın ve mümkünse koruyucuya hiçbir şekilde dokunmadan kenarlarından tutarak televizyon ekranına köşelerine denk gelecek şekilde oturtun. Son adımda ise klipsleri arkadan kilitleyin ve koruyucuyu sabitleyin. Kurulum için Youtube’da birçok video ve anlatım bulabilir, bu videolardan da destek alabilirsiniz.

İhtiyacınız olan tüm teknolojik ürünler ve aksesuarları uygun fiyatlarla ÇiçekSepeti’nde bulabilirsiniz. Hemen mobil uygulama veya web sayfasını ziyaret edin, fırsatları kaçırmayın!

Okumayı seveceğiniz diğer bazı yazılarımız:

Ümit Şimşek

1991 yılında dünyaya gelen Ümit Şimşek, ilköğretim ve lise eğitimini Ankara’da tamamladı. Marmara Üniversitesi İletişim Fakültesi’nde Radyo,Tv ve Sinema lisans eğitimi aldıktan sonra reklam ajanslarında New Media Expert, Copywriter pozisyonlarında çalıştı. 2020 yılından itibaren ÇiçekSepeti’nde Copywriter pozisyonunda elektronik, teknoloji, hobi, takı, saat, parfüm, moda başta olmak üzere farklı alanlar ve konularda içerik üretmeye devam etmektedir.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir