TeknolojiTeknolojik Ürünler

Hayatınızı Kolaylaştıracak Temassız Teknoloji Ürünleri

Teknoloji her alanda yenilikler karşımıza çıkararak hayatı daha kolay hale getiriyor. Son birkaç yıldır tüm dünyayı etkileyen pandeminin etkisiyle bir yere dokunmak veya temas etmekten çekinir olduk. İşte bu konuda temassız teknoloji ürünlerinin gelişimini hızlandırdı. Özellikle temassız kartlar ve mobil cüzdanların kullanımında büyü bir sıçrama oldu. Peki, temassız teknoloji tam olarak nedir ve gelecekte bizi neler bekliyor?

Temassız teknoloji denildiğinde birçok kişinin aklına pandemi ile birlikte hayatımızda yer edinen temassız ödeme yöntemleri geliyor. Hatta yakın zamandaki bir ankete katılan kullanıcıların %70’i temassız ödemeyi pandemi sonrasında ilk defa kullandığını belirtmiş. Şimdi gelin temassız teknoloji hakkında bilmeniz gerekenlere ve gelecekte neler olabileceğine birlikte bakalım.

Temassız Teknoloji Nedir?

Temassız teknoloji nedir?
Hayatı oldukça kolaylaştıran temassız teknolojiler sayesinde birçok işlemi hızlıca yapabilirsiniz.

Nesnelerin tanımlanmasına yardımcı olmak için geliştirilen bir dizi teknolojiyi tanımlamak için kullanılan terime temassız teknoloji denilmektedir. Günümüzde günden güne gelişen bu teknoloji sayesinde veri alışverişi, erişim kontrolü, envanter yönetimi, temassız satış ödemesi ve geçiş ücreti tahsilatı gibi işlemler yapılabilmektedir. Temassız teknoloji; akıllı kartlar, etiketler, akıllı telefonlar, tabletler ve mobil cihazlarda kullanılmaktadır.

Bugünlerde hemen hemen herkesin en az bir tane temassız ödeme yapan kartı olduğunu tahmin edilebilir durumda. Temassız kart teknolojisi, kullanıcıların kartlarını veya telefonlarını ödeme terminallerine yaklaştırarak ödeme yapmasını sağlamaktadır. POS cihazı üzerine hafif temas etmeniz ödeme yapmak için yeterli olduğundan bu büyük bir kolaylık sağlamaktadır. Toplu taşımalarda da bu sistem artık kullanılmaya başlanmıştır. Kullanılan ulaşım kartları yerine akıllı telefonunuza indirdiğiniz uygulama sayesinde mobil ödeme yapmanız mümkün. Bu hem çevre hem de kart yoğunluğundan kurtulmak için oldukça kullanışlı bir yöntemdir. Peki, bu ödemeler nasıl yapılıyor? Kısa menzilli radyo frekansları sayesinde kart okuyucularla kuran sistem, saniyeler içerisinde veri transferini tamamlamaktadır. Akıllara tabii ki “Temassız ödeme güvenli mi?” sorusu geliyor. Kısa menzilli radyo frekansları ile çalışan bu sistem sayesinde finansal ve kimlik bilgileriniz en yüksek düzeyde kullanılmaktadır.

Günümüzde hız, güvenlik ve erişilebilirlik oldukça önemli kavramlar. Temassız teknoloji, diğer tüm teknoloji trenleriyle birlikte ilerlemektedir. Bu sayede de birçok ürüne entegre edilebilir. Örneğin; restoran ve kafelerde fiziksel menüler yerine artık QR teknolojisi ile temassız olarak menüleri dijital ortamda görebiliyorsunuz. Bu hem doğa için faydalı bir yöntem hem de hijyen açısından. Başka bir yöntem olarak alışveriş sırasında akıllı telefonlarla mobil ödemeyi gösterebiliriz. Mobil uygulamalar ile hiçbir temas kurmadan ve fiziksel kart olmadan tüm ödemelerini yapmanız artık mümkün. İlerleyen dönemlerde bazı Avrupa ülkelerinde nakit kullanımın kaldırılması ve tamamen temassız ödeme yöntemlerinin kullanılması bile gündemde. Bu sayede kağıt ve zaman israfının önüne geçilmesi hedeflenmektedir.

Temassız Teknoloji Ürünleri İle Yapabilecekleriniz

QR okuma
Hayatı kolaylaştıran temassız teknolojiler ile birçok işlemi yapabilirsiniz.
  • Temassız teknolojiler günümüzde ilk olarak temassız ödeme yöntemi olarak tercih edilmektedir. Marketler, restoranlar veya kafelerde ödemeler bu teknoloji sayesinde hızlıca yapılmaktadır. NFC (Near Field Communication/Yakın Alan İletişimi) ile iki cihazı birbirine dokundurmanız yeterli.
  • NFC; akıllı telefon, akıllı saat ve tabletlerde kredi kartı yerine mobil cüzdan kullanımını sağlamaktadır. Artık birçok POS cihazında bulunan bu teknolojiyi kullanmak için mobil cüzdanınız olması gerekmektedir.
  • Temassız teknolojinin bir diğer yöntemi ise QR kod yöntemidir. Süpermarketlerden aşina olduğunuz QR kod sistemi ile çalışan bu sistem sayesinde hızlı ve güvenli işlemler yapmanız mümkün. Kullanımı oldukça kolay olan QR kod sistemi ile ulaşımdan alışverişe, eğlence noktalarında sinemalara kadar birçok alanda ödeme veya diğer işlemleri yapmak mümkün.
  • NFC sadece ödeme terminalleri ile bağlantı kurmayı sağlamamaktadır. Radyo frekansı tabanlı mantığı ile akıllı telefonlar; yayın, veri, poster, bilet ve broşür gibi akla gelebilen tüm dijital verileri aktarabilirsiniz. Ayrıca etkinliklerde veya giriş çıkışlarda kimlik doğrulama işlemleri de bu sistemler oldukça hızlı bir şekilde yapılmaktadır. Örneğin; bir fuarda gördüğünüz reklam broşürüne akıllı telefonunuzu dokundurarak ürünün üretim süreci ve diğer tüm bilgileri saniyeler içinde öğrenebilirsiniz.
  • Akıllı telefonlar temassız teknoloji konusunda öncü olsa da NFC destekli akıllı saat, bileklik, yüzük gibi birçok farklı ürün yakın gelecekte da hayatımıza girecek. Hatta akıllı saat ve bileklikler çoktan hayatımızın bir parçası oldu bile. Giyilebilir teknolojiler ile mobil kimlik doğrulama ve ödeme hizmetlerinin daha kolaylaşacağını düşünebiliriz.

Temassız teknoloji ürünleri ve diğer tüm elektronik ürünleri uygun fiyatlarla Çiçeksepeti’nde bulabilirsiniz. Okumayı seveceğiniz diğer yazılarımız:

Ümit Şimşek

1991 yılında dünyaya gelen Ümit Şimşek, ilköğretim ve lise eğitimini Ankara’da tamamladı. Marmara Üniversitesi İletişim Fakültesi’nde Radyo,Tv ve Sinema lisans eğitimi aldıktan sonra reklam ajanslarında New Media Expert, Copywriter pozisyonlarında çalıştı. 2020 yılından itibaren ÇiçekSepeti’nde Copywriter pozisyonunda elektronik, teknoloji, hobi, takı, saat, parfüm, moda başta olmak üzere farklı alanlar ve konularda içerik üretmeye devam etmektedir.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir