Sağlıklı YaşamMalzeme & EkipmanSpor

Ter Atmanın En İyi En İyi Yolu: Kondisyon Bisikleti

Spor, beden ve ruh sağlığı için oldukça faydalı bir aktivitedir. Günümüzde birçok kişi spor salonlarına üye olarak spor yapsa da aslında bu şart olan bir durum değildir. Evinizden çıkmadan oldukça etkili bir şekilde spor yapabilirsiniz. Yaşam alanınızda ufak bir spor alanı yaratmak için ihtiyacınız olan şey bir kondisyon bisikleti ve birkaç ağırlık. Şimdi gelin kondisyon bisikleti hakkında daha detaylı bilgilere birlikte bakalım.

Evdeki alana, sarf etmek istediğiniz efora ve çalıştırmak istediğiniz kas grubuna göre seçenekleri bulunan kondisyon bisikletleri; dikey, yatay ve eliptik olmak üzere 3 temel modele ayrılmaktadır. Görüntü olarak birbirine benzeyen aletler, çalışma şekli ve etki alanları bakımdan farklıdır.

Kondisyon Bisikleti Modelleri Nelerdir?

Kondisyon bisikleti çeşitleri
Kondisyon bisikletleri çalışma prensibi ve çalıştırdıkları kaslara göre farklı gruplara ayrılmaktadır.
  • Dikey kondisyon bisikleti; opsiyonel olarak sunulan bilgi ekranı, tutunmak için sabit ön kısım, oturma alanı ve pedallardan oluşmaktadır. Bacak ve karın kaslarını eşit şekilde çalıştırır. Kol kaslarına ise pek bir etkisi yoktur. Bu nedenle sadece bacak ve karın kası çalıştırmak isteyenler tercih etmelidir.
  • Yatay kondisyon bisikleti; bilgi ekranı içeren destek amaçlı ön kısım, yaslanmayı sağlayan oturma alanı ve pedallardan oluşmaktadır. Özellikle bacak kaslarının çalışmasında etkilidir. Karın kaslarını çalıştırmak içinde yardımcı olur. Konforlu ve bacak kasları için iyi bir antrenman isteyenler bu modeli tercih edebilir.
  • Eliptik kondisyon bisikleti, diğer modellerden tasarım olarak farklıdır. Genelde bilgi ekranı içermeyen ve kol kaslarını da çalıştıran hareketli ön kısım, opsiyonel oturma alanı ve pedallardan oluşmaktadır. Kalçai kol, bacak ve karın kaslarını etkili bir şekilde çalıştırmanızı sağlar. Yüksek eforla tüm vücudun hareket etmesini isteyenler için idealdir.

Bu modeller dışında kondisyon bisikletleri sahip oldukları mekanizmaya göre 2 ayrı çalışma prensibine sahiptir; mekanik ve manyetik.

  • Mekanik kondisyon bisikleti; uygulanan kuvvete göre ritim kazanan pedallara sahiptir. Pedalların zorluk derecesi ayarlanabilir ve istediğiniz seviyede spor yapabilmenizi sağlar. Üst düzey efor harcamak ve zorlayıcı antrenmanlar yapmak isteyenler için idealdir.
  • Manyetik kondisyon bisikleti, pedal çevrilmeye başladığı anda harekete geçen özel bir mekanizmaya sahiptir. Bu mekanizma sayesinde zorluk derecesi artırılabilir veya azaltılabilir. Kullanım olarak rahattır ve daha az eforla daha çok enerji harcamanızı sağlar.

Kondisyon Bisikleti Önerileri

Yaşam alanlarında kullanabileceğiniz kondisyon bisikletlerini anlattığımıza göre sıra geldi birkaç ürün tavsiyesi vermeye…

1-) Mini Kondisyon Bisikleti

Mini kondisyon bisikleti
Mini kondisyon bisikleti, kullanımı kolay ve yer kaplamayan bir kondisyon bisikletidir.

Yaşam alanınızda yer sıkıntınız haddinden fazlaysa ve kondisyon bisikletinin minimum yer kaplamasını istiyorsanız, mini kondisyon bisikletini düşünebilirsiniz. Nabız ölçme, ayarlanabilir pedal direnci, kol ve bacak çalıştırma için tasarlanan mini bisiklet, oldukça kullanışlıdır. Sadece 2,3 kg ağırlığında olması sayesinde yer kaplamaz ve kolayca istenilen her yere taşınır. Ek olarak oturarak kullanmanız da mümkündür.

2-) Fox Fitness 850U 

Fox Fitness kondisyon bisikleti
Fox Fitness 850U tam bir fiyat/performans ürünüdür.

Gösterge üzerinden hız, zaman, mesafe, kalori, odometre, nabız gibi verileri takip etmenizi sağlayan Fox Ftiness 850U, oldukça kullanışlı bir üründür. 2 yönlü rulman sayesinde çift yönlü hareket imkanı sunar. Manyetik sisteme sahip mekanizma 8 farklı zorluk derecesine göre ayarlanabilmektedir. Ayrıca oturma selesi ayarı da sunmaktadır. Net ağırlığı ise 19 kg’dır. ek olarak 100 kg taşıma kapasitesine sahiptir.

3-) Xiaomi Yesoul S3 Smart Spin Bike

Xiaomi Yesoul kondisyon bisikleti
Kullanışlı ve oldukça pratik; Xiaomi Yesoul.

Ayarlanabilir koltuk ve gidon ile birlikte egzersiz yoğunluğu ayarı sunan Xiaomi Yesoul, oldukça kullanışlı bir üründür. Bluetooth bağlantısı sayesinde antrenmanlarınızı akıllı telefon veya tablet üzerinden takip etmenize olanak tanır. Manyetik mekanizma, direnç seviyelerini ayarlayarak yüksek eforda antrenman yapmanızı sağlar. Ek olarak bisiklet 120 kg taşıma kapasitesine sahiptir.

4-) Voit Black Spin Bike

Voit Black Spin Bike
Voit Black Spin Bike ile spor keyfini sonuna kadar yaşayın.

En konforlu kondisyon bisikletleri arasında yer alan Voit Black Spin Bike, 7,5 kg disk ağırlığına sahiptir. Kayış tekniğinizi kullanan mekanizması oldukça sessiz çalışır. Her zorluk derecesinde kullanımı oldukça rahattır. Manyetik direnç sistemi sayesinde hem öne ve arkaya kullanım yapabilirsiniz. Oturma pozisyonu ayarı, LED gösterge ve 130 kg taşıma kapasitesi diğer öne çıkan özellikleridir.

5-) Diesel Fitness 500R 

Diesel Fitness 500R
Diesel Fitness 500R ile antrenman yapmak bambaşka bir deneyimdir.

Jeneratörlü çalışma prensibi sayesinde kendi enerjisini kendisi üreten Diesel Fitness 500R, yatay kondisyon bisikleti isteyenler için üst seviye performans sunar. 2 adet hazır program, 4 kullanıcı programı, 5 HRC programı dışında 32 farklı seviyede direnç ayarı bulunmaktadır. Işıklı LED ekran üzerinden mesafe, nabız, kalori, Watt, RPM, HRC ve nabız yenileme hızını takip edebilirsiniz. Ek olarak 27 kademeli ayarlanabilir koltuk, herkes için en ideal pozisyonu sağlamaktadır. Ayrıca bisiklette Bluetooth, MP3 girişi ve hoparlör bulunmaktadır.

Kondisyon bisikleti ve diğer tüm spor & outdoor ekipmanlarını uygun fiyatlarla Çiçeksepeti Extra’da bulabilirsiniz. Okumayı seveceğiniz diğer bazı yazılarımız:

Ümit Şimşek

1991 yılında dünyaya gelen Ümit Şimşek, ilköğretim ve lise eğitimini Ankara’da tamamladı. Marmara Üniversitesi İletişim Fakültesi’nde Radyo,Tv ve Sinema lisans eğitimi aldıktan sonra reklam ajanslarında New Media Expert, Copywriter pozisyonlarında çalıştı. 2020 yılından itibaren ÇiçekSepeti’nde Copywriter pozisyonunda elektronik, teknoloji, hobi, takı, saat, parfüm, moda başta olmak üzere farklı alanlar ve konularda içerik üretmeye devam etmektedir.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir