Kişisel Bakım İpuçları

Terleme Nasıl Önlenir? İşte Kullanabileceğiniz 5 Yöntem

Vücut iç sıcaklığını düzenlemek için gerekli olan terleme; vücudun su, tuz ve ısı dengesini sağlayan fizyolojik bir durumdur. Düzenli ve orantılı terleme, cilt ve vücut sağlığı için oldukça gerekli bir durumdur. Yaz ayları başta olmak üzere sıcak günlerde daha çok terlenirken soğuk kış günlerinde daha az terleme meydana gelir. Fakat her şeyin fazlası zararlı olduğu gibi terlemenin de fazlası zararlıdır ve tıp dilinde “hiperhidrozis” olarak adlandırılan bir rahatsızlıktır. Peki, çok terleme nasıl giderilir ve terlemeyi önlemek için neler yapılabilir?

Aşırı terleme sorunu; hormonlarla alakalı durumlar, yaşama ve beslenme düzeni, genetik gibi birçok farklı nedenle ortaya çıkabilir. Aşırı terleme nedeniyle kıyafetlerde bile gözle görülür izler yaşayanlar bu sorunu çözmek adına birçok yöntemi deneyebilir. Öncelikle bu aşırı terleme sorunu için doktora görünmeniz ve sorunun neden kaynaklandığını öğrenmeniz faydalı olacaktır. Sonrasında bazı yardımcı yöntemlerle bu sorunun çözülmesi veya azalması için denemeler yapabilirsiniz.

Terlemeye Karşı Alınabilecek Önlemler

terleme sorunu nedir?
Terlemeyi azaltmak için aşağıdaki konulara dikkat edebilirsiniz.
  • Soğuk su tüketimi, vücut ısısını dengelemek için önemlidir. Bu nedenle mümkün olduğunca soğuk su tüketmeniz gerekir. Terleme sorununu azaltmak içinde faydalı bir yöntemdir.
  • Alkol ve sigara kullanıyorsanız, mümkün olduğunca azaltın veya bırakın. Sigara ve alkol terlemenize neden olurken aynı zamanda terinizin kötü kokmasına sebep olur.
  • Kahve, kola, gazoz gibi kafein içeren içecekleri daha az tüketin. Kafein, diğer etken maddelerle birleştiğinde daha fazla terlemenize neden olacaktır.
  • Parfüm ve deodorant sıkmadan önce vücudunuzun tamamen kuru olmasına özen gösterin. Böylece kötü koku ve iyi kokuyu birbiriyle karıştırmamış olursunuz.
  • Sentetik kumaşlar yerine doğal ipliklerden yapılmış ve nefes alabilen kumaşları tercih edin. Sentetik ve kötü kumaşlar, kötü ter kokusuna sebep olur.
  • Günlük olarak duş almaya dikkat edin. Özellikle yoğun bir gün geçirdiyseniz, kesinlikle 15 dakikanızı ayırarak duş alın. Duş alırken hafta 3 kez antiseptik şampuan kullanın.
  • Fast food yiyecekleri azaltın ve mümkün olduğunca baharatsız yiyecekler tüketmeye özen gösterin.
  • Stresli aktivitelerden uzak durun, hafif sporlar yapın. Ayrıca kilonuzu kontrol altında tutmaya dikkat edin.

Terlemeyi Önleyici Yöntemler

Bazı doğal ürünler ve farklı ürünlerle aşırı terleme sorununun önüne geçebilirsiniz. En çok bilinen yöntemlerden bazılarını sizin için sıraladık.

1-) Elma Sirkesi

Terleme önleyici yöntemler - elma sirkesi
Aşırı terleme sorununa iyi gelen elma sirkesi, zararlı bakterilerin yok edilmesinde oldukça başarılıdır.

Elma sirkesi, antiseptik olması nedeniyle mikrop karşıtı ve önleyicisidir. Antifungal özelliği ile mantar karşıtıdır. Ayrıca anti bakteriyel özelliği bulunmaktadır.

  • Uyumadan önce ılık bir duş aldıktan sonra vücudunuzu anti bakteriyel bir sabun ile yıkayın. Kurulandıktan sonra terleme bölgelerine pamuk ile elma sirkesini tampon şeklinde sürün. Giyinmeden önce sürdüğünüz alanların kurumasını bekleyin. Sabah uyandığınızda tekrar ılık bir duş alın ve terleme bölgelerine vücut pudrası sürün.
  • Farklı bir yöntem olarak bir bardak ılık suya 1-2 çay kaşığı elma sirkesi ve bal koyarak içmenizdir. Bu karışımı günde bir bardak tüketmeniz, terleme sorunun azalmasına yardımcı olacaktır.

2-) Kabartma Tozu

Terleme önleyici yöntemler - kabartma tozu
Kabartma tozu, terleme sorununun engellenmesinde başarılı bir üründür.

Vücudunuza kabartma tozu sürdüğünüzde vücuttaki fazla nemi emer. Nem emme özelliği olması ve nemi nötralize etmesi sayesinde aşırı terleme sorununa yardımcı olacaktır. Ayrıca kötü kokuların giderilmesinde de etkilidir.

1 çay kaşığı kabartma tozunu yarım fincan su ile karıştırın. Sonra bu karışımı terleme olan bölgelere pamuk yardımıyla sürün ve 15-20 dakika kadar bekletip ılık su ile durulayın. Bu işlemi haftada 2-3 kere yapmanız yeterli olacaktır.

3-) Siyah Çay

Terleme önleyici yöntemler - siyah çay
Siyah çay, herkesin hararet giderici olarak bildiği bir içecektir.

Aşırı olmamak kaydıyla tüketildiğinde terlemeyi önleyici etkisi bulunmaktadır. İçerisinde bulunan asitler ve anti  bakteriyel özelliği sayesinde kötü koku oluşmasının da önüne geçmektedir.

Terlemeyi önlemek için siyah çay tüketebilirsiniz. Farklı bir yöntem olarak vücudun çok terleme yapan bölgelerine pamuk yardımıyla demlenmiş ve ılıtılmış çay sürebilirsiniz. Haftada 1-2 kere bu işlemi yapmanız yeterli olacaktır.

4-) Hindistan Cevizi Yağı

Hindistan cevizi yağı
Hindistan cevizi yağı, oldukça faydalı bir üründür.

Cilt için oldukça faydalı bir ürün olan Hindistan cevizi yağı, laurik asit içermektedir. Bu sayede kötü kokuların oluşmasının önüne geçer. Anti bakteriyel olması nedeniyle de bakteri oluşumunu engellemektedir.

Ilık bir duş aldıktan sonra Hindistan cevizi yağını özellikle terleyen bölgelerinize sürmeniz yeterli olacaktır. Cildi hem nemlendiren hem de terlemesinin önüne geçen bu işlemi, her gün uygulayabilirsiniz.

5-) Ter Önleyici Sprey

Ter önleyici sprey
Terleme sorununu çözmek için ter önleyici spreyler oldukça etkilidir.

Ter önleyici spreyler, terin cildin yüzeyine ulaşmasını önlemek için ter kanallarını tıkar. Bu sayede oluşan ter yüzeye ulaşamaz. Deodorantlar terlemeyi engellemek yerine bakterilerin ürettiği kötü kokuyu engellemek için üretilen ürünlerdir. Ter önleyici ise alüminyum klorür denilen metalik tuzlardan oluşur.

Ter önleyici kullanırken koltuk altlarınızın temiz ve kuru olması oldukça önemlidir. Gece yatmadan önce uygulama yapmanız gerekir. Bu sayede ter kanalları üzerinde blok oluşturma işlemi sabaha kadar tamamlanmış olur. İlk kullandığınız birkaç günde terlemeniz azalacak ama hemen kesilemeyecektir. Bir süre düzenli kullanım sonunda istediğiniz sonucu alabilirsiniz.

Cilt ve vücut bakımı için ihtiyacınız olan tüm ürünleri Çiçeksepeti’nde bulabilirsiniz. Okumayı seveceğiniz diğer bazı yazılarımız:

Ümit Şimşek

1991 yılında dünyaya gelen Ümit Şimşek, ilköğretim ve lise eğitimini Ankara’da tamamladı. Marmara Üniversitesi İletişim Fakültesi’nde Radyo,Tv ve Sinema lisans eğitimi aldıktan sonra reklam ajanslarında New Media Expert, Copywriter pozisyonlarında çalıştı. 2020 yılından itibaren ÇiçekSepeti’nde Copywriter pozisyonunda elektronik, teknoloji, hobi, takı, saat, parfüm, moda başta olmak üzere farklı alanlar ve konularda içerik üretmeye devam etmektedir.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir