Kişisel Bakım İpuçlarıTeknolojik Ürünler

Tıraş Makinesi Alırken Nelere Dikkat Edilmeli?

Saç ve sakal, bir erkeğin en önemli aksesuarı desek, yanılmış olmayız. Çünkü saçınızı ve sakalınızı kesim tarzınıza göre stilinizde bir hayli değişiyor. Düzenli olarak berbere gitmeye vaktiniz olmadığında ise stilinizde bazı sorunlar ortaya çıkabilir. Saç sakal tıraş makinesi, evinizde kolayca istediğiniz gibi tıraş olmanızı sağlar. Farklı stiller, özel kesimler ve daha birçok şeyi yapabilen tıraş makineleri hakkında merak ettiğiniz her şeyin cevabı bu yazımızda.

Görüntünüzde değişikliğe gitmek istediğinizde ilk aklınıza gelen saç veya sakalınızda değişim yapmaktır. Fakat bazen berbere gitmek yerine bu değişikliği düzenli olarak kendiniz yapmak isteyebilirsiniz. İşte böyle durumlar için bir tıraş makinesi edinmeniz gerekir.

Tıraş Makinesi Özellikleri

Birçok farklı marka tarafından üretilen ve farklı özellikleri bulunan tıraş makineleri arasından seçim yapmak ise biraz zorlu olabilir. Gelin birlikte hangi detaylara dikkat etmeniz gerektiğine bakalım.

1-) Makine Tipi

Tıraş makinesi özellikleri
Saç ve sakal tıraş makineleri, iki çeşit makine tipi ile satışa sunulmaktadır.

Düz ızgaraya sahip tıraş makineleri ve döner başlıklı tıraş makineleri.

  • Aldığınız makinenin sakal tıraşı yanı sıra saç tıraşı da yapmasını istiyorsanız, düz başlıklı makineleri tercih etmeniz gerekir. Düz ızgara başlıklı makineler, uzun ayarı yapabilmenize olanak tanır. Bu sayede sakal uzunluğunu ve saç uzunluğunu kendiniz ayarlayabilirsiniz. Aparatları sayesinde farklı tarzlarda saç ve sakal kesimi yapmanız mümkündür.
  • Döner başlıklı tıraş makineleri ise sadece sakal tıraşı için uygundur. Fakat avantajı suratınızdaki her kıvrıma göre daha iyi şekil almasıdır. Yüzün farklı noktalarında hassasiyet ve kolay hareket kabiliyeti oldukça önemlidir. Bu sayede daha kusursuz bir tıraş deneyimi yaşayabilirsiniz. Ayrıca düz ızgaraya göre daha kısa sakal tıraşı yapmanızı sağlar. Ek olarak sakalınız tek bir yönde çıkıyorsa düz ızgara makineler iş görecektir. Fakat sakalınız yüzünüzün farklı noktalarında farklı yönlerde çıkıyorsa döner başlıklı modeller daha uygundur.

2-) Islak Tıraş Makinesi mi, Kuru Tıraş Makinesi mi?

Islak tıraş makinesi
Tıraş makisinin modelinden sonra karşınıza “Islak tıraş makinesi mi, kuru tıraş makinesi mi?” sorusu gelir.

Islak makineler isminde de anlaşılacağı üzere sulu tıraş yapmanızı sağlar. Her ne kadar elektronik olsa da suya karşı ultra dayanıklıdırlar. Hatta suyun altında rahatça temizleyebilirsiniz. Özellikle hassas cilde sahip olanlar için ıslak tıraş makinesi daha iyi bir seçenektir. Uzun süre tıraş bıçağı kullananlar içinde ıslak makineye geçiş daha rahat olacaktır. Ek olarak vücut tıraşı yapıyorsanız, ıslak tıraş makinesi bu konuda da daha rahat etmenizi sağlar. Tahrişi en aza indirir ve pürüzsüz bir tıraş deneyimi sunar.

Kuru tıraş makineleri ise cildi çok hassas olmayanlar için idealdir. Su ve sabuna değdirmeden çok kısa sürede tıraş olmanızı sağlar. Hız ve pratiklik sizin için önemliyse bu makineleri tercih edebilirsiniz. Ayrıca bu iki özelliği bir arada sunan hem ıslak hem de kuru tıraş özelliği bulunan makineler de bulunmaktadır.

3-) Şarjlı Tıraş Makinesi mi, Pilli Tıraş Makinesi mi?

Şarjlı tıraş makinesi
Tıraş makineleri genel olarak pilli ve şarklı olmak üzere iki güç modeli ile sunulmaktadır.

Pilli modellerde makinenin pilleri bittikçe değiştirmeniz gerekir. Şarjlı modellere göre daha az ısınır. Fakat pil süreleri kısıtlıdır. Bu tarz makineleri elektrik olmayan zamanlarda ve tatillerde kullanmak faydalı olacaktır.

Şarjlı tıraş makinesi ise en çok tercih edilen türdür. Kablo ile kullanma imkanı sunan modelleri de bulunan şarjlı makineler, batarya gücüne göre farklı kullanım süreleri sunar. Kablolu kullanım şarj etmeyi unutsanız dahi makineyi kullanabileceğiniz anlamına geldiğinden önemli bir detaydır. Seçtiğiniz makinenin batarya tam doluyken ne kadar süre çalışabildiğine ve ne kadar sürede şarj olduğuna dikkat etmeniz faydalı olacaktır.

4-) Diğer Özellikler

Saç ve sakal makinesi
Tıraş makinesi almadan önce dikkat etmeniz gereken diğer konuları aşağıda bulabilirsiniz.
  • Tıraş makineleri gün geçtikçe daha farklı özellikler sunuyor. Makine alırken dikkat etmeniz gereken bir diğer konu, tıraş makinesinin elinize rahatça oturmasıdır. Tıraş olurken sizi rahatsız hissettiren bir makineyi bir süre sonra kullanmak istemeyebilirsiniz. Bu nedenle makinenin tasarımının tam olarak elinize oturması oldukça önemlidir.
  • Makinin ağırlığı, tıraş konforu açısından oldukça önemlidir. Boyut olarak daha küçük ve hafif olan modeller, seyahat sırasında da oldukça avantaj sağlar. Ağır ve büyük makineleri kullanmak ise daha zordur.
  • Seçtiğiniz modelin titanyum başlığa sahip olması daha uzun ömürlü kullanım sağlar. Bu nedenle titanyum başlıklı modellere öncelik vermenizi tavsiye ederiz.
  • Tıraş makinesini vücudunuzun hassas bölgelerinde kullanmak istiyorsanız, buna uygun aparatlar sunan modelleri tercih etmelisiniz. Yüzünüzde kullandığınız bıçak seviyesi vücudunuzun hassas noktaları için tahriş edici olacaktır. Seçtiğini makinenin buna uygun aparatlar ve farklı başlıklar sunması oldukça önemlidir.
  • Kıl toplama haznesi olan modelleri temizlemek ve kullanmak daha kolaydır. Bu özelliğe sahip tıraş makinelerini seçerek daha konforlu bir kullanım elde edebilirsiniz.
  • Nemlendirici jel dağıtma özelliği olan tıraş makineleri, yüzde tahriş oluşma ihtimalini en aza indirir. Hassas bir cilde sahipseniz, bu özellik sizin için faydalı olacaktır.
  • Tıraş makinesi markasının servis ağı ve yedek parça desteği oldukça önemlidir. Olası bir arıza durumunda tıraş makinesini kısa sürede tamir eden markalar, ürünü daha uzun süreli kullanım sağlar.

Braun, Philips, Goldmaster, Remington başta olmak üzere en iyi markaların tıraş makinesi modellerini Çiçeksepeti’nde bulabilirsiniz. Okumayı seveceğiniz diğer bazı yazılarımız:

Ümit Şimşek

1991 yılında dünyaya gelen Ümit Şimşek, ilköğretim ve lise eğitimini Ankara’da tamamladı. Marmara Üniversitesi İletişim Fakültesi’nde Radyo,Tv ve Sinema lisans eğitimi aldıktan sonra reklam ajanslarında New Media Expert, Copywriter pozisyonlarında çalıştı. 2020 yılından itibaren ÇiçekSepeti’nde Copywriter pozisyonunda elektronik, teknoloji, hobi, takı, saat, parfüm, moda başta olmak üzere farklı alanlar ve konularda içerik üretmeye devam etmektedir.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir