Sağlıklı YaşamMalzeme & EkipmanSpor

Başlangıç Seviyesi Trekking Ekipmanlarıyla Maceraya Atılın

Günümüz dünyasında artık birçok kişi şehirde yaşıyor ve şehir hayatının koşturmacası arasında doğanın güzelliklerini keşfetmeyi unutuyor. Biraz nefes almak ve kendinizi keşfetmek için doğaya dönmek herkese iyi gelecek bir aktivitedir. Trekking ve hiking; farklı coğrafyalarda, farklı zorluk dereceleri ve farklı sürelerde gerçekleştirilen doğa yürüyüşleridir.  Eğer siz de doğa yürüyüşü yapmak istiyor ama nelere ihtiyacınız olduğunu bilmiyorsanız, bu yazımız tam size göre!

Doğa yürüyüşü denildiğinde iki kavram karşınıza çıkar; hiking ve triking. Yaygın olarak kullanılan bu tanımlar birbirine benzese de aslında farklıdır. Hiking, daha çok günübirlik ve çok uzun olmayan mesafeli doğa yürüyüşüdür. Trekking ise uzun ve daha kapsamlı bir yolculuk için kullanılır. Ayrıca günübirlik yürüyüşlere göre zorluğu ve gerektirdiği malzemeler de farklıdır.

Uzun Doğa Yürüyüşü (Trekking) Nedir?

Trekking nedir?
Belirli bir patikası olan veya olmayan, iki ya da daha uzun süren yürüyüşlere trekking denir.

Günübirlik yürüyüşlerin aksine el değmemiş doğal güzelliklerin arasında, yüksek irtifada veya dağlık bölgelerde gerçekleştirilir. Bu yürüyüşlerde kat edilen mesafe yüzlerce kilometreyi bulmaktadır. Bir plan ve program ile başlangıcı ile sonu genelde bellidir.

Geniş ve oldukça farklı coğrafyaları kapsayan trekking, kapsamlı bir hazırlık gerektirmektedir. Bu nedenle daha önce hiç yürüyüş yapmadıysanız, öncelikle kendinizi günübirlik yani hiking ile denemeye almanız mantıklı olacaktır. Kampta veya pansiyonlarda konaklama gerektiren bu yürüyüşte donanım ve beceriler oldukça önemlidir. Motivasyon, organize olmak, coğrafya bilgisi, temel kampçılık ve tırmanış bilmek size artı değer kazandıracaktır.

İlk trekking denemenizde deneyimli bir ekip veya kişiyle yola çıkmanız daha doğru olacaktır. Gerekli kondisyon kadar yolu bilmek ve tecrübeli olmak oldukça değerlidir. Bir rehber veya grup eşliğinde ilk yolculuklarınızı deneyimlemeniz size birçok şey öğrenme fırsatı da sunacaktır.

Trekking Ekipmanları Nelerdir?

Temel trekking ekipmanları
Doğa yürüyüşünün yapılacağı bölge ve uzunluğa göre ekipman ihtiyacı değişebilir. Ancak temel ekipmanları aşağıda bulabilirsiniz.

Temel Ekipmanlar

 • İlk olarak yürüyüş için ortopedik, ayağa ve yere iyi oturan yürüyüş ayakkabısı edinmelisiniz. Mevsime göre yürüyüş botlarını da tercih edebilirsiniz. Gore-Tex bot ve ayakkabılar, trekking için en iyi seçeneklerdir. Su, çamur, kar gibi olaylardan etkilenmeden yürüyüşe devam etmenizi sağlar.
 • Yolculuk boyunca temiz su kaynağı bulamama ihtimalinize karşı dayanıklı bir matara edinmelisiniz. Seçtiğiniz mataranın ağır olmaması ve zorlu şartlara dayanıklı olmasına dikkat etmelisiniz.
 • Grupla çıkılan yolculuklarda bazen gruptan kopabilirsiniz veya tek başınızayken sorunlar yaşayabilirsiniz. Sesinizi daha ileri duyurmak için tiz sesli bir düdük yardımcı olacaktır. Düdüğünüzü yolculuk boyunca boynunuza asarak yanınızda tutun ve kaybolmamasına dikkat edin.
 • Bir alanda bir şeyler kesmek ve gerektiğinde avlanmak için yanınızda bir çakı olması gerekir. Barınak yapmak veya diğer işlemler içinde çok maksatlı bir çakı edinmeniz gerekir.
 • Yürüyüş istikametini bulmak ve yönünüzü muhafaza etmek için pusula oldukça önemlidir. SILVA tip veya mercekli askeri pusulalardan edinerek uzun yıllar rahatlıkla kullanabilirsiniz.
 • Yürüyüş molalarında ve konaklama sırasında ateş yakmak en önemli konulardan biridir. Suya dayanıklı ateş başlatıcılar bu yüzden kesinlikle yanınızda olmalıdır. Kibrit, çakmak veya magnezyum çubuğu gibi seçeneklerden en az ikisini yanınızda taşımalısınız.
 • Yürüyüş rotasında esinti vb. doğa olaylarından etkilenmemek için rüzgarlık ile yağmurluk daima yanınızda olmalıdır. Bir anda bastıran bir sağanakta yağmurluk olmadan kalmanız, hastalığa davet çıkaracaktır.
 • Tüm malzemeleri taşımanız için su geçirmez özellikli ve hafif kumaştan bir sırt çantası olmazsa olmazınızdır. Yaz ayları için 35 litre, kış için ise 40 litre kapasiteli bir çanta yeterli olacaktır. Çantanın yan gözlerinin çok olması ise işinizi kolaylaştıracaktır.
 • Son olarak ise ek gıdalar ve ilk yardım kiti çantanızda yer almalıdır. Küçük bir konserve veya bar gibi yiyecekler, yolculuk sırasında sizi destekleyecektir.

Yardımcı Ekipmanlar

Doğa yürüyüşü
Trekking için yardımcı ekipmanları aşağıda bulabilirsiniz.
 • Yürüyüş sırasında güneşten korunmak veya kış aylarında soğuğun etkisini azaltmak için şapka önemlidir. Geniş kenarlı bir şapka edinerek yaz kış korunabilirsiniz.
 • Kayakçıların kullandığı ama uzun mesafelerde yürüyüş içinde oldukça faydalı olan baton, yorgunluğu azaltmak ve ağırlığı dengeli yüklemek için iyi bir yardımcıdır.
 • Karlı alanlardaki yürüyüşler başta olmak üzere birçok alanda bot veya ayakkabı içerisine bir şey girmemesi adına tozluk iyi bir seçenektir. Bilek kısmını korur ve yürüyüş sırasında konfor sağlar.
 • Rotanızda deniz kenarı, ufak nehir veya sığ bir göl varsa yanınıza mayo almanız faydalı olacaktır. Buralarda mola vermeniz eğlenceli bir şekilde serinlemenizi sağlar.
 • Güneşin zararlı ışınlarından korunmak için güneş kremi ve dudaklar için dudak kremi bulundurmanızı tavsiye ederiz. Buna ek olarak güneş gözlüğü, yolculuk sırasında size oldukça yardımcı olacaktır. Güneş ve karın gözlerinizi yormasını engellerken zararlı ışınlara karşı korur.
 • Son olarak ise bir fener edinmeniz iyidir. Her ne kadar günümüzde telefonlar başta olmak üzere birçok cihazda fener özelliği olsa da şarjınız bittiğinde yolda sorun yaşarsınız. El veya kafa feneri, karanlıkta en büyük yardımcınız olacaktır.

Trekking için ihtiyacınız olan tüm malzemeleri uygun fiyatlarla Çiçeksepeti’nde bulabilirsiniz. Okumayı seveceğiniz diğer bazı yazılarımız:

Ümit Şimşek

1991 yılında dünyaya gelen Ümit Şimşek, ilköğretim ve lise eğitimini Ankara’da tamamladı. Marmara Üniversitesi İletişim Fakültesi’nde Radyo,Tv ve Sinema lisans eğitimi aldıktan sonra reklam ajanslarında New Media Expert, Copywriter pozisyonlarında çalıştı. 2020 yılından itibaren ÇiçekSepeti’nde Copywriter pozisyonunda elektronik, teknoloji, hobi, takı, saat, parfüm, moda başta olmak üzere farklı alanlar ve konularda içerik üretmeye devam etmektedir.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir