Türk Kahvesi Nasıl Yapılır ?


Herhalde Türk kahvesini sevmeyen az kişi vardır. Peki, bol köpüklü, lezzetli bir Türk kahvesi nasıl yapılır, bunu da bilen az kişi vardır sanıyoruz. 

Türk kahvesi, sohbetlerin tacıdır. Yapımı, diğer sıcak içeceklere göre biraz zahmetlidir ancak kıymeti de zahmetinden gelir. Geleneksel içeceğimiz olan Türk kahvesi, sabah kahvaltılarından sonra “sabah kahvesi” olarak tabir edilerek çalışanların iş yerlerinde, ev hanımlarının ise komşuları ile beraber içtikleri kahvelerdir.

Gelenekselliği ile kız isteme törenlerinde, başroldedir. Türk kahvesi yapılmadan kız isteme gerçekleşmez. Burada kahve önemlidir, ancak çoğu zaman kahve için bir başkasından yardım alınır. İki dost sohbet edecekse, en güzel eşlikçi Türk kahvesidir. Çaydaki gibi sürekli tazelemek zorunda kalmazsınız. Kahvelerinizi yaptıktan sonra oturup dostunuzu dinlemeye zaman ayırırsınız.

Türk Kahvesi Nasıl Yapılır?

Türk kahvesi bu kadar önemli ise o zaman yapılışını, daha iyi öğrenelim. Artık teknolojinin gelişmesi ile evlerde her türlü pratik mutfak aletine sahibiz. Bunlardan biri de Türk kahvesi makineleri. Siz de vereceğimiz tarifi ister kahve makinelerinizde isterseniz de eski usul, klasik yöntem olan cezvelerde yapabilirsiniz. Bakır cezveniz varsa, hatta bir de köz ateşiniz olsa o kahve her türlü güzel olur. Bol köpüklü, lezzetli bir kahve için öncelikle kahvenizin kaliteli olması gerekir. Kahve kuru ve taze olmalı, rutubetsiz ortamda saklanmalı.

Türk kahvesi en güzel sohbetlere ortaktır, dediğimize göre tarifimizi iki kişilik az şekerli, orta şekerli ve şekerli kahve için verelim. Siz hangisini tercih ediyorsanız ona göre seçip yapabilirsiniz. Kahve içeceğimiz fincanları çıkaralım. Bu fincan ile iki ölçü oda sıcaklığında suyu cezveye koyalım. Şimdi sıra geldi kahve ve şeker miktarına: 2 kişilik az şekerli kahve için 4 çay kaşığı kahve, 2 çay kaşığı şeker; orta şekerli kahve için 4 çay kaşığı kahve, 4 çay kaşığı şeker; şekerli kahve için ise 4 çay kaşığı kahve, 6 çay kaşığı şeker kullanabilirsiniz. Kahve ve şekeri ekleyip karıştırdıktan sonra cezveyi kısık ateşe koyalım. Bir süre sonra kenarlardan başlayarak kabaran kahvenin köpüklerini iki fincana azar azar koyun. Sonra cezveyi tekrar ocağa bırakın ve kaynamaya başlayınca ateşi söndürüp iki fincana kahveyi paylaştırın.

İşte kahveler hazır. Türk kahvesinin yanında en iyi yakışan çift kavrulmuş fıstıklı lokumdur. Eğer yoksa ya da sevmiyorsanız küçük bir parça bitter çikolata da güzel olur. Estetik bir sunum yapmak için Osmanlı motifli Türk Kahvesi Seti‘ni tercih edebilirsiniz. Daha başka seçenekler için sizi buraya davet ediyoruz.


Yorumlar: 0

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş

Şifreyi Sıfırla

Back to
Giriş