TeknolojiTeknolojik Ürünler

Ütü Seçerken Dikkat Etmeniz Gerekenler ve Ütü Önerileri

Kıyafetleri kırışık ve buruş buruş giymek birçok kişi için kabul edilemez bir durumdur. Bu nedenle yeni ev kurarken veya yeni bir yerde yaşamaya başlarken listenin ilk sıralarında ütü bulunmaktadır. Birçok farklı marka tarafından üretilen ve özellikleri başka başka olan ütüler, teknolojinin gelişmesiyle birlikte daha pratik hale geldi. Bu yazımızda “Ütü alırken nelere dikkat edilmeli?” sorusunu cevaplayacak ve sonrasında ürün tavsiyelerinde bulunacağız.

Ütü yapmak birçok kişi için oldukça sıkıcı bir iş olsa da bu süreci kaliteli ve pratik bir ütü kullanarak kısa sürede bitirebilirsiniz. Hatta iyi bir ütü sayesinde ütü yapmak size iyi bile gelebilir. Kafanızdaki birçok düşünceden kurtulun, müziğin sesini açın ve kırışıklıklarla savaş başlasın… Peki, iyi bir ütü nasıl olmalı? İşte bu sorunun cevabını aşağıda bulabilirsiniz.

Ütü Seçiminde Dikkat Edilmesi Gerekenler

Ütü alırken dikkat edilmesi gerekenler
Daha rahat ve pratik şekilde ütü yapabilmek için seçtiğiniz ütünün performansı oldukça önemlidir.
  • Birçok farklı marka tarafından üretilen ütü modelleri, buharlı ve buhar kazanlı olmak üzere iki ana kategoriye ayrılır. Buharlı ütü, küçük su haznesi sayesinde kısa sürede ısınan ütü modelidir. Hızlı ve pratik bir şekilde kullanıma hazır hale gelir. Buharlı ütü tercih edecekseniz; su haznesi kapasitesi, kireç önleme özelliği, buhar gücü ve farklı ayar seçenekleri sunmasına dikkat etmeniz gerekir.
  • Geniş su haznesine sahip olan buhar kazanlı ütüler, daha fazla buhar gücü üretir. Üstelik tek seferlik su doldurma işlemi sonrasında bir daha ekleme veya değiştirme yapmanız gerekmez. Fakat fiyatları buharlı ütülere göre biraz yüksektir.
  • Ütü seçiminde hangi tür olacağına karar verdikten sonra ütünün kaç Watt gücünde olduğuna dikkat etmek gerekir. Watt gücü yüksek olan ütüler, kırışıklıkları daha hızlı açar. Fakat enerji tüketimleri daha fazladır. 2000 – 2400 Watt gücündeki bir ütü kırışıklık açmak için yeterlidir.
  • Ütü, su ve buhar temelli çalışan bir üründür. Bu nedenle kullanılan suyun içindeki kireç, zamanla ütünüze zarar verebilir. Bu durumun önüne geçmek için kirece karşı korumalı modelleri tercih etmeniz gerekir.
  • Ütülerde bulunan su haznesi ve gözenekler kıyafetlerinizde bazen leke oluşturabilir. Bu durumun önüne geçmek adına anti-drip özelliği bulunan ütüleri tercih edebilirsiniz.
  • Son olarak ütü, evde en çok enerji tüketen elektronik aletler arasında yer alır. Nedeni ise kısa sürede oldukça hızlı ısınması ve kullanıma hazır olmasıdır. Elektrik faturanızın daha az gelmesi adına enerji tasarrufu özelliği bulunan veya az enerji tüketimi vadeden modelleri tercih edebilirsiniz.

Ütü Önerileri

Seçim yaparken dikkat etmeniz gereken konuları kısaca anlattığımıza göre sıra geldi ürün tavsiyelerimize.

1-) Philips GC4909/60 Azur 

Philips Azur ütü
Philips GC4909/60 Azur ile inatçı kırışıklıklar için birkaç saniye yeter de artar.

Öneri listemizin ilk sırasında 3000 Watt gücü sayesinde çok kısa sürede kullanıma hazır hale gelen Philips GC4909/60 Azur modeli var. 250 grama kadar şok buhar özelliği bulunan ütü, inatçı kırışıklıklarla başa çıkmada oldukça başarılıdır. Özel kumaş programları sayesinde her kumaş türü için farklı bir ayar sunar. Bu sayede kumaşa zarar vermez ve en iyi sonucu almanızı sağlar. Güvenlik için 30 saniye kilidi bulunmaktadır. Yatay olarak 30 saniye hareket etmediği anda kendini kapatır. Böylece olası kazaların önüne geçilmektedir. Ayrıca hızlı kireç çözme özelliği sayesinde kireç biriktirmez ve pratik bir şekilde temizlenir.

2-) Arzum AR 693/P Steamart Lux 

Arzum ütü
Arzum AR 693/P Steamart Lux, mükemmel buhar performansı ile ütüyü keyifli hale getirir.

Akıllı buhar teknolojisine sahip olan Arzum AR 693/P Steamart Lux, konforlu bir ütü deneyimi sunar. Otomatik sensörler sayesinde turbo buhar pompası gerektiğinde kumaşa daha güçlü şekilde nüfuz eder. Böylece inatçı kırışıklar saniyeler içerisinde yok olur. İyonize taban özelliği ile asla ütü izi bırakmaz. Hareketsiz kaldığı anda otomatik kilitleme devreye girer ve kendini kapatır. Anti- calc sistemi, kireçlenmeyi önler ve uzun ömürlü kullanım sağlar.

3-) Tefal FV5715 Easygliss Plus

Tefal ütü
Pratik, rahat ve oldukça güçlü; Tefal FV5715 Easygliss Plus.

Sırada Tefal fv5715 Easygliss Plus modeli var. 2400 Watt gücündeki model, hızlıca ısısını yükseltir ve yüksek buhar performansı sunar. Su haznesi, buharlı ütülere göre oldukça iyidir. Sürekli su doldurma işlemi yapmanıza gerek kalmaz. Çizilmeye dayanıklı taban, kıyafetlerinizde ütü izi bırakmaz. Zorlu kırışıklıkları şok buhar ile anında yok edebilirsiniz.

4-) Bosch TDA3024010 

Bosh ütü
Üst düzey performans, daha az enerji tüketimi; Bosch TDA3024010.

Küçük ev aletleri ve beyaz eşya konusunda uzman markalar arasında yer alan Bosh, Tda3024010 ütü modeli ile oldukça başarılı bir ürün sunuyor. TDA3024010, Ceranium Glissée taban teknolojisi sayesinde ütü izi bırakmaz ve ipeksi bir doku oluşturur. 320 ml su hazne kapasitesi bulunmaktadır. Birçok parçayı tek seferde ütülemenizi sağlar. Kireç önleme ve damlama özellikleri, ütünün kullanım ömrünü uzatmaktadır.

5-) Fakir Avanti 

Fakir Avanti ütü
Pürüzsüz ve ipek gibi kıyafetler için Fakir Avanti yeter.

2800 Watt gücündeki Fakir Avanti, pembe seramik tabanı ile kumaşın üzerinde rahatlıkla hareket eder. Damlama önleme, otomatik kapanma, farklı kumaş türleri için özel ayarlar gibi teknik özellikleri bulunmaktadır. 480 ml su tankı, geniş hacmi sayesinde uzun süre kesintisiz ütü yapmanızı olanak tanır. Kirece karşı ekstra koruma ve şok buhar özellikleri ile ütü konusundaki en iyi yardımınız Avanti olacak!

6-) Tefal SV8054 E0 Express Anti-Calc 

Tefal SV8054 E0 Express Anti-Calc
Tüm kırışıklıklar için tek çözüm; Tefal SV8054 E0 Express Anti-Calc.

Listemizde buhar kazanlı modellere geçiş yaptık. İlk önerimiz ise Tefal SV8054 E0 Express Anti-Calc modeli. Her türlü kumaştaki kırışıklıkları yok edecek güçteki ütü, Express anti-calc buhar jeneratörü sayesinde hızlı ve güvenilir sonuçlar almanızı sağlar. Yanma riski olmadan güvenli ütüleme sağlayan No-Setting sistemi, ütüyü kıyafet üzerinde unutsanız bile yanmasının önüne geçer. Dakikada 420 gram gücünde ekstra buhar püskürtme ve dakikada 120 gramlık normal güçlü buhar ile kırışıklıklar artık bir sorun değil!

7-) Philips GC9330/20 Perfect Care Aqua Pro 

Philips GC9330/20 Perfect Care Aqua Pro
Yenilikçi teknolojilerle bambaşka bir deneyim; GC9330/20 Perfect Care Aqua Pro.

Philips’in en iyi kayma performansı sunan ve çizilmelere karşı dayanıklı tabanına sahip GC9330/20 Perfect Care Aqua Pro, ütü performansı ile sizi büyüleyecek. Yenilikçi OptimalTEMP teknolojisi, tüm kumaşlar üzerinde yanık oluşturmamayı garanti eder. Bu sayede ipek gibi hassas kumaşlarda bile rahatlıkla ütü yapabilirsiniz. Ultra hafif gövdesi ve 2,5 litre kapasiteli su haznesi, evdeki tüm çamaşırları kısa sürede ütülemenizi sağlar. Ayrıca OptimalTEMP teknolojisi, sıcaklık ayarlarını anında değiştirmenize yardımcı olur. Bu sayede ısı değişikliği için zaman kaybı yaşamazsınız.

8 -) Fakir Seyahat Ütüsü

Fakir Viaggio
Fakir Viaggio’yu tatilde veya iş gezisinde çantanıza atın, rahat edin.

Ütüsüz olmaz diyenler için bir öneri ile listemizin sonuna geliyoruz; Fakir Viaggio! Hafifliği ve ergonomik boyutu ile valize rahatlıkla koyabileceğiniz bu model, 1200 Watt gücündedir. Kuru veya buharlı ütü yapma seçenekleri mevcuttur. 0,3 litre su haznesi ile hızlıca ütülemeniz gereken tüm parçaları ütülemenizi sağlar. Seramik tabanı, asla yapışma veya yanma yapmaz. Farklı kumaş türlerinde en iyi performansı almanızı sağlar.

Ütü başta olmak üzere ihtiyacınız olan tüm küçük ev aletlerini ÇiçekSepeti‘nde bulabilirsiniz. Okumayı seveceğiniz diğer bazı yazılarımız:

Ümit Şimşek

1991 yılında dünyaya gelen Ümit Şimşek, ilköğretim ve lise eğitimini Ankara’da tamamladı. Marmara Üniversitesi İletişim Fakültesi’nde Radyo,Tv ve Sinema lisans eğitimi aldıktan sonra reklam ajanslarında New Media Expert, Copywriter pozisyonlarında çalıştı. 2020 yılından itibaren ÇiçekSepeti’nde Copywriter pozisyonunda elektronik, teknoloji, hobi, takı, saat, parfüm, moda başta olmak üzere farklı alanlar ve konularda içerik üretmeye devam etmektedir.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir