Sağlıklı Yaşam

Sağlıklı Uyku Düzeni İçin Yapmanız Gerekenler

Sağlıklı bir yaşamın olmazsa olmazı iyi uykudur. Verimli uyku sayesinde güne pozitif başlarken stresi azaltabilir, fiziksel ve zihinsel performansınızı geliştirebilirsiniz. Kısacası sağlıklı yaşama giden yol, iyi bir uykudan geçer. Peki, “Sağlıklı bir uyku düzeni sağlamak için neler yapmalıyım?” diyorsanız cevabı yazımızda!  

İyi alınmış uykunun beden ve zihin üzerinde oldukça önemli etkileri olduğu bilimsel bir gerçek. Düzenli ve iyi alınan uyku, enerji ve üretkenliği artırır, kalbi ve bağışıklık sistemini güçlendirir, psikolojik olarak iyi hissettir ve hatta ömrü bile uzatır. Kişiden kişiye uyku ihtiyacı değişse de ortalama 7-8 saat alınan uyku, zihnen ve bedenen çok daha iyi olmanızı sağlar. Fakat yaşanan stres, iş yoğunluğu, uyku alışkanlığının oluşmaması, düzensiz saatlerde uyumak gibi durumlar uyku kalitesini bozduğundan çoğu kişi yorgun uyandığını söylemektedir. Şimdi gelin kaliteli ve sağlıklı uyku düzeni oluşturmanız için yapmanız gerekenlere birlikte bakalım.

Öncelikle Uydu Düzeni Neden Bozulur?
Uyku düzeni neden bozulur?

Öncelikle hayatınızda olan biten her şey ve her durum uyku düzeni üzerinde etkilidir. Yaşam koşulları ihtiyacın olan uyku miktarını belirler ve bedenin bu duruma ayak uydurur. İş, eğitim, kendine ayırdığın süre, sosyal çevren ve zihninin durumu uyku kalitesi yukarı ya da aşağı çeken etkenlerden bazılarıdır. Tüm bu olaylar ve durumlar için gerekli enerjiye sahip olmanın yolu uyumaktan geçmektedir.

Fakat uzun yolculuklar, yeni bir düzenin kurulması, yeni bir eve taşınmak, gece-gündüz mesai saatleri, depresyon gibi durumlar uyku düzenini kötü anlamda etkileyen etmenler olarak öne çıkmaktadır.

Şimdi gelelim sağlıklı bir uyku düzeni için yapabileceklerinize:

Doğru Yatak Seçimi
Uyku düzeni için yatak seçimi

İyi bir uyku için ortamın ve özellikle yatağın uygun olması şart.  Bu nedenle dinlendirici ve kaliteli bir  uyku için ilk adım olarak kendiniz için en uygun yatağı seçmelisiniz. Yatak seçiminde ise öncelikle yatağın vücudunuzu tam olarak desteklediğinden emin olun. Sırt ve eklemlerinize iyi hizalama sağlayan, basınç noktalarına ve ağrıya karşı destekli bir yatak daha iyi uykunun anahtarı diyebiliriz.

Yatak konusunda dikkat etmeniz gereken bir diğer konu ise çok sert ya da çok yumuşak yatakları tercih etmemek. Çünkü yatak çok sert olduğunda vücudun ana noktalarına direnç oluşturarak doğal dengeyi bozar. Çok yumuşak olan yatak ise basınç noktalarını tam olarak desteklemeyeceğinden ağrılara neden olabilir.

Yatak

İyi bir uykunun olmazsa olmazı tabii ki iyi bir yatak! Maxi-Cosi Linen Series Ortopedik Yaylı Yatak mis gibi bir uyku çekmeniz için ideal desteği sağlar ve doğal dengenizi korur.

Program Yapın ve Uyku Günlüğü Tutun
Uyku düzeni için program yapmak

Uykusuzluk sorunu yaşıyorsanız toplam uyku sürenizi, yatakta geçirdiğiniz zamanı ve gün içinde yaptığınız şekerlemeleri not ederek kayıt altına alın. Tüm bunları tek tek not etmek sıkıcı gibi görünse de bu sayede nerede sorun olduğunu bulmanıza yardımcı olacaktır. Ayrıca not etmek için akıllı telefon ya da akıllı saat uygulamalarını kullanmanız işinizi daha kolay hale getirebilir. Bu işlemi ortalama 2 hafta sürdürerek uyku ritminiz hakkında bilgileri toplayabilirsiniz.

Tüm bu bilgileri elde ettikten sonra kendiniz için ideal uyku saatine göre bir program belirlemelisiniz. Programı yaparken yatağa yattıktan sonra uykuya dalma sürenizi ve uyandıktan sonra ayılma sürenizi hesaplamayı unutmamalısınız. Sonrasında ise programa uymaya özen ve sabır göstermeniz oldukça önemli. Unutmayın ki bedenin bu döneme alışması zaman alacağından hedeflediğiniz uyku düzenine geçmek için zaman alacaktır.

Akıllı saat

Uyku düzeni oluşturmak ve takibini sağlamak için harika bir tavsiyemiz var; Xiaomi Haylou akıllı saat. Sadece uyku takibi sağlamakla kalmayan bu akıllı saat, uyku evreleriniz hakkında da size bilgi vererek daha verimli bir uyku planı oluşturmanıza yardımcı olur.

Sağlıklı Beslenin ve Düzenli Egzersiz Yapın
Uyku düzeni için sağlıklı beslenme ve egzersiz

Daha iyi ve verimli bir uyku için sadece uyku koşullarını sağlamak yetmez. Vücudun da sağlıklı ve dinç olması gerekir. Bu nedenle sağlıklı beslenme iyi bir uykunun da anahtarı diyebiliriz. İşlenmiş ve kimyasal katkılarla tatlandırılmış gıdalar, vücuttaki toksinlerin artmasına neden olacaktır. Bu durumda kronik yorgunluğa ve verimsiz uykuya neden olur. Sağlıklı beslenmeyi alışkanlık haline getirerek uykusuzluk probleminin önüne geçebilir, mışıl mışıl bir uyku çekebilirsiniz.

Sağlıklı beslenme ne kadar önemliyse iyi bir egzersiz programı da kaliteli uyku için o kadar değerli. Eğer daha önce spor yapmayan biriyseniz zorlu egzersizler yerine hafif ve yavaş tempoda yürüyüş ya da bisiklet kullanarak başlayabilirsiniz. Sonrasında temponuzu artırarak kardiyo gibi sıkı programlara geçebilirsiniz. Tüm bu egzersizler daha uzun ve daha kaliteli bir uyku sağlayacaktır. Fakat egzersizlerin saatine dikkat etmenizde fayda var. Çünkü egzersiz yapmak vücudu uyarır ve sıcak tutar. Bu nedenle uyku saatinizden en az 3 saat önce egzersizlerinizi bitirmiş olmalısınız.

Sağlıklı beslenme kitabı

İyi bir uykunun yolu sağlıklı beslenmeden geçiyor. Peki, nasıl daha sağlıklı ve daha iyi beslenebilirsiniz? Sorunuzun cevabı Sağlıklı Beslenme Sağlıklı Lezzetler kitabında! Temel beslenme bilgilerinden sağlıklı gıdalara, yemek hazırlama tekniklerinden farklı yemek tariflerine uzanan oldukça faydalı bilgiler bu kitapta sizi bekliyor.

Aromaterapi, Nefes Teknikleri ve Yogayı Deneyin
Uyku düzeni için aromaterapi ve yoga

Aromaterapi, aroma ve uçucu yağlarla yapılan, fiziksel ve zihinsel dengeyi korumaya yardımcı bir tedavi türüdür. Bitkilerin aktif bileşenleri olan esansiyel aromatik yağlar, vücudu rahatlatarak stresten arınmanıza ve daha rahat bir uyku çekmenize yardımcı olabilir. 

Uçucu yağlar hakkında daha detaylı bilgi için Uçucu (Esansiyel) Yağlar ve Faydaları yazımıza göz atabilirsiniz.

Nefes almak hayatın başlangıcıdır. Doğru nefes alma teknikleri sayesinde metabolizmanızı etkili bir şekilde harekete geçirebilir ve daha iyi bir uyku deneyimi yaşayabilirsiniz. Her sabah ve akşam birkaç dakika bilinçli nefes alıştırması yapmak zihinsel olarak da iyi hissetmenize yardımcı olacaktır. Doğru nefes alma tekniklerini biraz daha ileri götürmek isterseniz yoga ve meditasyon programlarını deneyebilirsiniz. Bedendeki kasları gevşeterek üzerinden baskıyı alan hareketlere odaklanabilir, bu şekilde bedeni uykuya hazır hale getirebilirsiniz.

Fesleğen uçucu yağ

Esansiyel uçucu yağların zihni ve bedeni rahatlatmadaki etkisi bilinen bir gerçek. Fesleğen uçucu yağı; antiinflamatuar özelliklerinden dolayı ağrıyan eklemleri ve kasları pasifleştirir. Böylece daha iyi bir uykunun yolu açılmış olur. Ayrıca aromaterapi tedavisinde stres ve kaygıyı hafifletmek için oldukça faydalıdır.

Uyku İçin Doğru Atmosferi Oluşturun
Uyku düzeni için doğru atmosfer

Özellikle son yıllarda yatağa geçer geçmez telefonu ele alıp sosyal medyada gezmek veya bir şeyler izlemek bir rutin haline geldi. Ancak, bu şekilde telefon başında geçen sürede aslında uyku sürenizi harcıyorsunuz. Olayın bir diğer yönünde ise teknolojik aletlerin yaydığı radyasyon ve kötü enerji uyku kalitesini düşürmekte, yoğun ışık gözleri gereğinden fazla uyardığından bedenin uyku haline geçme süresi olumsuz yönde etkilenmektedir.

Peki, ideal uyku ortamı nasıl oluşturulur? Öncelikle kişiden kişiye değişen uykuya dalma rutini için size ideal olanı bulmanız gerekir. Belli bir ritmik sesi takip edebilir, uyurken rahatlamanızı sağlayan loş bir ışık ayarlayabilir ya da kokusuyla sizi uykuya çağıran lavanta vb. bitkisel yağlar veya kokulu mumlar kullanabilirsiniz. Ortamın karanlığına, ses atmosferinin uygunluğuna ve son olarak doğru yastık pozisyonuna dikkat ederek ideal ortamı yakalayabilirsiniz.  

Gece lambası

Yatak odanıza şıklık katacak Satürn Gece Lambası, rahat bir uyku için gerekli ortamı oluşturmanıza yardımcı olur.

Uyku Apnesi Kontrolü Yaptırın

Uyku sırasında nefes kesilmesi ya da horlama gibi şikayetleriniz varsa uyku apnesi kontrolü yaptırmanız daha iyi bir uyku için gereklidir. Çünkü, uyku apnesi sadece uyku kalitesini etkilemekle kalmıyor aynı zamanda gündelik yaşamda baş ağrısı, unutkanlık, konsantrasyon bozukluğu gibi problemlere de neden olabiliyor. Bu yüzden daha kaliteli ve iyi uyku için doktorunuza başvurmanızı tavsiye ederiz.

Yukarıda saydığımız ana konulara dikkat ederek daha kaliteli ve sağlıklı bir uyku düzeni oluşturmanız mümkün. Sağlıklı, dinç ve aktif bir yaşam için ihtiyacınız olan her şey ÇiçekSepeti’nde VarVar! Herkese mışıl mışıl uykular dileriz… :)

İlginizi çekebilecek diğer bazı yazılarımız:

Ümit Şimşek

1991 yılında dünyaya gelen Ümit Şimşek, ilköğretim ve lise eğitimini Ankara’da tamamladı. Marmara Üniversitesi İletişim Fakültesi’nde Radyo,Tv ve Sinema lisans eğitimi aldıktan sonra reklam ajanslarında New Media Expert, Copywriter pozisyonlarında çalıştı. 2020 yılından itibaren ÇiçekSepeti’nde Copywriter pozisyonunda elektronik, teknoloji, hobi, takı, saat, parfüm, moda başta olmak üzere farklı alanlar ve konularda içerik üretmeye devam etmektedir.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir