Ev & DekorasyonDekoratif Ev Eşyaları

Uzun Ömrün ve Şansın Sembolü Bambu ile Evinizi Baştan Yaratın

Bambu, hepimizin bildiği özellikle fantastik filmlerde sıkça karşımıza çıkan bir bitki. Botanikte ondan “Bambusoideae” olarak bahsediliyor. Kendisi buğdaygiller familyasına ait bir bitki ve 1200 adet alt familyası var. Bu 1200 familyanın her biri de birbirinden farklı görünen egzotik bitkiler.

Güneşi ve suyu çok seven bambunun en büyük cinsi 80 cm kalınlığa ve 38 metre uzunluğa kadar çıkabiliyor. Ayrıca bambu Çin’de uzun ömrün, Japonya’da dürüstlüğün ve temizliğin, Hindistan’da ise dostluğun sembolü olarak kabul edilen bir bitki. Şans getirmesi için Filipinler’de çiftçiler tarlaların yanına bambu dikerler, Japonlar da yılbaşında kapıların iki yanına ‘kodamatsu’ adı verilen birbirine bağlanmış bambular koyarlarmış. Evlerimize misafir ettiğimiz daha minyatür bambular çok farklı alanlarda da kullanılabiliyor. Mesela küçük fidanları ve tohumları olan bazı bambuların turşusu kuruluyor ya da sebze olarak tüketilebiliyor. Evet, bildiğimiz turşu. Şirke içerisinde bekletiliyor ve buna “Atchia” adı veriliyor. Antidepresan olarak kullanılan bambular ilaç sektöründe de yerlerini alıyor. Aynı zamanda kemik, tırnak ve saç gibi vücudumuzun önemli parçalarına faydası bulunuyor.

Bambu hakkında daha geniş bilgiye ulaşmak, şans bambusu nereden alınır, nasıl bakılır, nasıl seçilir ve fiyatı nedir? Sorularının yanıtlarını öğrenmek için buraya tıklayarak ilgili yazımıza ulaşabilirsiniz.

Bambu liflerinden üretilen anti-bakteriyel kumaşlar tekstilde, Güneydoğu Asya’da yer alan köylerde hafif ancak dayanıklı olan bambu türleri inşaat sektöründe, bize ilginç gelse de deniz ve nehir taşımacılığında sal olarak ve su borusu olarak kullanılabilmekte. Bambunun tozu çıkarılarak cila maddesi elde edilebilirken Çin ve Jamaika gibi ülkelerde de kağıt üretimi yapılmaktadır. Bambu aynı zamanda müzik aleti olarak da oldukça sık karşımıza çıkıyor.

Pandaların çok severek yediği bambuların, ofis ve evlerimizde dekoratif olarak kullanmamızdan başka, sert ve dayanıklı yapıda oldukları için daha birçok kullanım alanı bulunmaktadır. Gelin ev ve ofis dekorasyonundaki bambu dokunuşlarını birlikte inceleyelim. Bambulardan çeşit çeşit mobilyalar, sepetler ve perdeler yapılıyor. Bunlara zaten alışığız ancak doğa dostu birçok ürün de bambulardan üretilebiliyor. Çatal, kaşık, bıçak, tabak gibi günlük kullanım ürünleri bunlardan bazıları. Bambu dekoratif objeler saymakla bitmiyor anlayacağınız.

bambu banyo
Görsel: Pinterest

Son derece otantik bir lavabo. Bu banyonun duşakabinleri de bambu perde ile kaplanmıştır diye düşünüyoruz. Özellikle dağ evleri için son derece uygun bir tasarım. Bambu havluluklar ile de bu banyoyu tamamlayabilirsiniz.

bambu yatak odası
Görsel: House & Garden Magazine UK

Burada da komple yatak odası bambular ile oluşturulmuş. Duvar kaplaması, yatak, gazetelik, sandalyeler, sehpalar ve hatta abajurlar. Hiçbiri işlenmemiş, her biri ham haldeki bambulardan yapılmış. Bu da daha doğal bir hava katmasını sağlamış elbette.

bambu yatak
Görsel: Nanobuffet

Daha iri hatta devasa bambular birbirine kenetlenerek doğa ile iç içe bir yatak oluşturulmuş. Basit ve rahat bir oda düzeni isteyenler için ideal. Çatı katı yatak odaları için son derece romantik ve cool bir tasarım diyebilir miyiz?

Görsel: designboom

Ve karşınızda özel tasarım bir bambu sandalye. Salonunuzda her renkten koltuğun yanında kendine bir yer bulabilecek bir berjer de diyebiliriz onun için. Sadece bambulardan oluşturulmamış, metal düzeneğin içerisine geçirilmiş. Ne kadar rahat bilemeyiz ama şekli oldukça havalı.

bambu aydınlatma
Görsel: feel it cool

Bu aydınlatma düzeni de evlere yakıştığı kadar ofislere de ayrı bir hava katabilir. Girişe karşılıklı olarak yerleştirilebilecek bambu aydınlatmalar dar koridorları daha çekici hale getirebilir. Üstelik yapay bambu dekorasyon malzemeleri ile bu aydınlatmayı kendiniz de kolaylıkla yapabilirsiniz. Aynı zamanda basık ortamları ve alçak tavanları olduğundan daha güzel gösterebileceğini düşünüyoruz.

bambu ses aleti
Görsel: Pinterest

Bambu ile çocukluğumuzda tanışmamızı sağlayan bu aleti nasıl unuturuz? Rüzgar vurdukça ses çıkaran ve huzurlu tınısı ile hoşumuza giden bu aletlerin çoğu gerçek bambularla oluşturuluyor. Bu aletin adı rüzgar çanı ve Feng Şui felsefesine göre beş çubuklu olan rüzgar çanları şayet kapı, kiriş, sivri köşeler gibi yerlerde kullanılır ise negatif enerji akımını önlüyor. Feng Shui’ye dair daha fazla bilgi edinmek isterseniz ilgili yazımızı buradan okuyabilirsiniz.

bambu aynalık
Görsle: Fell it cool

Peki kesilen bambu parçaları ile hazırlanmış bu aynaya ne diyeceksiniz? Çerçeve olarak da irili ufaklı olarak kullanılabilecek, evde yapılabilecek veya yaptırılabilecek bu tasarım hem şık hem de kullanışlı. Yatak odaları veya salonlarda kullanılabileceği gibi güzellik merkezi gibi işyerlerine de yakışacak bir dekorasyon ürünü.

bambu mumluk
Görsel: Coroflot

ev ve iş ortamlarınıza bambulardan yapılan bu şık mumluklarla bambaşka bir hava katabilmeniz mümkün.

bambu mutfak gereçleri
Görsel: topby

Bambular ham hallerinden ziyade işlenerek ve şekil verilerek mutfaklarımıza yerlerini alıyor. Zaten bambuları sal gibi birbirine bağlayıp üzerine yiyecek konmasını kimse beklemiyordu sanırım günümüz teknolojisinde :)  Fiyat performansı biraz yüksek bu mutfak gereçleri çok daha sağlıklı orası ayrı. Yukarıdaki görselde de görebileceğiniz gibi çeşitli tabaklar, çatallar, havanlar üretiliyor bambulardan. Her biri oldukça şık ve bu sebeple bir çok konsept restoranda yerlerini aldılar bile.

Örnekleri artırabilmek mümkün. Ülkemizde yetişmediği için bambu malzemeler (orijinal olanları) oldukça pahalı fiyatlardan satışa sunuluyor. Aslında son derece ucuz ve maliyetsiz bir madde diyebiliriz. dilerseniz yukarıda verdiğimiz örneklerden hemen hemen hepsini kendiniz de bambu parçaları ile yapabilirsiniz. Bambunun doğası da basitlikten geliyor çünkü. Doğal, basit, sade ve güzel.

ÇiçekSepeti

2006 yılında kurulan Ciceksepeti.com, Türkiye dışında 4 farklı ülkede faaliyet gösteren, 145 franchise noktasına sahip, 450+ çalışanı olan, bir Türk firmasıdır. Online çiçek & hediye sektöründeki liderliğini ve tecrübesini, pazaryeri modeliyle birleştiren Ciceksepeti.com, bugün ulaştığı noktada 20 bin kategoride 9 milyondan fazla ürün listelemektedir. Türkiye'nin en büyük çiçek sitesinde şimdi aradığınız tüm ürünler Var Var!

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir