UZUN ÖMRÜN VE ŞANSIN SEMBOLÜ: BAMBU


image (5)

Botanikteki adı Bambusoideae olan bambu, buğdaygiller familyasına ait ve 1.200 adet alt familyası olan ve her biri birbirinden farklı görünen egzotik bir bitkidir. Güneşi ve suyu çok seven bambunun en büyük cinsi 80 cm kalınlığa ve 38 metre uzunluğa kadar çıkabilir.

Bambu Çin’de uzun ömrün, Japonya’da dürüstlüğün ve temizliğin, Hindistan’da ise dostluğun sembolüdür. Şans getirmesi için Filipinler’de çiftçiler tarlaların yanına bambu dikerler, Japonlar da yılbaşında kapıların iki yanına ‘kodamatsu’ adı verilen birbirine bağlanmış bambular koyarlar.

Pandaların çok severek yediği bambuların, ofis ve evlerimizde dekoratif olarak kullanmamızdan başka, sert ve dayanıklı yapıda oldukları için daha birçok kullanım alanı bulunmaktadır.

Bambunun kullanım alanları

Yiyecek

Bazı bambu türlerinin küçük fidanları ve tohumları sebze olarak yenebilir ya da sirke içinde turşusu kurulur. Bambu turşusuna ‘Atchia’ denir. Bazı bambu türleri de ilaç olarak kullanılır; saç, tırnak, kemik için faydalıdır ve depresyonu önlemeye yardımcı olur.

İnşaat Malzemesi

Hafif ama dayanıklı olan büyük bambu türleri, eskiden Güneydoğu Asya’daki köylerde evleri inşa etmek için kullanılırdı. Suya dayanıklı olduğu için deniz ve nehir taşımacılığında da kullanılırdı. Siam kentinin yarısı bambudan yapılmış sandalların üzerindeki evlerden oluşurdu. Bambudan kilometrelerce uzun su boruları yapılırdı.

Tekstil

Bambu liflerinden üretilen anti-bakteriyel kumaşlar bulunmaktadır.

Bahçe süslemesi

Çin’de bahçe düzenleme kültürünün temel bitkisi bambudur. Bahçeyi güzelleştiren bir bitki olarak Avrupa’da da yayılmaya devam etmektedir. Avrupa’da satılan bambu cinsleri -20 derece soğukluğa bile dayanıklıdır.

Ev eşyası

Bambudan mobilya gibi dayanıklı eşyalardan sepet, perde, çatal, kaşık, bıçak, tabak, bardak, şapka, balık tuzağı, çuval, cekete kadar benzer küçük ve kullanışlı, aynı zamanda doğa dostu olan eşyalar yapılabilir.

Müzik aletleri

Japonların müzik kültüründe sıkça kullanılan ‘shakuhachi’ adlı flüt bambudan yapılır. Çin, Tahiti ve Yava gibi ülkelerde kullanılan çoğu flüt ve bazı telli ve vurmalı çalgılar da bambudandır. Brezilya’nın ünlü Capoiera dansı esnasında çalınan ‘berimbau’ adlı müzik aletinin ana maddesi de bambudur.

Silah

Bambu, hafif ama sert yapısından dolayı silah yapımına çok uygundur. Vietnam Savaşı’nda Amerikalı askerlerin en büyük korkusu bambudan yapılmış ok,  mızrak ve tuzaklar olmuştur. Japon samurayların da kullandıkları etkili yayları ve ‘shinai’ adlı silahları bambudan yapılmaktadır.

Kağıt

Çin ve Jamaika gibi bazı ülkelerde bambudan kağıt üretilir. Bazı bambu türlerinden de cila maddesi yapımı için kullanılan bir toz çıkarılır.

 

Siz de CicekSepeti’nden şans getiren bambu aranjmanlarından alabilirsiniz!


Yorumlar: 0

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş

Şifreyi Sıfırla

Back to
Giriş