Tarifler

Tatlıların Sihirli Dokunuşu Vanilya Çubuğu Nasıl Kullanılır?

Mis gibi kokusu ve eşsiz lezzeti ile vanilya, çeşitli tariflerde kullanabileceğiniz tatlardan biridir. Kimi zaman tozuyla kimi zaman özüyle tariflerinizi bambaşka seviyelere ulaştırmanızı sağlar. Vanilyayı özellikle çubuktan çıkararak kullanmak, yemeklerinizin tadını güzelleştirir. Peki vanilya çubuğu nasıl kullanılır? Bu sorunun cevabını yazımızda bulabilirsiniz!

Ana vatanı Meksika olan, orkidegiller familyasının bir üyesi olan vanilyayı çeşitli tariflerde kullanabilirsiniz. Yetiştirilmesi, bakımı, toplanması ve toplandıktan sonra bitkinin baharata dönüşme süreci biraz zorlu olduğu için vanilya çubuklarının fiyatı da biraz yüksektir. Ama tatlılara verdiği lezzet ile herkesi kendine hayran bıraktığı için de değer. Peki bu lezzeti nasıl kullanabilirsiniz, nelere ekleyebilirsiniz gelin detaylıca inceleyim!

Vanilya Çubuğu Kullanımı

Gıda sektöründe vanilya çubuğu oldukça geniş bir yere sahiptir. Dondurmalarda, sütlü tatlılarda, keklerde… Çok çeşitli şekilde vanilya aromasını kullanabilirsiniz. Genellikle bu aromayı toz olarak kullanmayı tercih ediyorsanız bir de keçiboynuzuna benzeyen şekliyle onu denemenizi tavsiye ederiz. Aromatik kokusuyla hafızalarınıza kazınacak bu lezzeti nasıl kullanacağınızı yazımızdan öğrenebilirsiniz.

Vanilya çubuğu
Vanilya Çubuğu Nasıl Kullanılır?

Vanilya çubuğunu kullanırken şu adımları takip edebilirsiniz:

 • İlk olarak vanilya çubuğunu bir kesme tahtası üzerine koyun.
 • Keskin bir bıçak ile vanilya çubuğunu boydan boya, enine kesin. Tam bir kesik gibi vanilya çubuğunu ikiye ayırmayın ama derin bir çizik atın.
 • Çizik attığınız vanilya çubuğunu hafifçe aralayın.
 • Bıçağın tersini kullanarak çubuğu başından sonuna doğru sıyırın ve çubuğun içindeki siyah minik vanilya tanelerini toplayın.
 • İşte topladığınız bu tanecikler, tatlılarınıza eşsiz bir tat katacak vanilya tanecikleri! Artık bu tanecikleri tatlılarınızda kullanabilirsiniz.
 • Eğer sütlü tatlılar yapacaksanız vanilya tanelerini süte ya da hamura direkt karıştırabilirsiniz. Geri kalan vanilya çubuklarını da çöpe atmadan farklı şekilde kullanabilirsiniz.

Geriye Kalan Vanilya Çubuğu Nasıl Saklanır?

Vanilya çubuğu
Vanilya Çubuğunu Nasıl Saklayabilirsiniz?

Safrandan sonraki en pahalı baharat, vanilya çubuğudur. Vanilya taneciklerini kullandıktan sonra vanilya çubuklarını da kullanmaya devam edebilirsiniz. Bunun için de şunları deneyebilirsiniz:

Vanilyalı Şeker:

 • Vanilya tohumlarını ayırdıktan sonra kalan vanilya çubuklarını toz şeker dolu bir kavanoza batırın.
 • Kavanozu serin ve kuru bir yere koyun.
 • Vanilya çubukları, şekere aromalarını salacak ve toz şekeriniz vanilyalı şeker olacak!

Toz Vanilya:

 • Vanilya çubuklarını ince ince doğrayın ya da mutfak robotunda öğütün.
 • Yapışmaz tabanlı bir tavayı ısıtıp vanilya çubuklarını iki dakika kadar tavada kavurun.
 • Kavurduğunuz vanilya çubuklarını bir havanda dövüp iyice toz hale getirin. Daha sonra cam bir kavanozda bu tozu saklayabilirsiniz.
 • Toz halindeki vanilyayı kahvenize ekleyebilirsiniz, tatlılarınıza ekleyebilirsiniz ya da içecek hazırlarken kullanabilirsiniz.

Vanilya Özütü:

 • Ortadan ikiye kesip taneciklerini ayırdığınız vanilya kabuğunu bir kavanoza koyun. En az 3 adet vanilyanın kabuğunu kavanoza koymaya özen gösterin.
 • Daha sonra vanilya çubuklarının üzerine 1 su bardağı kadar etil alkol ilave edin.
 • Kavanozu güneş almayan bir yere koyun. Haftada bir kavanozu alt üst yaparak 2 ay boyunca kavanozu bekletin.
 • Hazırladığınız sıvı koyulaştığında vanilya özütünüz de hazır demektir! Ayrıca bu özütü yüksek ısıda kullanırsanız özütün alkolü uçacaktır. Böylece tariflerinizde alkol kokusu ya da tadı olmaz.

Çiçeksepeti’nde çubuk vanilyaları, vanilya tozlarını ya da vanilya tozu hazırlarken kullanabileceğiniz çeşitli vanilya ürünlerini online olarak inceleyip satın alabilirsiniz. Ana yemeklere, tatlılara, içeceklere, hamur işlerine… Her şeye mis gibi bir koku ve tat katmak için vanilya aromasını kullanabilirsiniz!

Ayrıca ilginizi çekecek diğer yazılarımız:

Aybüke

1998 yılında dünyaya gelen Aybüke, ilköğretim ve lise eğitimini Kocaeli'de tamamladı. Ardından üniversite eğitimini Marmara Üniversitesi Türk Dili ve Edebiyatı bölümünde başarıyla gerçekleştirdi. Çeşitli ajanslarda ve dergilerde sosyal medya uzmanlığı, içerik üretimi, editörlük gibi işlerde çalıştı. 2020 itibarıyla ÇiçekSepeti'nde Copywriter olarak çalışmaya başladı. Şu an hala ÇiçekSepeti bünyesinde Ev&Yaşam, Yapı&Market, Süpermarket, Hediye, Hobi ve benzeri alanlarda içerik üretimi yapmaya devam ediyor.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir