TeknolojiTeknolojik Ürünler

Oyun Keyfini Bir Üst Seviyeye Çıkar: Xbox Series X İnceleme

Günümüz dünyasında oyun oynamak sadece bir vakit geçirme aracı olmaktan çıkalı bir hayli zaman oldu. Artık oyunlar yeni dünyaların kapılarını aralamanızı sağlayan ve diğer insanlarla bağlantı kurmanıza yardımcı olan bir evren. Hal böyle olunca hem oyun üreticileri hem de oyun konsolu üreticileri büyük bir yarış içerisinde. Microsoft’un yeni nesil oyun konsolu Xbox Series X, oyun tutkunlarının beklentilerini karşılamak ve yeni bir deneyim sunmak için tasarlandı. Peki, bu konuda ne kadar başarılı? Gelin birlikte bakalım.

Oyun tutkunlarının merakla beklediği ve geleli çok olmayan oyun konsolu Xbox Series X, her şeyden önce ismiyle biraz karışıklık yarattı. Çünkü bir önceki nesil olan “Xbox One X” ile Xbox Series X” arasında isim olarak pek bir fark yok. Bu nedenle teknolojiyle arası pek olmayan veya bu dünyaya yeni adım atan birileri için kafa karışıklığı oluşması ihtimali bir hayli yüksek. Siz de böyle bir sorun yaşamamak adına yanlış sipariş vermemek için isme dikkat edebilirsiniz.

Xbox Series X Genel Bilgileri

Xbox Series X genel bilgiler
Yeni nesil Xbox Series X hakkında detayları aşağıda bulabilirsiniz.

Tasarım

Oldukça şık ve tasarıma sahip olan Xbox Series X, paralel soğutma mimarisi sayesinde sıcaklığı eşit olarak dağıtıyor. Bu sayede oyun konsolu hem serin hem de daha sessiz bir hala gelmiş. Isı emeci özellikli kasa ve bölünmüş anakart, konsolun iç kısımlarının sıcaklığını eşit tutmaya yardımcı. Bu da daha iyi performans demek. Boyut olarak ise 15,1×15,1×30,1 cm ölçülerinde. Yatay ve dikey olarak kullanılabiliyor. Siyah renk bu küçük kuleye pek çok şey sığdırılmış.

Konsolun ön kısmında dikey pozisyonda optik disk sürücüsü bulunmaktadır. Bu sürücü 4K blu-ray destekli. Hemen sağında ise bir USB 3.0 tip A yuva ve bu yuvanın hemen üzerinde bir tuş var. Bu tuş kumanda gibi eski Xbox’lar için üretilen donanımları kullanmanızı sağlıyor. Kızılötesi ışınlar sayesinde kumandaların konsola komut göndermesi de yine bu tuş sayesinde.

Arka tarafta ise üstte bir adet Kensington kilidi, 2 tane daha 5 Gigabit’lik USB 3.0 tip a yuva, Gigabit ethernet yuvası, HDMI 2.1 görüntü çıkışı ve dahili güç kaynağına giden 2 pinli güç kablosu girişi bulunmakta. Cihazın kutusunda ise güç kablosu ve HDMI 2.1 kablosu çıkıyor. HDMI’ın 2.1 sürümü oyunlar için 2 önemli özelliği sağlıyor. Bunlar; Variable Refresh Rate (VRR) – Değişken ekran yenileme hızı ve Auto Low Latency Mode (ALLM) – Otomatik düşük gecikme modu.

  • Değişken ekran yenileme hızı: Ekran kartının o anlık verebildiği FPS değeri ile TV ya da monitörünüzün ekran tazeleme hızının senkronize edilmesini sağlar. Bu sayede ekranda oluşabilecek kötü görüntüler engellenir.
  • Otomatik düşük gecikme modu: Oyunlara girdiğinizde TV’nizin desteklediği en düşük gecikmeli modu otomatik aktif hale getirir. Bu sayede çok yüksek Input Lag yani giriş gecikmesi yaşanmasının önüne geçilir.

Series X Gamepad

Xbox Series X gamepad
Series X Gamepad, oyun keyfini bir üst seviyeye çıkarmak için yenilendi.

Bir önceki nesle göre çok büyük tasarım değişiklikleri olmasa da Series X Gamepad bazı ufak detaylarla geliştirilmiş. Çünkü hâlihazırdaki tasarım herkes tarafından beğeniliyor. Burada ilk değişim, yön tuşlarının yüksekliği. Tuşlar, biraz daha fazla yüksek ve ortadaki çukur biraz daha derin. Ayrıca “Home” tuşuna da ufak bir makyaj gelmiş. Renk olarak ise parlak plastik yüzeyler yerine matta siyah tercih edilmiş. Ek olarak Micro USB şarj yuvası yerine modern Tip-C yuva eklenmiş.

Series X Gamepad içinde ise daha büyük değişiklikler var. Bu değişiklikler ise performansı oldukça artıran bir etken. Microsoft bu kontrolcüyle DLI, Dynamic Latency Input yani Dinamik Gecikme Girişi adını verdiği bir takım iyileştirmeler eklemiş. Bu sistem sayesinde Gamepad Xbox’a daha sık sinyal gönderiyor. Gönderilen bu sinyaller ekranda gördüğünüz karelerle eşleştiriliyor. Yani daha hızlı reflekslerin karşılığını alabiliyorsunuz.

Teknik Özellikler

Xbox Series X teknik özellikler
Daha gelişmiş özelliklerle Xbox Series X, tüm beklentilerinizi karşılayacaktır.

Xbox Series X, gücünü 3.8 GHz hızında çalışan 8 çekirdekli AMD Zen 2 işlemciden almakta. Ayrıca AMD Navi-based ekran kartına sahip. Grafik tarafında ise AMD RNDA 2 GPU’dan güç alıyor. İşlemciye 16 GB GDDR6 RAM ve 1 TB NVME SSD depolama alanı eşlik etmekte. Yani yeni nesil oldukça güçlü diyebiliriz. İki anakartı bulunan konsolun üstüne yerleştirilen 130 mm fan serin kalmasını sağlıyor. Cihaz, . 4K çözünürlükte 60 fps oyunu standart hale getiriyor. Hatta bazı oyunlarda 4K 120 fps seviyesine çıkabilirsiniz.

4K UHD Blu-Ray bir optik sürücü barındıran oyun konsolu, 16 GB dahili bellek sunuyor. Fakat 1 TB harici depolama kartı ile depolama alanını artırabiliyor. Ayrılmış depolama genişletme bağlantı noktası sayesinde doğrudan 1 TB kart ile yüksek hızda ve performansta ek oyun depolayabilirsiniz.

Konsolun üzerinde USB 3.2 üstünden harici HDD desteği bulunmaktadır. Ray tracing desteği sayesinde oldukça gerçekçi aydınlatma ve akustik sağlanıyor. Atmos ile Dolby TrueHD ses teknolojisi, yüksek kalitede ses alarak oyunu en iyi şekilde yaşamanıza olanak tanıyor.  Oyunlara hızlı erişim için hibrit bir D-pad ile PC’ler ve mobil cihazlarla eşleştirmeyi ve oyunlar arasında geçiş yapabilirsiniz. Ayrıca Xbox Game Pass Ultimate’a abone olmanız durumunda yüzlerce oyuna yüksek kalitede ve hızlı bir şekilde erişebilirsiniz.  

Xbox Series X Alınır mı?

Oyun konsolu
Yeni bir oyun konsolu almak istiyorsanız, Xbox Series X listenize ilk sıradan girecektir.

Bir önceki nesle göre en büyük değişim SSD değerlerinde diyebiliriz. Sadece SSD güncellemesi bile oyun tecrübesini oldukça yukarı çıkarıyor. Örneğin; bir oyunda minimum 30-40 saniye civarında daha az bekleme süreniz var. Bunun dışında Quick Resume ile sevdiğiniz oyunlarınızı kapatmadan, bunlar arasında anlık geçişler yapabiliyorsunuz. Oyunların büyük çoğunluğu 4K. Üstüne 60hz ve hatta 120 kare saniyede çalışıyor. Bu da Series X ile gerçek 4K tecrübesi yaşayabileceğiniz anlamına geliyor. Eksileri ise Playstation 5’e göre yavaş USB 3.0 yuvaları, Wi-fi 6 desteği sunmaması diyebiliriz. Bunun dışında ses ve aydınlatma konusunda oldukça başarılı olan konsol, beklentilerinizi karşılayacaktır.

Oyun konsolu ve oyunlar başta olmak üzere tüm hobi & eğlence ürünlerini uygun fiyatlarla ÇiçekSepeti’nde bulabilirsiniz. Okumayı seveceğiniz diğer bazı yazılarımız:

Ümit Şimşek

1991 yılında dünyaya gelen Ümit Şimşek, ilköğretim ve lise eğitimini Ankara’da tamamladı. Marmara Üniversitesi İletişim Fakültesi’nde Radyo,Tv ve Sinema lisans eğitimi aldıktan sonra reklam ajanslarında New Media Expert, Copywriter pozisyonlarında çalıştı. 2020 yılından itibaren ÇiçekSepeti’nde Copywriter pozisyonunda elektronik, teknoloji, hobi, takı, saat, parfüm, moda başta olmak üzere farklı alanlar ve konularda içerik üretmeye devam etmektedir.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir