Moda & GüzellikKişisel Bakım İpuçları

En Kolay Yöntemler: Yağlı Ciltler İçin Bakım Rehberi

Yağlı bir cilde sahip olanlar; parlama, siyah noktalar, geniş gözenekler ve akneye meyilli bir cilt yüzünden oldukça şikayetçidir. Ancak her cilt tipinin kendine has artıları ve eksileri olduğunu unutmamanız gerekir. Yağlı ciltler için doğru bakım yöntemlerini uygulayarak yağlı cildinizin daha iyi ve sağlıklı görünmesini sağlayabilirsiniz. Nasıl mı? Gelin birlikte bakalım.

Herkesin kendi cildi ile ilgili sorunları olsa da yağlı cilde sahip olanlar birçok cilt problemi ile daha sık karşılaşmaktadır. Fakat basit ve etkili yöntemlerle yağlı ciltleri kontrol altına almak aslında oldukça kolaydır. Doğru ürün seçimi ve bakım rutini ile sebum dengesini kurarak yağlı görüntüden hızlıca kurtulabilirsiniz.

Cilt Neden Yağlanır?

cilt neden yağlanır?
Genetik olarak yağlanmaya meyilli bir cildiniz olabilir veya dış koşullar nedeniyle cildiniz fazla yağlanma sürecine girebilir.

Cilt yağlamasının başlıca sebepleri şu şekildedir;

 • Genetik yapı,
 • iklim,
 • beslenme,
 • hormonal durum,
 • çevresel koşullar,
 • yaş.

Normal koşullarda dış etkenlere karşı cildi korumak için ortaya çıkan sebum sıvısı, gereğinden fazla üretildiğinde yağlı bir cilde neden olur. Sebum dengesinin bozulması nedeniyle ortaya çıkan bu durum gözeneklerin altında bulunan yağ torbasının cildin ihtiyacından fazla sebum salgılaması nedeniyle oluşur. Peki, sebum dengesi neden bozulur?

 • Aşırı sıcak su ile yıkanıyorsanız, cildiniz kurur ve bu durumda da daha fazla sebum salgılar. Bu nedenle ılık ve soğuk su ile duş almak daha faydalıdır.
 • Kullandığınız kozmetik ürünlerinin cilt tipinize uygun olması gerekir. Yanlış tercih edilen ürünler cildi kurutur ve daha fazla yağ üretimini tetikler.
 • Hormanal bozukluklar sebum dengesini olumsuz etkilemektedir. Bunun dışında doğum kontrol hapı gibi sentetik hormon alımı da cildin yağ dengesini değiştiribilir.
 • Alkol ve sigara kullanımı cildin sebum dengesini bozmaktadır.
 • Düzensiz ve yanlış cilt bakımı gözenek tıkanıklığına neden olur. Kan dolaşımı ve oksijen yetersizliği nedeniyle cildinizde daha fazla yağlanma oluşmasının nedeni yanlış ürünlerle yapılan cilt bakımı olabilir.

Yağlı Cilt Bakımı Nasıl Olmalıdır?

yağlı ciltler için bakım nasıl yapılmalı?
Yağlı bir cilde sahipseniz, aşağıda yer alan konulara dikkat ederek daha güzel görünen bir cilde sahip olabilirsiniz.

1-) Cildi nemsiz bırakmayın

Tüm cilt tipleri için önemli olan nemlendirici kullanımı konusunda yağlı ciltlerle ilgili yanlış bir algı vardır. Bu tarz cilde sahip olan kişiler nemlendiriciden kaçınmaktadır. Halbuki cildin sebum dengesi ile nem dengesi farklı şeylerdir. Sanılanın aksine ise yağlı ciltler daha fazla neme ihtiyaç duyar. Hatta nemsiz kalan cilt, daha fazla sebum üretmektedir. Bu nedenle su bazlı ve jel yapıdaki nemlendiricileri kullanarak cildinizin ihtiyaçlarını karşılayabilirsiniz. Örneğin; CeraVe Akneye Eğilim Gösteren Ciltlere Özel formüle edilen serideki Yüz Bakım Jeli, yağlı ciltler için harika bir formüle sahiptir. Şeffaf jel kıvamındaki dokusuyla 3 temel seramid, glikolik asit ve laktik asit içerir. Bu sayede cildin nemli kalmasını sağlar ve koruyucu bariyerini güçlendirir.

2-) İki aşamalı cilt temizliği uygulayın

Yağlı ciltler için cilt bakım rutini oldukça önemlidir. Cilt tipinize uygun malzemelerle çok aşamalı bir cilt temizliği, cildin daha iyi görünmesini sağlar. Yağlı cilde sahip olunca çok güçlü yağ kurutma özelliği olan sert kozmetik ürünlerine yönelmeniz normal. Ancak bunun yerine cildinizi su bazlı krem temizleme sütleri ve yağlı ciltler için özel temizleme yağları ile yapmanız daha faydalıdır. Sabah ve akşam olmak üzere günde iki kez bu rutini uygulayarak daha temiz bir cilt elde edersiniz. Bu konuda size tavsiyemiz; Uriage Hyseac ürünü olacaktır. Yumuşak ve arınmış bir cilt için ihtiyaçlarınızı karşılayacak bu ürünü kesinlikle denemelisiniz.

3-) Asit toniklerden faydalan

Cildin ihtiyacı olan birçok bileşeni cildi temizledikten sonra kullanacağınız toniklerden alabilirsiniz. Bu nedenle cildi temizledikten ve kuruladıktan sonra kesinlikle tonik kullanmalısınız. Salisilik asit, glikolik asit, laktik asit içeren tonikler, sebum dengesinin oluşmasında oldukça yardımcıdır.

4-) Güneş kremini ihmal etme

Yağlı ciltler konusunda bir diğer yanlış algı ise cildi daha yağlandırır diye güneş korumalı ürünler kullanmamaktır. Fakat cilt tipiniz ne olursa olsun, cildi güneşin zararlı ışınlarından korumak adına güneş koruyucu kesinlikle kullanılmalısınız. Burada dikkat etmeniz gereken konu, seçtiğiniz güneş kreminin yağlı ciltlere özel olmasıdır. Bu sayede komedon oluşumunu tetiklemez ve cildinizi güneşten koruyabilirsiniz. Örneğin; Vichy Ideal Soleil Dry Touch Spf 50, hem 50 güneş koruma faktörü ile cildi güneşin zararlı etkilerinden korur hem de matlaştırma özelliği ile cildin parlamasının önüne geçer.

Tüm bu adımları uygulayarak yağlı ciltler konusunda yaşadığınız sorunları geride bırakabilirsiniz. Tüm cilt tipleri için ihtiyacınız olan cilt bakım ürünlerini ise uygun fiyatlarla Çiçeksepeti’nde bulabilirsiniz.

Okumayı seveceğiniz diğer bazı yazılarımız:

Ümit Şimşek

1991 yılında dünyaya gelen Ümit Şimşek, ilköğretim ve lise eğitimini Ankara’da tamamladı. Marmara Üniversitesi İletişim Fakültesi’nde Radyo,Tv ve Sinema lisans eğitimi aldıktan sonra reklam ajanslarında New Media Expert, Copywriter pozisyonlarında çalıştı. 2020 yılından itibaren ÇiçekSepeti’nde Copywriter pozisyonunda elektronik, teknoloji, hobi, takı, saat, parfüm, moda başta olmak üzere farklı alanlar ve konularda içerik üretmeye devam etmektedir.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir