Çiçek Bakımı

Yaratıcı ve Eğlenceli Bahçe Dizaynları

Günün yorgunluğunu attığımız, küçük veya orta ölçekli olarak kendi meyve ve sebzelerimizi yetiştirdiğimiz, bazen küçücük bir alanda harikalar yaratıp hayat verdiğimiz bahçelerimiz için birbirinden yaratıcı bahçe dizaynları görmek ister misiniz?

Bahçe sevilmez mi? Hele ki o çimler biçildikten sonra ortaya atılan sandalyede uzun uzun oturup serinliği hissederken, arkadaşlarımızla birlikte mangalın dumanını üflerken, küçük kızın ilk adımına; minik oğlanın dalından kopardığı ilk elmaya şahitlik ederken… İşte o zaman daha da bir sevilir bahçe.

Bahçe arzusu şehirlinin göz bebeğidir. Herkesin hayallerini süsler bir bahçeli ev. En olmadı haftada bir gün dahi olsa gidip takılabileceği, haftanın yorgunluğunu atabileceği bir bahçe… Öyle ki son yıllarda giderek artan Hobi Bahçeleri de bunu kanıtlar nitelikte.

Hobi Bahçesi Nedir?

Kokusu, huzurlu görünümü, bahçe bitkileri ile büyüleyici görünen bahçeler; bazen küçük bir oda kadar bazen upuzun bir yeşilliği barındıran devasa büyüklüktedir. Bazı yeşil aşıkları bahçelerini süslemeyi sever bazıları ise çiçeklerle donatmayı… Ağaçlara verilen inanılmaz şekilleri Ağaç Budama Sanatı: Topiary yazımızda anlatmıştık. Hala okumayanlar varsa buraya tıklayarak o yazımıza ulaşabilirler.

Bazıları ise ağaça şekil vermekten daha fazlasını isterler. İşte o kişilere birkaç örnek verelim.

1- Bahçe Yatağı

Bahçe yatağında yatmak istiyorum derseniz size birçok kişi bir hamak getirir muhtemelen. Ya da bahçeye uygun şekilde tasarlanmış bir yatak. Peki ya yatağı bahçenin işinde inşa etmeye ne dersiniz?

Yaratıcı Bahçe Dizaynları
Yaratıcı Bahçe Dizaynları, Görsel Kaynak: Home Enthusiastic

Yumuşacık çimlerde dinlenip, tatlı kestirmeler yapabileceğiniz bir yatak fikri hoşunuza gittiyse, ayrıca bahçenizde de yeterli yer varsa bu fikri mutlaka bir kenara yazın. Gün batımını izleyebileceğiniz, serin içeceklerinizi ya da gün ortası kahvenizi yudumlayabileceğiniz bir çim yatak ya da çim koltuk isteyebilirsiniz.

Elbette bu yatağın bakımını yapmak da çok önemli. Çim bakımı hakkında yeterli bilgiyi ve donanımı elde edip uygulamaya koymazsanız, ezilmiş çimlerden oluşan bir bahçe yatağınız olabilir.

2 – Canlı Satranç

Bahçede oyun oynamanın keyfi de bir başkadır hani. Satranç olsun, tavla olsun, okey olsun; tüm oyunların keyfi bir başkadır. Arada zarlar düşer çimenlerin arasına, bazı taşlar kayboluverir ama onun bile keyfi başkadır. Elbette daha büyük ve ağır materyaller ile oynuyorsanız bu sorun da ortadan kalkar. Aynı canlı satrançtaki gibi.

İnanılmaz keyifli bir bahçe aktivitesinde sıra. Satranç! İnanın satranç oynamak daha önce hiç bu kadar keyifli olmamıştır. Oyunun içerisinde yaşayarak devasa satranç taşlarını oynatabilirsiniz ve bahçenizi inanılmaz bir tasarıma ayırabilirsiniz.

Yaratıcı Bahçe Dizaynları
Yaratıcı Bahçe Dizaynları, Görsel Kaynak: DIY Network

Üstelik bunun için tek yapmanız gereken 8×8 ölçeğinde bir taş döşemesi yerleştirmek. Ardından keyifli saatler akıp geçecektir… Satın alabileceğiniz, yaptırabileceğiniz vaya biraz sınırları zorlayıp kendi kendinize yapabileceğiniz taşlarla bu oyunu saatlerce oynamak isteyeceksiniz.

Yaz Bahçenizi Daha Keyifli Hale Nasıl Getirebilirsiniz?

3- Avuç İçi Çiçekleri

Bahçe dediğin çiçeksiz olur mu hiç? Mis kokusunu duymak için canına can kattığımız, mevsimi gelince açtı mı diye her sabah koşa koşa kontrol ettiğimiz; verdiği her filizde, her yeni çiçekte sanki çocuğumuzmuş gibi sevindiğimiz çiçekler. Elbette çiçeksiz olmaz. Pembesiyle, sarısıyla, yeşiliyle en güzel çiçekler bahçelerimizi daha da büyüleyici kılarlar.

Yaratıcı Bahçe Dizaynları
Yaratıcı Bahçe Dizaynları, Görsel Kaynak: wonderful diy

Bahçe’de çiçek yetiştirmenin de kendi içerisinde zorlukları vardır tabii. Zamanında sulanması, beslenmesi, uygun toprak kullanılması, istediği açıdan güneşlenebilmesi ve uygun iklim şartlarında bakım yapılması oldukça hayati kriterlerdir. Bakımı kolay bahçe çiçeklerini sizin için derlediğimiz bu yazımızda bulabilirsiniz. Hemen hemen her bitkinin bir mevsimi vardır. Mevsimi geçtikten sonra uygun işlemlerin yapılması gerekir. Mesela soğanlı bitkilerin bazılarının soğanlarının saklanması, bazı çiçeklerin kutuyan çiçeklerinini hemen kesilmesi…

El üzerinde tuttuğunuz çiçeklerinizi metafordan kurtarıp gerçekten el üzerinde yetiştirebilirsiniz. Bitkilerinizden uygun olanları yukarıdaki gibi bir tasarımın içerisinde oluşturabilirsiniz. Yapmanız gereken tek şey uygun boyutlarda eldivenler bulmak ve çimento karmak. Ardından eldiveni çimentoyla doldurup şekillendirdikten sonra kurumasını bekleyecek ve tasarımınızı hayal edeceksiniz. Çimento tamamen kuruduktan sonra da eldiveni düzgünce keserek artdından dilerseniz sivri bir cisim ile detaylandırma çalışması yapabilirsiniz.

4- Kategorilendirme Mantarları

Bahçenizi kategorilemeyi sever misiniz? Begonyalar bu tarafta, güller şu tarafta, tatlı baharatlarım ise bu tarafta diyenlerden misiniz? O zaman şimdiki öneri de size gelsin.

Görsel Kaynak: Archilovers

Özellikle küçük formlarda olan ve çiçeksiz olan bitkileriniz için mantar etiketleri kullanabilirsiniz. Ya da sevimli pankartlarla bahçenizi gruplayabilirsiniz. Kendi yetiştirdiğiniz nanelerden limonatanıza birkaç dal koparmaya gittiğinizde karşılaştığınız bu düzenli ve sevimli manzara göz zevkinize hitap edecektir.

Dilerseniz aşağıdaki örnekteki gibi şişelerin üzerine yapacağınız boyamalarla oluşturabilirsiniz. Tamamen sizin zevkinize ve yaratıcılığınıza kalmış anlayacağınız. Renkli boyalar, baskılar, etiketler…

bahçe etiketleri
Görsel: Goods Home Design

İstediğiniz şişeye istediğiniz dizaynı yaptıktan sonra toprağa, bitkilerinizin yanına saplayabilirsiniz. Siz başka nasıl düzenleme metodları kullanıyorsunuz? Bizimle yorum olarak paylaşmayı unutmayın!

5- Havuz İçi Koltuğu

Kimisi için bahçe hayali düşündüğünüzden çok daha farklıdır. Adeta bir Sims bahçesi düşleyen kişiler bahçe içerisine çeşitli heykeller, özel koltuklar, barlar, süs havuzları gibi detaylar isterler. İçerisine adım atar atmaz sizi büyüleyen türden bahçelerdendir bunlar. İşte bu çeşit özel bahçelere uygun bir tasarım örneği var şimdi de. Havuz içi çim koltuk!

Sims: Karakterlerin günlük ihtiyaçlarının yerine getirilip bir hayat kurulan simülasyon oyun serisi.

yaratıcı bahce tasarımları
Görsel Kaynak: World Inside Pictures

Kendinizi huzur veren bir ortama bırakıp saatlerce orda kalmak istiyorsanız artık çok uzaklara bakmanıza gerek yok. Bu sizin havuzunuz olabilir. Yüzme havuzunun bir köşesine ya da süs havuzuna yapacağınız birkaç düzenleme ile kendi huzurlu köşenizi oluşturabilirsiniz.

Eğer evcil hayvanınız varsa ve bahçenizde onlar için bir dünya yaratmak istiyorsanız, çeşitli oyunları içeren bir parkur da yapabilirsiniz. Çeşitli halkalar, alçaklar ve tümsekler ile hazırlayabileceğiniz bir parkurda sevimli dostlarınız hemen enerji boşaltacak hem de mutlu saatler geçireceklerdir.

köpeklere bahçe oyunları
Görsel Kaynak: Guinness World Records

Kaykaylar, mama ödüllü yarışmalar derken hem çocuklarınız hem de evcil hayvanlarınız birlikte eğlenerek büyüyebilirler. Bir bahçe ve birkaç düzenleme size ne heyecanlar katacak tahmin bile edemezsiniz.

Bahçeniz için yapabileceğiniz onlarca hatta yüzlerce düzenleme var. Mesela saksılarla 3 katlı bir düzenek kurarak harika bir tasarım yapabilir, bahçenizi buram buram çiçek ve kalite kokusuna boğabilirsiniz. Nasıl mı? Buraya tıklayarak yazımıza ulaşabilirsiniz. Bu ve benzeri birçok örnek için bloğumuzu takipte kalmayı unutmayın.

Elbette bahçeleri sadece süsleyip pisleyince bitmiyor. Hem bitkilerinizin yaşamlarına devam edebilmesi hem de güzelliklerini koruyabilmeleri için bahçenizin düzenli olarak bakıma alınması gerekiyor. Yaz aylarında bahçe bakımı, bahar ve kış aylarında bahçe bakımı oldukça farklı ve önemli . Mesela. Her mevsim, mevsime uygun bakımı, ila.lanması ve budanması yapılmalı bahçelerin. Yomsa tüm emekleriniz boşa gidebilir. Nihayetinde bitkiler de ilgi ve sevgi bekleyen canlılardır değil mi?

Size güzel bahçe düzenleme fikirleri verdiğimiz yazımız burada sona eriyor. Ancak ilginizi çekebilecek en güzel bahçeler için aşağıda yer alan yazıları da okuyabilirsiniz.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir