Çiçek BakımıTrend

Yay Burcunun Çiçeği Zambağı Yakından Tanıyalım

Yay burcunun çiçeği olan Zambak, bir diğer adı ile Lilyum nasıl bir çiçektir? Bu yazımızda Yay burcunu ve zambağı yakından tanıyacağız.

Yay burcu denince ilk akla gelen, tertemiz bir kalbe sahip oldukları ve içlerinde hiç büyümeyen bir çocuk taşıdıklarıdır. Onları renkli ve esprili kişilikleri, enerjileri ve neşeleri ile kilometrelerce öteden tanırsınız. Onlar sahip oldukları ışıkla kendileri kadar çevrelerini de aydınlatırlar, etkilerine kapılır, kendinizi o müthiş enerjinin etrafında buluverirsiniz. Eğer bir yay tanıyorsanız, siz gerçekten şanslı bir sevilensiniz.

Zambak Çiçeği
Görsel: Pinterest

Hal böyle olunca, yay burcunun çiçeği nedir diye düşünmek hiç de zor değil, çünkü kendisine has özel bir havası ve tatlılığıyla kalpleri çalan ilk çiçek zambak değil de nedir?

Zambak güzeldir, ama güzelliğinin ötesinde başka bir şeylere kapılırsınız onda. Sanki yalnızca size güzel görünmeye ant içmiş gibidir zambak, siz ona bakarken. Tüm masumiyeti, neşesi ve enerjisiyle size göz kırpar zambak, yay burcunun çiçeği olmayı hak eder.

Bir çocuk kadar masum, biraz romantik, biraz duru, biraz da şımarıktır, çünkü güzelliğinin farkındadır, ona kapıldığınızın da.

Yay burcu insanı hareketli ve esprilidir, onun bulunduğu ortamlarda sıkılmanız neredeyse hiç mümkün değil gibidir. Aklında her daim geleceğe dair planlar vardır, eğer severse planlarının içine sizi de katar.

lilyum
Görsel: fragrantica.com

Yay burcu insanını en iyi tanımlayan kelime “özgürlük”tür. Yaşarken de özgürdür, hayal kurarken de. Onu kısıtlayıp, kendi kurallarınıza göre onu yaşatmaya çalışırsanız sıkılır, onu özgür bırakırsanız ne kadar uzağa giderse gitsin kalbiyle, ruhuyla hep yanınızdadır. Yay burcunun çiçeği zambak da tıpkı sahibi gibi rahat olmaya alışkındır. Sevilir ve rahat bırakılırsa tüm güzelliğiyle size sevgisini sonuna kadar verir, tarifsiz güzellikteki kokusunu ortamınıza yayar, siz de onun bu eşsiz kokusu karşısında büyülenirsiniz.

Yay burcu insanı, hayatınızı güzelleştirmek için gelmiştir. Tıpkı sahibi gibi, yay burcu çiçeği zambak da öyledir, güzelliğini hiç esirgemeden cömertçe hayatınıza sunar. Eğer yay burcu birini tanıyorsanız, sizin için hayat çok daha güzel, çok daha umutlu ve enerjik demektir. Bu şansı kaybetmeyin.

Zambak Çiçeğini biraz daha derinlemesine incelemek isteyenleri de daha fazla bekletmeyelim.

Zambak (Lilyum) Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Zambak çiçeği hakkında bilgi edinmeden önce biraz zambak türlerinden bahsedelim.
Süleyman Demirel Üniversitesi’nin yaptığı araştırmaya göre dünyada 300 Zambak türü bulunuyor. Bunların en yaygınları ise Paskalya zambağı, Ak zambak, Türk zambağı, Kaplan zambağı, Potakal zambağı, Regal zambağıdır.

zambak
Görsel: wallpapersdsc.net

Lilyum, bir diğer adı ile zambak; genellikle beyaz, pembe ve sarı renkli uzun taç yaprakları olan, mis kokulu bir çiçektir. Zarif ve şık görünümü gösterişten uzak gibi dursa da aslında çok ihtişamlıdır.

Zambak çiçeği anlamı ile de en az görünümü ve kokusu kadar mest eder. Zambak çiçeğinin manası arınmış güzelliktir. Temizliktir, zarafettir. Lilyum çiçeğinin hikayesi de Yunan mitolojisine dayanır. Lilyum çiçeğinin hikayesini öğrenmek için ilgili yazımıza buraya tıklayarak ulaşabilirsiniz.

Bakımı kolaydır ancak yine de özen ister. Bu özelliği ile yay burçlarına benzer. Mutlu etmek çok kolaydır ancak ilgiyi elden bırakmamak gerekir.

  • Lilyumunuz ister saksıda olsun ister vazoda, direkt olarak güneşe maruz bırakılmamalıdır. Karanlık sevmeyen bu çiçek için yeterli miktarda güneş alabilmesi çiçek açması için önemlidir. Bu sebeple mümkünse perdeden süzülen güneş tercih edilebilir. Güneşe doğru yönelme yapan yapraklar için saksı yönünüzü haftada bir çevirebilirsiniz.
  • Lilyum çiçeği sulama konusunda önem ister. Kökleri çürümeyecek kadar ancak bitki de kurumayacak kadar sulanmalıdır. Toprağın biraz nemli kalması gerekir. Sulama ölçülü yapılmalı, hep aynı ölçü kabı kullanılmalıdır. Sulama zamanı ise sabah saatlerinde olmalıdır ki akşam kurumasına fırsat verilsin. Aksi halde bitki böceklerle savaşmak durumunda kalabilir.
  • Lilyum çiçeğinin toprak isteği ise humuslu, besince zengin topraktır.
  • Çok sıcak ve çok soğuk havalardan korunmalı, hava akımına maruz bırakılmamalıdır.
  • zambaklar rahatlığı sever. Özgürlüğü sever. Bu istekleri saksı için de geçerlidir. Lilyumu dar saksılara hapsetmemelisiniz. Her zaman birkaç boy büyük, geniş saksılar tercih etmelisiniz.

Bu maddeler de lilyum çiçeği nasıl bakılır sorusuna cevap olarak verilebilir. Saksı çiçeklerinin bakımına dair daha detaylı bilgi edinmek için Saksı Bitkileri Bakımı yazımızı okuyabilirsiniz.

Yay burcunun mis kokulu çiçeği zambak, yay gelinleri için de sık tercih edilen bir çiçek türüdür. İnsanın burcunun çiçeği bu kadar ihtişamlı olunca neden kullanmasın değil mi? Klasik Haline Gelmiş Gelin Çiçeği: Zambak yazımızda bu konuyu daha detaylı olarak anlattık. Eğer özellikle okumak isterseniz buraya tıklayabilirsiniz.

lilyum gelin çiçeği
Görsel: Pinterest

Yukarıdaki fotoğrafta beyaz lilyumlar, beyaz güllerle kombinlenmiş ve yeşil yapraklarla tamamlanmış. Aynı zamanda kırmızı güllerle de sıklıkla aranje edilen beyaz lilyumlar, yalnızca beyaz renkli olanları ile değil, tüm renkleri ile gelinlerin favorilerinden. Siz de mis kokulu buketler için gönül rahatlığı ile lilyumları tercih edebilirsiniz.

Aynı zamanda damatlara yaka çiçeği olarak da lilyumlar pek yakışmakta.

damat çiçeği lilyum
Görsel: Pinterest

Mevsimi olmayan bir çiçek diyebiliriz lilyum için. Her mevsimin düğünü için uygun olan nadir çiçeklerdendir. Oldukça uyumludur. Aynı yay burcu insanı gibi. Düğün yapmayı planladığınız aya göre seçebileceğiniz mevsim çiçeklerini ve örnek buketleri görmek için buraya tıklayabilirsiniz.

Son olarak şunu söyleyebiliriz, kendinizi ne lilyumsuz ne de Yay’sız bırakmayın :)

 

 

 

 

 

ÇiçekSepeti

2006 yılında kurulan Ciceksepeti.com, Türkiye dışında 4 farklı ülkede faaliyet gösteren, 145 franchise noktasına sahip, 450+ çalışanı olan, bir Türk firmasıdır. Online çiçek & hediye sektöründeki liderliğini ve tecrübesini, pazaryeri modeliyle birleştiren Ciceksepeti.com, bugün ulaştığı noktada 20 bin kategoride 9 milyondan fazla ürün listelemektedir. Türkiye'nin en büyük çiçek sitesinde şimdi aradığınız tüm ürünler Var Var!

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir