Moda & GüzellikKozmetik Ürünler

Yaz Aylarında Cilt Bakımı İçin İhtiyacınız Olan Ürünler

Yaz aylarının iyice yaklaşmasıyla birlikte yapılan sporlar artıyor, beslenme düzenleri değişiyor… Peki ya cilt bakımı için gerekli önlemler alınıyor mu?

Sağlıklı bir cilde sahip olmak isteyenler için cilt bakımı çok önemlidir. Parlak, canlı ve pürüzsüz bir cilt için biraz çabalamak gerekir. Kış aylarında cildinizi soğuktan, rüzgardan, çatlaklardan korumak gerekirken yaz aylarında da cildinizi güneşten, aşırı kuruluktan, lekelenmelerden ve oluşabilecek benzer problemlerden korumanız gerekir. Yaz mevsimi, cildinizin kalitesini değiştirebilir; bu yüzden parlak ve sağlıklı bir cilde sahip olmak için çok daha dikkatli olmalısınız.

Mesela yaz aylarında gerçekleşen sıcaklık artışı, nem ve ısı artışıyla da birlikte cildinizde sivilcelenmeye sebep olabilir, nispeten yağlı olan bir cildin kurumasına ve pürüzlü bir yüzeye dönüşmesine neden olabilir, güneşin oluşturduğu bronzluk cildinizde dengesiz bir biçimde dağılarak lekelenmelere neden olabilir, aşırı sıcaklık cildinizdeki gözeneklerin daha fazla açılmasına neden olabilir ve bu yüzden gözenekleriniz daha fazla kir ve yağ ile dolabilir… Çok sevdiğimiz yaz mevsimi cildimiz için oldukça farklı etkiler yaratıyor, değil mi?

Ama hiç merak etmeyin; belli başlı ürünlerle yaz mevsiminin cildinizde yaratabileceği birçok problemin önüne geçebilirsiniz. Gelin, yaz aylarında cildimize nası bakmalıyız, onu nasıl korumalıyız ve hangi ürünleri kullanmalıyız birlikte inceleyelim!

Yaz Aylarında Cilt Bakımı İçin Kullanabileceğiniz Ürünler

1- Masaj Aleti/Roller

Masaj Aleti Roller
Masaj Aleti Roller, Kan Dolaşımını Hızlandırır ve Cilde Masaj Yapar

Eski Çin’de geleneksel ilaçların bir parçası olarak ortaya çıkan roller’lar yüze masaj yapmak ve kan dolaşımını iyileştirmek için kullanılıyor. En iyi sonucu almak için roller’ın büyük tarafıyla çenenizden başlayarak alnınıza doğru kullanmanız gerekiyor. Yer çekiminin aksi yönünde yaptığınız bu hareket sayesinde ciltteki sarkmaların da önüne geçmiş oluyorsunuz. Roller’ın küçük tarafınınsa özellikle göz çevresinde kullanılması öneriliyor. Daha küçük olduğu için göz etrafı gibi bir hassas bölgede daha iyi bir sonuç elde edilmesini sağlıyor. Ölü deriden ve kirden arınmış bir cilt üzerinde isterseniz cildiniz kuruyken isterseniz bir nemlendiriciyle birlikte cildinize masaj yapabilirsiniz. Roller’ı kullanmadan önce isterseniz buzdolabında bekletebilirsiniz. Böylece yaz aylarındaki sıcaklarda cildinize serin bir masaj uygulaması yapmış olursunuz.

Roller uygulamasının cildinize faydaları oldukça fazla! Yüzünüze uyguladığınız nazik basınç sayesinde kan dolaşımınız hızlanır, cildinizdeki toksinlerden arınmanızı ve ciltte dengeli bir renk dağılımı oluşumunu sağlar, doğal bir serinleme hissiyle cildinizi sakinleştirir… Henüz roller kullanmayı denemediyseniz bu yaz cildinizi yaza hazırlamak için cilt bakımı ritüelinize roller eklemeyi unutmayın!

2- Yüz Temizleme ve Cilt Bakım Seti

Ayvo Yüz Temizleme ve Cilt Bakım Seti
Ayvo Yüz Temizleme ve Cilt Bakım Seti, Cildi Derinlemesine Temizler, Sivilce Oluşumunu Azaltır

Cildinizi temiz tutmak hem yaz için hem de kış ayları için oldukça önemlidir. Ama özellikle yaz aylarında hava sıcaklığının artmasıyla cilt gözenekleri çok daha fazla genişlediği için gözeneklerin için kir ve yağ dolması, bununla birlikte sivilcelenmelerin gerçekleşmesi oldukça büyük bir ihtimal. Bu yüzden cildinizi olabildiğince iyi temizlemeli, yağdan ve kirden arındırmalısınız. Bunun için de kullandığınız yüz yıkama jelinin yanı sıra derinden temizlik sağlayabilen bir de cilt temizleme aleti ya da yüz temizleme fırçası kullanabilirsiniz. Nazikçe dönen hafif fırçalarıyla Ayvo Yüz Temizleme cihazını hassas bir cilde sahip olanlar bile kullanabilir. Bu cihaz sahip olduğu teknolojiler sayesinde cildinizde bulunan kiri ve cilt yüzeyinin altında bulunan yağları temizler.

3- Yüz Maskesi

Garnier Normal & Kuru Ciltler için Nem Bombası Canlandırıcı Kağıt Yüz Maskesi
Garnier Normal & Kuru Ciltler için Nem Bombası Canlandırıcı Kağıt Yüz Maskesi, Cildi Nemlendirerek Işıl Işıl Görünmesini Sağlar

Yaz mevsimi cildinizin belki de en çok nemlendiriciye ihtiyaç duyduğu dönemdir. Cildinizi bol bol temiz su ile yıkamak ve nemlendirmek yaz aylarında bu yüzden daha fazla önem kazanır. Haftada birkaç kez sevdiğiniz, güvendiğiniz ve cildinize iyi geldiğinden emin olduğunuz bir nem maskesini cildinize uygulayabilirsiniz. Nem maskeleri haricinde sivilce maskesi ya da vitamin maskesi gibi türleri cildinize uygulamak da yazın getirdiği problemlerden korunmanızı sağlayabilir. Günde en fazla 20 dakika daha kendinize ayırarak mükemmel bir cilde ulaşmak için bir adım daha atabilirsiniz. Farklı cilt maskesi çeşitleri için ÇiçekSepeti’ni ziyaret edebilirsiniz!

4- Canlandırıcı Vücut Losyonu

Canlandırıcı Vücut Losyonu
Canlandırıcı Vücut Losyonu, Cildinizi Nemlendirir

Cilt bakımı ilk akla geldiği gibi yalnızca yüzüne bakım yapmaktan ibaret değil; tüm vücuda çeşitli bakımlar yağmaktan ibarettir aslında. Nasıl yüzünüze peeling ve roller uyguluyorsanız aynı şekilde vücudunuza da peeling, kremler ve masaj aletleriyle bakım yapabilirsiniz. Vücut losyonları sayesinde kuruyan cildinizi nemlendirip ferahlatabilir, cildinizi şımartabilirsiniz. Hem kışın hem de yazın nemlendirici kullanmak cildinize iyi gelecektir ama yazın kullandığınız nemlendiricinin biraz daha hafif olmasına dikkat edebilirsiniz. Cildinizde ağırlık hissi bırakmayacak, yapış yapış hissettirmeyecek bir kremi tercih edebilirsiniz.

5- Siyah Nokta Temizleyici Güçlü Vakum Cihazı

R8 5 Kademeli Siyah Nokta Temizleyici Güçlü Vakum Cihazı
R8 5 Kademeli Siyah Nokta Temizleyici Güçlü Vakum Cihazı, Yağ ve Ölü Deriyle Dolan Gözenekleri Temizler

Yağ ve ölü deri hücreleriyle tıkanmış gözenekler olarak bilinen siyah noktalar herkesin kurtulmak istediği cilt problemlerinden biridir. Siyah Nokta Temizleyici Güçlü Vakum Cihazı, gözeneklerdeki yağı ve ölü deriyi dışarı çıkarmanızı sağlar. Siyah noktalarınızı temizlemeden önce cildinizdeki gözeneklerinizi gevşetmeniz daha iyi sonuç almanız iyi önemli. Güçlü, vakumlu bir cihaz yerine daha pratik ve manuel bir ürün kullanmak isterseniz siyah nokta çıkarıcı farklı alternatifler kullanabilirsiniz.

6- Güneş Kremi

Güneş Kremi
Güneş Kremi, Güneşin Zararlı Işınlarından Cildinizi Korur

Cilt bakımı için olmazsa olmazlardan biri de yaz kış kullanmanız gerek güneş kremleridir. Güneş kremi, her yaş, cinsiyet ve cilt tipi için güneşin güçlü ışınlarından kaynaklanan hasarlara karşı etkili bir koruyucudur. Güneş kremini düzenli olarak kullanmak yetişkinliğe geçişte cilt kanseri oluşumunun da önüne geçer. Dışarıda geçirdiğiniz vakitlerde, bulutlu günlerde bile güneş koruyucu kullanmayı ihmal etmeyin. Cildiniz için uygun bir güneş kremini seçtikten sonra düzenli olarak kullanmaya başlayabilirsiniz. Dışarı çıkmadan yaklaşık 15-20 dakika önce güneş kremini sürerek cildinizi güneşli anlara hazırlayabilirsiniz. Her 2 saatte bir ya da yüzünü yıkadıktan sonra/terledikten sonra güneş kremini yenilemeniz gerektiğini unutmayın. Güneş koruyucunuz su geçirmez olsa bile cildinizdeki kremi belli aralıklarla yenilemeniz gerektiğini unutmayın.

Cildinize uygun bir güneş kremi bulmak için ÇiçekSepeti‘ni ziyaret edebilirsiniz.

7- Dudak Koruyucu

Happy Orange Lip Protector
Happy Orange Lip Protector, Dudaklarınız İçin Cilt Bakımı Yapmanın En Kolay Yolu

Cilt bakımının es geçilmemesi gereken noktalarından biri de dudaklar için yapılan bakım. Dudaklardaki deri oldukça ince bir tabakadan oluştuğu için çok sıcaklardan veya soğuktan etkilenebilir. Böyle durumlarda dudaklar çatlayabilir, soyulabilir ve olmasını istediğiniz görüntüden dudaklarınız çok uzaklaşabilir. Dudak kremi kullanmak dudaklarda oluşan çatlakları, kurumuş dokuyu onararak dudaklarınızı nemli bir hale getirir. Böylece krem, dudaklarınızı soğuklardan, sıcaklardan, rüzgardan ve ultraviyole ışınlardan korumaya çalışır ve dudak dokusunun iyileşmesini sağlar. Dudak kremleri haricinde dudaklarınızın sağlığı için dudak peelingi de yapabilirsiniz.

8- Peeling

Brown Sugar Krem Peeling
Brown Sugar Krem Peeling, Cildi Ölü Deriden ve Döküntülerden Arındırır

Daha pürüzsüz, parlak ve canlı bir cildin anahtarı düzenli olarak peeling kullanmaktır! Ölü hücreler ve kirler cildimizde birikir. Cildimizdeki bu kalıntıları temizleyerek onu yaza hazırlamak içinse peeling yapmak gerekir. Peeling sayesinde ciltteki ölü deri, döküntüler ve kuruluk yerini ışıl ışıl ve pürüzsüz bir cilde bırakır. Cilt nefes almaya başlayacağı için gözle görülür bir değişim oluşmaya başlar. Peeling’i yalnız yüzünüze değil tüm vücudunuza da uygulayabilirsiniz. Peeling yaparken cildinize çok fazla baskı yapmadığınızdan ve cildinize nazik davrandığınızdan emin olun; aksi takdirde cildinizi çizebilir, tahriş edebilirsiniz.

Tüm cilt bakımı ürünleri için ÇiçekSepeti’ni tercih edebilir, Cilt Bakım kategorisini inceleyebilirsiniz.

Tüm bu cilt bakım önerilerinin yanı sıra her zaman bol su içmek, sağlıklı beslenmek, vücudunuz için zararlı olan besinlerden uzak durmak hem cildiniz hem de vücudunuz için daha sağlıklı olacaktır. Vücudunuza her ne kadar dışarıdan bakım yapsanız da onu içeriden beslemek de çok önemlidir.

İlginizi çekebilecek bazı yazılar:

Aybüke

1998 yılında dünyaya gelen Aybüke, ilköğretim ve lise eğitimini Kocaeli'de tamamladı. Ardından üniversite eğitimini Marmara Üniversitesi Türk Dili ve Edebiyatı bölümünde başarıyla gerçekleştirdi. Çeşitli ajanslarda ve dergilerde sosyal medya uzmanlığı, içerik üretimi, editörlük gibi işlerde çalıştı. 2020 itibarıyla ÇiçekSepeti'nde Copywriter olarak çalışmaya başladı. Şu an hala ÇiçekSepeti bünyesinde Ev&Yaşam, Yapı&Market, Süpermarket, Hediye, Hobi ve benzeri alanlarda içerik üretimi yapmaya devam ediyor.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir