Moda & GüzellikKozmetik Ürünler

Yaz Parfümü Seçimi Nasıl Yapılır?

Kokular; hafızanızdaki en derin anıları canlandırabilen güçlü ürünlerden biri olarak bilinir. Bu yüzdendir ki parfüm seçimi yapmak çok önemlidir. Bununla birlikte mevsimler değişirken parfümleri değiştirmek, havayla uyum içinde olan kokuları teninizde birleştirmek de oldukça önemlidir. Gelin, yaz parfümü seçimi nasıl yapılır, yazın parfüm seçerken nelere dikkat etmek gerekir birlikte inceleyelim.

Kokular, insanlar arasında bağ kurulmasını sağlayan ve onları tanımlayan en özel şeylerden biri olarak bilinir. Çoğu zaman insanlar bir parfüm seçer ve hayat boyu aynı parfüm kullanır çünkü koku ile o insan özdeşleşmiştir. Bu yüzden de doğru parfümü seçmek çok önemlidir. Yaz ve kış aylarında farklı parfümler kullanmak hava ile uyum içinde olmanızı sağlarken zaman zaman havaya göre ağır ya da hafif olan parfümleri kullanmanızın da önüne geçer.

Peki, yaz parfümü ve kış parfümü arasındaki farklar nelerdir? Bilindiği gibi parfümler notalardan oluşur. Bazı notalar ilkbahar ve yaz aylarında daha iyi bir koku yayılmasını sağlarken bazı parfümler sonbahar ve kış aylarında daha iyi bir hal alır.

  • Yaz parfümlerinin notaları daha az güçlüdür ve bu yüzden hafif bir kokuya sahiptirler. Kış parfümleri ise tam tersi şekilde daha güçlü notalardan oluşurlar. Bu yüzden ilkbahar ve yaz ayları geldiğinde daha az güçlü notalardan oluşan parfümlerin tercih edilmesi gerekir. Güçlü notalara sahip ağır kokular yaz aylarında bunaltıcı olabilir.
  • Kış parfümleri ise daha sıcak ve ağır kokuları içerirler. Kış aylarında vücut sıcaklığımızın daha düşük olması parfümün kokusunu etkiler. Vücut ısımız parfümün vücudumuzdan ne kadar uzaklaşacağını, nasıl bir yoğunlukta uzaklaşacağını etkiler. Bu yüzden sıcak yaz günlerinde daha çok çiçek ve narenciye gibi hafif kokuları, kış aylarında ise vanilya, gül ve karamel gibi daha yoğun kokuları tercih edebilirsiniz.
  • Hem sevdikleriniz hem kendiniz için farklı kokulardaki çeşitli parfüm seçeneklerine ÇiçekSepeti‘nin Hediye Parfüm kategorisinden ulaşabilirsiniz. ÇiçekSepeti’nin farklı alışveriş seçenekleri ile alışveriş yapmanın keyfini yaşayın!

Yaz Parfümü Nasıl Olmalı?

Yaz parfümü seçimi nasıl yapılır

Sıcaklık arttıkça parfümün yoğunluğunun ve kokusunun azalması gerekir. Kış mevsimi yerini sıcak yaz günlerine bırakırken karamel ve vanilya gibi kokular da yerini çiçekli, sakin kokulara bırakmalıdır. Sıcaklık arttıkça daha taze kokular parfümlerinizin arasına dahil olmalıdır.

Yaz aylarında parfümler daha hızlı bir şekilde buharlaşır ve çok farklı kokulardan oluşan parfümler buharlaşırken kokular birbirine karışarak hoş olmayan kokular oluşturabilir. Bu yüzden yaz aylarında daha az karışık kokulardan oluşan parfümleri tercih edebilirsiniz.

Narenciye kokuları yaz için en çok tercih edilen en iyi parfüm kokularından biridir. Taze ve meyvemsi kokular sıcak yaz günlerinde bunaltmayan notaları oluşturur. Chanel Chance Edp, Burberry Classic Man, Cabotine Gres Edt gibi çiçeksi kokular yaz için tercih edebileceğiniz hafif kokular arasında yer alır. Bu yaz trend olacak parfümler ile ilgili daha ayrıntılı bilgi sahibi olmak isterseniz 2020 Yazında Trend Olacak 10 Parfüm yazımıza göz atabilirsiniz.

Doğru Parfümü Bulmak İçin İpuçları

Parfüm seçimi yaparken favoriniz olan kokular varsa ilk olarak onları deneyebilir; tarzınıza, karakterinize ve giyiminize uygun olarak bir parfüm seçebilirsiniz. Parfümün yarattığı kimliğe dikkat etmek oldukça önemli bir noktadır.

Çoğu koku üç farklı notadan oluşur. Bunlar üst, orta ve temel notalardır. Üst nota, parfümü sıktığınız anda oluşan ilk kokudur. Üst nota, 15 dakikadan 2 saate kadar sürebilir. Tipik üst notalar çeşitli hafif çiçek kokular, narenciye, meyveli kokular ve tarçın gibi baharatlardan oluşan kokulardır.

Daha sonra orta nota devreye girer. Orta nota kokunun ana unsurunu sergileyen notadır. Üst nota temizlendikten sonra orta nota gelişir ve kalıcığı genellikle 3-5 saat arasıdır. Üst notalar genellikle yasemin gibi daha ağır çiçek kokularını içerir. Son olarak temel nota; gün içinde belirgin hale gelen, kokunun en cesur halidir. Temel notalar genellikle cildinizde 5-10 saat arasında kalma eğilimindedirler ve vanilya, tütün, misk gibi kokular temel notaları oluşturur.

Yeni bir parfüm alırken uygulayabileceğiniz en iyi yöntemlerden biri kokusunu beğendiğiniz parfümü cildinize uygulamak ve bir gün boyunca kokunun cildinizde bıraktığı hislere bakmak olacaktır. Parfümün, cilt kokunuzu tamamlayıp tamamlamadığına bakabilirsiniz. Parfümü bileğinize sıktığınız andaki kokusundan etkilenebilirsiniz ama unutmayın ki asıl olan temel notadır ve ona ulaşmak için en az 4-5 saat kokunun kolunuzda durmasına izin vermeniz gerekir. Tüm notaları koklayıp her birinden memnun kaldığınız zaman o parfüm sizin için doğru tercih demektir.

Kokular, kendinizi görselliğin ötesinde ifade etmenin farklı ve etkili bir yoludur. Doğru parfüm sizi unutulmaz kılar ve iyi bir izlenim oluşturur.

Hediye Parfüm Seçimi Nasıl Yapılır?

Hediye parfüm seçimi nasıl yapılır

Sevdiğiniz birine parfüm hediye etmek onun içim mükemmel armağanlardan biridir. Birine parfüm hediye etmek oldukça kişisel ve düşünceli hediyelerden biridir.

En sevdikleriniz için parfüm seçimi yapmanın ipuçlarını sizin için derledik:

1- Önceliği kendi beğendiğiniz kokulara değil onun sevdiği kokulara vermeye çalışın. Bunun için onun ne tür kokuları sevdiğini öğrenebilirsiniz. Böylece sevdiği notalara sahip olan bir parfüm seçebilirsiniz.

2- Parfüm alacağınız kişi çok yakınınız ise onun teninin nasıl koktuğunu anlamaya çalışın. Böylece teniyle uyumlu bir parfüm seçebilirsiniz.

3- Onun karakter özelliklerini göz önünde bulundurmaya çalışın. Bir ortama girdiğinde çekingen mi davranıyor yoksa dikkatleri üstüne toplamayı seviyor mu? Buna göre daha baskın ya da hafif kokuları tercih edebilirsiniz.

En sevdikleriniz için parfüm seçmek her zaman çok kolay olmayabilir ama onların yüzünde oluşan gülümsemeyi görmeye değer!

İlginizi çekebilecek bazı yazılarımız:

Aybüke

1998 yılında dünyaya gelen Aybüke, ilköğretim ve lise eğitimini Kocaeli'de tamamladı. Ardından üniversite eğitimini Marmara Üniversitesi Türk Dili ve Edebiyatı bölümünde başarıyla gerçekleştirdi. Çeşitli ajanslarda ve dergilerde sosyal medya uzmanlığı, içerik üretimi, editörlük gibi işlerde çalıştı. 2020 itibarıyla ÇiçekSepeti'nde Copywriter olarak çalışmaya başladı. Şu an hala ÇiçekSepeti bünyesinde Ev&Yaşam, Yapı&Market, Süpermarket, Hediye, Hobi ve benzeri alanlarda içerik üretimi yapmaya devam ediyor.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir