TeknolojiTeknolojik Ürünler

Yaz Sıcaklarına En Pratik Çözüm: Vantilatör Modelleri

Sıcak yaz günlerinde yaşam alanlarını serin tutabilmek adına kullanılan birçok cihaz bulunur. Bu cihazların en çok tercih edilenleri, klima ve vantilatörlerdir. Özlemle beklenen ve sonunda geldiğinde ise biraz sitem ettiren yaz sıcakları, vantilatör modelleri sayesinde biraz daha serin geçebilir. Fakat her üründe olduğu gibi vantilatörlerde de birçok farklı seçenek ve özellik bulunur. Bu yazımızda vantilatör seçerken dikkat etmeniz gerekenleri ve ürün tavsiyelerimizi bulabilirsiniz.

Yaşam alanlarında kullanılan ısıtma ve soğutma sistemleri, yaşam kalitesini doğrudan etkileyen ürünlerin başında gelir. Çünkü doğru şekilde ısıtma ve soğutma yapılmaması, sağlık sorunları başta olmak üzere bazı problemler yaşanmasına neden olabilir. Soğutma sistemi olarak klima tercih ediyorsanız Klima Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler yazımıza göz atmanızda fayda var. Fakat klima yerine vantilatör almayı düşünüyorsanız, doğru yerdesiniz. Dilimize Fransızcadan geçmiş olan vantilatör, ortama temiz hava ve esinti sağlayan cihaza verilen isimdir. Klimalara göre daha uygun fiyatlı olması nedeniyle daha çok tercih edilir ve kullanımı daha pratiktir. Şimdi gelin özelliklere ve diğer konulara daha detaylı bir şekilde bakalım.

Vantilatör Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Vantilatör alırken dikkat edilmesi gerekenler
Yaşam alanlarında soğutma sistemi olarak kullanılan vantilatör, farklı özelliklere sahiptir.

Vantilatör Çeşitleri

  • İlk olarak ihtiyacınız olan vantilatör tipini belirlemek için vantilatörü konumlandıracağınız alanı belirlemelisiniz. Konum belirlendikten sonra doğru seçim yapmak daha kolay olacaktır.
  • Vantilatör modelleri arasında en çok tercih edilen model, ayaklı vantilatörlerdir. İstenilen yere pratik şekilde hareket ettirilebilmesi ve farklı boyut seçenekleri sunması en büyük avantajlarıdır. Ayaklı vantilatörlerin bir çeşidi olan buharlı vantilatörler ise nem haznesine su doldurulması sonucunda alanı nemlendirir ve daha serin bir ortam oluşmasına yardımcı olur.
  • Sabit bir alanda kullanmak için vantilatör istiyorsanız, duvara monte ve tavan vantilatörleri doğru seçim olacaktır. Tavan vantilatörleri, genellikle iş yeri, kafe, ofis gibi büyük alanlarda tercih edilen bir çeşittir. Kanatları sayesinde serinlik oluşturan bu modelin, doğru çalışabilmesi için tavan uzunluğunun minimum 2 metre olması gerekir. Duvara monte vantilatörler ise küçük yaşam alanlarında, alandan tasarruf etmek isteyenlerin tercihidir. Pencere tipi vantilatör olarak da bilinen model, pencerenin olduğu alana monte edilir ve temiz havanın evin içerisine girmesini sağlar.
  • Masa üstü vantilatörler genellikle ofis ve çalışma odası gibi alanlarda kullanılır. . Oldukça kullanışlı ve küçük boyutta olması nedeniyle mini vantilatör olarak da bilinen bu cihaz, pratik bir kullanım sunar.
  • Tasarım olarak salon tipi klimalara benzeyen kule vantilatörler, sabit bir alana ihtiyaç duyar. Farklı hız ayarı, kumanda ile kontrol ve yüksek güç sunan bu cihazlar, özellikle geniş alanlarda daha etkilidir.

Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

  • Vantilatör çeşitlerini sıraladığımıza göre sıra geldi diğer hususlara. Öncelikle vantilatörün farklı serinletme kademeleri sunması oldukça önemlidir. Her gün ve her saat aynı sıcaklık olmayacağından hava akımının ayarlanabilmesi gerekir. Bu nedenle ne kadar çok kademe olursa o kadar kullanışlıdır.
  • Alacağınız vantilatörün Watt gücüne dikkat etmeniz gerekir. Çünkü Watt gücü ne kadar yüksekse cihaz o kadar performanslı çalışır. 30 ile 180 Watt aralığında sunulan vantilatör modelleri arasından seçim yapabilirsiniz. Fakat Watt gücünün yüksek olması aynı zamanda yüksek enerji tüketimi demektir. Bu nedenle üst enerji sınıfında yer alan ve enerji tüketimi az olan modelleri tercih etmeniz daha faydalı olacaktır.
  • Vantilatörün hareket kabiliyeti oldukça önemlidir. Sağa ve sola salınım yapabilen veya 180 derece dönebilen modeller farklı alanlara hava akımı sağlar. Bu da ortamın daha havadar olmasına yardımcı olur. Ayrıca cihazın ağırlığı da dikkat edilmesi gereken bir diğer konudur. Çok ağır olan cihazları bir yerden taşımak zordur. Bu nedenle daha hafif cihazlar size avantaj sağlar.
  • Son olarak uzaktan kumanda özelliği bulunan cihazları kullanmak oldukça kolaydır. Kumanda sayesinde istediğiniz yerden cihazı açıp kapatabilir veya kademe ayarlarını değiştirebilirsiniz.

Vantilatör Önerileri

Vantilatör çeşitlerini ve alırken dikkat etmeniz gerekenleri anlattık. Sıra geldi ürün tavsiyelerimize…

1-) Mini Boy

Masa üstü vantilatör
Kullanışlı ve oldukça pratik; masa üstü vantilatör.

Ofiste veya çalışma masası üzerinde kullanabileceğiniz masa üstü vantilatör, anlık olarak serinlemenize yardımcı olur. Ek bir güç kaynağına gerek duymadan, bilgisayar veya elektronik cihazların USB çıkışına takılması yeterli olur. Metal kafesi sayesinde oldukça uzun ömürlüdür ve dakikada 1800 devir dönüş hızına sahiptir.

2-) Sinbo SF-6783 

Sinbo SF-6783 vantilatör
Sinbo SF-6783, fiyat/performans olarak beklentilerinizi karşılar.

İki kademeli hız ayarı bulunan Sinbo SF-6783, uygun fiyatlı vantilatör arayanlar için en ideal üründür. Dikey olarak konumlanabilen ve 3 kanatlı pervanesi ile oldukça verimli çalışan cihaz, küçük alanlarda oldukça başarılı olacaktır. Fakat daha büyük ve geniş alanlarda beklediğiniz verimi alamayabilirsiniz.

3-) Raks SF 16 RMX

Raks SF 16 RMX vantilatör
Raks SF 16 RMX vantilatörün motoru, aşırı ısınmaya karşı korumalıdır. Bu sayede çok uzun saatler çalışmada bile aksama yaşamaz.

65 Watt gücünde olan Raks SF 16 RMX, 5 kanatlı pervanesi ile oldukça yüksek hava akımı sağlar. 3 hız kademesi sayesinde istediğiniz güçte serinlik sağlayabilirsiniz. Ayrıca sağa ve sola salınım özelliği sayesinde alanın tamamına aynı oranda hava akışı sunan cihaz, uzaktan kumanda ile kontrol edilebilir.

4-) Ufo ATSFI-124

Ufo ATSFI-124 vantilatör
Oldukça güçlü ve kullanışlı; Ufo ATSFI-124.

60 Watt gücündeki Ufo ATSFI-124, 3 ayrı hızda çalışma özelliğine sahiptir. Çalışma kademeleri dışında üfleme seçenekleri de bulunmaktadır. Normal, natural ve sleep seçenekleri ile size en uygun üfleme seçeneğini sunar. LED ekran üzerinden hava sıcaklığını takip edebilir, koku özelliği sayesinde etrafın kokusunu düzenleyebilirsiniz. Ayrıca cihaz, yüksekliği ayarlanan çift salınım başlığı ile sağa ve sola rahatça hareket eder. Bu sayede ortamın her noktasına hava akışı sağlar.

5-) Rowenta Vu4110 Essential

Rowenta Vu4110 Essential vantilatör
Güçlü hava akışı ve tam güvenlik; Rowenta Vu4110 Essential.

120° etki alanı sağlayan geniş hava difüzyonu bulunan Rowenta Vu4110 Essential, her duruma uyum sağlayan 3 hız ayarı sunar. 55 m3/dk’ya kadar güçlü hava akışı sayesinde ferahlama hissini sonuna kadar hissedersiniz. Max konumunda bile daha az enerji kullanan cihaz; otomatik dalgalanma, yükseklik ayarı, çocuk kilidi ve desteli güvenlik ızgarası gibi özelliklere sahiptir.

6-) Fakir Allover 3 in 1 

Fakir Allover 3 in 1 vantilatör
Fakir All Over, siz nerede ve nasıl isterseniz orada çalışır.

3’ü bir arada özelliği bulunan Fakir All Over; masa üstü, duvara monte ve ayaklı olarak kullanılabilir. Yuvarlak taban 5’li pervane sayesinde oldukça uzun ve güçlü hava akımı sağlar. 3 farklı hız seçeneğinin yanı sıra normal, doğal ve uyku olmak üzere 3 farklı mod sunar. Bu modlar sayesinde hava akımın hızı dışında, süresi ve periyodlarını ayarlayabilirsiniz.  

7-) Premier PAC 235

 Premier PAC 235
Premier PAC 235, yaşam alanlarının hava kalitesini artırır ve serinletir.

Görüntüsüyle klimaları andıran kule tipi vantilatörler, yüksek performansları ile geniş alanlarda bile oldukça başarılıdır. Premier PAC 235, 3 farklı hız ayarı ve 3 farklı mod sayesinde her ortamı başarılı bir şekilde serinletir. Toz tutmayan korumalı filtre ve havayı tazeleyen Anion Sistemi sayesinde ortamdaki havanın kalitesini artırır.

8 -) UFO ATWFI-01 Duvar Tipi Vantilatör

UFO ATWFI-01 Duvar Tipi
UFO ATWFI-01, güçlü pervanesi ile kullanım alanına eşit şekilde serinlik yayar.

Rahatlatan serin buhar fonksiyonu ile ortamdaki nem seviyesini dengeleyen Ufo ATWFI-01, negatif iyon teknoloji sayesinde daha kaliteli hava sunar. Uzaktan kumanda ile kontrol, 3 farklı hız seçeneği, otomatik kapanma, genişlik sağlama ve aşırı ısınmaya karşı motor koruma, cihazın diğer öne çıkan özellikleri arasındadır.

9-) Kaşkar-Taflan L36009/2 Antik Tavan Vantilatörü

 Kaşkar-Taflan L36009/2 Antik
En iyi performans, en şık tasarım; Kaşkar-Taflan L36009/2.

Son önerimiz, bir tavan vantilatörü olan Kaşkar-Taflan L36009/2. Tasarım olarak oldukça hoş görünen ve ahşap açık kahverengi tonları ile ortama farklı bir hava katan cihaz, 55 Watt gücündedir. 13-18 metrekare alanlarda oldukça başarılı performans gösterir.

Vantilatör modelleri ve tüm ısıtma – soğutma sistemleri uygun fiyatlarla ÇiçekSepeti‘nde! Hemen web sitesi veya mobil uygulamayı ziyaret edin, fırsatları kaçırmayın.

Okumayı seveceğiniz diğer bazı yazılarımız:

Ümit Şimşek

1991 yılında dünyaya gelen Ümit Şimşek, ilköğretim ve lise eğitimini Ankara’da tamamladı. Marmara Üniversitesi İletişim Fakültesi’nde Radyo,Tv ve Sinema lisans eğitimi aldıktan sonra reklam ajanslarında New Media Expert, Copywriter pozisyonlarında çalıştı. 2020 yılından itibaren ÇiçekSepeti’nde Copywriter pozisyonunda elektronik, teknoloji, hobi, takı, saat, parfüm, moda başta olmak üzere farklı alanlar ve konularda içerik üretmeye devam etmektedir.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir