Kültür & SanatKitap

Yaz Tatilinde Okumanız İçin 10 Kitap Önerisi

Deniz, kum, güneş özlemiyle geçen kış ve ilkbahar günlerinin ardından o çok beklenen yaz sonunda geldi. Yaz tatili sizin için ister deniz kenarında içeceğinizle uzanmak, ister daha önce görmediğiniz şehirleri ve yerleri gezmek ya da  isterseniz bu sene pandemi süreci nedeniyle evde balkonun keyfiniz çıkarmak olsun tüm bu durumlara eşlik eden çok sevdiğiniz bir şey var. Hepinizin aklına ilk akıllı telefonunuz, sosyal medya hesaplarınız gelse de değiller çünkü cevap: Kitaplar! Bu sene için planınız ne olursa olsun yaz tatilinde kitap okumak isterseniz bir solukta okuyacağınız 10 kitap önerisiyle karşınızdayız.

Kitap okumak hayata farklı pencerelerden bakmanıza yardımcı olmak dışında günlük yaşamın stres ve karmaşasında da kurtulup kendi içinize doğru bir yolculuk yapmanın en faydalı yoludur. Sonuçta insan dünyaya boş bir sayfa gibi gelir ve zamanla bir şeyler öğrenerek o sayfaları doldurur. Bu yaz tatilinde planlarınıza eşlik edecek kitaplar belirleyerek siz de tatili hem eğlenceli hem de ruhunuzu doyuracak bir hale büründürebilirsiniz. Size yardımcı olmak adına önerdiğimiz kitaplara göz atarak bu yaz tatilinde kitap okuyabilir; aradığınız tüm kitapları ise ÇiçekSepeti Kitap kategorisinde bulabilirsiniz.

1-) Otomatik Portakal – Anthony Burgess

Tüm hayvanların en zekisi, iyiliğin ne demek olduğunu bilen insanoğluna bir baskı yöntemi uygulayarak onu otomatik işleyen bir makine haline getirenlere kılıç kadar keskin olan kalemimle saldırmaktan başka hiçbir şey yapamıyorum…” 

Yayınlandığı ilk günden beri kült roman özelliğini koruyan Otomatik Portakal, İngiliz yazar Anthony Burgess’e tümör teşhisi konup 1 yıllık ömrü kaldığı söylendiğinde yazdığı bir eserdir. Şiddete eğilimli bir grup gencin lideri Alex’in başından geçenlere Beethoven’ın, Mozart’ın müziği eşlik ederken “çete kardeşleri” Pete, Georgie ve Aptalof yarattıkları yepyeni dilin kelimelerini okurun zihnine kazıyorlar. Stanley Kubrick tarafından 1971’de filme de çekilen bu kitap tüm zamanların en sarsıcı ve en farklı hikayeleri arasında yer almaya devam ediyor.

2-) Simyacı – Paulo Coelho

İster hayatımız, ister ekin tarlalarımız olsun, sahip olduğumuz şeyleri yitirmekten korkarız. Ama hayat hikayemiz ile dünya tarihinin aynı el tarafından yazılmış olduğunu anladığımız zaman, bunu anlar anlamaz, bu korku uçup gider.

Okunması gereken kitaplar listelerinin vazgeçilmezi, dünya edebiyatının fenomenleri arasında yer alan Simyacı, brezilyalı yazar Paulo Coelho tarafından kaleme alınmıştır. Gezgin olma isteğiyle çobanlık yapmaya başlayan Santiago, gördüğü bir rüya üzerine sahip olduğu her şeyi ardında bırakır ve bu serüveni, onu düşlerine kavuşturduğu kadar hayatın hakikatine de ulaştırır. Santiago’yla birlikte kendi içinize doğru bir yolculuğa çıkmaya hazır mısınız?

3-) Yaşlı Adam ve Deniz – Ernest Hemingway

Her gün yeni bir başlangıçtır. Elbette insanın şansa da ihtiyacı var. Ama önce gerekeni yapmalı ki, şans kapıyı çaldığında insan hazır bulunsun!

Çağının en iyi yazarları arasında anılan Hemingway’in en ölümsüz eserlerinden biri olan Yaşlı Adam ve Deniz; yaşı oldukça ilerlemiş olan bir balıkçının açık denizde Gulf Stream’e kapılmış olarak dev bir kılıçbalığı ile olan mücadelesini son derece yalın ama çarpıcı bir şekilde anlatıyor. Bu hikayede yenilgiye karşı cesaret, kaybedilenlere karşı kazanılanlar teması sizi de içine çekecek ve bir solukta okumanızı sağlayacak.

4-) Çavdar Tarlasında Çocuklar – Jerome David Salinger

Öldü biliyorum! Bilmediğimi mi sanıyorsun? Ama, onu yine de sevebilirim, değil mi? Bir insan öldü diye onu sevmekten vazgeçmek zorunda mısın, Tanrı aşkına; özellikle de, hayatta olanlardan bin kez daha iyi kalpli bir insansa?

1951 yılında basılan kitap, Salinger’in ilk romanıdır. Liseli bir genç olan Holden Caulfield’in ergenlik dönemindeki dünyayı algılayış biçimini bize anlatırken, bir Noel öncesi başına gelenler sonucu psikiyatri kliniğine uzanan öyküsü başarılı anlatım ile sizi bir anda kitabın içerisine dahil ediyor. Okuldan atılan genç çocuk isyankar ruhuyla beraber maceradan maceraya koşarken siz de onunla birlikte başkaldırıyorsunuz!

5-) İstanbul Hatırası – Ahmet Ümit

Kent, ne kadar muhteşem bir doğaya, ne kadar zengin bir tarihe sahip olursa olsun, insan olmadan taş, ahşap ,demir yığınından başka bir şey değildir. Şehirleri insan yapar,tarihi de…

Türk polisiye romanının usta ismi Ahmet Ümit tarafından kaleme alınan İstanbul Hatırası, tarihi yarımadada işlenen sıra dışı bir cinayetleri ve Başkomser Nevzat’ın olayın peşinden gidişini konu ediniyor. Yüksek gerilimli polisiyesiyle okuru hipnotize eden kitap aktardığı tarihi bilgilerle İstanbulluluk bilincini de canlandırmaya çalışıyor.

6-) Bülbülü Öldürmek – Harper Lee

Bülbüller yalnızca müzik üretirler, bizi eğlendirmek için. Bahçeleri yağmalamazlar, tarlalarda yuva yapmazlar. Yalnızca şarkı söylerler. Hem de yürekleri paralanana dek. İşte o nedenle günahtır bülbülü öldürmek.

Pulitzer Edebiyat Ödüllü Amerikalı yazar Harper Lee’nin ilk romanı olan Bülbülü Öldürmek, haksızlık, adalet, sevgi, merhamet, arkadaşlık, dostluk ve yardımlaşma gibi temaları barındırıyor. Yüreğinizin derinliklerine dokunacak olan bu roman günümüzün de en büyük problemleri arasında yer almaya devam eden ırkçılık üzerine düşündürürken ve toplumdaki farklılıklara da ışık tutuyor.

7-) Boğulmamak İçin – George Orwell

Adam ölmüş. Etraftaki bir çok insanın belki de ölmüş olduğu kafama dank etti. Bir insanın kalbi durunca öldüğünü söyleriz. Belki insan asıl beyni durunca ölüyor, yeni bir düşünceyi idrak etme gücünü yitirince.

Tarihin en ikonik ve en bilinen yazarları arasında yer alan Georger Orwell; Boğulmamak İçin adlı eserinde George Bowling isminde kasvetli hayatından çaresizce kurtulmak isteyen bir sigorta pazarlamacısının 1939’da patlak verecek olan savaştan kaçınmak için çocukluğunun dünyasına, huzur ve sükûn dolu bir yer olarak hatırladığı köyüne dönüşünü anlatıyor.

8 -) Tutunamayanlar – Oğuz Atay

Kelimeden önce de yalnızlık vardı.. Ve kelimeden sonra da var olmaya devam etti yalnızlık.

Türk romanının en değerli yazarlarından olan Oğuz Atay’ın yazıldığı dönemde büyük tartışma konusu olmuş eseri Tutunamayanlar, 1972 yılında yayımlanmıştır. Tutunamayanlar’ın konusu ise intihar eden arkadaşının geçmişini araştıran Turgut Özben’in, söz konusu arkadaşı Selim Işık’ın modern hayata neden “Tutunamadığı”nı öğrenme çabasıdır. Pek çok eleştirmen, bu romanı Türk Dili’nde yazılmış en iyi eser olarak değerlendirmektedir.

9-) Senden Önce Ben – Jojo Moyes

Nasıl hissediyorum biliyor musun Lou? Sanki koşuyor ama hep biraz geride kalıyorum.

Sevilen yazar Jojo Moyes tarafından kaleme alınan Senden Önce Ben, hayatın ince ve zarif detaylarından keyif alan Lou ile geçirdiği motosiklet kazasıyla hayatı altüst olan Will’in yollarının kesişmesinin hikayesini anlatıyor. Yakın zamanda sinemaya da uyarlanan bu eseri yaz günlerinde bir çırpıda okuyacaksınız. Hatta okuduktan sonra filmini de izleyeceğinize eminiz…

10-) Kedi Gibi Düşünmek ve Davranmak – Stephane Garnier

Kediyi severiz çünkü her şeyden önce o kendini sever.

Stephane Garnier tarafından yazılan Kedi Gibi Düşünmek ve Davranmak, kedilerin bakış açısından bir gözle bakmanızı sağlayacak. İnsanlar ancak zamanla ve azıcık bilgelik kazanırken okulları, kitapları, düşünürleri olmayan kediler, hiçbir çerçeveye hapsolmadan, hiçbir referansa bağlanmadan hatta çok da uzun yaşamadıkları hâlde bir nevi doğuştan gelen bilgeliğe sahiptir. Bu kitap sayesinde onların bilgeliğini görebilir ve dünyaya farklı bir gözle bakabilirsiniz.

Yaz tatilinde kitap ve ihtiyacınız olan her şey ÇiçekSepeti‘nde Var Var!

İlginizi çekebilecek diğer bazı yazılarımız:

Ümit Şimşek

1991 yılında dünyaya gelen Ümit Şimşek, ilköğretim ve lise eğitimini Ankara’da tamamladı. Marmara Üniversitesi İletişim Fakültesi’nde Radyo,Tv ve Sinema lisans eğitimi aldıktan sonra reklam ajanslarında New Media Expert, Copywriter pozisyonlarında çalıştı. 2020 yılından itibaren ÇiçekSepeti’nde Copywriter pozisyonunda elektronik, teknoloji, hobi, takı, saat, parfüm, moda başta olmak üzere farklı alanlar ve konularda içerik üretmeye devam etmektedir.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir