YENİ YILDA UĞUR GETİREN ÇİÇEKLER: MANDALİNA AĞACI VE ŞAKAYIK


3
3 points

Çin kültüründe yeni yıla girerken – ve yeni yıl hazırlıklarının yapıldığı Aralık ayı boyunca, özellikle de 31 Aralık gecesi – evde şakayık bulundurmak uğur getirirmiş. İngiliz-Çin cemiyeti web sitesi www.dimsum.co.uk ‘in yalancısıyız… Bu kültürde Şakayık aynı zamanda aşkın da simgesiymiş; bir de feminen güzelliğin… Şanslı ve bereketli bir yıl geçirmek istiyorsanız bu çiçekten evinizde bulundurmanız gerek. Şakayık çiçeğini yılbaşı gecesinde dekoratif bir süs olarak kullanmanız da mümkün. Çiçeklerin kendisini kullanabileceğiniz gibi yapraklarını su dolu oval bir cam kaseye koyarak da sergileyebilir ve hoş bir dekorasyon elde edebilirsiniz. Ama önce bu çiçek hakkında bilmeniz gerekenler var.

-Beyaz, pembe, sarı, kırmızı ya da lila rengi açan çiçekleri en az bir buçuk ay açık kalıyor. – Saksıda ya da bahçedeki şakayık solarsa atmanıza gerek yok. Saksıyı değiştirmeden sulamaya devam ederek yeniden canlandırmak mümkün.

lilly

– Şakayıklarınız kesme çiçek halindeyse onları çok soğuk olmayan – oda sıcaklığındaki bir suyla dolu vazoya koymanızı öneririz. Uzun gelen saplarını da açılı/eğri kesmelisiniz. Saplarını fazla kısa kesmememiz de saha çok çiçek açmasını sağlamanız açısından önemli. – Suyunu her gün ya da en fazla iki günde bir değiştirmeniz, arada bir de suya beyaz şeker atmanız tavsiye edilenler arasında. – Şakayıklar da hemen hemen btün çiçekler gibi direkt güneş ışığından hoşlanmıyor.

Şakayık

Mandalina ağacı

Çin inanışına göre yeni yılda şans getiren ve evde bulundurulması gereken bir diğer çiçek de mandalina ağacı. Hemen hemen bütün Çin evlerinde bir mandalina ağacı mutlaka bulunurmuş. İyi şansın simgesi yani. Mandalina ağacını isterseniz bahçenize ekebilirsiniz. Makbul olanı da bu aslında fakat bahçeniz yoksa üzülmeyin, bu ağaçların bonzai tipi 60 cm uzunluğundaki bodur hali de mevcut.

mandalina ağacı


0 Comments

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir