Yılbaşı

YILBAŞI PARTİNİZ ÇİÇEK AÇSIN

Çiçeklerle yeni yıl dekorasyonu En güzel yılbaşı kutlamaları evde olur. Arkadaş grubu ya da aileyle geçirilen bir ‘yılbaşı ev partisi’nin yerini hiçbir şey tutamaz. Evinde yılbaşı partisi düzenleyecek olanların sorumluluğu da büyüktür. Sofra hazırlamanın yanı sıra bir de ortamı hazırlamak var işin içinde… İçeri giren herkesin başını döndürecek, o yılbaşı coşkusunu yaşatacak ve misafirleri yeni yıl havasına sokacak bir dekorasyon olmalı kutlama alanında. Yılbaşları, yılın en süslü günleridir. Süslenmenin en güzeli de doğayla olur; çiçeklerle… Yeni yıl kutlamalarında süslemeler kapıdan, hatta bahçeden başlar, yemek masasına, varsa şömine önüne ve orta sehpaya kadar da gider. İşte evde yılbaşı partisi düzenleyecek olanlara çiçekli dekorasyon fikirleri:

Her ne kadar yılbaşı kapı süslerinin yapay ya da örgü olanları yaygın olsa da gerçek çiçeğin yerini hiçbirşey tutamaz. Misafirleriniz daha asansörden inerken onları mis gibi çiçek kokusu karşılamanız ‘Hoşgeldiniz’ demenin en iyi yoludur. İmkanınız varsa kapınıza gerçek çiçekten hazırlanmış süs asın; yoksa yapay olanları da güzel, üzülmeyin. Türk şehir hayatında müstakil evler ve kapılar olmasa da, bu fikirleri apartman dairesi kapılarında da uygulayabilirsiniz.

image (5)image (6)

İngilizlerin yılbaşı kutlama çiçeği Atatürk çiçeğiymiş! Nam-ı diğer Poinsettias. Sahip olduğu mükemmel kırmızı rengi de gecenin konseptine son derece uyumlu. Bu çiçekten hazırlanmış bir masa çiçeği / masa süsü ile ‘yılın masası’na sahip olabilirsiniz.

image (7)

Atatürk çiçeğinden esinlenmiş başka bir masa süsü. Biraz kurdele, biraz yeşillik ile işte size mükemmel bir yılbaşı partisi dekorasyon malzemesi.

Bu fotoğrafı görünce insan hemen evini aynı şekilde döşemek istiyor! Fazla ışıltılı ve abartılı dekorasyonlardan hoşlanmıyorsanız masaya koyacağınız iri çiçeklerle dolu bir vazo ve cama asacağınız Noel çemberleri hem sizi hem de misafirlerinizi yeni yıl havasına sokmazsa, başka ne sokar ki zaten?

image

Beyaz mumlar, kırmızı çiçekler, kırmızı tabaklar, fiyonklu beyaz peçetelerle bu iş tamam! Karanfil, gül ya da kırmızı olan herhangi bir çiçek işinizi görür.
Noel ve yılbaşı çiçek gelenekleri ile ilgili gerçekler
Noel’de ve yılbaşı kutlamalarında süsleme yapma alışkanlığı 15.yy ortalarından beri var. Kapıya çiçek çemberi asılması ise ilk 1800’lü yıllarda başlamış. 1900’lerde ise yılbaşı ağacı ve kapı süsleri, doğal çiçek,çam ve kozalakların yanı sıra plastikten de yapılmaya başlanmış.

image (1)

image (2)

 

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir