Kişisel Bakım İpuçları

Ylang Ylang Yağı Faydaları Nelerdir?

Hoş, çiçeksi kokusu ve çeşitli faydaları olan ylang ylang yağı, doğal ve bitkisel bir yağdır. Genel özellikleri arasında stres azaltıma, uyku kalitesini iyileştirme, cilt ve saç sağlığını destekleme gibi özellikler olan ylang ylang yağı faydaları hakkında daha fazla bilgi sahibi olmak istiyorsanız yazımızı okumaya devam edebilirsiniz!

Tropikal ağaçlarda elde edilen aromatik yağ ylang ylang, çeşitli faydalara sahiptir. Güzel çiçeksi kokusu ve çeşitli kullanım alanlarıyla dikkat çeken bu yağı yakından tanımak için yazımızı okumaya devam edin!

Ylang Ylang Yağı Nedir?

Ylang ylang yağı, Cananga odorata ağacının çiçeklerinden buhar yöntemiyle elde edilen aromatik bir yağdır. Bu ağaç, özellikle Güneydoğu Asya bölgesinde yetişir. Ylang ylang yağı; tatlı, çiçeksi ve hafif odunsu bir kokuya sahiptir. Özellikle parfümeri endüstrisinde sıkça kullanılan bu yağ ayrıca aromatik uygulamalarda da yaygındır.

Ylang ylang yağı faydaları
Çeşitli Özellikleriyle Ylang Ylang Yağı
 • Ylang ylang yağının karakteristik kokusu tatlı, çiçeksi ve hafif odunsudur.
 • Aromaterapide kullanıldığında rahatlama, sakinleştirme ve stresi azaltma etkileri olduğuna inanılır.
 • Antiseptik ve anti-inflamatuar özelliklere sahiptir.
 • Yağ, kimyasal bileşikler içerir ve bu bileşiklerin birleşimi kokusunu ve özelliklerini belirler.

Genel olarak ylang ylang yağının özellikleri bunlardır. Ayrıca bu yağın kullanımı ve faydaları için de yazımızın detaylarına geçelim!

Yağı Nasıl Kullanabilirsiniz?

Uçucu yağların kullanımı farklı farklıdır. Ylang ylang yağını da çeşitli şekillerde kullanabilirsiniz:

 • Bu yağı, masaj yağı olarak kullanabilirsiniz. Bir taşıyıcı yağ ile ylang ylang yağını seyrelterek cildinize masaj yapabilirsiniz.
 • Banyo suyuna birkaç damla bu yağdan ekleyerek rahatlama sağlayabilirsiniz.
 • Aromaterapi uygulamalarında difüzörde ylang ylang yağı kullanabilirsiniz.
 • Cilt bakım ürünlerine veya saç bakım maskelerine birkaç damla ekleyerek yağı kullanabilirsiniz.
 • Doğal parfüm yapımında da bu yağın kullanıldığına tanık olabilirsiniz.

Bu yağın çeşitli kullanım alanları olsa da bazı kişiler için ylang ylang yağı alerjik reaksiyonlara sebep olabilir. Bu yüzden özellikle hamilelik, emzirme veya ciddi sağlık sorunları olan kişilerin bu yağı kullanmadan önce bir uzmana danışması önemlidir.

Ylang Ylang Yağı Faydaları Nelerdir?

Ylang ylang yağı faydaları
Ylang Ylang Yağı Faydaları Nelerdi, Aysenin Ylang Ylang Yağı / Ylang Ylang Oil 20ml
 • Bu yağın stres ve anksiyeteyi azaltma etkisi vardır. Sakinleştirici ve rahatlatıcı özelliklere sahiptir. Kokusu, stresi azaltmada etkilidir. Sinirleri yatıştırması mümkündür ve anksiyeteyi hafifletmede etkilidir.
 • Ylang ylang yağının, uyku sorunları olan kişilere yardımcı olması mümkündür. Sakinleştirici etkileriyle gevşemeyi teşvik eder ve daha derin ve kaliteli bir uyku sağlamada etkilidir.
 • Cilt sağlığını destekleyen birçok özelliğe sahiptir. Antiseptik özellikleri sayesinde cilt enfeksiyonlarına karşı koruma sağlamada etkili olması mümkündür. Ayrıca cildi nemlendirebilir, akne ve sivilce gibi cilt sorunlarını hafifletmede etkili olması mümkündür ve cilt tonunu dengeleyebilir.
 • Saç sağlığını desteklemede etkili olması mümkün. Ayrıca saç derisindeki yağ dengesini ylang ylang yağı ile düzenleyebilirsiniz. Saçlarınız bu yağ ile daha parlak, sağlıklı ve güçlü görünür.
 • Özellikle hormonal değişikliklerin neden olduğu semptomlarla mücadele etmede yardımcı olabilir. Ayrıca menopoz dönemindeki sıcak basmaları, adet düzensizliklerini ve ruh hali dalgalanmalarını hafifletebilir.

Bu özellikleri ile ylang ylang yağı oldukça faydalıdır diyebiliriz. Tabii ki bu yağı kullanmadan önce doktorunuza danışmanız yine çok önemlidir. Ayrıca Çiçeksepeti‘nin geniş ürün yelpazesinde ylang ylang yağı da dahi olmak üzere çeşitli esansiyel yağları bulabilirsiniz!

Ayrıca ilginizi çekecek diğer yazılarımız:

Aybüke

1998 yılında dünyaya gelen Aybüke, ilköğretim ve lise eğitimini Kocaeli'de tamamladı. Ardından üniversite eğitimini Marmara Üniversitesi Türk Dili ve Edebiyatı bölümünde başarıyla gerçekleştirdi. Çeşitli ajanslarda ve dergilerde sosyal medya uzmanlığı, içerik üretimi, editörlük gibi işlerde çalıştı. 2020 itibarıyla ÇiçekSepeti'nde Copywriter olarak çalışmaya başladı. Şu an hala ÇiçekSepeti bünyesinde Ev&Yaşam, Yapı&Market, Süpermarket, Hediye, Hobi ve benzeri alanlarda içerik üretimi yapmaya devam ediyor.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir