SporTrend

Yoga Bloğu Ne İşe Yarar ve Nasıl Kullanılır?

Hem ilk kez yoga yapacaklar için hem de profesyoneller için yoga blokları, oldukça gerekli ürünlerdir. Egzersizler esnasında size yardımcı olacak olan yoga blokları ile derinleşmelerinizi daha iyi yapabilirsiniz. Ayrıca yoga yapmaya yeni başladıysanız pozları daha doğru şekilde uygulamak için de bloklardan yardım alabilirsiniz!

Yoga blokları, hem pilates hem yoga egzersizlerinizde kullanabileceğiniz ekipmanlardan biridir. Destekleyici malzemelerden biri olan yoga bloklarını egzersizinize dahil ederek yoganızı derinleştirebilirsiniz. Şimdi gelin, yoga bloklarını nasıl kullanabilirsiniz, ne için kullanabilirsiniz, bu blokların özellikleri nelerdir yakından bakalım!

Yoga Blokları Ne için Kullanılır?

Yoga blokları
Egzersizlerde Yoga Blokları Kullanmak

Blokları farklı sporlar için ve farklı egzersiz hareketleri için kullanabilirsiniz. Yoga blokları, egzersizleriniz esnasında size yardımcı olan ürünlerdir. Yoga pratikleriniz esnasında ya da pilates yaparken bazı pozlara daha iyi yerleşmek için yoga bloklarını kullanabilirsiniz. Ayrıca pozlarda derinleşebilmek için de yine blokları kullanabilirsiniz.

Özellikle ellerinizin yerde durması gereken pozlarda, elleriniz yere uzanmıyorsa bloklar iyi bir çözümdür. Ayrıca yine ayaktaki pozlar için de bloklar size yardımcı olacak ürünlerdendir. Elinizin altına bir blok yerleştirmek, pozun başka bir bölümünü etkili bir şekilde tehlikeye atarken eli yere gelmeye zorlamak yerine elinizin görevini yapmak için “zemini kaldırma” görevini de üstlenir.

Egzersizler esnasında pozisyonları doğru formda tutmak ve hamstring kaslarınız esnetmek için yoga bloklarını kullanabilirsiniz. Ayrıca blokları egzersizlerinize eklediğinizde yaptığınız sporun etkilerinin değiştini siz de görebilirsiniz.

Egzersiz blokları
Egzersizlerinize Dahil Edebileceğiniz Voit Voit Yoga Blok

Yoga bloklarının köpük, mantar veya tahtadan yapılmış farklı türleri vardır. Farklı malzemeler den üretilen bu ekipmanlar arasından kendiniz için en uygun olanı seçebilirsiniz. Ayrıca bloklar, üç farklı yükseklikte durduğu için de kullanışlıdır. Dik form, yan form ve blok yüksekliği farklı pozlarda size eşlik eder.

Zamanla, aşama aşama blok yüksekliklerini değiştirebilirsiniz. Bu sayede de kendinizdeki gelişmeyi takip edebilirsiniz.

Yoga Bloklarını Nasıl Kullanabilirsiniz?

Blokları kullanmaya başlamadan önce kendiniz için en doğru yoga bloklarını seçmeniz gerekiyor. Mantar bloklar iyi bir tutuş için kullanabileceğiniz hafif yapıdaki bloklardır. Ahşap bloklar biraz daha ağırdır. Geri dönüşümlü köpük bloklar ise çevre dostudur. Pratiklerinize bir ya da iki adet blok ekleyerek egzersizinizi tamamlayabilirsiniz.

Yoga blokları ne için kullanılır
Esnemelerinizi Daha Da Derinleştirmek içim ZeroGym YB01 Yoga Blok

Yoga bloklarını farklı pozlarda farklı şekillerde kullanabilirsiniz. Mesela sürüngen pozunda dirsekleriniz yere tam olarak gelmiyorsa ellerinizin üzerinde durmak yerine dirseklerinizin altına blok koyabilirsiniz. Sandalye pozunda dizlerinizin açılmasını engellemek için bacaklarınızın arasına blok yerleştirebilirsiniz. Dizlerinizin acımaması için dizlerinizin altına yumuşak olan bloklardan koyabilirsiniz. Yarım ay duruşunda eliniz yere değmediğinde yer ile temas edebilmek için blok yükseltileri kullanabilirsiniz. Çocuk pozunda bile yoga bloklarından yardım alabilirsiniz. Mesela göğsünüzün hemen altına bir blok yerleştirip pozu daha doğru şekilde deneyimleyebilirsiniz. Diz, uyluk, kalça, hamstring, el, dirsek… Pek çok farklı noktada bloklar ile temas haline olup hareketlerinizi derinleştirebilirsiniz.

Yoga yapan profesyonellerin de yogaya yeni başlayanların da blok kullanması mümkündür. Blok kullanmak sizi daha az iyi ya da daha az profesyonel yapmaz. Zaten yoga felsefesinde de bu tarz düşünceler bulunmaz. O yüzden ihtiyacınız oldukça blokları, kemerleri ya da farklı destekleri kullanabilirsiniz. Yoga yaparken ihtiyacınız olan tüm ürünleri online olarak Çiçeksepeti’nde bulabilirsiniz. Yeni başlayanlar ya da bu işte ilerleyenler için gerekli olan tüm malzemeler sizi bekliyor! Çiçeksepeti’nde birbirinden farklı destekleri, spor giyim ürünlerini ve çok daha fazlasını hemen keşfedin!

Ayrıca ilginizi çekecek diğer yazılarımız:

Aybüke

1998 yılında dünyaya gelen Aybüke, ilköğretim ve lise eğitimini Kocaeli'de tamamladı. Ardından üniversite eğitimini Marmara Üniversitesi Türk Dili ve Edebiyatı bölümünde başarıyla gerçekleştirdi. Çeşitli ajanslarda ve dergilerde sosyal medya uzmanlığı, içerik üretimi, editörlük gibi işlerde çalıştı. 2020 itibarıyla ÇiçekSepeti'nde Copywriter olarak çalışmaya başladı. Şu an hala ÇiçekSepeti bünyesinde Ev&Yaşam, Yapı&Market, Süpermarket, Hediye, Hobi ve benzeri alanlarda içerik üretimi yapmaya devam ediyor.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir