Kendin Yap (DIY)

Duvarlarda Doğal Trend: Yosun Grafiti

Kimi Eko Grafiti diyor kimi Yeşil Grafiti. Orijinal adı ile Yosun Grafiti! Peki, nedir bu yosun grafiti, nasıl yapılır diye düşünüyorsanız merak edilen bütün soruların yanıtları ve en güzel örnekleri bu yazıda sizlerle!

Grafiti, uzman ellerden çıktığında kendine hayran bırakan bir sanat eseri olabiliyor. Hele ki bu eserler doğaya dokunuyorsa, değmeyin güzelliğine. Nasıl yani, çiçek fotoğrafları mı diyecek olanları heyecanlandırmadan direkt anlatmaya başlayalım. Bu grafitiler yosunlar ile yapılıyor!

moss grafity
Görsel Kaynak: deny designs

Doğaya dokunmayı seven kişiler tarafından, kimyasal boyaların zararlarından tamamen kurtularak çevre dostu grafitiler yapmak ve bina duvarlarında bu eserleri görmek isteyenlerce oldukça sevilen yosun grafitiler nasıl yapılır, hemen anlatalım!

Gerekli Malzemeler:

  • Blender
  • Tebeşir
  • Yağlı süt
  • Boya fırçaları
  • Ilık su
  • Toz şeker
  • Yosun ve yapraklar
  • Sprey şişesi
  • İsteğe bağlı ölçü kapları.

Püf Noktalar

Anlatmaya başlamadan önce malzemeler ve uygulama hakkında biraz bilgi verelim. Mesela en önemli malzememiz olan yosunlar! Yosunları ağaçların üzerinden toplayabilir veya satın alabilirsiniz. Fakat aldığınız ya da topladığınız yosunları topraklarından ayırıp güzelce yıkamayı ihmal etmemelisiniz.

yosunlarla sanat
Görsel Kaynak: georgian journal

Bir diğer nokta ise yüzey seçimi. Gölgeli ve nemli bir duvar seçmeniz sizin için faydalı olacaktır. Bu çalışmayı yapmak için en uygun olan mevsimler ise havanın dengeli olduğu bahar mevsimleridir. Yani ilkbahar ve sonbahar. Bu mevsimlerde yosunlarınız kolayca büyüyebilir. Aynı zamanda her gün sulamanız da gerekmez. Evinizin içerisinde bu tasarıma yer verecekseniz de yapay ışık alabileceği bir nokta olmalı. Aynı zamanda nem de alabilmeli. Yosunlar ağaçların nemli ve gölgeli bölgelerinde yetişir, bunu unutmayın ve yosununuza böyle bir ortam hazırlayın.

Seçtiğiniz yüzeyin çok pürüzsüz olmaması, mümkünse taşlık alanlar olması tercih sebebidir. Yoksa yosunlar gelişmeyecektir. Şimdi gelelim yapım aşamasına…

Yapılışı

Her zaman önerdiğimiz gibi çalışmaya başlamadan önce bütün malzemelerinizi önünüzde hazır hale getirin. Böylelikle yapım aşaması daha sistematik, kolay ve eğlenceli olacaktır. Ardından ilk önce yosun boyası diyebileceğimiz bir karışım elde edeceğiz.

Karışım kabının içerisine önce 120 gram kadar (yarım su bardağı) sütümüzü koyuyoruz. Dilerseniz süt yerine yoğurt ve tereyağı ya da ayran da tercih edebilirsiniz. Daha sonra yarım litre kadar ılık su, bir tatlı kaşığı toz şeker, yosunlar ve yaprakları ilave edin. Sonra blenderi çalıştırarak bu malzemelerin homojen bir hal almasını bekliyoruz.

moss grtafiti için harç
Görsel Kaynak: instructables

Elde etmemiz gereken karışım hafif katı, fırça ile rahat sürülebilecek bir kıvamda olmalıdır. Eğer karışımınız fazla sıvı ise yosun miktarını artırabilirsiniz. Bu oran için 5-6 avuçluk bir yaprak yosun karışımı yeterli olacaktır.

İşte karşınızda yosunlarla hazırlamış olduğunuz organik, mis gibi bir grafiti boyası! Şimdi uygulayacağımız yüzeyi hazırlamaya başlayalım! Tebeşirle dilediğiniz şekli çizdiğiniz yüzeye fırça yardımı karışımınızı sürün ve sanatınızı icra etmeye başlayın!

İstediğiniz şekli, yazıyı, resmi kullanabilirsiniz. Bu konuda hiçbir sınırlama yok. Dilerseniz boyanızı bir sprey kutusuna koyabilir ve adeta bir sokak sanatçısı edasıyla püskürterek de uygulayabilirsiniz. Ancak bu yöntemin fırçadan daha az boya püskürteceği gerçeğini unutmamalısınız. Daha az etki yaratabilir ve 3-4 kat püskürtmek durumunda kalabilirsiniz.

Dilerseniz daha az malzeme kullanarak da bu karışımı elde edebilirsiniz. Bunun için bir avuç yosun, birkaç damla su tasarrufu sağlayan jel, su ve süt tercih edebilirsiniz.

Eğer yosun katmanınız daha kalın olsun istiyorsanız fazla katman ekleyebilirsiniz. Yosunlarınızı ara sıra sulamayı ihmal etmeyin ve unutmayın ki iklime göre büyüme süresi farklılık gösterebilir. Eğer uyguladığınız yüzey çok güneş alıyorsa, kuruma da gerçekleşebilir.

moss graffity
Görsel Kaynak: Pinterest

Yosun Grafiti İçin Dikkat Edilmesi Gereken En Önemli Noktalar

Yosun grafitimizi hazırladık ya da hazırlamaya karar verdik. Bizi en çok uğraştıracak noktalar nelerdir ve en hayati ayrıtılar hangileridir sorularının yanıtlarını verelim. Öncelikle tüm detayları ince ince ve özenle hazırlasanız dahi grafitinizde bazı sıkıntılar ortaya çıkabilir. Yosunlar büyümeyebilir, yer yer çürümeler ya da dökülmeler olabilir. Buna sebep birkaç şey olabilir. En önemli sebepleri listeleyelim.

Moss Graffiti sanatı
Görsel Kaynak: Incredipedia

Güneş faktörü

Yosun grafiti için çok fazla güneş de eksik güneş de olumsuzdur. Ancak güneşin fazla olması daha büyük bir problemdir. Çünkü yapay ışıklandırmalarla güneş eksikliği telafi edilebilir. Bunun yanında fazla güneşin telafisi yok. Fazla güneş alan yosun büyümeyecektir. Bu sorunla karşılaşmamak adına yapılabilecek en mantıklı adım, güneşlenmenin fazla olmadığı bir duvar seçmektir.

duvarda yosun sanatı
Görsel Kaynak: TripAdvisor

Pürüzsüz yüzey

Yosun grafitisi için yüzey seçiminin öneminden bahsetmiştik. Eğer yüzeyiniz seramik, cam gibi bir pürüzsüz yüzey ise yosunlar yetişmeyecektir. Yosunların büyüyebilmek için tutunma ihtiyaçları vardır. Herhangi bir yapıştırıcı kullanmadığımız düşünülürse, dik yüzeye iyice tutunabilen yosunların tırtıklı, pürüzlü yüzeylere ihtiyaçları vardır diyebiliriz. Aynı zamanda fazla alkali bir yüzey de yosunları memnun etmeyecektir. Harçla kaplı ve yeni beton yüzeyler bu sebeple yosun yetiştirmek için uygun değildir.

duvardaki yosunları sulama
Görsel Kaynak: Misiunea Casa

Nem eksikliği

Nem, yosunun büyümesi için en önemli faktörlerdendir. Eğer nemli bir ortamda yosun yetiştiriyorsanız işiniz hayli kolay olabilir. Yosunlarınız büyümüyor ya da sararıyorsa muhtemelen men konusunda bir eksiklik yaşıyordur. Bununla başa çıkmak için grafitinizi yaz aylarında her gün, diğer zamanlarda ise haftada 2 defa sulamanız gerekir. Böylece nem eksikliği giderilecektir.

Tüm bu önemli detaylara dikkat ediyor ancak yine de grafitinizin yetişmesini göremiyorsanız muhtemelen sorun yosunlarınızın yanlış seçilmiş olmasıdır.

Grafitiyi duvardan nasıl çıkarabilirim?

Oldu da grafitiniz duvarınızda artık durmasın istediniz. Sıkıldınız ya da şekil değiştirmek istediniz. Bu durumda kullanacağınız birkaç yöntem bulunuyor. İlk olarak basınçlı suyu deneyebilirsiniz. Öncesinde yosunlarınızı kazımanız ve tel bir fırça ile duvardan ayırmanız gerekiyor. Ardından basınçlı su ile duvardaki kalıntıları çıkarabilirsiniz. Birkaç hafta duvarı gözlemlemeyi de ihmal etmeyin ki yeniden yeşerecek kısımlar olursa hemen müdehale edin.

En etkili yöntemlerden biri de limon kullanmaktır. Bir miktar suyun içerisinde sıktığınız limonu çıkarmak istediğiniz kısımların üzerine sıkın ve 1 gün bekletin. Sararmaya başlayan yosunları tel bir fırça yardımı ile duvardan kazıyın ve su ile temizleyin. Bunun dışında kimyasal temizleyiciler de kullanabilirisiniz ancak elbette biz önermiyoruz. Bu sanatın amacı doğayı kendi sanat anlayışımızla harmanlamak olduğu için, kimyasal temizleyiciler mottomuza çok ters.

Yosun grafiti hakkında bu kadar bilgi edindikten sonra en güzel örneklerine göz atmamak olmaz!

hayvan figürlü grafiti
Görsel Kaynak: home valley

Doğanın tahribi bu kadar artarken, yosun grafiti de daha çok bu konu üzerine eğiliyor. Çalışmalar çok çeşitli olsa da hayvan figürleri ve türlü mesajlara yer veriliyor.

yeşil grafiti
Görsel Kaynak: carlyschmitt wordpress

Küçük büyük bütün yüzeylere uygun bir yosun grafitisi bulabilmek mümkün.

yosun grafiti
Görsel Kaynak: Graffiti Inpsiration

İnsan figürleri de bir o kadar popüler. Bu figürlerin bazıları el çizimi, bazıları ise kalıplar çıkarılarak yapılıyor ve kalıpların içleri boyanıyor.

moss grafiti
Görsel Kaynak: Decomagia Hobby Show

Her yere, her köşe başına ayrı yakışıyor yosun grafitisi.

yosundan grafiti
Görsel Kaynak: Amino Apps

Kalıplar sayesinde detaylı çalışmalara ulaşabilmek hayli kolay.

Görsel Kaynak: Armorbelle

İster büyük tablolar, isterseniz küçük şekiller. Bu kolay ve canlı tasarım sizin zevkinize ve alanınızın boyutuna göre şekilleniyor.

yosundan sanat
Görsel Kaynka: Milleunadonna

Bazı sanatçılar hayran bırakan eserleri ile bu alanda ün yapmaya başladılar bile.

moss-graffiti-face
Görsel Kaynak: ultra kulture

Evinizi dekore ederken yosunlardan oluşan ürünler ve farklı dekorasyon fikirleri için Çiçeksepeti‘ni ziyaret edebilir, farklı fikirler için aşağıda yer alan yazılarımızı okuyabilirsiniz.

Fotoğraflarla Ev Dekorasyonu İçin Kişiye Özel Tablolar

Sonbahar Esintisini Evlere Taşıyacak 7 Dekorasyon Ürünü

Evlere Bahar Havası Katacak Dekorasyon Önerileri

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir