Anne & Bebek

Çocuklar için Yürüteç (Yürüme Arkadaşı) Seçimi ve Modelleri

İlk emeklemesi, ilk yemek yemesi, çıkardığı ilk sesler derken o gün geldi: İlk yürümeye çalışması! Bebeğinizin büyümesine günbegün tanık oluyorsunuz! O büyümeye başlıyor, yeni şeyler keşfediyor; siz de ona, verebileceğiniz tüm desteği veriyorsunuz. İlk adımlarını atmaya başlayan bebekler, bu süreçte doğal olarak zorlanmalar yaşar. Siz de bebeğiniz için yürüme arkadaşı, ilk adım arkadaşı arıyorsanız, sizin için hazırladığımız bu rehber niteliğindeki yürüteç yazısına göz atabilirsiniz!

Bebekler için Yürüme Arkadaşı, Yürüteç Nasıl Seçilir?

Bebekler için yürüteçler, yürümeyi öğrendikleri ilk anda oldukça önemlidir. Emeklemeyi iyice öğrenip tamamlayan bebekler, yavaş yavaş ayağa kalkmaya başlar. Yürümek, motor becerilerle ilgili gelişimsel bir durumdur. Çocuğunuzun zorlanmadan yürüyebilmesi, ilk adımlarını atması için siz de yürüteç çeşitlerini kullanabilirsiniz.

Yürüteçlerin Özellikleri ve Faydaları

İlk adım yürüteçlerini alırken dikkat etmeniz gereken bazı unsurlar vardır. Genel olarak şunlara dikkat edebilirsiniz:

 • Ürünün gövdesinin sağlam, dayanıklı ve hafif olmasına öncelik verebilirsiniz.
 • Yürütecin oturma kısmının rahat olması da son derece önemlidir.
 • Ürünü pratik şekilde kurup kaldırmanız gerekir. Bu yüzden ürünün kolayca açılıp kapanmasına, pratik bir deneyim sunmasına da dikkat edebilirsiniz.

Bebeğinizin ilk adımlarına destek olan yürüteçlerin bazı faydaları da vardır:

 • Yürüteçlerin kullanımı, bebeklerin yürümeye başlamasını hızlandırır. Onlar için destektir.
 • Çocukların kas gelişiminin desteklenmesinde yürüteçler yardımcıdır.
 • Yürüteçlerin üzerinde yer alan oyuncaklar, çocukların kavrama becerisinin gelişmesinde etkilidir. Bu da doğal olarak çocukların zeka gelişimine katkı sağlar.
 • Yürüteçler, yürüme aşamasındaki bebekler için oldukça güvenlidir. Normal şartlarda düşe kalka yürümeyi öğrenen çocuklar, evin sivri yerlerine çarpabilir. Yürüteçten yardım alan çocukların bu tarz yerlere çarpa olasılığı olmaz.
Bebek yürüteç modelleri nasıl seçilir
Bebekler için Yürüme Yardımcıları

Her bebeğin yürüteç ile deneyiminin farklı olması mümkündür. Kimi bebek aynı yürüteç ile gezmekten hoşlanırken diğer bebek farklı bir yürüteci daha çok sevebilir. Pek çok farklı modelde yürüteç olduğu için bu yürüteçler arasından çocuğunuzun seveceği yürüteci kolayca bulabilirsiniz.

 • Örümcek model yürüteçler, bebeklerin rahatça oturabileceği bir bölmeye sahiptir. Bu bölmede bebeklerin güvenliğini sağlayan kemerler vardır. Kemerler sayesinde bebekler, güvenli şekilde yürüteci kullanır. Ayrıca oturma kısmı yumuşak süngerlerden oluşur. Bu sayede de çocuğunuz yürüteçte oturduğu süre boyunca rahatsız hissetmez.
 • Bebekler en erken 6. ayda yürüteç kullanmaya başlayabilir. Yine doktorunuza danışarak yürütecin bebeğiniz için uygun olup olmadığını belirleyebilirsiniz.
Yürüteç
Yürümeye Başlayan Bebekler için Destek
 • Kademeli tekerleklere sahip olan yürüteç modelleri, çocuğunuzun boyuna göre ayarlayabileceğiniz yürüteçlerdir. Tekerlekti yürüteç modellerinin tekerlerinde sabitleme özelliği de vardır. Bu sayede yürüteci dilediğiniz zaman dilediğiniz yere sabitleyebilirsiniz. Yani yürüteçleri kimi zaman mama sandalyesi olarak da kullanabilirsiniz.
 • Yürüteçlerin ön kısmında bulunan tablada, çocukların keyifle oynayabileceği oyuncaklar vardır. Bu sayede çocuğunuz evin içinde yürürken aynı zamanda eğlenceli oyunlar da oynar. Keyifli vakit geçirir.

Yürüteç Önerileri

Çocuğunuzun, zorlanmadan yürümesine yardımcı olmak için ilk adımlarına destek olacak yürüteçleri keşfedebilirsiniz!

1-) Oyuncaklı Müzikli Hoppala

Pembe 702 Lüks Oyuncaklı Müzikli Hoppala
Yürümeyi Kolaylaştıran Yardımcı Ürünler, Pembe 702 Lüks Oyuncaklı Müzikli Hoppala

Yaylı Hoppala, kapıya ya da duvara asabileceğiniz ürünlerden biridir. Bu tarz ürünler, bebeğinizin kolayca hareket etmesi için oldukça kullanışlıdır. Asılı salıncakta oturan bebek bir yandan ayaklarını sallayıp bir yandan zıplayabilir. Bu da bacak kaslarının güçlenmesi için oldukça iyidir. Ayrıca bu ürün sayesinde bebeğiniz sabit kalacağı için onu kontrol altında tutmanız, onu kazalardan korumanız da kolaylaşır.

2-) Be Active Bebek Yürüteci

BE ACTİVE Bebek Yürüteci
Bebekler için İlk Adım Yardımcıları, Be Active Bebek Yürüteci

Bebeğinizin ilk adımlarını atmasını sağlayacak bir diğer ürün, bu yürüteç! Bacak kasları henüz güçlenmeye başlayan bebeğinize askılı yürüteç sayesinde destek olabilirsiniz. Böylece sizin için çok değerli olan o ilk adımlarda bebeğinizin yanında durabilirsiniz. Kilitli askıları sayesinde güvenli olan askılı yürüteç, bebeğinizin yürüme egzersizlerini kolaylaştırır. Hem kendiniz hem bebeğiniz için siz de bu ürünü tercih edebilirsiniz!

3-) Tobby Yürüteç Pembe Beyaz

218 Tobby Yürüteç Pembe Beyaz
Bebeklerin Yürüme Yardımcısı, Tobby Yürüteç Pembe Beyaz

Bu ürün, en klasik yürüteç modellerinden biridir. Tekerlekli yapısı sayesinde bebeğinizin kolayca dolaşmasına yardımcı olur. Yürütecin önündeki oyuncaklar, bebeğinizin oyalanmasını sağlar. Yumuşak oturma yüzeyi ise bebeğinizin, yürüyüş boyunca rahat etmesini sağlar. Siz de yürümeye yeni başlayan bebeğiniz için bu ürünü seçerek onun ilk adımlarına destek olabilirsiniz.

Hem bebeğiniz hem kendiniz için aradığınız tüm ürünleri ÇiçekSepeti‘nin geniş ürün yelpazesinde bulabilirsiniz. Anne&Bebek ürünleri kategorisinde her ihtiyacınıza yönelik ürünleri keşfedebilirsiniz!

Bebe Bisküvisi Tarifi – Evde Bebe Bisküvisi Hazırlama Yöntemleri

Bebek Kahvaltısı Nasıl Hazırlanır?

Aybüke

1998 yılında dünyaya gelen Aybüke, ilköğretim ve lise eğitimini Kocaeli'de tamamladı. Ardından üniversite eğitimini Marmara Üniversitesi Türk Dili ve Edebiyatı bölümünde başarıyla gerçekleştirdi. Çeşitli ajanslarda ve dergilerde sosyal medya uzmanlığı, içerik üretimi, editörlük gibi işlerde çalıştı. 2020 itibarıyla ÇiçekSepeti'nde Copywriter olarak çalışmaya başladı. Şu an hala ÇiçekSepeti bünyesinde Ev&Yaşam, Yapı&Market, Süpermarket, Hediye, Hobi ve benzeri alanlarda içerik üretimi yapmaya devam ediyor.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir