TrendKişisel Bakım İpuçlarıModa & Güzellik

Yüz Masajı Aleti İşe Yarıyor Mu?

Sağlıklı, ışıl ışıl ve göz alıcı bir cilde sahip olmayı herkes ister. Ama bunun için gerekli bakımları yapmak çoğu zaman herkese zor gelir. Oysaki düzenli olarak kullanacağınız cilt bakım ürünleri, masaj aletleri ve iyi beslenme sayesinde cildinizi harika bir görünüme kavuşturabilirsiniz! O yüzden bugün, yüz masajı aleti çeşitlerinden, bu aletleri nasıl kullanabileceğinizden bahsedeceğiz. Siz de harika bir cilt için yazımızın detaylarına göz atabilirsiniz!

Cilt bakımı yaparken en sık tercih edilen ürünler nemlendirici, peeling, losyon, yüz masajı aleti ve yüz temizleme cihazlarıdır. Yüz masajı aletlerinin detaylarını anlatmadan önce, sağlıklı bir cilt için yapmanız gereken bakımdan kısaca bahsedelim:

 • İlk olarak cildinizi her zaman temiz tutmanız gerekir. Yaz kış cildinizi temizleyici ürünler ile derinlemesine temizlemeniz, cildinizi kirlerden arındırmanızı sağlar. Makyaj kalıntılarıyla uyumamak, cildi temizleyip uykuya hazırlamak son derece önemlidir.
 • Daha sonra mutlaka bir nemlendirici kullanarak cilt bakımına devam etmeniz gerekir. Cildin ihtiyacı olan nemi bu sayede karşılayabilirsiniz. Özellikle soğuk kış aylarında çatlamalardan, sızlamalardan korunmak için ellerinize, yüzünüze hatta dudaklarınıza bile nemlendirici kremler sürebilirsiniz.
 • Eğer ihtiyacınız varsa peeling, losyon ve vücut yoğurdu gibi ürünleri de bakım rutininize ekleyebilirsiniz. Özellikle doğal içeriğe sahip olan ürünler cildinize çok daha iyi gelir.
 • Yaz kış demeden, dışarı çıktığınız her an güneş kremi kullanmanız gerekir. Güneş koruyucuları sizi güneşin zararlı etkilerinden korur. Böylece kırışıklık, nem kaybı, kızarıklık gibi sorunların önüne geçebilirsiniz.
 • Ayrıca iyi beslenmek ve bol su tüketmek de cildiniz, hatta vücudunuz için yapabileceğiniz en güzel şeylerden biridir. Bu önerilerimizi düzenli olarak uyguladığınızda cildinizdeki etkisini görebilirsiniz!

Şimdi gelin, yüz masajı aleti ne işe yarar, nasıl kullanılır, gerçekten işe yarar mı bir de onlara bakalım! Ayrıca unutmayın ki, cilt bakımı için ihtiyacınız olan her şeyi ÇiçekSepeti‘nin geniş ürün yelpazesinde bulabilirsiniz! Tüm bu ürünleri online olarak satın alabilirsiniz!

Yüz Masajı Aleti Çeşitleri

Son yıllarda yüz bakımı için kullanılan en önemli ürünlerden biri de yüz masajı aletleridir. Özellikle yüz, boyun ve omuz bölgelerindeki kasları gevşetmek için yüz masajı aletleri kullanmak gerekir. Her biri farklı bir özelliğe sahip olan yüz masajı aletleri ve temizleyiciler vardır. Siz de kendi ihtiyaçlarınıza göre farklı ihtiyaçlara hitap eden ürünler arasından seçim yapabilirsiniz!

1-) Jade Roller

Yüz Masajı Aleti Çeşitleri
Yüz Masajı Aletleri ile Cildinizi Gençleştirin! Yeşim Taşı (Jaderoller)

Adını sık sık duyduğumuz Jade face roller (yeşim taşı) Çin kökenli bir cilt bakım aletidir. Özellikle çene, alın, yanak ve göz çevresi için bu yüz masajı aleti tercih ediliyor. Silindirik formuyla oldukça kolay bir kullanım sunan ürünün cilt için pek çok faydası bulunuyor:

 • Jade roller’ın en önemli faydalarından biri, kan dolaşımını hızlandırması. Yeşim taşını yüzünüzde, aşağıdan yukarı doğru hareket ettirdikçe kan dolaşımını artırabiliyorsunuz. Böylece cilt hücrelerine daha fazla oksijen gidiyor. Bu da cildin dokusunun daha hızlı iyileşmesine, cildin daha parlak olmasına yardımcı oluyor.
 • Cildin sıkılaşması ve cilt renginin dengelenmesi konusunda da Jade roller’ın büyük bir yardımcı olduğunu söyleyebiliriz. Cildinizde gezdirdiğiniz roller, cildin titremesini sağlıyor. Bu masaj etkisi de cildin sıkılaşmasına yardımcı oluyor.
 • Kan dolaşımının hızlanmasını sağlayan Jade roller, bu sayede vücuttan toksinleri de uzaklaştırıyor.

Peki Jade rollerı nasıl kullanabilirsiniz, biraz da ondan bahsedelim:

 • İlk olarak cildinize bir yağ ya da nemlendirici sürmeniz gerekir. Bu sayede jade roller cildinizi tahriş etmez ve etkisini daha iyi gösterir.
 • Masaj aletini cildinizde ileri geri olarak değil, tek yönlü şekilde hareket ettirmelisiniz. Özellikle boyun bölgesinde aşağıdan yukarıya hareketlerle masaj yaparak cildinizin canlanmasını sağlayabilirsiniz. Çene bölgesinde, çeneden elmacık kemiklerine doğru yanal hareketler ile yüz masajı yapabilirsiniz. Alından şakaklara doğru da yine sadece yukarı yönce cilt masajı yapabilirsiniz. En iyi sonuca ulaşmanız için cilt masajını düzenli olarak, kremlerle destekleyerek uygulayabilirsiniz!

2-) Gua Sha

Jade Guasha Yeşim Yüz Vucut Masaj Taşı
Cildinizi Güzelleştirmenizi Sağlar, GuaSha

GuaSha da Çin kültüründen gelen güzellik taşlarından biridir. Alternatif bir terapi yöntemi olarak da bilinin bu yüz masajı taşı, cildinizi güzelleştirmenize yardımcı olacak ürünlerden biri. GuaSha yüz masajı aletinin de pek çok faydası bulunuyor:

 • GuaSha ile cildinize uygulayacağınız nazik hareketler, sinir sistemini harekete geçiriyor. Bu da, zihninizin sakinleşmesine yardımcı oluyor. Sahip olduğu özelliklerle topraklanmayı artıran GuaSha, farkındalığın gelişmesine de fayda sağlıyor.
 • Jade roller gibi GuaSha da yüzdeki kırışıklıkları gidermede ve gerginliği azaltmada kullanılıyor. Bu taş ile cilde yapılan masaj lenfatik sistemi uyardığı için detoks etkisi de sağlıyor. Böylece ciltteki toksinlerin atımı kolaylaşıyor.
 • GuaSha, cildin parlaklığının artmasını da sağlıyor. Kan dolaşımını hızlandıran masajı sayesinde ciltte parlak bir görünüm oluşmasına katkı sağlıyor. Serum ve nemlendirici gibi ürünlerin emilimini kolaylaştıran GuaSha, aynı zamanda sivilceleri de önleyebiliyor.

Ayrıca GuaSha, kullanımı son derece kolay olan yüz masajı aletlerinden biri;

 • GuaSh’yı yüz, vücut ve saç derisi masajlarında kullanabilirsiniz. Kan akışını hızlandırmak istediğiniz bölgeye, masaja başlamadan önce bir miktar nemlendirici ya da yağ uygulayabilirsiniz. Daha sonra masaj taşı ile masaja başlayabilirsiniz.
 • GuaSha’nın cildinize masaj yapacak olan kısmı kavisli olan tarafıdır. Kavisli tarafı cildinize gelecek şekilde boyun, çene, ağız ve göz çevresine yumuşak hareketlerle masaj yapabilirsiniz. Genel olarak 3-5 defa aynı hareketi tekrarlayıp bir sonrakine geçebilirsiniz. Masaj hareketlerini her zamanki gibi tek yönlü ve nazik şekilde yapmanız gerekir.
 • Hareketli bir masajdan sonra GuaSha’yı sabit tutarak da son dokunuşları yapabilirsiniz. Şişkinlik ve gerginlik için göz altına ya da kızarıkların üstüne taşı bastırabilirsiniz. Yine bu aşamada nazik olmaya özen gösterebilrisiniz.

3-) Klasik Yüz Temizleme Fırçası

Yüz Masajı Aleti Çeşitleri
Cilt Bakımının Önemli Bir Adımı Olan Temizliği Atlamayın! Klasik Yüz Temizleme Fırçası

Cildin temizlenmesinin ne kadar önemli olduğundan bahsetmiştik. O yüzden şimdi sırada, cildinizi derinlemesine temizlemenizi sağlayacak temizleme cihazlarından biri var. İki farklı temizlik deneyimi sunan Klasik Yüz Temizleme Fırçası fırçasıyla ölü derilerden kurtulup tıkanmış gözenekleri ortadan kaldırabilirsiniz. Forever Yüz Temizleme ve Cilt Temizleme Cihazı gibi yüz temizleme cihazları;

 • Sahip olduğu farklı başlıklar ile cilt temizleme cihazları, cildinizi derinlemesine temizlemenize yardımcı olur.
 • Kimi cihaz hem temizleme hem masaj fonksiyonuna sahiptir. Böylece fırçanın bir tarafıysa cildinizi güzelce temizleyip diğer tarafıyla cilt masajı yapabilirsiniz.
 • Siyah noktalar ve sivilceler için derinlemesine temizlik yaparak bu problemlerden kurtulabilirsiniz.
 • Yüzünüze masaj yapan ve yüzünüzü derinlemesine temizleyen bu aletler sayesinde cildinizin parlamasını sağlayabilirsiniz.

Her cilt tipine uygun olan yüz temizleyici cihazların kullanımı da son derece kolaydır;

 • Cilt temizliği rutininizde yer alan temizleyici ürünü yüz temizleme cihazı ile cildinize uygulamak son derece kolaydır. Normalde takip ettiğiniz adımları cilt temizleme cihazı ile güncelleyebilirsiniz. Yani; öncelikle yüzünüzü ıslatın. Daha sonra temizleyici ürünü temizleme cihazınız ile cildinize uygulayın. Cildinizi durulayın. Ve daha sonra serum, krem, losyon gibi ürünler kullanıyorsanız o ürünlerin uygulamasına geçin. Son olarak ürünün masaj özelliğini kullanarak sürdüğünüz kremlerin daha iyi emilmesini sağlayın.

4-) Dermaroller

Xolo 4 in 1 Vakumlu Şarjlı Yüz Temizleme + Dermaroller 1 mm + Jade Roller Beyaz Yeşim Taşı
Yüz Masajı Aletleri ile Cildinizi Gençleştirin! Dermaroller

Cilt masajı ve bakımı için önerebileceğimiz bir diğer ürün de dermaroller. Çalışma prensibiyle diğerlerinden farklılaşan dermaroller, temelde mikro iğnelerle cildin üst tabakasında küçük delikler açıyor. Açılan bu küçük delikler sayesinde de cilt, daha fazla kolajen ve elastin üretimi yapıyor. Demaroller;

 • Cilt bakım rutininize dermaroller cihazını ekleyerek cildinizin bakım kremlerini daha kolay emmesini sağlayabilirsiniz.
 • Dermaroller çeşitleri ile cilt masajı yaparak fiziksel yaşlanma belirtilerini yavaşlatabilirsiniz.
 • Dermaroller ile cilt katmanlarının yenilenmesine yardımcı olabilirsiniz. Ayrıca ölü hücrelerden cildinizi arındırabilirsiniz.

Farklı bir masaj aleti olarak dermarollerın kullanımı şöyledrir:

 • İlk olarak ürünün temiz ve steril olmasının son derece önemli olduğunu söyleyelim. Ürünü, temizleme talimatlarına uygun olarak temizleyerek ilk adımı tamamlayabilirsiniz.
 • Daha sonra cildinizi, cilt tipinize uyun bir temizleyici ile arındırabilirsiniz.
 • Yüzünüzde seçtiğiniz bölmeye dermaroller ile masaj yapmak için aleti 90 derce dik açıyla tutmanız gerekir. Göz çevresi gibi hassas bölgelerde ise bu tür aletlerin kullanılması önerilmez.
 • Tek bir bölgeye ortalama 6-8 kez masaj uygulaması yapabilirsiniz. Hatta cildinizin hassasiyetine göre uygulama sayısını azaltabilirsiniz. Aynı bölgeye çok fazla dermaroller uygulamak cildinize zarar verebileceği için fazla uygulama yapmamanız gerekir.
 • Uygulamanız bittikten sonra da nemlendirici, losyon ya da serum gibi cildinizi rahatlatacak yüz bakım ürünlerini kullanabilirsiniz. Ayrıca masaj öncesinde A ve C vitamini gibi takviyeler kullanarak kolajen üretiminin artmasına da yardımcı olabilirsiniz.

Siz de cilt bakımı için ihtiyacınız olan her şeyi ÇiçekSepeti’nin geniş ürün yelpazesinde bulabilirsiniz. Güzelliğinizi ortaya çıkaracak masaj aletleri, cilt temizleyici ürünler, kozmetik ürünleri… Aradığınız her şey VarVar! Farklı ödeme seçenekleri, teslimat imkanları ve geniş ürün yelpazesi ile ÇiçekSepeti‘nin ayrıcalıklarını siz de hemen keşfedin!

Ayrıca ilginizi çekecek diğer yazılarımız:

Aybüke

1998 yılında dünyaya gelen Aybüke, ilköğretim ve lise eğitimini Kocaeli'de tamamladı. Ardından üniversite eğitimini Marmara Üniversitesi Türk Dili ve Edebiyatı bölümünde başarıyla gerçekleştirdi. Çeşitli ajanslarda ve dergilerde sosyal medya uzmanlığı, içerik üretimi, editörlük gibi işlerde çalıştı. 2020 itibarıyla ÇiçekSepeti'nde Copywriter olarak çalışmaya başladı. Şu an hala ÇiçekSepeti bünyesinde Ev&Yaşam, Yapı&Market, Süpermarket, Hediye, Hobi ve benzeri alanlarda içerik üretimi yapmaya devam ediyor.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir