Moda & GüzellikKişisel Bakım İpuçları

Z Kuşağı Makyajı Nasıl Yapılır?

Genç, enerjik, renkli ve kimseye benzemeyen kuşak hangisi derseniz bizim cevabımız, Z kuşağı! 1995 ile 2009 yılları arasında doğanlar olarak da tanıyoruz Z kuşağını. Kendine özgü görünümler yaratmayı, dikkat çekmeyi seven bu kuşak, makyajınızı da diğer kuşaklardan farklı şekilde yapıyor. Peki Z kuşağı makyajı nasıl yapılır? Cevabını yazımızda bulabilirsiniz!

Instagram ve TikTok platformlarında Z jenerasyonunun makyajıyla ilgili pek çok video ve içerik görebilirsiniz. Yaratıcı zekaları ile tanıdığımız bu kuşak, önceki kuşaklara göre daha renkli ve eğlenceli makyajlar yapmayı tercih ediyor. Pürüzsüz bir görüntüye önem veren, parıltıları seven, cesur renkler kullanan Z kuşağının makyajına gelin, yakından bakalım!

Adım Adım Z Kuşağı Makyajı

Öncelikle Z kuşağının makyaj yaparken nelere dikkat ettiğinden kısaca bahsedelim! Eskiye göre bu kuşak, üretilen ürünlerin doğallığına daha çok dikkat ediyor. Hayvanlar üzerinde deney yapmayan markalar, vegan markalar, Z kuşağı için ön plana çıkıyor. Ürünlerin nasıl göründüğü önemli ama ürünlerin cilde olan etkisi de bu kuşak için önemli. Mesela sıradan bir fondöten yerine nemlendirici etkili fondötenler kullanmak, Z kuşağı için daha önemli. Şimdi adım adım Z kuşağı makyajı nasıl yapılır, detaylara geçebiliriz!

Makyaj Bazı Kullanımı

Z kuşağı için makyajın ilk adımı, kusursuz bir makyaj bazı sürmek. Z kuşağından önce, makyaja başlarken sürülen ilk ürün genellikle fondötendi. Ve daha sonra, allık sürülüp kontür yapılırdı. Ama Z kuşağı, fondötenden önce bir makyaj bazı uygulayarak makyaja yeni bir adım getirdi. Onlar için ilk önce makyaj bazı, sonra kontür ve sonra allık geliyor! Bu kuşağın en sevdiği cilt efektlerinden biri, pürüzsüzlük. Ciltte pürüzsüz bir görünüm ve parlaklık için kusursuz bir baz uygulayarak makyaja başlayabilirsiniz. Sonrasında allık, kontür ve hepsinin üzerine fondöten sürdükten sonra makyaj spreyi ile makyajı sabitleyebilirsiniz.

Yüz Şekline Göre Allık ve Makyajda Lifting Etkisi

Yeni jenerasyon, allığı da eskiye göre farklı sürüyor. Klasik kullanımda allık, elmacık kemiklerinin üzerine, yanak çukuruna sürdüğünüz bir makyaj malzemesi. Ama Z kuşağı için allık; yüzünüzün şekline göre farklı noktalara uygulayabileceğiniz bir ürün. Böylece yüzünüzü daha farklı göstermeniz mümkün oluyor. Yüzünüzü daha kalkık gösteren bir sonuç istiyorsanız allığı göz altlarından saç diplerine doğru sürebilirsiniz. Güneşlenmiş etkisi istiyorsanız allığı yanak ortasından yüzün iç kısmına doğru uygulayabilirsiniz. Eğer allığı elmacık kemiklerinin altından başlayıp yanaklarınızın ortasına doğru sürerseniz yüz hatlarınızı belirginleştirebilirsiniz. Ve son olarak yüzünüzü allıkla renklendirmek istiyorsanız yanakların ortasına allık uygulayabilirsiniz.

Yüzünüzde lifting etkisi için kullanabileceğiniz ürünlerden bir diğeri, kapatıcı. Z kuşağı, kapatıcı uygulaması yaparken kapatıcı göz çevresine, burun kenarlarına ve elmacık kemiklerinin altına sürüyor. Daha sonra bu ürünü hafifçe yukarı doğru ciltte yayarak yüzde kalkık bir hava oluşmasını sağlıyor. Siz de yüzünüzü şekillendirmek için bu tekniği kullanabilirsiniz!

Renkli ve Belirgin Dudaklar

Z kuşağının makyajda en çok önem verdiği noktalardan biri, ruj! Klasik rujlardan farklı olarak ise Z kuşağı, daha renkli rujları ve dudak kalemi ile çevrelenmiş dudakları seviyor diyebiliriz. Dudak kalemi ile dudakların üst kenarlarını belirginleştirip ruj sürerken de bu hizayı takip etmek önemli. Ayrıca likit rujlar da Z kuşağının favorileri arasında. Parlak, parıltılı, ışıl ışıl likit rujlar ile makyaja tatlı bir dokunuş yapıyor Z kuşağı.

Sahte Çil Dokunuşu

Z kuşağı makyajı
Doğal Bir Görünüm için Kaş Kalemi

Sahip olduklarınız, gizlenmek zorunda değildir. Bunu en net vurgulayan kuşak da Z kuşağı olmuştur. Çil; yıllar öncesinde kusur gibi görünen, yok olması için insanların çeşitli kremler kullandığı cilt görünümlerinden biriydi. Bugün ise çil, sahip olmadığınız için makyaj ile yapabileceğiniz bir cilt görünümü haline geldi. Z kuşağı, makyaj yaparken doğal bir görünüm için göz kalemiyle ya da sprey ile cildine çil uygulaması yapıyor. Cilde uygulanan bu çiller, cildin daha doğal görünmesine yardımcı oluyor. Yani Z kuşağının makyajda temel prensiplerinden biri de, kusurların aslında kusur sayılmadığı bir makyaj trendi diyebiliriz.

Karışık Fondöten

Z kuşağı makyajı
Yüksek Kapatıcılık Etkisi için Maybelline New York Fit Me Matte+Poreless Fondöten

Makyaj yaparken karşılaştığımız bir diğer yenilik ise, birbirine karıştırılan fondötenler! Z kuşağı, fondöteni tüm cilt makyajının üzerine uyguluyor. Ama bunu yaparken de tek bir fondöten kullanmayıp farklı iki yapıdaki fondöteni karıştırıyor. Mesela likit formdaki bir fondöten ve toz fondöteni birbirine karıştırıp daha yüksek kapatıcılığa sahip olan bir fondöten elde ediyor. Özellikle ciltte istenmeyen lekeler varsa kapatıcılığı yüksek olan fondötenler işe yarıyor.

Cilde Katkı Sağlayan Ürünler

Yeni jenerasyonun makyaj malzemesi alırken en önem verdiği konulardan biri de ürünlerin etkisi. Z kuşağı, bir fondöten alırken bile ürünün sadece kapatıcılığına bakmıyor. Aynı zamanda bu ürünün cilde iyi gelmesi gerektiğini de düşünüyor. Yani Z kuşağı; nemlendirici etkili rujlar, nemlendirici etkili fondöten çeşitleri gibi hem cilde iyi gelen ve cildi besleyen hem de makyaj yaparken işe yarayan ürünleri tercih ediyor.

Çiçeksepeti’nin geniş ürün yelpazesinde Z kuşağı makyajı için ihtiyacınız olan tüm malzemeleri bulabilirsiniz. Makyaj bazları, kapatıcılar, makyaj sabitleyiciler, rujlar… Aradığınız her şey Çiçeksepeti’nde!

Ayrıca ilginizi çekecek diğer yazılarımız:

Aybüke

1998 yılında dünyaya gelen Aybüke, ilköğretim ve lise eğitimini Kocaeli'de tamamladı. Ardından üniversite eğitimini Marmara Üniversitesi Türk Dili ve Edebiyatı bölümünde başarıyla gerçekleştirdi. Çeşitli ajanslarda ve dergilerde sosyal medya uzmanlığı, içerik üretimi, editörlük gibi işlerde çalıştı. 2020 itibarıyla ÇiçekSepeti'nde Copywriter olarak çalışmaya başladı. Şu an hala ÇiçekSepeti bünyesinde Ev&Yaşam, Yapı&Market, Süpermarket, Hediye, Hobi ve benzeri alanlarda içerik üretimi yapmaya devam ediyor.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir