Kültür & Sanat

Dünya Sokak Hayvanları Günü Özelinde Hayvanlara Yardım Etmenin Yolları

Yaşam, herkes için oldukça zorludur. Her yeni gün, yeni zorluklarla beraber yeni şansları da beraberinde getirir. Fakat bazıları için her şey olduğundan biraz daha zorlu olabilir. Sevimli mi sevimli sokak hayvanlarından bahsediyoruz. Dışarı çıktığınızda gördüğünüz, size masum masum bakan kediler, köpekler, kuşlar ve diğer tüm canlılar aslında bir nevi yardımınıza da muhtaç. Peki, bazen sadece bakıp geçtiğiniz bazen de sevdiğiniz sokak hayvanları için neler yapabilirsiniz? Bu sorunun cevabını Dünya Sokak Hayvanları Günü özelinde vermeye çalışacağız.

Sokakta yaşayan hayvanların sayısı gün geçtikçe artmakta ve bu doğrultuda ihtiyaçları da çoğalmaktadır. Öncelikle “Sokak hayvanı” terimini biraz açmakta fayda var. Bu terim, şehirler başta olmak üzere yerleşim yerlerinde hayatlarını sürdürmeye çalışan hayvanlar için kullanılıyor. İşte bu hayvanların zor şartlarda yaşamlarını sürdürme, korunma, barınma ve beslenme ihtiyaçlarına dikkat çekmek için 4 Nisan Dünya Sokak Hayvanları Günü olarak kutlanıyor.

Sokak Hayvanları İçin Neler Yapılabilir?

Siz de bu özel gün özelinde başlayarak sevimli dostlarınız için neler yapabileceğinizi düşünüyorsanız size ilham verecek fikirlerle karşınızdayız. Hemen başlayalım.

1-) Su İstasyonları

Dünya sokak hayvanları günü su istasyonu
Sokak hayvanları özellikle yaz aylarında temiz içme suyunu zor bulur.

Karınlarını doyurmak kadar önemli olan bu konuda mahallenizde veya kapınızın önünde sabit su istasyonları oluşturabilirsiniz. Bu istasyonlardaki suyu günlük olarak yenilemeniz onlar için harika bir destek olacaktır. Sabit su istasyonları için hazır ürünler alabileceğiniz gibi 5 litrelik su şişelerini altından keserek içine su doldurabilir, sabitlemek için ise plastik kelepçeler kullanabilirsiniz.

su kabı
Otomatik su kabı; şeffaf su depolama haznesi ile gün boyunca suyun temizlik ve tazeliğini korur.

Bina önüne ya da parklara yerleştirebileceğiniz otomatik su kabı, kediler ve köpeklere oldukça yardımcı olacaktır.

2-) Mama Noktaları Oluşturun

Dünya sokak hayvanları günü mama noktaları oluşturma
Sokak hayvanları şehir içinde çoğu zaman yiyecek bulma ve avlanma konularında zorluk yaşar.

Beslenme konusunda onlara yardım etmek için yapabileceğiniz birkaç şey var:

  • Öncelikle çantanızda biraz kuru mama bulundurmanız faydalı olacaktır. Bu mamalar ile onları gördüğünüz yerde besleyebilirsiniz.
  • Sokağınızda ya da yakın olan park gibi açık alanlarda sabit mama istasyonları oluşturarak buralara düzenli olarak mama bırakabilirsiniz.
  • Eğer mama almak bütçenizi zorlayacaksa kedi ve köpeklerin tüketebileceği yemeklerin artıklarını çöpe atmak yerine kullanabilirsiniz. Özellikle et, makarna ve süt ürünlerinin artıkları onlar için harika bir ziyafet demektir.
  • Son olarak arkadaşlarınızı, ailenizi ve çevrenizdeki insanları organize ederek para toplayabilir, bu paralarla aylık büyük paket mamalar alarak sokak hayvanlarına yardımcı olabilirsiniz.
mama kabı
Çelik kase ebatı 13 x 13 cm’dir

Kedi ve köpekler için kullanabileceğiniz çelik mama kabı, 2 adet çelik kase içermektedir. Kolayca temizlenen mama kabını sokakta kullanabilirsiniz. Ayrıca farklı modeller için mama kabı sayfasını ziyaret edebilirsiniz.

köpek maması
15 kg olan ürün bir hayli canlının günlerini harika geçirmesine vesile olacaktır.

Ayda bir kez veya bütçeniz uygun oldukça alabileceğiniz Goody Lamb Kuzu Yetişkin Köpek Maması ile sokaktaki köpeklere harika bir ziyafet sunabilirsiniz.

Farklı boyut ve markalar için köpek maması sayfasını ziyaret edebilirsiniz.

kedi maması
Aro kedi maması 10 kg ağırlığındadır.

Yetişkin kedilerin çok seveceği Aro Kedi Maması, özel formülü sayesinde tüm ihtiyaçlarını karşılar. Farklı marka ve boyutlar için kedi maması sayfasını ziyaret edebilirsiniz.

3-) Barınma Noktaları

Dünya sokak hayvanları günü barınma noktaları

Yağışın bol olduğu zamanlar başta olmak üzere kar, don, aşırı sıcak gibi hava olayları sokak hayvanları oldukça fazla etkiliyor. Barınma problemi yaşayan bu hayvanlar için hazır barınaklar alarak sokaklara yerleştirebileceğiniz gibi kendiniz de evde barınak yapabilirsiniz. Nasıl yapacağınızı merak ediyorsanız sizi Sokak Hayvanları için 7 Adımda Basit Ev Yapımı yazımıza alalım.

köpek evi
Kulübeyi dış mekanda yere sabitleyerek kullanabilirsiniz.

Barınağı yapmak yerine satın almak isterseniz uygun fiyatlı plastik kulübe tam size göre diyebiliriz.

4-) Pire – Dış Parazit – Kene Tasmaları

Sokaklardaki hayvanların sağlığı için pire, kene ve dış parazitler oldukça zorlayıcıdır. Özellikle büyük ırk sokak köpeklerini korumak, yaşam kalitelerini artırmak ve insanları korumak için pire kovucu, parazit önleyici tasmalardan edinerek sokak hayvanlarına takabilirsiniz.

kedi pire tasması
Pire tasması, 3 aydan itibaren yavru ve yetişkin kediler için uygundur.

Kediler için özel olarak tasarlanan Herbamax pire tasması, içerisindeki margosa ekstraktı ve %12 oranında okaliptüs yağı sayesinde etkin koruma sağlar.

köpek pire tasması
Pire tasması, hızlı ve uzun süreli etkin koruma sağlar

Yetişkin köpekler için özel tasarlanan pire tasması sayesinde sokaklardaki köpeklerin sağlıklı bir yaşam sürmesi mümkündür.

5-) Çevrenizdeki Veterinerleri Öğrenin

Dünya sokak hayvanları günü veteriner yerleri
Sokak hayvanları hastalandığında yardım etmek bir insanlık görevidir.

Sokak hayvanlarının başına gelen kaza ve hastalık durumlarında çevredeki veterinerleri bilmeniz oldukça önemlidir. Belediyelerin sunduğu veteriner hizmetlerini kullanarak ücretsiz tedavi desteği alabilirsiniz. Ayrıca zor durumdaki hayvanlara yardım etmenin bir diğer yolu olan ALO 153’ü aklınıza not edin. Bu hat üzerinden iletişim kurduğunuz zaman yardıma muhtaç olan hayvanlar için belirttiğiniz adrese gelip yardımcı olacaklardır.

6-) Sokak Hayvanlarını Sahiplenin veya Sahiplenme Ağlarına Katılın

Dünya sokak hayvanları günü hayvan sahiplenme
Sokak hayvanlarını sahiplenerek onlara yeni bir yuva verebilirsiniz.

Birçok sokak hayvanı aslında insanlar tarafından bakılamadıkları için sokağa salınmıştır. Bu nedenle bir evcil hayvan istiyorsanız satın almak yerine sokaktaki hayvanları sahiplenebilirsiniz. Eğer bakacak durumunuz yoksa sahiplendirme çalışmaları yapan ağlara gönüllü olarak katılmanız oldukça yardımcı olacaktır.

Sahiplenme ve ağlara katılma konusunda tereddütleriniz varsa düzenli olarak hayvan barınaklarını ziyaret edebilirsiniz. Sevgiye ve ilgiye muhtaç hayvanlar sizi görünce eminiz ki oldukça mutlu olacaktır. Ayrıca bazı barınakların sunduğu direkt ya da birden çok hayvanın koruyuculuğunu üstlenme modeline katılarak hayvanların masraflarını karşılayabilirsiniz.

7-) Sevgi ve İlginizi Gösterin

Dünya sokak hayvanları günü ilgi ve sevgi
Sokak hayvanlarını sevmekten çekinmeyin.

İşe giderken aceleniz olabilir veya arkadaşınızla koyu sohbetinizi bölmeyi istemeyebilirsiniz fakat sokak hayvanları ilgi ve sevgiye muhtaçtır. Siz otururken yanınıza gelen kedi ya da köpekler illa mama veya su istemez. İstedikleri biraz sevgi, başlarının okşanması ve ilgidir. Bu yüzden birkaç dakikanızı onlara ayırmaktan çekinmeyin.

Dünya Sokak Hayvanları Günü özelinde onları mutlu edeceğini düşündüğümüz fikirlerimizi sıraladık. Tüm hayvanların ihtiyaçlarını karşılayacak ürünleri ÇiçekSepeti‘nde bulabilir, uygun fiyatlarla sipariş edebilirsiniz. İlginizi çekebilecek diğer bazı yazılarımız:

Ümit Şimşek

1991 yılında dünyaya gelen Ümit Şimşek, ilköğretim ve lise eğitimini Ankara’da tamamladı. Marmara Üniversitesi İletişim Fakültesi’nde Radyo,Tv ve Sinema lisans eğitimi aldıktan sonra reklam ajanslarında New Media Expert, Copywriter pozisyonlarında çalıştı. 2020 yılından itibaren ÇiçekSepeti’nde Copywriter pozisyonunda elektronik, teknoloji, hobi, takı, saat, parfüm, moda başta olmak üzere farklı alanlar ve konularda içerik üretmeye devam etmektedir.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir