DÜNYADAKİ EN GÜZEL 15 ÇİÇEK


Yurtdışı kaynaklı bir internet sitesi, çiçekleri güzellik yarışmasına sokmuş ve dünyadaki en güzel 15 çiçeği seçmiş. Listedekilerin bazıları zaten tahmin edilen çiçekler olsa da, bazıları biraz şaşırtıcı. İşte dünyadaki en güzel 15 çiçek:

1) Kana Çiçeği

Kana Çiçeği
Kana’nın sadece çiçek kısmı değil yaprakları da ciddi bir güzelliğe sahip. En göz alıcı özelliği de hem çiçeklerinin hem yapraklarının etkileyici renklerde olabilmesi. İngiltere’nin en popüler bahçe çiçeklerinden olan Kanalar, Türkiye’de oldukça revaçta.

2) Kiraz Çiçeği

kiraz çiçeği
Japonya’nın gayri resmi çiçeğidir kendisi. Kiraz çiçeğinin çiçek açma dönemi Japonya ve Amerika’da festivallerle kutlanır. Kiraz çiçeğinin en beğenilen renkleri ise beyaz ve pembedir. Bu çiçek ağaçta başka güzel, yere döküldüğünde başka. Bulunduğu mekanı kartpostal güzelliğine çevirebilen Kiraz çiçeği en güzel çiçekler arasında yerini alıyor

3) Colorado Columbine

colorado columbine
‘Amerika’nda Rocky Mountains (Rocky dağları)’da yetişen bu çiçek, Colorado’nun 4500 metre yüksekliğindeki dağına tırmanan dağcılarını ‘Hoş geldin’ ödülü’ diye bahsediliyor bu çiçekten. Doğalarından koparılan bu çiçeğin tanesinin fiyatı 50 dolara kadar çıkabiliyormuş.

4) Ortanca (Hydrangea Macrophylla)

ortanca çiçeği

Türklerin de en popular çiçeklerinden biridir ortancalar. Daha çok bahçeleri renklendirmek adına bahçe çiçeği olarak tercih edilir.

5) Müge Çiçeği

müge çiçeği
Baharın kırılgan ve mis kokulu habercisidir müge çiçekleri. Minyon ama bir o kadar da şık ve elegandır. Bu sebeplerde dolayı ‘Dünyanın en güzel 15 çiçeği’ sıralamasındaki yerini alması zor olmamış olsa gerek.

6) Gala(Calla Lily) Çiçeği

gala çiçeği (lanta lily)
Gala çiçeğinin etkileyici güzelliğine kanmayın hemen! Bu çekici ve elegan çiçek aslında zehirli bir bitki olan Zantedeschia türüdür. Zehrini örten bir güzelliği vardır; fakat yine de hem yaprakları hem de çiçek kısmı yendiği takdirde hayvanları ve çocukları öldürebilecek kapasitede ciddi zehir taşır.

7) Black Eyed Susan

siyah gözlü susan
Black eyed susan çiçeği her bahçeyi güzelleştiren yıllık bir bitkidir. Parlak altın rengi taç yapraklarının yanında, orta kısmının koyu olması önünden geçenleri durdurup kendine baktırır. Kendisi de dünyanın en güzel 15 çiçeklerinden biridir.

8) Bleeding Heart

şebboy çiçeği
Bu çiçeğe verilen ismin Türkçesi ‘kanayan kalpler’. Çok acıklı değil mi? Bu narin ve güzel görünümlü çiçek Türkçede şebboy ismi ile anılsa da aslında tam şebboy değil, şebboyun bir türü. Çiçeklerin kalp şeklinde olması ve sahip oldukları renkler ile bu çiçek dünyanın en güzel 15 çiçeği arasında olmayı hak ediyor.

9) Blue Bells

çan çiçeği
Baharda Avrupa bölgesinin birçok yeri bu çiçekle donanır. Bazı kaynaklara gore çan çiçeği, İngilizce ismi olan ‘Blue Bells’i 19 yy.’da yaşayan bir şair vermiş bu çiçeğe; yalnızlık ve pişmanlığı sembolize ediyormuş.

10) Ağaç Minesi (Lantana)

lantana
Bu narin çiçek, Pembe ve sarı çiçekleri ile tam bir kelebek mıknatısı olarak biliniyor. Ağaç minesi büyüdükçe renk değiştiriyor ve bazı durumlarda kurtulması zor bir yabani ot haline de gelebiliyor. Yine de ‘dünyanın en güzel 15 çiçeği’ arasındaki yerini alıyor.

11) Kırmızı Gül

gül bahçesi
Ve tabii ki gül! Güller, dünya üzerindeki en romantik ve en güzel kokan çiçeklerdir. Bu, su götürmez bir gerçek. Her renginin de başka bir alamı vardır. Bu sıralamada güller olmasaydı, olmazdı zaten.

12) Doğu Haşhaşı (oriental poppy)

doğu haşhaşı
Doğu haşhaşı, narin görüntüsü ve çarpıcı renkleri ile sıralamada yerini alıyor. Baharda çiçek açtıktan sonra yaprakları tamamen ölüyormuş doğu haşhaşının. Yeni yaprakları da sonbahar yağmurları ile çıkıyormuş. Kendisi aynı zamanda Oz Büyücüsünün çiçeği olarak da biliniyor.

13) Begonya

begonya
Begonyanın ilk ortaya çıkışı 1777 yılında İngiltere’de olmuş. Sonrada başta Amerika olmak üzere dünya geneline yayılmış. Begonyaların çiçekleri kadar yaprakları da ‘güzel’ olarak nitelendiriliyor. Bu çiçek hem dış alanlarda hem de iç mekanlarda yetiştirilebiliyor.

14) Ixora

ixora chinensis
Kırmızı renkli çiçeklere sahip olan Ixora Hindistan bölgesinden çıkmış olan bir çiçektir. Kendisine ‘Hint Yasemini’ de denir. Mayıs Eylül ayları arasında çiçeklerini açar. Hindistan’da Ixora, cinselliği ve tekrar alevlenen tutkuyu temsil ediyor.

15) Orkide

pembe orkide
Ve tabii ki bu sıralama, orkide olmadan bitemezdi! Gelin gibi çiçek ne de olsa! Büyülü bir güzelliğe sahip orkideler bulundukları ortama şıklık kattıkları gibi narin yapılarıyla da ilgi odağı olurlar.

Kadınları genelde güzellik ve zarifliğine vurgu yapmak adına çiçeklere benzetiriz. “Bayana hediye” denilince ilk akla gelen kuşkusuz bir buket çiçektir. Uzaktaki bir sevdiğinizin doğum günü, evlilik gibi özel günlerinde ona yapabileceğiniz en hoş jestlerden biri çiçek göndermek olacaktır. Farkında olmasakta çiçekler hayatımızın her zaman içindeler..


Yorumlar: 41

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

    1. Dediğiniz gibi lale de çok güzel ve özel bir çiçek. Değerlendirme kriterleri arasında görüntü dışında kendine has özellik gibi kıstaslar da olduğu için muhtemelen listede yok. Yorumunuz için teşekkürler.

    1. Böcekleri uzak tutması sebebiyle ılıman iklime sahip bölgelerde duvar kenarı bitkisi olarak yetiştirilirdi. Bazı yörelerde Gelin Duvağı ve Rodos Sarmaşığı olarak da bilinir. Çok güzel bir bitkidir.

  1. Muge cicegi ve gala cicegi de cok guzel. Amma başkasini guzel bulanlar bence deliler. Yaaa tabiki şaka yapiyorum hepsi ayri guzel

  2. a haber sitesinde dünyanın en ilginç çiçek resimlerini paylaşmıışlar.3 resimdeki ortası beyaz çiçeğin adını biliyormusunuz? yardımcı olursanız çok sevinirim

  3. Bence yanlış olmuş. Sıralamalarda daha guzel çiçek türleride sıralaya bilşrlerdi. Fakat 1ci numarada gül olmalıydı çiçek guzellik denildiğinde akla gelen odur. O çiçeklerin hepsinden üstündür sanki çiçeklerin sembolüdür hasıdır. RABBim seni ne güzel yaratmış herşeyi mükemmel yarattığı gibi.

  4. Kardelenin olmamasi buyuk hayal kırıklığı. Sadece hikayesi bile insanı kendinden geçiren bir çiçektir kardelen. Colorado Colombine çiçegi bence o kadar guzel değil. Tabi Hüsnüyusufu atlamalarida eksiklik olmuş

  5. ÇOK GÜZELLER HAYATIMDA HİÇ BÖYLE GÜZEL ÇİÇEKLER GÖRMEMİŞTİM❤❤❤❤🙈🙉🙊

  6. 1 numarada Kiraz çiçeğinin olması gerekiyor bence . Bir de bütün çiçekler güzeldir ve kendine has özellikleri vardır . Bu listeyi yapanlar Türkiye’de Yetişen güzel çiçekleri görmemişler henüz . Kırların olmassa olmazı papatyalar ve gelincikler enler listesine giremiş. Halbu ki dünyanın her yerinde görünen bu türler listede yer almalıydı bence.

Giriş

Şifreyi Sıfırla

Back to
Giriş