Sümbül Bakımı, Yetiştirilmesi ve Çoğaltılması


Sümbül veya sümbül çiçeği, bulunduğu ortamı güzel kokusuyla saran, renk renk açarak baharı müjdeleyen, kolay yetiştirilen soğanlı bir bitki türüdür.

Doğal bir oda parfümüdür. Evlerde sıklıkla tercih edilmesinde kolaylıkla bakılabilmesi ve bu güzel kokusudur.  Yunan mitolojisine göre Sparta Kralı’nın genç oğlu olup yeniden doğuşu simgelemektedir. (Wikipedia, Sümbül)

Sümbül Çiçeğinin Hikayesi

Anlatılana göre Yunan mitolojisinde sümbül çiçeği (Hyacinthus), Kral Amyklos’un, yeniden doğuşu simgeleyen Hyakintos adındaki çok yakışıklı bir delikanlı olan oğlundan gelmektedir. Onun bu güzelliği müziğin, sanatların, güneşin, ateşin ve şiirin tanrısı Apollon‘un dikkatinden kaçmamıştır ve ona aşk ile bağlanmıştır.

sümbülAncak Batı Rüzgarı olarak bilinen Zephyr  (Zephiros) de Hyakintos’u sevmektedir. Onun bu güzelliği Apollon ve Zephiros arasında kavgaya yol açar. Hyakintos’un  Apollon ile vakit geçirmesine katlanamayan adeta kıskançlıktan deliye dönen Zephiros, ona hastalık derecesinde bağlanır ve esas görevlerini yerine getirmeyi bırakır.

Bir gün Apollo ve Hyakintos disk atma oynarken güçlerini kullanarak diskin hareket yönünü değiştirir ancak disk Hyakinthos’a çarpar ve onun ölümüne yol açar. Bu hüzün ve aşkla Apollon şu sözleri söyler

” Ey sevgili çocuk, ölüyorsun, senin taze ve güzel gençliğini ben kendi ellerimle yıktım, yok ettim. Madem ki ben seninle mezara, yer altına gelemiyorum, madem ki benim yerim göklerdedir, istiyorum ki seni kendim gibi bir ölümsüz yapayım. İstiyorum ki seni, neşeli ve kudretli olduğum zamanlarda görebileyim, ışıklarımla seni okşayayım, koklayayım. Onun için seni çiçek yapacağım. Sen yaşayacaksın. Ben dünyaya yaklaştığım ve ilkbahar kara kışı bozguna uğrattığı zaman sen topraktan baş kaldıracak fışkıracaksın…” bu sözlerden sonra Hyakinthos’un kanının düştüğü yerden bir sümbül boy verir.

Kendileri Kadar Hikayeleri de Etkileyici Olan 7 Çiçek yazımızı buradan okuyarak çiçeklerin hikayelerini öğrenebilirsiniz.

Sümbül Nasıl Bir Bitkidir?

Baharın müjdecisi mis kokulu sümbül, güzelliği ile ve göz alıcı renkleriyle en sevilen bahar çiçeklerinden biridir. Doğru bakım yapıldığında sağlıklı ve uzun ömürlü bir saksı çiçeği olabilir

Sümbül, güzel kokulu ve dört mevsim açan çiçekleriyle ünlü, soğanlı bir bitkidir.

sümbül çiçeğiSümbül Çiçeği Bakımı

 • Sümbül, doğrudan güneş ışığı istemez, dolaylı ışıklardan da faydalanabilen bu bitki gölge ve çok sıcak olmayan bir ortamda muhafaza edilmelidir.
 • Sümbül, rüzgar ve hava akımına karşı hassas bir bitkidir. Bu nedenle hava akımı olan bir ortamda bulundurulmamalıdır.
 • Sümbülün bulunduğu ortam 14-15 derecenin altına inmemelidir.
 • Sümbül bitkisinin susuz bırakılmamasına dikkat edilmelidir.
 • Yazları haftada en az 2 kez sulanmalıdır.
 • Su, bitkinin her bölümüne ulaştırılmalı ve toprağı nemli olmalıdır.
 • Sulama sonrası, bitkinin tabağında su bırakılmamalıdır.
 • Sulama miktarınız her seferinde aynı, oda sıcaklığında ve dinlenmiş su ile olmalıdır.
 • Sümbülün toprağı bol humuslu, kumlu, nemli gevşek yapıda olmalıdır.

Sümbül Çiçeğinin Saksısı Değiştirilmeli Midir?

Sümbül’ün saksısını sık sık değiştirmek, sümbülün büyümesine engel olacağı için çok sık saksı değişimi yapılmamalıdır.

Sümbül Ne Zaman Ekilir? Sümbül Çiçeği Ne Zaman Açar?

Sümbül soğanı sonbahar başlarında filizlenmeye başlar. O sebeple sonbaharda dikebilirsiniz ama bu sümbül sadece sonbaharda dikilir demek değildir. Sümbül soğanı elinize hangi mevsim geçtiyse dikebilirsiniz. Beklemiş ve kurumuş soğanı koruyabilmeniz zor olacağından eliniz geçtiği ilk anda dikebilirsiniz. Sümbül soğanı nasıl saklanır derseniz en doğru cevap onu toprakta dikerek saklamaktır.

Sümbül soğanı ne kadar derine dikilir karar vermek için soğanınızın boyuna bakın. 2 boy daha derine soğanınızı ekin.

Sonbaharda veya kış gibi soğuk zamanlarda çiçeğinizi diktiyseniz çiçeğinizi eker ekmez sulayın. Daha sonralarda toprak nemi azaldıkça sulama yapın. İlkbaharın ilk günlerine kadar dışarıda ve soğukta tuttuğunuz soğanları, daha sonra nispeten daha çok güneş alan bir yere alın.

Sonbahar ve Kış Aylarında Bakılabilecek Çiçekleri öğrenmek için buradan yazımızı okuyabilirsiniz.

Sümbül Nasıl Çoğaltılır?

Sümbül çiçeğinin çoğaltılması için iki yol vardır. Birincisi köklerinden ayırma metodudur. Bu, kökten çıkan çiçeğin uzantılarının sökülerek farklı bir saksıya ekilerek yapılan bir yöntemdir. Bu en basit yöntemdir ve çabuk sonuç verir. Bir diğeri ise tohumla çoğaltılmasıdır.

sümbülSümbülü tohumla çoğaltma amacınız yok ise çiçekleri solduktan sonra bekletmemeli ve kesmelisiniz. Bunun sebebi, bütün gücün sümbül soğanının bir sonraki yıl için daha iyi kendini korumasına ve yavru oluşturmasına yönelmesidir.

Tohumlar olgunlaştığı zaman tohumları alıp ağustos sonuna kadar bir yerde saklayın. Saklayacağınız yerde karıncalardan uzak tutun.

Sümbül tohumu çok kolay çimlenir. Ancak çimlenen sümbülün çiçeklenecek kadar büyümesi uzun zaman alır. Eksiksiz bir bakım sonrasında en iyi ihtimalle 3 yılda; iyi bakılmadığı takdirde 6-7 yılda çiçeklenir.
Tohumları ekmek için ağustos sonunu bekleyin. 1cm toprağın altına gömerek can suyunu verin. Rüzgar alan serin ve gölgeli bir yerde bekletin. Eğer serinlik olmazsa tohumlar çimlenmez. O sebeple serinlik olması önemli. Eğer ortam serin olmazsa, çimlenmek için havaların serinlemesini bekleyecektir.

Tohumlar çimlendikten sonra saksınızı daha sıcak, güneşli bir yere alabilirsiniz. Sümbülleriniz yetişmeye başladıkça onları açık alanda tutmanız gelişimleri açısından önemlidir.

Sümbül Çiçeğinin Faydaları

Sümbül çiçeği tohumları önceleri iştah açıcı, sarılık ve belsoğukluğu rahatsızlığını tedavi edici olarak kullanılırmış.

Sümbülün yaprak ve çiçekleri yaz başında veya sonbaharın başlarında toplanır. Gölge bir yerde kurutulduktan sonra

Sümbülün faydaları şu şekilde sıralanabilir;

 • İdrar söktürücü özelliği vardır.
 • Cilde iyi gelir. Akne tedavisinde kullanılır.
 • İktidarsızlığı giderir.
 • Hazmı kolaylaştırarak spazmı çözer.
 • Karın ağrılarını giderir. Mide kramplarını ve gazını söktürür. Bağırsağa iyi gelir.
 • Baş ağrılarına iyi gelir.
 • Bedeni rahatlatır, gevşetir ve sinirleri yatıştırır
 • Bağırsak solucanlarını düşürür. Sancılı regl dönemlerinde iyi gelir.
 • Mikrop kırıcı etkisi vardır.
 • Astım grip ve bronşit kaynaklı nefes darlığını giderir.
 • Kısa sürede beden ateşini düşürür.

Sümbül çiçeği, yavrulardan ayrı tutularak yumuşatıcı olarak kullanılır. Soğanı ezilip süt ile pişirilir. Elde edilen bu merhem yumuşatıcı özelliktedir ve çıban üzerine sürülerek tedavi edilmesine yardımcı olur.


Yorumlar: 4

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

 1. selamlar.sümbül soğanı toprağa kendi boyunun iki boy daha derinine ekilir diyorsunuz.güzel.envelakin resimde söylediğiniz gibi ekilmemiş sümbül soğanları.adeta saksıda toprağın üzerinde duruyorlar.kafa karıştırıcı bir durum bu.aslında bütün siteler böyle.yazdıkları başka gösterdikleri resimlerde gördüklerimiz başka.ne anladım ben bu işten allah aşkına.saygılarımla

 2. Sümbül çiçeğinin yaprakları uzadı çiçeği soldu yapraklarını kesmelimiyim tekrar ne zaman çiçek açar. Teşekkürler

 3. Hediye gelen küçük saksılardaki sümbül çiçeklerim 20 gün gibi bir zamanda kötü olmaya başladı çiçekleri kestim sonrasinda nasil korumalıyım yapraklar duruyor tekrar çiçek ne zaman açar ne yapmalıyım vereceğiniz bilgiler için teßekkür ederim

Giriş

Şifreyi Sıfırla

Back to
Giriş