Çiçek Bakımı

KAKTÜS BAKIMININ İNCELİKLERİ

Bütün bitkiler içinde bakımı en kolay olanlar kaktüsler ve diğer sukkulentlerdir (dikensiz kaktüsler). Kaktüsünüzün çiçek açmasını ve iyi gelişmesini istiyorsanız, fiziksel ve kimyasal şartlarını mümkün olduğunca kaktüsün kendi doğal ortamına uydurmanız gerekir. Bütün kaktüsler için geçerli olan bu koşullara uyarsanız, siz de çiçek açan sağlıklı kaktüsler yetiştirebilirsiniz.

KAKTÜS BAKIMI


IŞIK: Kaktüs ve bütün sukkulentlerin çoğu, bolca gün ışığına ihtiyaç duyar. Evinizin kuzey cephesinde kaktüs yetiştirmeyi denemeyin, en çok güneş alan yerler kaktüsler için ideal ortamlardır. Kaktüslerinizi mümkün oldukça pencereye yakın yerlere koyun, hatta pencere pervazlarında ve balkonunuzda en çok güneş alan yerleri kaktüslerinize ayırın. Ancak kaktüsleri direkt öğle güneşinden korumanız gerekmektedir.

ISI: Kaktüsler ve bütün sukkulentler sıcağı sever. Yazın 40 dereceye kadar büyümeye devam ederler ancak daha sıcakta büyüme durur. Kışın sulanmamak kaydıyla soğuğa da dayanıklıdırlar. Sıcaklık -15 derecenin altına düşmemelidir ve çok nadir de olsa biraz su verilmelidir.

TOPRAK: Kaktüsler, çiçek toprağı ve kalın kum karışımında yetiştirildiği zaman en çok verim alınır. Bunun yerine torf ve pomza karışımı da kullanılabilir. Seçtiğiniz toprağın suyu geçirmesi ve kireçli olmaması önemlidir. Torf-pomza karışımı kullanıyorsanız ara sıra suni gübre vermeniz gerekmektedir.

SU: Doğada bitkilere en iyi gelen ve en faydalı su elbette yağmur suyudur, ancak yağmur suyunu şehirde depolamak zahmetli bir iştir. Kaktüslerinizi sularken musluk ya da Kaktüsleri sulamak için kullandığınız suyun Alman sertlik derecesi 5-6, Fransız sertlik derecesi 8-9 olmalıdır. Musluktan akan suyun sertliğini belediyenizden öğrenebilirsiniz. Kaktüslerinizin sayısı fazla değilse pet şişedeki sular ile sulayabilirsiniz.

SULAMA: Sulayıp sulamamak konusunda şüpheye düştüğünüz zaman kaktüsünüze su vermeyin. Toprağın sadece görünen kısmı değil, içi de kuruduğu zaman sulayın. Suladığınız zaman hava sıcak ve güneşli olmalı ve bol su vermelisiniz. Saksının altındaki tabağı sulama işleminden 30 dakika sonra boşaltın.

HAVA: Sukkulent ve kaktüs türleri doğal ortamlarında nemli havaya ve havasızlığa alışkın değillerdir. İlkbahar, yaz ve sonbahar aylarında kaktüs yetiştirmek için en ideal ortam balkondur. Kapalı yerde kaktüs yetiştiriyorsanız odayı gün içinde sık sık havalandırmanız gerekmektedir.

GÜBRE: Sukkulent ve kaktüslere asla hayvan gübresi verilmemelidir. Halk arasında ‘vitamin’ olarak bilinen suni gübrelerden vermeniz gerekir. Sukkulentler yavaş büyüdüğü için gübre seçerken azotu az, fosfor ve potasyumu çok olmasına özen gösterin. ‘Çiçek çoşturan’ ya da ‘çiçek açtırıcı vitamin’ olarak geçen gübrelerden kullanabilirsiniz. Gübreleme mevsimi ilkbahardır, kışın gübre verilmemesi gerekir. Çünkü kaktüs kışın dinlenme sürecinde olduğu için gübreyi kullanamaz ve kullanılmaya gübre bitkiye zarar verir.

SAKSILAMA: En uygun saksılama zamanı bitkinin dinlendiği zamandır. Ocak-Şubat veya Temmuz-Ağustos ayları, saksılama ya da saksı değiştirmek için uygundur. Kaktüsün bulunduğu saksının dibine çakıl taşları koyarak suyun saksıda kalmamasını sağlamanız gerekir. Saksı, kaktüse göre çok büyük olmamalıdır ve toprak da aşırı olmamalıdır.


Yeni Aldığınız Kaktüsün Çürümemesi için İpuçları

kaktus-cesitleri
 • Aldığınız kaktüse direnç kazandırmak için aşağıdaki yöntemleri uygulayabilirsiniz;
 • Köklerinin ıslak kalıp çürümemesi için toprağını temizledikten sonra 4-5gün kurumaya bırakın
 • Toprağı süzdüren özel kaktüs toprağı ve 3’te 1 oranında ponza taşını karıştırın
 • Kaktüsünüzü bu toprağa dikerek 1-2 gün su vermeyin
 • Sonrasında 1 kez yeteri kadar sulayın
 • Aşırı olmadığı sürece güneş alan bir yerde konumlandırın
 • Konumunun havadar olması gelişimini de hızlandıracak etkenlerden biri olacaktır

Kaktüs Çiçeği

Kaktüslerin bazı türleri hariç büyük kısmı çiçek açabilen bir bitkidir. Sağlıklı yetişkin bir kaktüsün çiçek açması normal şartlarda yılda bir gerçekleşir. Kaktüs çiçeğinin tomurcuktan – ölmesine kadar geçen süre max. 4-5 haftalık bir süreçtir. Bu yüzden bu zaman aralığında ışık-ısı-su ihtiyaclarını olabildiğince optimize şekilde sağlayarak çiçeğinin daha uzun süre kalmasını sağlayabilirsiniz.

kaktüs çiçeğinin açması

Kaktüs Çeşitleri

kaktüs türleri
Kaktüsler binlerce türü olan bir familyadır. En bilinen çeşitleri Ekinoks ve Eforbia varyeteleridir. Ekinoks birçok çiçekçide de karşılaşabileceğiniz yuvarlak olan türdür. Ekinoks’un bazı alt türleri bilinen doğal çiçek açan türlerdendir. Yavaş büyümelerinin yanı sıra uzun yıllar yaşayabilen (100 yaşını aşabilir) bitki çeşididir.

Kaktüs Aranjmanları

Bu bitkinin en büyük özelliklerinden biri aslında sanılan aksine çok güzel bir dekor çiçeği olması. Farklı ebatlarda birden fazla kaktüs çeşidi bir araya geldiğinde doğru saksı seçimi ve yardımcı objelerle mükemmel dekoratif çiçek köşeleri yaratabilirsiniz.

Kaktüs Teraryum Örnekleri

Teraryum sanatçılarının vazgeçilmez canlı objelerinden biri de hiç şüphesiz kaktüsler. Küçük kaktüsler de yetişkin insan boyundaki bir kaktüsün birebir kopyası gibi görünmesinden dolayı,haliyle teraryumlarda minyatür dünyaya en iyi uyum sağlayan dekoratif bitkiler oluyor.

Bonus: Kaktüs Adamlar

Bu eşsiz güzellikteki bitkinin tabiki bir de can yakan dikenleri var. Rutin hayatın monotonluğundan sıkılan insanların bu kendi halindeki çiçekle rekabete girmesi genelde pek iyi sonuçlanmaz.
Kaktüs Adam 1:
uçan kaktüs adam
Kaktüs Adam 2:
kaktüs yiyen adam
Kaktüs Adam 3:
kaktüs adam 2
Kaktüs vs Minnoş:
kaktüs kediye karşı

Çiçek Sepeti – Kaktüs Aranjmanı

Bu güzel bitkiyle yapılacak en güzel aranjmanlardan birine ÇiçekSepeti.com‘dan uygun fiyatla sahip olabilir veya sevdiklerinize eşsiz bir ev hediyesi verebilirsiniz:

Çiçek Sepeti’ndeki kaktüs aranjmanlarımızı incelemek için tıklayın!

seramik saksıda kaktüs

İlgili Makaleler

267 Yorum

 1. Kaktüsümün dibinde hafif sararma var ve toprağa tutunması zayıfladı sanki. Hasta mı değil mi anlayamadım?

  1. Merhaba,

   Kaktüsünüze elinizde hafif bastırdığınızda yumuşamışsa kökleri çürümüş anlamına gelir. Yakın zamanda tamamen topraktan ayrılabilir. Bu durumda kaktüsünüzü güneş alan bir yere koyarak, kuru tutup tekrar kök filizlerinin çıkmasını bekleyin. Bu süreç ortalama 2-3 hafta alacaktır. Kökler filizlendikten sonra tekrar toprağa ekebilirsiniz.

   1. Kaktüsü saksıdan çıkarıp topraklarınımı temizletip bekleyeceğiz? Yoksa saksıda mı?

   2. Merhaba
    Kaktüsüm çiçek açmıştı küçükken büyünce açmamaya başladı.. Sebebi ne olabilir ? Birde rengi beyazlıyor ne yapabilirim. Dibinde yosun olması normal mi dir ?

 2. 2 seferdir aldığım kaktüsleri büyütemeyerek ya öldürüyorum ya çürütüyorum. Aslında burda anlatılanlara uygun bakım yapıyorum ama bu kadar dayanıklı bir bitkiyi nasıl öldürüyorum anlamadım. :(

  1. Merhaba,

   Muhtemelen aşırı nemli bir ortamda yetiştirmeye çalışıyorsunuz. Çürümesi genelde aşırı su vermekten kaynaklanır, keza nemli ortamda kalması da dikenlerinde su birikmesine ve zamanla mantar gibi hastalıkların oluşmasına sebep olarak ölümüne yol açabilir.

 3. kaktüsüm zamanla sarardı ve rengi açıldı, güneşte kalmadı. aşırı sulama da yapmıyorum neden sararmış olabilir?

  1. Merhaba,

   Bu sararma uzun sürede gerçekleştiyse yeterli ışık alamamaktan kaynaklanmıştır. Hiç güneş görmeyen biryerdeyse biraz güneş alan biryere koyabilirsiniz.

 4. Yani kaktusu topraga yanı saksıda topraga ekip yanlarına komple kaplayacak sekilde suslu taslar koysam olurmu toprak gorunmucek sekilde koysam ?? ACİL

 5. ACİLLLL Kaktusum gunes alsın diye balkona koymustum ama yagmur yagmıs ve orada kalmıs biraz çok su almıs gibi gorunuyor ama fazla lamamıs samnırım napıcam??

  1. toğrağı çok ıslandıysa değiştirmeniz gerekebilir. Sadece nemlenme varsa hava akımının olduğu kuru biryerde bekleterek toprağın hızlı kurumasını sağlayabilirsiniz

  2. Kaktüsüm çok büyük ve aniden bir kere düştü ,ondan sonra suladim ve heryerinde beyaz ufak benekler olmaya başladi çürüyucek diye çok korkuyorum.Ne yapmam gerekiyor ? yardimci olursaniz çok sevinirim

 6. Üç yıldır kaktüs yetiştiriyorum fakat kaktüsümün boyu uzamıyor.Boyunun uzaması için neler yapmalıyım?

  1. Kaktüsünüzün türü nedir acaba? Bazı türler (şekil itibariyle yuvarlak olanlar veya cüce türler) uzamayabiliyor.

 7. Az önce yeni bir küçük kaktus aldım, ama elim çarptı ve masam da saksisiyla beraber düştü çok şiddetli değildi çok hafifti hatta ama çarpan yerinde bir siyahlik belirdi anında. Bu nedir? Ve ayrica ilk defa kaktus bakicam sulamasını falan ne zaman yapmalıyım? Ve son olarak da evimiz sobali olduğu için nerde tutsak bilemedim sobali odada mi yoksa diğer soğuk odada mi? Yardimci olursaniz sevinirim.

  1. Merhaba,
   Çarpmadan ötürü ezilmiş olabilir, bir süre takip edin siyahlığı. Zamanla küçülüyorsa iyileşiyor demektir. Sulamayı özellikle bu aylarda 20 günde bir toprağına su püskürterek yapın. Doğrudan saksıya su doldurmayın. Bu aylar suya en az gereksinim duyduğu zamanlardır. Suyu sanılan aksine köküyle emmezler, nemli toprak yüzeyinden alırlar. Kışın ortalama 6-10 derece sıcaklıklar kaktüs için idealdir. -10 derecenin altında düşmedikçe soğuktan etkilenmezler.

   1. Çarptığı kısım da ki siyah lık kurumuş bir vaziyette şuan. Bu iyilestigine mi işarettir? Ve birde şuan çok küçük bir saksı da acaba püskürtme işlemi kaç fıs olmalıdır ya da toprağının üst kısmı ıslak görüntüsü vericek kadar püskürtme yeterli midir?

   2. Merhaba,

    Muhtemelen iyileşme sürecine girmiş. Kaktüsler için herzaman küçük saksılar tercih edilmesi daha iyidir. Kaktüsünüz sağlıklı şekilde ve hızlı büyüyorsa 2-3 yılda 1 kez saksı değişimi yapabilirsiniz. Kışın kaktüsler fazla su istemez, toprak tamamen kurumadan sulama yapmayın. Tamamen kuruduğunda(elinizle toprağı biraz bastırıp nem düzeyini anlayabilirsiniz), toprağın üst kısmı nemlenecek kadar fısfıslarsanız yeterlidir.

 8. merhaba bi sürü kaktüsüm var ama malesef hiç biri açmadı son bir kaç aydır topraklarında küflenme gibi toprakta sararma oldu sebebi ne olabilir saksılarımın altında hava alması delik yok bu gelişimini etkiler mi acaba ?

  1. saksının altındaki delikler fazla suyun tahliyesi içindir, Dolayısıyla kaktüs gibi az su isteyen bir bitki için saksının altının delikli olması daha iyi olur. Toprağıda köklerinin hava almasına müsade edecek şekilde gevşek ve nispeten iri taneli olmalı

  1. Kaktüsler tohum, aşı dışında bölerek de üretilen bir türdür. Dezenfekte edilmiş araç gereçle kesilebilir fakat bu konuda uzman birinden destek almanız daha iyi olacaktır. Aksi halde kesim sonrası kaktüsünüzü tamamen kaybedebilirsiniz.

 9. Slm halk arasında kaynana dili diye bilinen kaktusum var.uç dört tanesinde kahverengi lekeler oluştu rengi bozuldu çok suladigim için mi oldu anlamadım ne yapmam gerekiyor.

 10. Merhaba, Kaktüse kaynamış yumurta pişirdiğimiz suyun soğutularak verilmesinin faydalı olduğunu duydum. peki kaynamış makarnanın suyunu soğuttuktan sonra versem faydalı olur mu yoksa zarar verebilir miyim ?

 11. Kaktusum kucuk kaktuslerden dikenlerinin uclari kararmaya basladi, endiselenecek bi durum var mi, curume gosteregesi mi ve ne kadar siklikla sulamam gerekiyor?

 12. Kaktusumun 5 6 tanesi kendiliğinden döküldü ne yapmam gerekir bilmiyorum acil cvp yazarsanız sevinirim

 13. Bicok çesit kaltüsüm var ama kimi kışın içerde kimi dışarda bırak diyo ne yapmam lazım yardımcı ola bilirmisiniz

 14. Merhaba bana çiçeksepetinden cam fanusun içinde teraryum hediye geldi şirkette masamda duruyor
  ve içinde ki bir bitkinin yaprakları soldu ve dökülmeye başladı. Bende dökülen yapraklarını aldım ve dibinde beyaz beyaz ufak tas gibi ama sıkınca kum gibi dağılan bişeylerle karşılaştım kötü bişey mi bunlar. Ne yapmam gerekiyor ölmemeleri için ve nasıl bakımını sağlamalıyım bilgi veririseniz sevinirim.

 15. kaktüslerimin saksını değiştireceğim ancak dekoratif saksıların altlarında delik bulunmuyor malesef bu konuda ne önerirsiniz

 16. Iyi gunler elimde iki adet kaktus var sulamalarini ortalama ayda iki kez yapiyorm kaloriferin yaninda tutuyorum kaktusumu sicak ortam olsun diye ama uc yildir baktigim katusumun toprak seviyesi uzerinden uc santim kadar yukseklikde ilk defa bi kararti olusmaya basladi sebebi nedir ve neden dolayi olmustur eger ki bi hastalik varsa ne yapmam gerektigini soyler misiniz ?
  Tesekkur ediyorum ilgilendiginiz icin

 17. merhaba

  kaktüsleriniz tüylenmedikçe sulamayın…suyu kökler çekmiyor…gövdesindeki ince ve kılcal tüy ve dikenler molekül halinde olan nem ile besleniyor…güneş ışığına dayanıklıdırlar…toprağı kumla karıştırın ve toprağı nemli dahi olmasın..ayda bir en fazla 2 krz çok az su verin…toprakta küf varsa nemli ve havasızdır…çürütür….

  1. Teşekkürler, kaktüs bakımıyla ilgili gayet güzel bilgiler içeren bir yorum olmuş.

 18. merhaba bir kaç ayda 5 tane kaktüsüm öldü ve nedenini bilmiyorum yukarıdaki tüm uygulanması gereken şeylere göre bakıyorum lakin he seferinde ölüyorlar neden olabilir çok moralim bozuldu?

 19. Merhabalar. Çiçeksepetinden hediye kaktüs geldi içinde 7 kaktüs var. fakat saksı bana büyük geldi. ayrıca saksı seramik ve altı delik değil. Toprağının altında taş var mı toprak iyi mi kötü mü bilmiyorum Birde Kaktüsler çok yakın bazılarının kökleride dışarıda toprağını değiştirip tekrar Dikmem gerekir mi?

  1. Saksının dar ve kaktüslerin sık olması sorun teşkil etmez. Kaktüs yapısı gereği küçük saksıda daha iyi gelişir. Köklerin hava alması da önemli değil. Suyu toprak yüzeyinden alır

 20. Bende 4 senelik kaktus var belkide tomurcuk olarak 100 tane ayirdim ve hediye ettim pek fazla ilgilenmiyorum bile kendi kendine cok buyudu ve cok fazla tomurcuklandi

 21. Türünü bilmediğin bi kaktüsüm var alt tarafı yeşil ve sertti üst tarafında sarı tüylü bi kısmı buluyordu şimdi o yeşil ve sert olan kısım sarardı yumuşadı çürür gibi oldu ama sarı olan kısmın en altında az bir kısım yeşil olarak duruyo acaba ne yapmam gerekiyo o yeşil kısımdan itibaren tekrar mı dikmeliyim ?

 22. Kapalı fanus aldım ve bazı terraryum örneklerinde yola çıkarak, içine kaktüs de diktim.Ancak sizin yazınızı okudum ve kaktüslerin kapalı fanuslara uygun olmadığını anladım. Acaba yine de, kaktüsleri kapakları açılabilir fanusta yetiştirebilir miyim? Çok güzel bir terraryum olmuştu da….

  1. Teraryumda kullandığınız diğer bitkiler sukulent cinsiyse iyi bir denge kurup yaşatabilirsiniz. Sulama işlemine dikkat etmeniz gerekiyor. Kaktüs az sulamadan değil, fazla sudan ölür.

 23. Merhaba yaklaşık bir yıldır kaktüsüm var. Arkadaşım dalından bir tanesini kopardı kendisi dikmek için. Ama benim kaktüsüm şuanda kökten sarılaşmaya ve yumuşamaya başladı. Uzayan kısmı ve birkaç dalı hala yeşil. Nasıl eski haline getirebilirim. Bunun sebebi arkadaşımın dalını koparması mı ? Birde benim kaktüsüm SAGUARO çeşidine benziyor. Dik bir şekilde büyürken direncinide kaybetmiş yanına koyduğum küçük sopa sayesinde ayakta duruyor. Nolur yardım edin benim için önemli…

  1. Kökleri çürüyor olabilir, güneş alan bir yerde su vermeden bekletin biraz. 2-3 hafta içerisinde kendisini toparlar normal şartlarda. Sararma/yumuşama devam ediyorsa ilk mesajda belirttiğimiz işlemi yapabilirsiniz.

 24. Yeni bir kaktüs aldım fakat ne sıklıkla sulamam gerektiğini bilmiyorum. Yardımcı olursanız çok sevinirim :)

 25. Merhaba

  Ben kaktüsümü daha dün aldım ve eve geldiğimde tabağa su koydum ve sakıyla beraber kaktüsü koydum sabah suyunu boşalttım şimdi güneş görmesi için balkonda ve altı sararmış hastamı oldu. Lütfen acil cevap verin.

  1. Aşırı su verdiğiniz için sararmış. Bir süre güneş gören kuru bi yerde bekletin, su vermeyin. Toprağın kuruması gerekiyor.

 26. İki hafta önce kaktüs aldım ve ilk defa bakıyorum sadece bir kez su kullandim dikenlerinin uçlari kızıllasti yanmis gibi nedeni nedir acaba birde altı delik olmayan bi saksıya koyabilir miyim

 27. Merhaba, 4 farklı çeşit kaktüsüm var. Şuan birisi sarardı yumusama evresine girmiş durumda nasıl eski haline dondurebilirim? Bir başka sorumda kaktüslerden biri daha diken bile çıkarmadı yavaş yavaş büyüyor bakımında nelere dikkat etmeliyim? Şimdiden teşekkürler.

 28. kaktüsüm uzun yıllar sonra çiçek açıyor.geçen senede tomurcuk çıkardı ama çiçek açmadan tomurcuk düştü bununda düşmesini istemiyorum .extradan yapabileceğim bir şey varmı

  1. Koyabilirsiniz, fakat fazla sulamamaya özen göstermeniz gerekiyor. Altı delik olmadığında toprak nemliliğini uzun süre koruyacağından bitkinizi sarartma riski var.

 29. Soruları ve yorumları tek tek okudum bütün sorularımın cevabını aldım,bütün sorular birbirine benziyor soru soran arkadaşlara önce cevapları okumalarını tavsiye ederim ? ayrıca ilginiz ve cevap vererek zaman ayırdığınız çok teşekkür ederim

  1. Merhaba,
   Yorumunuz için biz teşekkür ederiz. Dediğiniz gibi aslında standart soruların cevapları yorumlarda mevcut. :) Farklı sorular geldiğinde cevaplamaya özen gösteriyoruz. Tekrar teşekkürler..

 30. yeni aldığım kaktüsün susuzluktan çürümesinden korkuyorum. acaba yeni aldığım dört kaktüsü ne kadar arayla sulamam lazım

 31. Aloveram var çogaldi ve dun topraklarini degistirdim saksiladim ama disari ve bahceye koydum eski yeri cam onundeydii disarida kalsinmi
  Topraklarinida yaylada siyah toprak buldum ve karinca yuvalarini terketmis ikisini karisturip koydum olurmuu vitaminli diye dusundum

 32. LÜTFEN HİÇ BİLGİM YOK YORUMLARDA DA CEVABIMI ALAMADIM!! Yeni bir kaktüs aldım, toprağını değiştirdim toprak nemli su vermelimiyim ve kaç günde ne mikrarda su vermeliyim. (Kaktüsümün boyu küçük)

  1. Merhaba Seçil Hanım,

   Toprağı nemliyse su vermenize gerek yok. Kaktüsler susuzluktan kolay kolay ölmezler, 15 günde bir toprağın üzerine birkaç fıslatmayla su sıksanız yeterlidir.

 33. Bende tostoparlak ve üstünde Çiçek olan cins var bu uzayacak mı yoksa sadece büyür mü ne olur bu elemana ?

 34. Bir kaktusun yanlarindan çoğalan iki küçük kaktus koparip cogaltmistim. Birini arkadaşıma vermistim ama arkadasiminkinin boyu benimkinin iki kati seviyesine gelmis. Daha hızlı uzamasinin nedeni ne olabilir. Haftada bir kere su veriyorum,pencerenin kenarında duruyor ve odam batı cephesinde.

  1. Yeterli güneş aldığında, toprağını sevdiğinde, havadar ortamda olduğunda gelişimleri de hızlanır. Bunun dışında yazıda da değindiğimiz gibi besleyici takviye ürünler kullanılması da gelişim hızını etkileyebilir.

 35. MERHABA

  KAKTÜSÜ YENİ ALDIM OFİSİMDE PC NIN YANINDA DURUYOR SUAN SİZCE BUYUMESINE ENGEL OLUR MU ?

 36. 4 kaktus aldım ustunde tek cıceklerı var saksısı minikti biraz buyuk saksı ve yenı toprakla kendı topragınıda atmadan cıkartıp ektim calıştığım yer havadar ve güneşli. İlk defa kaktus aldım ekim aşamam dogrumudur ve daha sonra devamında sulamam nasıl olmalı lutfen bana bu konuda bılgı verırmısınız tsk

  1. Saksı değişimi için uygun aylara, nasıl yapılması gerektiğine ve sulama yöntemlerine yazımızda değindik. Yerinin havadar ve güneşli olması tabiki iyi birşey.

 37. Mrh benım kaktüsun uçlarında kızarıklar oluştu leke gibi beş tane ucda 20 günde bir su verıyorum devamlı cam kenarında acaba hasta mı o uçları kessem kaktüs ölür mü?

 38. Büyük bir fanus içine yerleştirilmiş dikenli ve dikenli kaktüslerim için en doğru sulama şekli nasıl olmalıdır?

 39. Merhaba kaktüsüm büyüyor diken sayısını takip ederek fark ediyorum ama hiç tomurcuk çıkarmadı acaba daha küçük olması olabilir mi sebebi

 40. altı delik olmayan bir saksıya kaktüs ekebiliyormuyuz. küçük taşları en alta üste toprak ile dikmeyi düşünüyorum.

 41. Benim de kaktusum var yymruk seklinde olandan yavrulari buyudu oldugu yerde beyaz cil atar gibi oldu acaba yavrulari annesinden ayirmam mi gerek

 42. Merhaba benim kaktüsüm uzadıkça incelmeye ve kızarmaya başladı bu durum kaktüs için tehlikeli mi yoksa iyi bir durum mu cevaplarsanız sevinirim

 43. Merhaba kaktüsümün kenarlarında yavru kaktüsler çıktı. Bunları farklı bir saksıya almam gerekiyor mu? Gerekiyor ise nasıl bir şekilde almalıyım?

 44. Merhaba
  2 yıldır kaktüsüm var pek büyümüyordu bende ilgilenemeyorduk 1 haftalık tatile giderken saksıyı bi kaba aldım ve içine su koydum geldiğim de çok hafif bi büyüme vardı şimdi çok hafif bi büyüme var bu büyümüş devam ettirmem için ne yapmam gerekiyor

 45. iyi günler benim kaktüsümde yer yer kurumalr başladı kurumanın olduğu tarafa doğru kırılmalar oluyor bunun nedeni nedir acaba iki günde suluyorum resim yüklemek istiyorum göstermek için yüklenebiliyor mu

 46. Bir yıldır kaktüs yetiştiriyorum küçükken hepsi bir aradaydı ayırıp ayrı ayrı birazda genus saksılara diktim fakat diplerinde sararma oldu ve sanki toprağı tutmuyor yana dogru egiliyor tesekkur ederim

 47. Merhabalar.

  Sanıyorum ki Saguaro cinsinde, 4 yıldır benimle birlikte olan Bünyamin adındaki kaktüsümün kenarlarından çıkan küçük kaktüscükler nedenini bilmediğim bir şekilde kırılmaya ve dökülmeye başladılar. Bunun sebebi saksının küçük geliyor olması ya da fazla nem-sulama ile olmuş olabilir mi? Gayet sağlıklı iken son birkaç haftadır gözlemliyorum ve şu ana kadar 5 – 6 kaktüscük kopmuş-dökülmüş durumda. Nasıl bir çözüm öneriyorsunuz?

  Şimdiden teşekkürler.

  1. Kaktüsünüz diğer türlere nazaran yazın daha fazla suya ihtiyaç duyar. Toprağı kurudukça sulayın. Saksı aşırı dar ise küçük filizlerin beslenemeyip kurumasına sebep olabilir. 3 sulamada bir sıvı gübre ile takviye yapabilirsiniz. Sulama yaparken yapraklarına da 1-2 fıs yaparsanız daha iyi olur.

 48. Merhaba benim kaktusum 7 8 yıllik ve bu sure zarfinda buyumek disinda ne bir tomucuklanma nede kökunden patlama oldu tomurcuklanmasi ve cicek acmasi icin ne yapabilirim?????

 49. Merhaba
  Daha önce hiç kaktüs bakmadım kışın ve yazın ne kadar sürede sulamalıyım bide kaktüsümün dibi kuruyor ne yapmalıyım Teşekkürler

 50. Merhaba. Uzun süre gölgede büyüttüğüm kaktüsüm tatilden döndüğümde içi su dolarak ölmüş. Ardından yeni kaktüs aldım yine eve 1 hafta sonra geldiğimde bu sefer balkonda yetiştirmeme rağmen onunda içi su dolarak öldüğünü gördüm. Sizce ne yapmam lazım. Teşekkürler

 51. merhaba,
  irili ufaklı yedi kaktüsüm(ikisi sukkulent ) var. bazılarını büyük kaktüs dallarından ayırıp çoğalttım, onlar henüz büyüyorlar. iyi tuttular hatta. ama büyükleri de dahil olmak üzere hiçbiri çiçek açmadı. bir sitede “kışın kış mevsiminde olduğunu anlayacak kadar soğuk alırsa yazın çiçeklenme ihtimali artar” yazıyordu. sizce bu doğru mu, çiçeklenmeleri için ne yapmalıyım? bir de özel kaktüs toprağı ve kum kullanıyorum. bunlara ilaveten ponza da kullanmalı mıyım? üçü birlikte daha mı iiyi olur ?
  teşekkürler..

 52. ACİL :(
  2 gün önce aldığım kalp kaktüs sararmaya başladı ve çok üzülüyorum. Çok az suladm. Güneş alan bir balkonda duruyor. Ne yapabilirim, acil yardım rica ediyorum…

  1. Genelde sararma köklerin nemli kalmasından kaynaklanır, Sizin kaktüsünüz için de böyle bir durum söz konusuysa köklerinin hava alarak kurumasını sağlayabilirsiniz.

 53. Merhaba
  Kaktusume kimyasal gubre verecegim. Elimde azot mangan cinko ure iceren bir gubre var uygunmudur sizce. Dha onceden saksi degistirmeden once tki humas kullandim

  1. Kaktüsünüzün cinsine bağlı olarak kimyasal gübreye tepkisi farklı olabilir. Piyasada kaktüs gübreleri satılmakta, paket üzerinde tavsiye edilen orandan bir tık daha az kullanabilirsiniz.

 54. merhabalar, dün bir kaktüs aldım daha önce bakmamıştım hiç, odamda tutmak istiyorum ama dediklerinizin aksine odam çok güneş almıyor. bu ne kadar sorun olur? ve gübre kullanmazsam ya da toprağı uymazsa ne olur?

 55. Merhaba, bende bulunan kaktüsler opuntia ve akvaryum suyu ile suluyorum, bildiğim kadarıyla kaktüslere hayvan gübresi vermek zararlı, akvaryum suyundaki balık artıkları kaktüslere zararlımıdır?

 56. Kaktüsümün saksısını değiştirdim ve daha büyük bir saksıya aldım, çünkü eski saksısı bitkiye oranla çok küçüktü, kaktüs kökünden sonra 3 dala ayrılmış durumda ve büyük saksıya geçince bu dallar saksının çeperine yaslandı ve ortası açıldı, eski saksı küçük olduğu için kaktüs sıkışık bir şekilde bir arada duruyordu. yeni saksısında kaktüsü tahta ile desteklesem daha mı iyi olur, gevşek durmasının sakıncası var mıdır?

 57. merhaba. Ben uzun zamandir kaktus yetistiriyorum. fakat arkadasim bana ‘kaktus bulundugu saksi kadar buyur dedi. ben kaktuslerimin saksilarini degistirmelimiyim ? tesekkurler

  1. Kaktüs saksısını büyük tutmak gelişimini hızlandırmayacaktır. Çok geniş saksılarda gelişim hızları yavaşlayabilir

 58. Merhaba,
  Kaktüsümün türünü bilmiyorum tam olarak toprakta mı yetişiyor onu da göremiyorum.Saksının alt kısmına doğru kökleri birleşiyor.Yaklaşık elli tane küçük başı var.Çok hızlı çoğalıyor.Dediğim gibi saksının en alt kısmını göremediğim ve köklerinden sık bir biçimde birleştikleri için toprakta yetişip yetişmediğini anlayamadım. Türünü nasıl öğrenebilirim? Son günlerde arkada olan kısımları kendi kendine kopmaya başladı.Fotoğrafını daha önce hiçbir yerde görmedim,ne yapmalıyım?

 59. merhaba ben kaynana dili kaktus yetiştiriyorum fakat suyu cok seviyor enteresan şekilde. su vermeye devammı etmeliyim yksa azaltmalımıyım neredese hergun 1 bardak su veriyorum . korkuyorum zarar vermekten .

  1. Yetiştirdiğiniz tür sukulent ise suyu sever, fakat standart kaktüs familyası aşırı sulandığında çürüme eğilimi gösterir

 60. Kaktüsüm küçük küçük kollar çıkarmaya başlamıştı; ancak tam ortasında bir yerden çürümeye başlamış. Üstten sağlam olan yerlerini diksem yeniden canlanır mı acaba? Kaktüsüme uygun saksıyı nasıl seçebilirim? Ne kadar sıklıkta sulamalıyım? Şimdiden teşekkür ederim.

 61. Merhaba
  Kaktüsüm hafif bastırıldığınında hemen batıyor çok yumuşak ve her gün suluyorum ne yapmalıyım..

  1. Aşırı sulama yapıyorsunuz, sulamayla ilgili önerilerimizi tekrar okumanızı rica ederiz.

 62. Merhaba yıllardır var olan kurt şeklinde top top çoğalan katusum sivri biber şeklinde çok inceldi cogalttigimiz ve başkalarına verdiklerimizde böyle bi sorun yok sebebi ne olabilir yorumlarda böyle bi sorun olmadığı için yazdım lütfen yardım edin

  1. Genelde yeterli güneş ışığı almadıklarında incelirler. Uzun süre aynı konumdaysa birden aşırı güneşe çıkartmayın, bu kez sararma eğilimi gösterir. Yavaş yavaş güneşe çıkarırsanız kaktüsünüzü kurtarma şansınız var fakat görünüm olarak incelen kısım tamamen eski haline gelemeyeceği için form bozukluğu olabilir.

 63. yeni kaktüs aldım.Satıcı bana hangi toprak koyarsan koy büyür dedi.İnternette biraz araştırma yaptım.Bazı taşlar kullanılıyomuş kaktüs toprağında.Yeni bir toprak karışımının içerisinde ne olmalıdır.Yardımcı olursanız sevinirim.

 64. Selam. Kaktüsün üzerinde fazla minik kaktüsler çıktı onlari diğer saksıya nasıl taşımalıyım?

 65. Kaktusum kok ayirdiktan sonra iki gun dikemedim bazi sebebelerden dolayi simdi diktim gubre kullansam bir sakincasi varmi

  1. Gübre kullanabilirsiniz. Sakın hayvan gübresi kullanmayın, suni gübre kullanabilirsiniz.

 66. henge hog cınsı kaktus aldım ama bu memleket baya soguk evın ıcıne alsam gunesı sadece camdan goruyor dısarı koysam hava cok coguk n eyapmalıyım

 67. Nolur yardın edinnnnnn tek gövdede üç falı olan bir kaktüsüm var sanırım saguaro cinsi 4 senedir beraberiz saksısını değiştirdim kaktüs toprağı aldım ama ?Kökten içi boşaldı dalları yeşil ama ölüyo nasıl kurtara bilirim nolur yardım edinnnnn acele cevap bekliyorum

 68. Kaktüsüm çok narin Dokunduğum an sanki kopucak gibi nedem böyle ve düzelmesi için ne yapmalıyım?

 69. merhaba ben ilk defabi kaktüs aldım. Ve saksı ama saksının altı delik değil. Kaktüsümü kendi delikli saksısından çıkartıp diğer saksıya koymalimiyim? Fakat eğer diğerine koyarsam altı delikli olmadığı için kökleri hava almayabilir? Bilgilendirirmisiniz acil

 70. Hovartia kaktus aldım ancak bu cins için yorumlarda birsey goremedim. Kaktusumun ucları kararıp kuruyup kopuyor. Saksısı kucuk. Ayda bir suluyorum. Salonda 24 derecede cam kenarına yakın duruyor. Yaptıklarım doğru mu? Bu turune nasıl bakmak lazım?

  1. Hovartia zebrina türüyse daha çok sukulent sınıfına giren bir bitkidir. Normal kaktüse göre su ihtiyacı biraz daha fazladır. Fakat toprağı yine geçirgen ve hava alabilir olmalıdır. Çok fazla güneş aldığı için de kuruyabilir, fazla nemli ortamda bulunduğu için de kararabilir. Bulunduğu konumu değiştirerek su verme miktarınızı azaltabilirsiniz.

 71. Kaktüslerimin birkaç sene sonra boyu fazla uzuyor, ortasından inceliyor ve eğilmeye başlıyorlar. Bu form bozukluğunun sebebi nedir ve ne yapılabilir yardımcı olabilir misiniz lütfen?

  1. Genelde kaktüsün uzayıp belirli yerlerinin ince kalması ışık yetersizliğindendir. Daha iyi güneş ışığı alabileceği bir yer koyarak durumunu gözlemleyebilirsiniz. Bu sebepten kaynaklıysa bir süre sonra ince kalan yerler de kalınlaşacaktır.

 72. Merhaba, sukulentimin gövdesi morarmaya başladı ne yapacağımı bilmiyorum, yardımcı olabilir misiniz ne yapabilirim hayatta tutmak için?

 73. Meraba benim cam içerisinde yuvarlak kaktüsüm bar ama sanırım şuan öldü ..
  Öncelikle yeni bir tane almadan size derdimi anlatmak istiyorum bu kaktüsüm yumuşadı küçüldü ve pamukçuk cıkardı sallandığı için köküne bakayım dedim jölemsi kıvam almış bu kurtulamaz sanırım ama mecburen odamda tutuyorum arada balkona alıyorum odamda rutubet mevcut acaba ondanmı oldu birde şimdimi kaktüs alayım yoksa yaz ayını bekliyimmi güneş olmadığından gittini düşünüyorum .. Lütfen bi fikir verin

  1. Bahsettiğiniz emareler fazla sulama, rutubetli ortam ve yeterince güneş almadığında olan kök çürümesine benziyor. Daha kolay güneş alabileceği, havalandırmanın daha sağlıklı olduğu bir yere konumlandırabilirseniz daha sağlıklı olacaklardır.

 74. Merhaba, 2 yildir baktigim bir kaktusum var 1 kez cicek acti hatta yere bile dustu bir sey olmadi boyu falan da uzuyor baya dayanikli ve yerine kabina inanilmaz bir uyum sagladi ama saksinin artik kucuk geldigini fark ediyorum. Acaba değiştirirsem ayni sekilde uyum sağlar mı yoksa ölür mü sizce ne yapmalıyım?

 75. Kaktüsümü toprak kurumadan sulamışım ve alt kısmı beyazlaşmış kaktüsüm için bi şey yapabilir miyim?

 76. Merhaba, 2 konuda yardımınıza ihtiyacım var.

  1- Hedgehog cinsi kaktüsüm var. Aldığımdan beri çok fazla boyu uzadı ve çoğaldı. 6 ayda 3 kere saksı değiştirdim. Şuanki saksına yine sığmıyor ve saksını değiştirirken dikenleri sebebiyle çok zorlanıyorum. Uzun süre kalması için nasıl bir saksıda büyütmeliyim ?

  2-Balkonda durduğu için toprağı ve dikenleri kar altında kalmıştı. İçeri alıp kurutma makinesiyle kuruttum. Ancak bazı bölgelerinde hafif kahveleşme var. Bu durum geçici mi, başka ne yapabilirim ?

 77. Merhaba
  Kaktüsümün alt kısımları sarardı ve dikenleri kurudu. Ama üst kısımları yeşil ve dikenleri sağlam. Bu büyük bir sorun mu? Ne yapmalıyım?

 78. Kaktüsümün toprağında gezinen aşırı küçük beyaz böcekler var ve bunun ne olduğunu bilmiyorum. Toprağını falan mı değiştirmeliyim veya ne biliyim ilaç falan mı kullanmalıyım? LÜTFEN ACİL YARDIM EDİN!!!

  1. Onlar un bitleri telaş yapma 50 derece üsrü alkol veysa kolonya sık (merak etme kaktus ve sukulentlere alkolun zarari yoktur) un bitlerini öldürür.

 79. Merhaba benim deişik bir kaktüsüm var ama enteresan olarak ince leşmeye başladı türünü bilmiyorum ama ince uzun olanlarından neden uçlarının fazla inceleştiğini merak ediyorum

 80. Merhaba kaktus turum cicekli olan bir sey sormak istiyorum kaktus bitkisi veya cicekleri zehirli midir olmus ciceklerini temizlerken aklima bu soru geldi ucunda salgısı vardı simdiden tesekkurlwe

 81. Merhaba ben evde büyütmek için kaktüs alacağım ama uzun olması nı istiyorum (sagura) türü evde büyütülürmü

 82. Benim kaktüsüm biraz büyük ama saksı da daha büyük ben kaktüsü hangi saksıya koymalıyım.Bide katüsüm hep topraktan düşüyo ne yapmalıyım.

 83. Merhaba halk arasında kaynana dili olarak bilinen kaktüsün var ve artık kendi başına dik duramayacak kadar uzadı (75-100cm) yanına diktiğim bir sırık yardımıyla zorla duruyor ucundan kisaltmalimiyim yada gövdesini güçlendirmek mümkün mü?

  1. Merhaba bir kaktüsüm vardı dalı kırılmıştı daha sonra kırılan bu dal üzerinden 3-4 küçük dal daha filizlendi. Gün geçtikçe de büyüyo ama büyümesiyle birlikte o çıkan küçük dallar kendini taşıyamıyo ne yapmam lazım bunun için

 84. Sukkulent bitki min ana gövdesi kuruyor küçük yapraklar yeşil ama tamamen kurur mu ne yapmam gerekir tesekkurler

 85. benim kaktüsüm yeni dikenleri de yeterince sert güzel görünüyor ama ne zaman suluyacağımdan emin değilim yardım edermidiz

 86. Ben yeni boyu 5cm olan bir katüs aldım dışında hafif tüylenme var bu doğal birşey mi? Bide yeni aldığım kaktüsün saksını değiştirmelimiyim? Değiştirirsrm nasıl bir saksıya ve toprağa koymalıyım (saksısı kendi boyunda) bide gübreleme için hangi gübreyi kullanmalıyım?

 87. Merhabalar benimde 5 tane kaktusum var dikenli dikensiz dun duydumki bildigimiz soba kulu ve yer topragi kullanmami soledi sera da calisan bir kisi soba kulunu yer topragiyla karistirip kaktuslerimin topragini deismemi soledi acaba soba kulu dogrumu bendeki kaktuslerimde ki toprak cicek topragi yer topragiyla karisik ama fazlasi cicek toprak var beni bilgilendirirseniz sevinirim

 88. Benim kaktüsüm ince kısalı uzunlu pötürcükleri olan bir cins birbirine yapışık inceli uzunlu 10 tane filan yumuşak dikenli kaktüs var en uzun olanı 7 8 cm arası bişey küçücük kırmızı bi pötürcük açmış o ne olabilir?

 89. Caracas / olarak sattığınız arajmandan aldık. 3 çeşit kaktüs var içinde (Zebrina, Crassula Hobbit ve Crassula Rubetris) ancak bakımı konusunda aklım karısık. Net bir cevap alamadım getiren arkadaştan. Birde bazı yaprakları siyah lekeli. Uzun olan cinsde üst kısmından biraz kopmuş ve kurumuş gibi daha dün geldi bilmiyorum yenisi ile değişmesini mi istemem gerekli? Yoksa bakımla düzelir mi?

 90. Kaktüslerimde kırmızı 1 mm boyutunda böcekler var.şu anda saksıda gözükmüyor ama saksının dış kısmında var ne yapmalıyım?

  1. Merhaba,
   Bitkini dışarıda duruyorsa, böceklenme ihtimali vardır. İlaçlama yaparak böceklerden kurtarabilirsiniz.

 91. ben yeni kaktüs aldım benim kaktüslerim çok küçük o boyuta uygun saksı bulamadığım için bir saksıya 3 kaktüs diktim hepsinin kendine yeticek alanı var zaten büyüdüklerinde saksılarını ayırıcam bir sorun olur mu birde ben dikince 1 bardak civarında su verdim yeterlimi kaktüslerimi balkonun önüne koydum orası güneş alıyor havasıda kriterlere uygun doğrumu yaptım sorularıma cevap verirseniz sevinirim

 92. Merhaba 2 kaktüsüm var iki yıldır gözüm gibi bakıyorum ama bir tanesi bi kaç aydır dikenlerini dökmeye başladı neden acaba ne yapmam gerekiyor

 93. 2 adet 15 ve 32 senelik kaktüslerim var bunlar artık evde bakmam zorlaşıyor kimlere degerlendirebilirim

 94. Uc ayri cesit kaktüsum vardi mutfak masamin ustunde duruyordu nisan ayindan beri fakat bi tanesi tamamen kurudu tuylu olan kaktüsum ise kucuk kucuk yavrulari cikiyordu ki Tam kuculmeye basladi bende cokca gunes alan odamin caminin onune koydum bu sefer de iyice kuculup kurudu yardim edin lutfen

  1. Merhaba,
   Yeri uygun olmadığı için veya yeterli ışık alamadığı için kurumuş olabilir.Toprağının sürekli nemli kalması da köklerini çürüterek, kaktüsün kurumasına yol açabilmektedir.

 95. Merhaba 4 ay önce falan bir kaktüs almıştım ilk defa yetiştiriyorum ilk zamanlar bi sorun yoktu bi süre arkadaşıma verdim ve geri aldığımda bi tarafının rengi beyazlaşmıştı üzerindeki Çiçek’te kuru ve çiçeğin dibinde beyaz silikona benzer birşeyler var anlamadım ve dikenleri çok uzamış ve toprak üzerinden hafif eğilmiş gibi sizce ne yapmalıyım kaybetmek istemiyorum çok önemli benim için lütfen yardımcı olun bana ???

 96. Merhaba, ben dün bir kaktüs aldım minik 4-5 cm bir şey ve bir kapak su verdim. Bugün bazı bölgelerinde küçük sarılaşmalar görüyorum acaba çok mu su verdim? Odanın sıcaklığı ideal ve kaktüsüm güzel ışık alıyor bu sarılıkların sebebi ne olabilir ve nasıl düzeltebilirim? Yardımcı olursanız çok sevinirim.

  1. Merhaba,
   Echeveria Elegans (Mexican Snowball) olarak bilinen kaktüsgiller familyasından bir sukulent türüdür.

 97. merhaba benim kaynanam vermişti bana bi büyük bi küçük yuvarlaktan çok güzel çiçek açıyormuş normalde fakat bana verdi ben evde bi saksıya hemen diktim üstünede galiba biraz falan su verdim kaktüsüm toprağın biraz altında kaldı şimdi baktım çürüyo çıkarttım topraklarını temizleyemedim ama dedim ya içindeydi aralarında kaldı toprak peçeteyle koydum şimdi camın önüne kapalı alanda biraz bekletiyimmi _ köklenmiş de normalde koklerim micikti baya uzamışlar ? yardımcı olurmusunuz doğrumu yaptım kaç gün bekletmeliyim? malum aralık ayındayız?

 98. Merhaba ben bir satıcıdan kaktus aldım çok küçük ve tombul bişeydi 5 ay oldu 15 günde 1 suluyom bolca güneş ışıği alıyo ama büyümüyo napmam gerekiyo kaç yılda buyur

 99. Teraryumumun içindeki kaktüsümün üstü yumuşamaya ve büzüşmeye başladı. Neden kaynaklı olabilir acaba? Yardımcı olursanız çok sevinirim.

 100. Kaktüs aldım ve saksısı deliksiz ama saksı ile kaktüsüm çok güzel duruyor ayrıca saksıyı değiştirebilir miyim bilmiyorum kaktüs küçük değiştirirken bir şey olur diye korkuyorum ne yapabilirim nasıl sulamalıyım

 101. lütfen yardım edin acill cevabı yorumlarda bulamadım bir yıl gibi bir süredir kardeşimle benim minik kaktüslerimiz var buzamana kadar bi sorun yoktu evimizde kaktüsleri yan yana güneş görn bi yere koyduk evimiz 6. katta oraya (koyduğumuz cama) bayağı güneş ışığı vuruyo ama kışın balkonda soğukta kaldılar şimdi onları güneşe koydum ama birkaç kere yere düştüler sorun bundan mı kaynaklanıyo bilmiyorum ama kardeşimin kaktüsüyle hep yanyana olmalarına ve aynı suyu almallarına rağmen onunkinde bişi yok benim kaktüsümün yan kısmı sarardı ve buruştu biraz yumşak gibi duruyor nolur cevap verin

  1. aynı türde aynı ortamda yetişen iki kaktüsten biri sağlıklı diğeri bahsettiğiniz şekildeyse, dış etkilerden kaynaklı (düşürme vb) zarar görmüş olabilir. Rutin bakımının yanı sıra toprağına az miktarda sıvı kaktüs besini koyarak bitkinin kendisini tedavi sürecinde destek olabilirsiniz

 102. Merhabalar,
  Kaktüsümün dileklerinin üstleri kahverengileşmiş. Acaba önemli bir durum mu yoksa olabilecek, endişelenmeye gerek olmayan bir şey mi? Bu arada kaktüsümü alalım çok olmadı. Iki üç gün oldu.
  Cevabınızı bekliyorum. Şimdiden teşekkürler…

 103. Lütfen soruma cevap verinn üstteki sorunu yazmamın üzerinden bayagı bir zaman geçti ama kaktüsüm daha kötü oldu yan tarafı full sarardı ve kurudu ama kuruması kesildi ve o kısım aylardır düzelmiyor ayrıca üst kısımları (en tepe) kızılımsı bir renkte (o kısımsaki dikenler de) lütfen acill kim olursa yardım edin kaktüsümün ölmesinden korkuyorum!!!!

 104. merhaba dün minyatür kaktüs çiçeği aldım. Dün bir kez suladım. Bugünde güneş bakan balkonuma koydum. Minyatür olduğu için fazla büyümez dedi çiçekçi. Kaç günde bir sulamalıyım yardımcı olur musunuz?

 105. Merhaba,
  kaktüs çoğaltamaya çalışıyorum. tohumdan ekim yaptım perlit toprağında tohumlar çıktı. tohumlar çimlendikten sonra ne yapmam gerektiğini bilmiyorum .aynı şekilde kapalı bir selikde mi muhafaza edeyim yoksa tohumlar çıkar çıkmaz saksıyamı alayım. ?

 106. Merhabalar, benim kaktüsüm fazla su vermemden dolayı çürüdü 1 Aydan fazla oluyor. Bir kaç kaktüs aynı saksıda yanyanaydı sadece bit tanesi halen canlı. Bir yorumda kök filizlerinin çıkmasından bahsetmişsiniz. Bunu bende yapabilir miyim? Evet ise bilgi verebilir misiniz detaylı olarak? Teşekkürler şimdiden

 107. merhaba benim kaktüsümün çok fazla boyu uzadı habire boyuna gidiyor çicekte açmıyor şu an en az 20 cm olmuştur. kesmelimiyim?

 108. Benim için her şeyi güzel gidiyor kaktüs lerim çok iyi durumda nazar değmesin

 109. ofisim hep aydınlık ama güneşi asla direk almıyor. genelde de serin. burada üç kaktüs çürüttüm resmen. çok üzüldüm. 15 günde 1 bir çay kaşığı fln su verdim. acaba çok mu su verdim yoksa sıkıntı güneş miydi? bu ortamda yetiştirbileceğim kaktüs türü varmı?

  1. kaktüs doğrudan güneş almayı seven, dış mekan bitkisi diyebileceğimiz bir bitkidir. Belirli zamanlarda direkt güneş alabileceği bir yere konumlandırarak deneyebilirsiniz. Ortama bağlı olarak toprağın kuruluğunu elinizle kontrol edip su vermek daha iyi olabilir.

 110. kaktüsümü daha 1 gün önce aldım aldığımda üstünde 9 tane küçük çiçeği vardı ve hepsi açmıştı dikenleri de sağlamda ama daha 1 gün olmasına rağmen çiçekleri solmuş ve dikenlerinin uçları bükülmüş bi sulama yapmamıştım çok az su verdim sebebi ne olabilir ve nasıl iyileştirebilirim

 111. Komşudan kaynana dili yapraklarından aldım diktim yeni sürgünlerinde delik li olarak doğuyor ne gibi sorunu vardır yardım edermisiniz

 112. Merhabalar ben Urfa’da yaşıyorum ve burda hava sıcaklığı 45 dereceyi bile buluyor bazen iyi oluyor bazen de çok soluyorlar ölecekmiş gibiler buruşklar şuan ne yapabilirim lütfen yardımcı olun.

 113. Merhaba ben kaktüs ile birlikte hangi çiçeği teraryum için de kullanabilirim çiçekli bir bitki istiyorum ama hangisi olabilir

 114. Sizin yazınızda yeni aldığınız kaktüsün çürümemesi için ipuçları bölümünde ön sıradaki kaktüslerin en sağında birleşik 9 10 tane gibi görünen türün adı nedir. Biz ondan satın aldık fakat hiçbir yerde adını bulamadık.bu arada yazdığınız bilgiler çok işimize yaradı.Teşekkürler ?

 115. bir kaktüs aşığı olarak verdiğiniz bilgiler çok faydalı ve açıklayıcı olmuş.emeği geçenlere çok teşekkür ediyorum.kaktüs adamlara bayıldım ? hayalim bol kaktüs çeşidinin olduğu koca bir bahçenin içinde yaşamak.şimdilik balkonuyla idare ediyorum kısmet neden olmasın.?

 116. Merhaba ben yeni aldığım karma kaktüslerimi bir saksıda adana da güney cepheli balkona koysam kış mevsiminde ne yapmalı yım bir kıs boyu yağmur suyu zarar verir mi teşekkür ederim

 117. Bnmki dikensiz kaktüs bi tane dikenli var ve ne zamn su istediğini anlamıyorum camın önündeki sehbadalar orayı seviyolar sürekli büyüyolar kaktüslerin büyüdüğünü bnde bu yıl öğrendim 1yıldır kaktüs bakıyorum ama sulama konusu sıkıntı haftada 2 3 faln ne kadar yapmalıyım

  1. Topragı kurudugu zaman, saksının dıbıne kurdan gıbı bır sey batırın eger ıslak degılse sulayın, sıze haftafa 1 gun yada 2 gun dıyemem bulunduğunız konuma göre degısır.

 118. ÇoooOK ACİLLLL….

  2 adet kaktüs aldım…Marketlerde satılan hazır toprak ve normalde toprak ile karıştırıp saksıya ektim. 1-2 hafta sonra toprağın içinde küçük sinekler çıkmaya başladı..
  Ne yapmalıyım…

 119. Merhabalar, Sayfada Kaktüs Çiçeği başlığı altında yer alan ve çiçek açan gif te bulunan kaktüs ün ADI nedir acaba? Ayrıca gif te bulunan kaktüs için bakım önerileriniz nelerdir? (saksısı küçük mü olmalı büyük mü, sulaması, ortam ve ışık miktarı gibi ?)

 120. Burada bir kaç arkadaş sinek konusunda söyleyeceğim şudur saksılara tarçın serpin daha etkili olur bide çürümüş kaktüsü baska bir saksiya ekerken köküne tarçın sürüp öyle dikin yaralarını iyilestiriyor

 121. Sukulent ve kaktüs almıştım kapalı balkondaki küçük saksılara dikecektim ama kaktüs için ayrı toprak konduğunu bilmiyordum. Sakının altına çakıl taşı koyup saksıyı torfla doldurdum ve yüzeye de çakıl taşı koydum. Zarar görürler mi?

 122. Kaktusunuz 1 2 ayda buyumesse korkmayin yakinda büyür ve haftada 1 kere sulayin benim 3 kaktus 3 sukuleyusum var ayni veriyorum olceklerini

 123. Merhabalar bugün bir kaktüs aldim ince yapraklari var türünğ ve yaşInI merak ediyorum ayrica sadece bir kisminda kökler filizlenmiş ne yapmaliyim daha ilk günden ölmesini istemiyorum

 124. Ev kuzey cephesinde çok ışık ve güneş almıyor bu yüzden kaktüsümü öğle güneşin önüne koyuyorum bir sorun oluşur mu

 125. Ben 2 tane kaktüs aldım , fakat Yalova civarına yaşıyorum , kaktüsler nemli ortamlara alışkın değilmiş diye okudum, ben nemli bir bölgedeyim nasıl yetiştirmeliyim.

 126. Çiçek Sepeti’nden 2 hafta önce mini Mexico kaktüs aldım ama hâlâ dikenleri çıkmadı. Toprağında ve dibinde pamukçuklar oluştu. Gövdesinin bazı yerlerinde siyah şeyler oluşmaya başladı. Neden böyle oluyor? Dikenleri ne zaman çıkar?

 127. Kampüsümün araları ilk pamukçuk çıkardı. Daha sonra aralarında kırmızımsı şeyler çıktı bunlar nedir?

 128. Merhaba benim kaktüsümün kökleri tüm toprağa yayılmış durumda ne yapmalıyım? Ayrıca kaktüs saksının icinden düşecek gibi topragi cekilmis durumda.

 129. merhaba benim sukulentimi dışarıda fazla unutmuşum ve sulamamışım onu nasıl iyileştirebilirim…

 130. Merhaba kaktüsümün diplerinde sararma var ama yumuşama gibi değil hastalık gibi yukarı doğru da artıyor ne yapabilirim

 131. Merhaba, Kaktüs Bakımı yazan fotoğraftaki kaktüsün türünü öğrenebilir miyim? Teşekkür ediyorum

 132. Merhabalar
  ben sukkulent beslemeye yeni başladım
  toprağı nasıl olmalı acaba bir toprak tarifi verebilirmisinz mümkünse :)
  sağlıkla kalın

 133. Merhaba kaktüsüm çicek açmak üzere ama çicek açacak kısmında morarma var bu neyden kaynaklidır?

 134. Merabalar, benim kaktüsüm çok fazla tomurcuk veriyor ama daha hiç çiçek açmadı çiçek açması için ne yapmalıyım

 135. Merhaba ben bir limon fidanı almiştım topraggini biraz inceleyince içine kaktüs yapragı karismis oldugunu gordum hafif kök veemisti ordan aldim onu kaktus topragina yatay sekilde gommeden koydum ama ışik konusunda supheliyim kargodan gelen fidanin icinde bir kac gn isik gormemisti simdi isigi direk alan bir yere mi koymaliyim yoksa seyrek alan yere mi lütfen cevaplayın:)

 136. Merhaba, kaktüsümün saksısını büyüttüm ve yeni toprak ekledim. Ama rengi açık yeşilden koyu yeşile ve kahverengiye dönmeye başladı. Neyi yanlış yaptım?

 137. Merhaba. 63cm senelerdir baktığım ama cinsini bilmediğim bir kaktüsüm var. Tahmin edemediğim bir süredir toprakla birleştiği yerden yukarı gövdeye doğru sararma ve çatlama gibi tanımlayamadığım izler mevcut. Bu çatlak ve sarartı öylece kaldı ilerlemiyor da sanırım. Dokunduğumda sert. Yardımcı olabilir misiniz, lütfen cevabınızı bekliyorum.

 138. Merhabalar,birkaç ay önce cinsi sanırım aporocactus flagelloformis olan kaktüs dikmiştim,cam önünde güneş gören bir yerde gayet güzel büyüyordu ve yaklaşık 2 haftada bir su veriyoruz..havalar ısınınca balkona koyduk ve birkaç gün sonra üst kısımlarında morarma farkettim,ama kök bölgesi normal görünüyor.böyle oluca tekrar içeriye aldım.başka kaktüslerimde var ve onlarda böyle bir şey olmadı.ne anlama geliyor olabilir ve ne yapmalıyım?nasıl bir ortamda tutmam gerekiyor?teşekkürler..

  1. Morarmalar renk değişikliği değil de leke gibi ise büyük olasılıkla güneş yanığı, güneş fazla geliyor, bol ışıklı ancak doğrudan güneş ışığı almayan bir yer uygun olabilir

 139. Kaktus maşallah güzel büyüyo doğu güneyinde lakin toprak tas gibi oluyor hazır toprak ve gübresiz toprak karıştırdım cok seviyorum sogan suyu yumurta kabuğu iyi gelir mi

 140. Merhaba,
  Kaktüsümün üzeri hep ipek gibi ipeklerle kaplanmış gibi. Bu tür kaktüsün bakımı nasıl olmalıdır?

 141. Kaktüsümde küçük siyah sinekler var ve aşırı çoğaldılar diger sukulent ciceklerimide geçti bunu nasıl onleyebilirim

 142. Merhaba benim kaktüsüm de alttan kurudu üçünden küçük yaprak şeklinde yeniden filizlendi onu oradan kopartıp çimlendirebilir miyim çünkü bağlı olduğu dikenli yaprak kurudu yada nasıl kurtarabilirim ölecek:(

 143. Iyi gunler kaktusumun ust kisimlarinda morluk olusuyo acaba surekli güneşte bıraktığım için mi?

 144. Benim kaktüsüm ayran kabında kabımın 2 kat yüksekliğine sahip bi kaktüs dışarda umuttum anlarayada birden yağmır dolu yağzdı yanlardan çıkan yerleri kopmuş ve üstünde pembe dala benzeyen en üst yerleri kopmuş toprağın üstüne dolu birikmiş ve aşıro su almıştı doluları temizledim suyunu yan çevirip boşalttım kaktüs yumuşamış gibi dikenleri batmıyo napmalıyım

 145. Merhaba kaktüsüm cam bir kapta ve altı delik değil altında yosunlanmaya benzer yeşil yeşil şeyler oluşmuş hava alamadığındandır diye düşündüm saksını değiştirecektim fakat gayet güzel uzuyor ve tomurcuklanıyor o yeşil şeyler iyi midir ne yapmalıyım?

 146. Herkese merhaba kaktüsüm cicek actı soldu şimdi o solan kısmı kendim mi kopartmalıyım yoksa onun kendi kendine kuruyarak kopmasını mı beklemeliyim

 147. Merhaba
  Yuvarlak kaktüs almıştım. Karpuz gibi dilim dilim di fakat zamanla şişti ve ucu çok fazla sivrilesti şekli bozuldu neyap am gerekir acaba

 148. Kaktüsler im hep aynı boyda 3 senedir odamdan bolkona çıkardığım kaktüsler im sararıp büžüşüp kuruyor.neden lütfen yardımcı olun kaç tane kaltusum kurudu

 149. merhaba dün dikensiz bir kakyüs aldım ve su verdim bir haftadır kargoda oldugu için .. sabah uyandıgımda dalları düşmüştü kaktüsümü nasıl kurtarabilirim lütfen yardım edin

 150. Merhaba ben bugün bir kaktüs aldım ve neler sever bilmiyorum. Size sorum: Kaktüsler neler sever

 151. Merhaba, bir sorum olacaktı. Küçük saksıda kaktüs aldım. Benim bunu şuanda başka saksıya mı almam gerekiyor. Yoksa Ocak-Mart aralarında mı değiştirmem gerekiyor? Ayrıca toprağı sadece çiçek toprağı olur mu?

 152. kaktüsümü toprağa dikmek için önce suda saçaklanmasını beklememi söylediler yeterince saçaklandıktan sonra toprağa dikmeliymişim bu bilgi doğrumu ? doğruysa suda bıraktıktan ne kadar süre sonra toprağa dikmeliyim

 153. Merhabalar biz de cactus kaktüsü var bizim kaktüsümüz dalları teker teker kırıldı şuan toprağını değiştirdik nemli olduğu için başka napabiliriz bildiğimiz kaktüs çürüdü

 154. İyi günler benim yılan kaktüsüm var bi kaç aydır bakıyorum boy olarak uzuyor ama hiç yavrulamıyor bunun için ne yapabilirim yavru versin istiyorum yardımcı olurmusunuz?

 155. Merhabalar şuan kullandığım saksı küçük olduğu için kaktüs için 3.3 litre saksı aldım acaba bu saksı kaktüs için büyük olur mu?

 156. Merhaba ,
  Çiçek açan türünden bi kaktüsüm var .1 yıldır herşey normal gidiyordu ama son zamanlarda saksıya sığmaz oldu . Saksısını değiştirdim fakat yumuşamaya ve dikenlerini dökmeye başladı . fazla su vermiyorum , fazla güneştede bırakmıyorum . Nedeni ne olabilir ?

 157. Merhaba cereus spiral kaktüsümü aldıktan bir ay sonra dipten değil üstten kurumaya başladı soldu ve sertleşti ama dipte kökten bir 7 cm kaşar iyi görünümlü kısmı vardı. Çiçekçiler götürdüm kurumuş kısmı kesip attı ve diğer kısmı yine dikti. Aradan daha iki gün geçti ama kesik yer kapanmakla birlikte yine aynı şekilde üstten kuruyup solmaya devam ediyor. Çıkardım topraktan temizledim dışarıda bir kaç gün bekletmeyi miyim? Şimdiden teşekkürler

 158. Merhaba
  4 yıldır kaktüs büyütüyorum
  Vazgeçmedim ,ama onlar çiçek vermemek ve büyük ekte vazgeçti.çok üZülüyorum.neler yaptım olmadı
  Lütfen değerli fikir bana da söyleyın .toprak saksı güneş nerde hata yapıyorum.gübre markası verın onu da alayım 😢

 159. Kaktüsümün belli yerlerinde mavi lekeler oluştu sebebi ne olabilir acaba? Çiçek açacak olabilir mi?

 160. Fosforlu pembe dikenlere sahip kaktüsünüm tepesindeki dikenler döküldü ve kelleştiği alanlarda pamukçuk gibi tüylenmeler başladı. Ne yapmam gerekir?

 161. Merhaba kaktusumun ust kisimlari biraz inceldi ve guneste mora dondu rengi cicek falan da aciyor normal durumda mi bilemedim sizce

 162. Tavşan kulağı kaktüs aldım ama renkli olanlardan yani etrafı boyalı olanlardan onu nasıl çoğaltabilirim nasıl sulamaliyim toprağı nasıl olmalı bir fikir alabilirmiyim hediye geldiği için pek bir fikrim yok boyali olanlar hakkında lütfen acil bir fikir çürümesini ölmesini istemiyorum

 163. Kaktüsüm 1.5 yaşında bu sürede yaklaşık olarak 40 cm uzadı. ama kök salmıyor ve yavrulamıyor.

 164. Merhaba, kaktüslerin çiçek açması için kışın ne kadar süreliğine soğuk balkon olabilir dondurulması gerektiğini okumuştum bir yerde. Hatırlamıyorum süreyi.

 165. Merhaba benim kaktüsümün üst tarafında sanki hafif sararma olmuş bunun nedeni nedir ne yapamam gerekiyor

 166. Kaktüsümün üst kısmındaki dikenlerin yerini tüyler almaya başladı, ve gittikçe yayılıyor. Çok araştırdım ama cevap bulamadım, lütfen fikirlerinizi paylaşın..

 167. Merhabalar, kaktüsüm çok tüylü üzerinde pamuğa benzer şeyler var çok fazla hemde. Nasıl geçiririm lütfen bir tavsiyede bulunun :(

 168. Merhaba yaprak kaktüs üm var 3 gün önce fark ettim kaktüsümün alt taraftaki yapraklarında solma ve sararma var renginde toprağını mı değiştirmeliyim çok sulamamaya dikkat ediyorum varsa bir yorumunuz destek bekliyorum

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir