Kendin Yap (DIY)TeknolojiTeknolojik Ürünler

Tüm Ayrıntılarıyla: Masaüstü Bilgisayar Temizlemek

Bilgisayar, hayatımıza girdiği günden beri birçok şeyi değiştiren ve kolaylaştıran teknolojik bir cihazdır. Peki, bilgisayarınızın düzenli temizliğini yapıyor musunuz? Cevabınız hayır ise bilgisayarınızın ömrünü kısalttığınızı ve performansını azalttığınızı söylememiz gerek. Çünkü düzenli masaüstü PC temizliği, kullanım ömrünü uzatırken aynı zamanda daha güçlü performans yakalamanızı sağlar. Bu yazımızda masaüstü PC temizliği hakkında dikkat etmeniz gereken her şeyi adım adım anlattık.

Derinlemesine bir masaüstü PC temizliği yapmanın zamanı geldiyse öyle elinize bir tane toz bezi almanız yeterli olmaz. Bilgisayar kasasını, monitörü, klavyeyi ve mouse’u farklı malzemelerle temizlemeniz gerekir. Bazı parçaları sökmeniz ve yerine takmanız da lazım… Peki, nasıl yapacaksınız? Gelin birlikte bakalım.

PC Kasa Temizliği Nasıl Yapılır?

Masaüstü pc temizliği - kasa temizliği
Pc kasa temizliği için aşağıdaki adımları takip edebilirsiniz.
 • Bilgisayarınızı daha önce hiç temizlemediyseniz, ortalığın batacağından emin olun. Bu nedenle temiz bir alan yaratın ve hem kasayı hem de diğer parçaları bu alanda temizleyin.
 • Kasayı açmak ve parçaları çıkarmak için tornavida setine ihtiyacınız olacak. Tozları almak için elektrikli süpürge, küçük tozları dağıtmak için kompresör ve diş fırçası, derinlemesine temizlik için izopropil alkol edinmelisiniz. Kompresör ve elektrikli süpürgenin küçük alanlara girecek başlıklarını da almayı ihmal etmeyin.
 • Bilgisayar kasasına bağlı olan çevre birimlerini çıkarın. Kasaya bağlı hiçbir şey kalmaması gerekiyor. Sonra kasayı hazırladığınız temizlik alanına getirin ve sökeceğiniz yan panelin üstte olmasına dikkat ederek arka kısmını önünüze gelecek şekilde konumlandırın.
 • Yan yatan kasaya baktığınızda paneli tutan vidaları görebilirsiniz. Bu vidaları dikkatlice sökün ve yan paneli çıkarıp kenara koyun. Bu sırada çıkardığınız vidaları kaybolmaması adına bir kutuda toplayabilirsiniz.
 • Uzun süredir temizleyen kasanın içini açtığınızda toz topakları toplu halde görebilirsiniz. Bu tip büyük topaklanan parçaları elektrikli süpürge ile dikkatlice çekin. İşlem sırasında süpürgenin akşamlara çarpmamasına özen gösterin. Daha dikkatli olmak için süpürgeyi en yüksek güçte çalıştırarak uzaktan çektirebilirsiniz.
 • Basınçlı hava kompresörüne ince bir başlık takın ve elektrikli süpürgenin ulaşamadığı dar alanlardaki tozları dağıtın. Fakat bunu yaparken fanlara basınçlı hava uygulamamaya dikkat edin.
 • Fanların üzerindeki tozları elektrikli süpürge ile dikkatlice çektirdikten sonda diş fırçasına izopropil alkol sürün ve fanların üzerindeki küçük toz parçacıklarını temizleyin. Diş fırçasının yeni olması ve yumuşak uçlu olması işinizi daha kolaylaştıracaktır.
 • Kasanın içerinde bulunan optik sürücü, ekran kartı ve sabit sürücü gibi parçaları vidalarından sökerek çıkarın ve tıpkı fanda yaptığınız gibi temizleyin.
 • Bilgisayar kasasından hava almasını sağlayan ızgaralar artık daha rahat temizlenir hale geldi. Elektrikli süpürge ile büyük tozları alın ve küçük tozları kompresör ile havalandırıp alkollü diş fırçası ile çıkmayan tozları temizleyin.
 • Temizlik işlemi bitince çıkardığınız tüm parçaları çıkarma sırasına göre aynı şekilde yerlerine takın ve paneli kapatarak temizliği tamamlayın.

Klavye Temizliği Nasıl Yapılır?

Masaüstü pc temizliği - klavye temizliği
Klavye temizliği için aşağıdaki adımları takip edebilirsiniz.
 • Temizliğe başlamak için bilgisayar ile klavye bağlantısını kesin. Sonrasında ilk adım olarak elektrikli süpürge ile tozunu alın. İnce bir başlık takarak klavye üzerindeki tüm ince noktalara daha rahat ulaşabilirsiniz.
 • Süpürgenin ulaşamadığı noktalarda sıkışan cisimleri çıkarmak için klavyeyi ters çevirin ve iyice sallayın. Böylece arada kalan parçalar dökülecektir.
 • Daha detaylı bir temizlik yapmak niyetindeyseniz, klavye üzerindeki tuşları çıkarmanız gerekir. Bunun için anahtar, bıçak veya düz tornavida kullanabilirsiniz. Klavye tuşlarını geri takma konusunda sorun yaşamamak adına önceden bir fotoğrafını çekmeniz yardımcı olacaktır.
 • Tuşları çıkardıktan sonra klavyenin arkasında iki ayrı parçayı birleştiren vidalar olduğunu görebilirsiniz. Bu vidaları çıkarın ve klavyeyi tamamen sökün. Böylece iç aksamını da temizleyebilirsiniz. Diğer işlemlerde olduğu gibi elektrikli süpürge ile tozları alarak başlayabilirsiniz.
 • Klavye içinde bulunan kablo, kart ve devre sistemleri hariç her parçayı isterseniz yıkayabilirsiniz. Plastik parçaları isterseniz ıslak mendille de temizleyebilirsiniz.
 • Klavyeden söktüğünüz her parçayı silme ve kurulama sonrası tam olarak aynı yere geçirin. Bu işlemi yapmadan önce en ufak bile nem kalmamasına dikkat etmeniz gerekir. Yoksa bağlantı sorunu yaşayabilirsiniz. Klavye tuşlarını da takın ve temizliği tamamlayın.

Mouse Temizliği Nasıl Yapılır?

Masaüstü pc temizliği - mouse temizliği
Mosuse temizliği için aşağıdaki adımları takip edebilirsiniz.
 • Tüm aksamlarda olduğu gibi mouse temizliği içinde bilgisayar bağlantısını kesin. Sonra kuru bir bez ile üzerindeki tozu alın. Ardından alkolle nemlendirdiğiniz bez veya diş fırçası ile üzerini temizleyin. Düğmeler arasındaki boşlukları kürdanla temizleyerek varsa sıkışan cisimler çıkarın. Fakat temizlik sırasında çok fazla baskı uygulamayın.
 • Mosue altında bulanan lens, verimi kullanım için değerlidir. Lens temizliğine bu yüzden dikkat etmek gerekir. İlk olarak lens üzerindeki tozu elektrikli süpürge ile çekin ve kompresör ile dağıtın. Bir kulak çubuğuna alkol damlatın ve lensin üzerini tamamen temizleyin.
 • Mosue’un alt kısmında kaymasını sağlayan plastik parçalar vardır. Köşelerde olan bu parçaların tozla kaplanması kullanımı etkiler. Bu nedenle bu plastik parçaları alkollü bez ile iyice temizlemelisiniz.
 • Son olarak mouse-pad temizliğini yapmanız gerekiyor. Alkolle nemlendirdiğiniz bez ile mousepad üzerini tamamen silin. Yapışan ufak parçaları çıkarın. Temizleme işlemi böylece tamamlanmış olur.

Monitör Temizliği Nasıl Yapılır?

Monitör
Monitör temizlemek için aşağıdaki adımları takip edebilirsiniz.
 • Temizlik öncesinde monitörün tamamen kapalı olduğundan ve kasa ile elektrik bağlantısı olmadığından emin olun. Herhangi bir akım varken ıslak bir bezle temas, ekranda büyük zararlara yol açabilir.
 • Tuvalet kağıdı, havlu kağıt, ıslak mendil gibi ürünlerle asla temizlik yapmayın. Yumuşak yeni bir bez ya da mikrofiber bez kullanmanız gerekir. Kuru bez ile ekranı silin ve tozunu alın. Fakat bunu yaparken çok hafif davranmalı ve asla baskı uygulamamalısınız.
 • İsterseniz monitör temizliği için özel ekran temizleyici ürünlerden edinebilirsiniz. Evde olan beyaz sirke ve su karışımı da temizlik için ideal bir seçenektir. Çok az sirke ile suyu karıştırarak bezi nemlendirin ve monitörün her yerini silin. Sonra başka bir bez ile kurulayın.  Monitör temizliği işte bu kadar!

Masaüstü PC temizliği ve bakımı için ihtiyacınız olan tüm ürünleri Çiçeksepeti’nde bulabilirsiniz. Okumayı seveceğiniz diğer bazı yazılarımız:

Ümit Şimşek

1991 yılında dünyaya gelen Ümit Şimşek, ilköğretim ve lise eğitimini Ankara’da tamamladı. Marmara Üniversitesi İletişim Fakültesi’nde Radyo,Tv ve Sinema lisans eğitimi aldıktan sonra reklam ajanslarında New Media Expert, Copywriter pozisyonlarında çalıştı. 2020 yılından itibaren ÇiçekSepeti’nde Copywriter pozisyonunda elektronik, teknoloji, hobi, takı, saat, parfüm, moda başta olmak üzere farklı alanlar ve konularda içerik üretmeye devam etmektedir.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir