TrendHediye Önerileri

Çocuklar İçin Hediye Seçimi (Çocuğa Ne Hediye Alınır?)

Çocuklar için hediye seçmek son derece önemli ve dikkat edilmesi gereken bir olaydır. Çünkü çocuklara hediye seçmek yalnızca onların beğenilerine hitap edebilecek hediyeleri seçmek ile bitmez aynı zamanda onların gelişimlerini olumsuz etkilemeyecek ve onlara fayda sağlayabilecek düzeyde olmalıdır.

Yetişkin birine hediye almak ne kadar zorsa bir çocuk için hediye seçmek de ekstra bir o kadar zordur çünkü kriterleri vardır. Bu kriterleri daha detaylı inceleyelim ve çocuğa ne hediye alınır, çocuklar için hediye seçerken dikkat edilmesi gereken unsurlar nelerdir hep birlikte cevaplayalım…

çocuklar
Görsel Kaynak: 123RF

Yaşa Göre Hediye Hediye Seçimi

Bir çocuk için hediye alırken ilk dikkat etmeniz gereken unsur çocuğun yaşıdır. Bildiğiniz üzere bebeklik ile ergenlik çağı arasındaki gelişme döneminde bulunan herkes çocuk kategorisine girer ancak bu yaş aralığı oldukça geniştir. Takdir etmek gerekir ki 5 yaşındaki bir çocuk için alınabilecek hediye ile 15 yaşındaki bir çocuğa alınması gereken hediye arasında dağlar kadar fark vardır.

0-12 ay Hediye Seçimi

bebek ve oyuncak
Görsel Kaynak: Safe Bee

Bu yaş grubundaki bebekler için seçtiğiniz hediyelerin tehlikeli olmaması gerekir. Peki nedir bu tehlikeli hediyeler? Aslında insan sağlığına hiçbir zararı olmasa da minik bir bebeğe zarar verebilecek şeylerdir. Bu sebeple seçtiğiniz hediyenin parçalarının çok küçük olmaması, sivri olmaması ve bebek ağzına aldığında ona zarar vermemesi gerekmektedir. 0-1 yaş arasındaki çocuklar için ışıklı, ses çıkaran oyuncaklar alabilirsiniz. Oyun oynayabileceği jimnastik merkezleri, yürüteç, fotoğraflı kelime kartları, geometrik şekillerin yer aldığı ahşap ya da kumaş yapbozlar ile şekil eşleştirme oyuncakları, kumaş arabalar ve bebekler tercih edilebilecek hediyelerdendir.

Dilerseniz hediye olarak temel ihtiyaçlarına yönelik bebek bezi, kıyafet, künye ya da ayakkabı da seçebilirsiniz.

1-2 Yaşındaki Çocuğa Hediye

1-2  yaş grubundaki çocuklar artık ufak ufak hareketlenmeye, konuşmaya ve oyunlarla öğrenmeye açıktırlar. Bu çocuklara alabileceğiniz hediyeler de onları eğitici türde hediyeler olmalıdır. Akşamları yatarken ebeveynleri tarafından okunması için masal kitapları tercih edilebilecek hediyelerden birisi olabilir. Bununla birlikte dikkat çekici görselleri olan ve yaş grubuna uygun olarak hazırlanan kitapları da hediye olarak satın alabilirsiniz. Bu yaş grubu için de yine hafıza kartlarını, renkli ksilofon gibi mini müzik aletlerini seçebilirsiniz. Aynı zamanda kamyonlar, arabalar ve oyuncak bebekler de bu yaştan itibaren çocukların oynayabileceği hediyeler arasına girmektedir.

3-5 Yaşındaki Çocuğa Hediye

Bu yaş grubundaki çocuklar için tercih edilebilecek hediye sayısı ve sınırı yok denilecek kadar fazladır. Birçok oyuncağın üzerinde 0-3 yaş için uygun olmadığı ibaresini görürüz. Yani 3 yaşından sonra çocuklar için birçok hediyenin kapısı açılır.  Artık doktor setindeki steteskopu kulağına takabilecek ve oyuncak pasta setinin fincanlarını yemeğe çalışmayacak yaşta bir çocuğa hediye seçmekten bahsediyoruz. Ne kadar eğlenceli olabileceğinin farkında mısınız? Hediyeleri seçerken sık sık “Ah bizim zamanımızda bunlardan yoktu.” diyerek hüzünlenebilirsiniz.

Bu yaş grubundaki çocuklar çok hızlı büyüdükleri için şayet onları çok sık görmüyorsanız tahmin yürüterek hediye kıyafet almamalısınız. Aynı şekilde eğer çocuğu iyi tanımıyorsanız spesifik olarak bir cinsiyete hitap eden hediyelerden de uzak durmalısınız. Mesela bazı kız çocukları oyuncak bebeklerden hiç hoşlanmaz aksine bunları korkutucu bulabilir ancak bazı kız çocukları da vardır ki bebeklerine sarılmadan asla uyumak istemezler. Bu sebeple eğer çocuğun zevklerine hakim değilseniz ona cinsiyetsiz bir hediye seçmeniz tavsiye edilir. Bu durumda eğitici hediyelerden sizin için daha uygun bir seçim olacaktır.

Bu yaş aralığı kreşe uygun olan yaşları kapsar. Kreşe giden çocuğa hediye bakan kişiler de çocuğun gelimini etkileyecek eğitici oyun ve oyuncakları hediye olarak tercih edebilirler.

Oyuncak trenler, boyama kitapları, boya kalemleri, peluş oyuncaklar, oyun hamurları, süper kahraman kıyafetleri, sevilen çizgi film karakterlerinin oyuncakları, mutfak setleri, manyetik bebek giydirme oyuncakları bu yaş grubu için tercih edilebilecek hediye seçeneklerinden bazılarıdır.

6-9 Yaşındaki Çocuğa Hediye

6 yaşından itibaren hediye alırken çocukların biraz daha büyüdüklerini göz önünde bulundurmak gerekiyor. Kreş tecrübesini arkasında bırakan çocuğun okula başladığı yaş olan 6 ve 7 yaş onu arkadaşları ile daha çok sosyalleşen ve eğitim ile öğretim hayatına daha fazla insan dahil olan bir çocuk haline getiriyor. Bu yaş grubundaki çocuklara hediye alırken okulda kullanabilecekleri materyalleri tercih edebilirsiniz. Öğrenciye hediye seçenekleri ise çok çeşitlidir.
Bunlar; okul çantaları, kalem kutuları, renkli kalemler, defterler, silgiler, okuma ve yazma öğrenilirken kullanılabilecek yardımcılar seçeneklerden sadece bazıları.

İçerisinde oyun oynayabilecekleri oyun çadırları da hediye olarak alınabilir. Ya da sizin tarafınızdan yapılabilir. Bu sayede çocuklar oyunlarını bu bölge içerisinde oynayıp oyuncaklarını evin her yerine dağıtmazlar. Yani iki taraflı memnuniyet oluşturan bir hediye olduğunu söyleyebiliriz. Ayırca yaşlarına uygun oyun kartları ve arkadaşları ile birlikte oynayabilecekleri oyunları da sepetinize eklemeyi unutmayın. Her dönemin favorisi uzaktan kumandalı arabalar da bu yaş grubundaki çocuklar için uygundur.

10-12 Yaşındaki Çocuğa Hediye

10 12 yaş arasındaki çocuklar için artık büyük çocuklar diyebiliriz. Birçok çocuk bu yaşlarda ben artık çocuk değilim düşüncesine bürünerek kendilerini küçük birer çocuk gibi hissettiren her şeyden uzaklaşırlar. Bu sebeple onlara hediye seçerken bilhassa kendilerini iyi hissettirebilecek hediyeler tercih edebilirsiniz. Çocuksu olmayan kıyafetler, ayakkabılar, takip ettikleri yazarların kitapları, 1000 parçalık puzzle bulmacalar, bilgisayar oyunları gibi hediyeleri tercih edebilirsiniz.

13+ Yaşındaki Çocuğa Hediye

13 yaş ve üzeri artık Adım Adım gençlik merdivenlerini çıkıldığı döneme denk geliyor. Bu sebeple bu yaş grubundaki yani 13 yaşında ve bu yaştan daha büyük olan çocuklar için hediye alırken önceliğiniz her zaman için onların zevkleri olmalıdır. Bu gençler arkadaşları ile çok fazla zaman geçiren onlardan ve çağın gerekliliklerinden fazlasıyla etkilenen gençlerdir. Ailelerin bu yaş grubuna özellikle tercih ettikleri hediyeler teknolojik hediyelerdir. Bilgisayarlar, tabletler, oyun konsolları vb… Ancak çocuğa elektronik hediye seçerken de dikkatli olmak gerekir. Çocuğunuz için son model ve çok pahalı bir cep telefonu almak her zaman olumlu etki yaratmaz. Ona, ihtiyacını karşılayan bir hediye aldığınızı hissettirmeli ve cihazın yani hediyenizin pahasından ziyade kullanımını önemsemesi için teşvik etmelisiniz. Onu teknolojiden mahrum bırakmadan ama sonuna kadar da teknolojiye teslim etmeden yetiştirmeniz, bilhassa bu geçiş döneminde çok önemlidir. Bu cihazları kullanabilecekleri saat sınırları olması gerektiğini de unutturmamak gerekir.

scooter
Görsel Kaynak: Wirecutter

İlgi Alanına ve İsteğe Göre Hediye Seçimi

Hediye aradığınız çocuk kaç yaşında olursa olsun bir zevki olduğunu ve farklı ilgi alanlarına yöneldiğini göz ardı etmemek gerekir. Bazı çocuklar için hayat bahçelerde, sokaklarda akar. Onlar için koşturmak, arkadaşları ile top oynamak çok rahatlatıcı ve önemlidir. Futbol seven bir çocuğa alacağınız krampon, futbol topu, kaleci eldiveni veya tuttuğu takımın formasını uygun bir seçim olabilir.

Üç tekerlekli Scooter, çizgi film ya da süper kahramanların oyuncakları ya da kıyafetleri, spor ekipmanları, müzik enstrümanları, bisiklet ve benzeri zevklere hitap eden hediyeler her zaman çocukları çok mutlu edecektir.

araba ile oynayan kız çocuğu
Görsel Kaynak: Best Ten News

Cinsiyete Göre Hediye Seçimi

Çocuklar için hediye seçiminde cinsiyet çok fazla ön planda değildir. Eğer çocuğun yaşı küçükse kız çocuk ya da erkek çocuk için bilhassa oyuncakta cinsiyet farkı gözetilmez. Birçok kız çocuğu arabalarla oynamayı çok seviyorken evcilik oynamaktan zevk alan ya da bebeklerle oynamayı seven erkek çocukları da bir hayli çoktur. Bu noktada çocuğunuz için ya da bir yakınınızın çocuğu için seçeceğiniz oyuncağı onun cinsiyetini değil zevklerini ve yaşını göz önünde bulundurarak seçmelisiniz.

Her yaşa ve hayale uygun oyuncak hediyeleri ve çok daha fazlasını Çiçeksepeti‘nden temin edebilir, diğer hediye konulu yazılarımıza ise buradan ulaşabilirsiniz.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir