Kişisel Bakım İpuçlarıModa & GüzellikTrend

Biberiye Suyunun Saça Faydaları

Gür, parlak ve uzun saçları herkes sever. Ama kimi zaman eşsiz görünen saçlara ulaşmak için bazı bakımlar yapmak gerekir. Son dönemlerde saçları gürleştirip güzelleştirdiği söylenen şeylerden biri de biberiye bitkisi. Biberiye suyu ile saçlarınızı gürleştirmek ve güzelleştirmek isterseniz, biberiye bitkisi suyu faydaları ve kullanım şekli detaylarını yazımızda bulabilirsiniz!

İnce yeşil yaprakları, güzel kokusu ve faydaları ile biberiye bitkisi, kişisel bakım için kullanabileceğiniz bitkilerden biri. Rosemary ya da biberiye olarak adını sık sık duymuş olabilirsiniz. Çünkü biberiye, pek çok faydası olan bitkilerdendir. Biberiye çayı, biberiye yağı, suyu… Çeşitli şekillerde bu bitkiyi kullanabilirsiniz. Biz bugün, biberiye suyu ile saçlarınıza yapabileceğiniz bakımdan bahsedeceğiz. Gelin, detaylara geçelim!

Biberiye Suyunun Saça Faydaları Nelerdir?

Biberiye suyu ile gür saçlara ulaşmak
Saçlarınızı Uzatıp Gürleştirecek Doğal Formüller

Saç dökülmesi, pek çok sebebe bağlıdır. Genetik faktörler, beslenme, yanlış ürün kullanımı, dış faktörler… Bu yüzden saçlarınız için yaptığınız bakımı güçlendirmeniz, saçlarınıza daha iyi bakmanız önemlidir. Bunun için de hem doğal ürünleri hem kozmetik ürünleri kullanabilirsiniz. Biberiye suyu da saçlarınıza iyi gelen doğal ürünler arasında yer alır. Saçlarınızda gözle görülür bir etki yaratacak biberiye suyu nasıl hazırlanır, bu detaylara geçmeden önce bu suyun faydalarından bahsedebiliriz.

 • Saç derisindeki kan dolaşımını hızlandırarak saçların daha hızlı uzamasına yardımcı olur.
 • Biberiye suyunu saç diplerinize sürerek saç diplerinize masaj yaptığınızda kepek sorununuzu azaltabilirsiniz.
 • Saçların nemlenmesini ve daha canlı, parlak bir görünüme kavuşmasında etkilidir.
 • Düzenli kullanımda ve doğru şekilde beslenme ile desteklendiğinde saçların daha gür olmasına yardımcı olur.
 • Sahip olduğu vitaminler sayesinde saç dökülmesini azaltmada etkilidir.
 • Saç derisinin daha sağlıklı olmasını, saç derisinin iyileşmesini sağlar.

Not: Hamile olan veya emziren kadınların, henüz güvenlik verileri bulunmadığı için biberiye suyunu kullanması önerilmiyor.

Biberiye suyunun faydalarından kısaca bahsettik. Şimdi gelin, bu suyu nasıl hazırlayabilirsiniz ve kullanabilirsiniz ondan bahsedelim!

Saçlar için Biberiye Suyu Nasıl Hazırlanır?

Saçlar için biberiye suyu nasıl hazırlanır
Saçlarınızı Güçlendirecek Biberiye Suyunu Nasıl Hazırlayabilirisniz?

Saçlarınıza uygulayacağınız bu suyu hazırlamak da kullanmak da aslında çok kolay! Suyu hazırlamak için şu aşamaları takip edebilirsiniz:

 • İlk olarak 1 litre suyu derin bir tencereye koyun. Daha sonra bir demet taze biberiye otunu ya da 4 kaşık kuru biberiyeyi suyun içine koyun.
 • Su kaynayıncaya kadar bekleyin.
 • Su kaynadıktan sonra 5 dakika kadar daha biberiyeleri suyun içinde bırakarak bekleyin. 5 dakika sonra biberiyeleri sudan çıkarın.
 • Süzdüğünüz suyu spreyli bir şişeye koyabilirsiniz. Bu sayede suyu, saçlarınıza kolay uygulayabilirsiniz.

Biberiye suyunu saçlarınıza uygularken de şu adımları takip edebilirsiniz:

 • İlk olarak temiz saçınıza gün içinde sık sık spreyleme yaparak biberiye suyu uygulayabilirsiniz. Saç diplerinize biberiye suyunu sıktığınızda parmaklarınızla hafif hafif masaj yapıp suyu, saçlarına yedirebilirsiniz.
 • Duştayken biberiye suyunu durulama suyu olarak kullanabilirsiniz. Saçlarınızı şampuanladıktan sonra biberiye suyu ile saçlarınızı durulayabilirsiniz. Daha sonra biraz bekleyip normal su ile saçlarınıza tekrar durulama yapabilirsiniz.
 • Hazırlamış olduğunuz biberiye suyunu buzdolabında 5 gün kadar saklayabilirsiniz.

Tüm bunları denediğinizde ve saçlarınıza düzenli olarak uygulama yaptığınızda, 30 güne kadar sonuçları görmeye başlayabilirsiniz. Düzenli kullanım sonucunda saçlarınızın dökülmediğini, gürleştiğini ve daha hızlı uzadığını fark edebilirsiniz.

Bakımlı saçlar için ihtiyacınız olan tüm saç bakım ürünlerini, Çiçeksepeti‘nin geniş ürün yelpazesinde online olarak inceleyip satın alabilirsiniz!

Ayrıca ilginizi çekecek diğer yazılarımız:

Aybüke

1998 yılında dünyaya gelen Aybüke, ilköğretim ve lise eğitimini Kocaeli'de tamamladı. Ardından üniversite eğitimini Marmara Üniversitesi Türk Dili ve Edebiyatı bölümünde başarıyla gerçekleştirdi. Çeşitli ajanslarda ve dergilerde sosyal medya uzmanlığı, içerik üretimi, editörlük gibi işlerde çalıştı. 2020 itibarıyla ÇiçekSepeti'nde Copywriter olarak çalışmaya başladı. Şu an hala ÇiçekSepeti bünyesinde Ev&Yaşam, Yapı&Market, Süpermarket, Hediye, Hobi ve benzeri alanlarda içerik üretimi yapmaya devam ediyor.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir