Sağlıklı YaşamSporTrend

Dans Ederek Zayıflama Yöntemleri

Sağlıklı bir yaşam için düzenli beslenmek ve spor yapmak olmazsa olmaz. Fakat çoğu kişi için spor yapmak hem zor hem de sıkıcı gelebiliyor. Bu durumun önüne geçmek için ise harika bir önerimiz var; dans ederek zayıflama ve formda kalma. Nasıl mı? Vücudunuzu forma sokup, fit bir görünüm elde etmenizi sağlayacak dans türlerini ve bunları nasıl yapacağınızı bu yazımızda anlatıyoruz.

İyi bir yaşam sürmek için düzenli egzersiz yapmanız gerekir. Çünkü vücudunuzun aldığı kalorileri yakma kapasitesi bellidir ve bir yaştan sonra bu kapasite daha da geriye gider. Eğer yaşamınıza egzersiz yapmayı dahil etmezseniz, kilo almak kaçınılmaz bir sonuç olacaktır. Fakat egzersiz yapmaktan sıkılmanız da mümkün. O zaman yeni bir şeyler denemeye ne dersiniz? Dans, hem sizi forma sokacak hem de oldukça eğlenmenizi sağlayacak bir aktivitedir.

Formda Kalmanıza Yardımcı Olacak Dans Türleri

Dans ederek zayıflama
Düzenli olarak yapabileceğiniz dans türleri sayesinde egzersiz saatlerini eğlenceli anlara dönüştürebilirsiniz. Üstelik bu konuda size yardımcı olacak birçok Youtube kanalı da önereceğiz.

1-) Zumba ile Zayıflama

Zumba kanalında, 30 dakikalık muhteşem dans egzersizleri bulabilirsiniz.

Fitness salonlarının vazgeçilmezi olan zumba, dans ve fit kalma denildiğinde akla ilk gelen dan türüdür. Son yıllarda popülerliği iyiden iyiye artan zumba sayesinde hem eğlenceli vakit geçirebilir hem de yüksek kalori yakabilirsiniz. Temelini jimnastik ve aerobik hareketlerinden alan zumba, latin esintili müzikler eşliğinde dinamik bir süre geçirmenizi sağlıyor. Zumba ile saatte 500 kaloriye kadar yakmanız mümkün.  Üstelik vücudunuzun her noktasını çalıştırdığınızı da unutmayın. Ses sistemi veya televizyonun sesini açın, eğlence başlasın.

Önereceğimiz zumba Youtube kanalları ise Zumba, Trainieren Dance – Tanzen Zumba ve Tuğra Enfiyeci. Zumba kanalına yukarıda bıraktığımız bağlantıdan hemen ulaşabilirsiniz.

2-) Pole Dans

Pole Dance by Anete Blaua kanalında Pole dans egzersizleri ve daha fazlasını bulabilirsiniz.

Sın birkaç yılda popülerliği artan bir diğer dans türü olan Pole dans, vücut üzerinizdeki hakimiyetinizi oldukça artıran bir dans türü. Esneklik, güç ve estetik açısından gelişmenizi sağlayan bu dans türü sayesinde kısa sürede oldukça fit bir görüntüye kavuşabilirsiniz. Fakat önceden uyarmamızda fayda var; ilk etapta grup veya bireysel bir ders almalısınız. Çünkü Pole dans, vücut kondisyonu gerektiren bir tür. Sonrasında ise evde kendiniz çalışmaya devam edebilirsiniz. Bu konuda size yardımcı olacak Youtube kanalları ise şunlar: Pole Dance by Anete Blaua, Rita The Moon, PoleFreaks. Tabii ki evde Pole dans yapmak için pole dans direği almanız gerekiyor. Ayrıca dans öncesinde yerde güçlendirme hareketleri için mat, dambıl gibi egzersiz yardımcılarınız olması da faydalı olacaktır.

3-) Salsa

375 Dance Studio Youtube kanalında salsa ezgileriyle hazırlanan harika antrenmanlar bulabilirsiniz.

Latin ezgileriyle ruhunuza neşe katacak olan salsa, Afrika’da doğup Küba’da şekillenen bir dans türü. Kıpır kıpır ritimleri sayesinde forma girmenizi saplayacak salsa, özellikle zayıflama amacı olanlar için en iyi seçenekler arasında yer almakta. Çünkü salsa ile yüksek kalori yakmanız oldukça kolay. Bedeninizin şekillenmesine yardımcı olan dans aynı zamanda içinizdeki enerjiyi de dışarı çıkarmanızı sağlayacak. Bu nedenle eşofman veya rahat bir şeyler giyip dansa başlamanın tam zamanı. Zihne de olumlu etkileri olan salsa, farklı dans kombinasyonları öğrendiğinizde daha eğlenceli hale gelecektir. Önereceğimiz kanallar ise şu şekilde: POPSUGAR Fitness – 30-Minute Cardio Latin Dance Workout, 375 Dance Studio, Dance Doctor.

4-) Bale Fitness

Lazy Dancer Tips kanalında bale fitness egzersizlerini bulabilirsiniz.

Dans ederek zayıflama yöntemleri arasında yer alana bale fitness, biraz zor ama bir o kadar da etkili olan bir egzersiz deneyimi sunuyor. Birçok ünlü simanın formunu borçlu olduğunu söylediği bu dans türünü yapmak için bir bale geçmişiniz olması da gerekmiyor. Yaşınız ve kilonuzun da bir önemi yok! İsteyen herkes bale fitness yapabilir. Tüm vücudu çalıştıran bu dans türünde özellikle ince ve uzun kaslar daha çok çalışır. Vücudunuz esneklik kazanır ve bacak, omurga sağlınıza da oldukça iyi gelir. Ek olarak duruş bozukluğunuz varsa bale fitness sayesinde bu sorundan kurtulabilirsiniz. Kendinize bir bale ayakkabısı veya bale çorabı almanız ise faydalı olacaktır. Ayrıca tayt vb. rahat şeyler giymenizi tavsiye ederiz. Bale fitness egzersizleri yapmanıza yardımcı olacak kanal önerilerimiz ise şu şekilde: Lazy Dancer Tips, Coach Kel ve Eylem Abacı.

5-) Hip-Hop

POPSUGAR Fitness – Hip-Hop Fit Workout videolarıyla enerjinizi dışarı çıkarabilirsiniz.

Amerikan kültürünün önemli bir parçası olan Hip-Hop, içinizdeki enerjik ruhu dışarı çıkarmanızı sağlayan bir dans türü. Kardio yapar gibi bedeninizi çalıştırmanızı sağlayacak bu dans sayesinde güçlü ve esnek bir vücuda kavuşabilirsiniz. Hafızanın güçlenmesine de katkısı olduğu bilinen Hip-Hop, müziği vücudunuza uydurmak için kalıpların dışına çıkmanızı gerektirir. Bu sayede yaratıcılığınızın da gelişmesine katkıda bulunursunuz. Eğer masa başı bir işte çalışıyorsanız enerjinizi atmak için Hip-Hop tam size göre diyebiliriz. Youtube kanal önerilerimiz ise blogilates – Hip Hop Fat Burn, POPSUGAR Fitness – Hip-Hop Fit Workout ve Tara’s body.

Dans ederek zayıflama yöntemleri hakkında bilgiler verdiğimiz yazımız burada sona eriyor. Sağlıklı ve zinde bir vücut için ihtiyacınız olan tüm ürünleri Çiçeksepeti’nde bulabilirsiniz.

Okumayı seveceğiniz diğer bazı yazılarımız:

Ümit Şimşek

1991 yılında dünyaya gelen Ümit Şimşek, ilköğretim ve lise eğitimini Ankara’da tamamladı. Marmara Üniversitesi İletişim Fakültesi’nde Radyo,Tv ve Sinema lisans eğitimi aldıktan sonra reklam ajanslarında New Media Expert, Copywriter pozisyonlarında çalıştı. 2020 yılından itibaren ÇiçekSepeti’nde Copywriter pozisyonunda elektronik, teknoloji, hobi, takı, saat, parfüm, moda başta olmak üzere farklı alanlar ve konularda içerik üretmeye devam etmektedir.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir