Kültür & Sanat

1 Milimetre’den Bile Küçük Dünyanın Kayıtlara Geçen En Küçük Çiçeği: Wolffia

Bitkiler alemi de en az hayvanlar ve insanlar kadar farklı ve çeşitli. Dev bitkiler olduğu gibi tahmin edebildiğinizden çok küçük çiçekler de olabilmekte.

etsycom
görsel kaynak: etsy.com

“Wolffia” çiçeği, Lemnaceae familyasına ait bir bitki olup  kayıtlara geçen en küçük çiçektir. Bu otsu bitki o kadar küçüktür ki 1mm’den bile küçük olduğu belirlenmiştir.

Dünya üzerinde 11 türü bulunmaktadır. Suların yüzeyinde yaşayan Wolffia, ılıman ve tropikal iklimin hüküm sürdüğü bölgelerde yaşam alanı bulabilmektedir.

Peki bu çiçeğin hikayesini öğrenmek ister misiniz?

Anlatılana göre bir botanik öğrencisi, Hodges Gölü yakınından bulduğu bir su mercimeği örneğini Profesör Armstrong’un biyoloji laboratuvarına getirdi ve profesör örnekleri incelerken birden iri su mercimeği taneleri arasında küçük yeşil benekler fark etti.

Bu, hayatının son yarısını Wolffia aramakla geçiren Armstrong heyecanlandı.

Profesör bunca sene Wolffia’yı hep yalnız aramış, başka bir bitkinin üzerinde bulunacağını hiç düşünmemişti. Armstrong gelecek sonbahara kadar Kaliforniya’daki Dieguito Nehri’nde birçoğu çiçek açmış durumda 4 farklı Wolffia türü daha keşfetti.

Credit: Photo by Marco Banzato
görsel kaynak:luirig.altervista.org

Profesör birçok su mercimeği türü daha keşfedip dünyada bu konuda uzman diğer bilim adamları ile bağlantılar kurdu. Armstrong’un kariyeri açısından ve en etkileyici çiçekli bitki familyalarından biri olan su mercimeklerinin (Lemnaceae) tanımlanması açısından çok önemli bir dönüm noktasıdır.

Havuz, bataklık ve akarsu yüzeylerinde suya bağlı olarak pasif hareket gerçekleştiren 38 çiçekli bitki türünden oluşan Lemnaceae familyası, dünyanın özellikle ılıman bölgelerinde ve tropikal iklimin hakim olduğu coğrafyalarda dağılım gösterirler. 

 

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir