Kültür & SanatKitap

Küçük Prens ve Gülün Hikayesi

Dünyanın en çok okunan kitapları arasında yer alan ve en çok sevilen kitabı desek çokta abartmış olmayacağımız Antoine de Saint-Exupéry tarafından kaleme alınan Küçük Prens; ortaya koyduğu dünya ile temelde sevginin etrafında şekillenen pek çok duyguyu besliyor. Bu yazımızda Küçük Prens ve Gül arasında geçen o muhteşem hikayeyi sizlere aktarıyoruz.

Sahra Çölü’ne düşen pilotun Küçük Prens’le karşılaşması ile başlayan macera tam olarak yirmi yedi bölümden oluşmaktadır. Bu bölümler arasında en çok sevilen ve özel olarak takip edilen ise kahramanın gül ile olan ilişkisidir. Şimdi gelin bu hikayeye daha yakından bakalım…

“Büyükler sayılardan hoşlanır. Onlara yeni bir dostunuzdan söz açtınız mı, hiçbir zaman size önemli şeyler sormazlar.”

“Hiçbir zaman: ” Sesi nasıl? Hangi oyunu sever? Kelebek toplar mı?” diye sormazlar.

“Kaç yaşındadır? Kaç kardeşi var? Kaç kilodur? Babası kaç para kazanır?” diye sorarlar.

Ancak o zaman tanıdıklarını sanırlar onu.

Büyüklere: “Pembe kiremitten bir ev gördüm, pencerelerinden sardunyalar, damında güvercinler vardı” derseniz, o evi bir türlü gözlerinin önüne getiremezler.

Onlara: “Yüz bin franklık bir ev gördüm” demeniz gerek. O zaman: “Aman ne güzel!” diye bağırırlar.”

kucu_pre

Hikayenin Başı

Biri sönmüş üç volkanı ve kainatta eşi benzeri olmayan bir gülü ile baobap ağaçları kaplı küçük bir gezegende tek başına yaşayan Küçük Prens, yakındaki asteroidleri gezmeye karar verir ve hikaye böyle başlar. Birinci gezegende her şeyi yönettiğini düşünen ancak hiç halkı olmayan bir kral, ikinci gezegende kendini beğenmiş bir adam, üçüncü gezegende sayılarla kafayı bozmuş bir iş adamı, dördüncü gezegende tek işi fener yakıp söndürmek olan bir adam, beşinci gezegende bir ayyaş ve altıncı gezegende de her şeyini kaybetmiş bir kaşife rastlar. Kaşif ona dünyaya gitmesini söyler böylece Küçük Prens’imizin son durağı dünyamız olur.

kucukprens

Ve Dünya…

Bir tilki ile tanışır ve onu evcilleştirir Küçük Prens. İşler buradan sonra ilginç bir boyuta ulaşır çünkü Tilki hain bir hayvan olarak bilinir. Ancak o Küçük Prens’in tilkisidir artık ve ona sadıktır. Bir gün dünyada dolaşırken çok şaşıracağı bir şey görür Küçük Prens.

“Günaydın,” dedi küçük prens.
Açmış güllerle dolu bir bahçenin önündeydi. “Günaydın,” dedi güller.
Küçük prens onlara baktı uzun uzun; kendi çiçeğine benziyorlardı.
“Kimsiniz?” diye sordu şaşkınlıkla.
“Biz gülleriz,” dedi güller.
Birden küçük prensin içi üzüntüyle doldu. Çiçeği ona evrende başka bir eşi benzeri bulunmadığını söylemişti. Oysa işte burada, tek bir bahçede beş bin tane birden vardı!

Eşi benzeri bulunmayan bir çiçeğe sahip olduğunu düşünen Küçük Prens onun sıradan bir gül olduğunu öğrendiği o an o kadar üzülür ki çimenlere uzanıp ağlamaya başlar. Tilki yanına gelir kısa zaman sonra ve ona ne olduğunu sorar; o da anlatmaya başlar olanları.

kucukprens2

Gül Hikayesi

Evcilleştirildikten sonra aralarında bir dostluk olduğunu söyleyen tilki bunun onlar için olan kıymetini anlatır. Gülü senin için önemli kılan der tilki, senin onun için harcamış olduğun zamandır ve gidip güllere bir daha bakmasını söyler. 

Kendi gülünün eşi benzeri olmadığını göreceksin. 

kucukprens3

Gidip güllere bakar
Çok güzelsiniz, ama boşsunuz benim için,” der Küçük Prens “İnsan sizin için ölemez. Doğru, gelip geçen biri için benim çiçeğimin sizden hiçbir farkı yok. Ama o benim için yüzlercenizden daha önemli; çünkü suladığım, cam bir fanusun altına koyduğum, önüne siperlik yerleştirdiğim çiçek o. Çünkü tırtılları ben onun için öldürdüm. (Birkaç tanesini bıraktık, sonradan kelebek oldular.) Çünkü yakındığı, ya da övündüğü, ya da hiçbir şey söylemediği zamanlarda dinlediğim çiçeğim o benim. Çünkü o benim çiçeğim.”

“Hikayenin beni en çok etkileyen yanı uykudayken bile çiçeğine, tüm varlığını bir lambanın ışığı gibi aydınlatan bir gülün hayaline olan bağlılığı…” diyor kitaptaki anlatıcı. 

“Yaşadığın yerdeki insanlar,” dedi küçük prens, “bir bahçede beş bin gül yetiştiriyorlar, ama asıl aradıklarını bulamıyorlar yine de.” “Bulamıyorlar,” diye yanıtladım. “Ve aradıklarını tek bir gülde, ya da birazcık suda bulabilirler.” “Doğru,” dedim. Küçük prens ekledi: “Ama gözler kör. Yüreğiyle bakmalı insan…”

Herkesin gülü kendi için özeldir… Küçük Prens’in başından geçen muhteşem maceralar ve her biri ders niteliğinde olan hikayeler için bu muhteşem kitabı kesinlikle okumalısınız.

Küçük Prens Kitabı ve Temalı Hediyeler

“Elveda,” dedi tilki de. “Sırrım çok basit: İnsan ancak yüreğiyle baktığında doğruyu görebilir. En temel şeyi gözler göremez.” Antoine de Saint-Exupéry tarafından yazılan Küçük Prens‘i kesinlikle okumalısınız.

Sevdiklerinizi mutlu edecek ve her kullandıklarında sizi hatırlatacak muhteşem bir hediye; Küçük Prens Hatıra Defteri Ve Küçük Prens Yıldız Küresi Hediye Seti.

Her zaman sizinle olan ve her daim mutlu görmek istediğiniz kişiler için özel olarak hazırlanan Küçük Prens Yastık Ve Fotoğraflı Renkli Kupa Hediye Seti muhteşem bir hediye olacaktır.

Arkadaşlarınıza doğum günü hediyesi olarak gönderebileceğiniz Küçük Prens Tasarım Arkadaşa Hediye Skulent Saksı; içinizden geldiği için bir teşekkür etmek istediğiniz de sizi hatırlatacak bir hediye olacaktır.

Kar kürelerini herkes sever ama bu kar küresi çok daha özel ve çok daha güzel… Küçük Prens Kar Küresi muhteşem bir doğum günü veya özel gün hediyesi olacaktır.

Sevdikleriniz için onları mutlu edecek tüm hediyeler ve çok daha fazlası ÇiçekSepeti‘nde sizleri bekliyor.

İlginizi çekebilecek diğer bazı yazılarımız:

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir