Moda & GüzellikKozmetik ÜrünlerYaşam Tarzı

Eau De Toilette ve Eau De Parfum Arasındaki Farklar Nelerdir?

Günümüz dünyasında zengin çeşitlilikle sunulan erkek ve kadın parfümleri, stilinizin bir yansıması olarak kabul edilir. Adeta bir imza haline gelen parfüm kokusu, herkesin kendine has özelliklerini yansıtmaktadır. Parfümler ise genel olarak ikiye ayrılmaktadır ve birçok kişi bu iki çeşit arasındaki farkı tam olarak bilmemektedir. Merak edenler için bu yazımızda Eau De Toilette ve Eau De Parfum arasındaki farkları anlatacağız.

Çiçekli, baharatlı, meyveli veya oryantal… Birçok farklı nota ve koku içeriğine sahip olan parfümler ayrıca özellik olarak da farklılık gösterir. Bu nedenle de Eau de Toilette (EDT) ve Eau de Parfum (EDP) arasındaki farkları bilmeniz oldukça faydalı olacaktır. Doğru parfüm seçiminde esans yoğunluğu oldukça değerli olduğundan iki parfüm türü hakkında bilgilere ve farklarına gelin birlikte bakalım.

Parfüm dünyasının büyülü kokularıyla dolu bir yolculuğa çıkmaya ne dersiniz? En sevdiğiniz parfümlerle dolu eşsiz bir dünyayı keşfetmek için hemen uygulamamızı indirin!
👉 Play Store için tıklayın!
👉 App Store için tıklayın!
Parfüm tutkunlarına özel indirimleri ve sürpriz hediyeleri kaçırmayın! 🌟

Eau De Toilette (EDT) Nedir?

Eau De Toilette (EDT) Nedir?
EDT parfümler, daha hafif koku sevenler için ideal seçenekler sunmaktadır.

Fransızca kökenli bir ifade olan “Eau de toilette” parfümün koku konsantrasyonunu belirtmek için kullanılaktadır. Üst notaların hakim olduğu bu türde parfümü sıktığınız anda baskın bir koku duyarsınız ve bu koku zaman içerisinde kaybolur. Bu nedenle de EDT parfümlerin gün içerisinde tekrar uygulanması gerekmektedir. Eau de Toilette yani EDT, üretiminde %5 ila %15 oranında uçucu yağ ve koku bileşenleri kullanılmaktadır. EDP türüne göre daha az yoğundur ve günlük kullanım için tasarlanmıştır. Yoğun olmaması nedeniyle kişiye ve çevreye koku açısından rahatsızlık vermez.

Hafif ve kalıcılık oranı düşük olan Eau de Toilette yani EDT, 2-4 saat arasında dayanıklılık sunmaktadır. Bu sürelerden sonra parfümün yenilenmesi gerekir. Parfümün daha uzun süre kalıcı olmasını istiyorsanız, ürünü nemlendirici uyguladığınız bölgelere sürebilirsiniz. Bu sayede daha uzun süre kalıcılık elde etmeniz mümkündür.

Eau De Parfum (EDP) Nedir?

Eau De Parfum (EDP) Nedir?
EDP, daha yüksek kalıcılık ve yoğunluk isteyenlerin tercihidir.

Yine Fransızca kökenli bir terim olan Eau de Parfum yani EDP, esans yoğunluğu %10 ile %30 arasında olan parfümler için kullanılmaktadır. Alkol ve su oranı EDT parfüme göre daha azdır ve içinde yer alan aroma seviyesi daha fazladır. Hatta bazı çeşitlerinde 4-5 kat daha fazla aroma hissetmeniz mümkündür. Tende daha uzun süre kalır ve daha keskin bir koku sunar. Bu nedenle de birçok kişi EDP kokusunu direkt olarak algılar.

Biraz daha ağır ve gösterişli bir tür olan EDP, genelde kış aylarında ve gece etkinliklerinde tercih edilmektedir. Uzun süre kalıcılık sağlaması nedeniyle de birçok kişinin favorisidir. Tende 4-5 saat kadar kalabilen EDP, nemlendirici kullanımı sayesinde çok daha uzun süre kalıcılık sunar.

Hangi Parfüm Daha Kalıcı?

Hangi Parfüm Daha Kalıcı?
EDT mi yoksa EDP mi daha kalıcı koku sunar?

Yukarıda Eau de toilette ve Eau de Parfum hakkında genel bilgileri vermiştik. Bu iki tür arasındaki temel fark, yoğunlukları olduğundan kalıcık süreleri de farklıdır. EDP çeşitleri koku konsantresi bakımından daha yüksektir ve koku yoğunluğu daha fazladır. Eau de toillette parfümler ise koku konsantresi bakımından daha düşük ve koku yoğunluğu olarak daha hafiftir. Bu nedenle de EDP çeşitleri EDT çeşitlerine göre daha uzun süre kalıcılık sağlar. Ancak ağır ve yüksek yoğunluklu kokulardan hoşlanmıyorsanız, uzun süre kalıcılık sağlamak adına EDT çeşitlerini nemlendirici krem ile birlikte kullanarak kalıcılığını uzatabilirsiniz. Ayrıca 3-4 saatte bir parfüm tazelemeniz de kokunuzun gün boyu sizinle kalmasına vesile olacaktır.

İki türü bir arada kullanmak ise başka bir çözümdür. Bu sayede hafif yoğunluktaki kokuyu çok daha uzun süre kalıcı hale getirebilirsiniz. Kullanım sırasında EDT parfümden biraz daha fazla sıkabilir EDP sıkarken ise destekleyici rol için kullanımı biraz daha az yapabilirsiniz.

En iyi markaların tüm parfüm çeşitlerini Çiçeksepeti’nde bulabilirsiniz. Okumayı seveceğiniz diğer bazı yazılarımız:

Ümit Şimşek

1991 yılında dünyaya gelen Ümit Şimşek, ilköğretim ve lise eğitimini Ankara’da tamamladı. Marmara Üniversitesi İletişim Fakültesi’nde Radyo,Tv ve Sinema lisans eğitimi aldıktan sonra reklam ajanslarında New Media Expert, Copywriter pozisyonlarında çalıştı. 2020 yılından itibaren ÇiçekSepeti’nde Copywriter pozisyonunda elektronik, teknoloji, hobi, takı, saat, parfüm, moda başta olmak üzere farklı alanlar ve konularda içerik üretmeye devam etmektedir.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir