Çiçek Bakımı

Çocuklar ve Hayvanlar için Zararsız Ev Bitkileri

Bitkiler, ev dekorasyonunuz vazgeçilmez parçalarından biridir. Ama özellikle çocuklar ve hayvanlar için bazı bitkiler toksik olabilir. Bu yüzden belli bitkiler arasından seçim yapmanız önemlidir. Peki evde çocuk ya da evcil hayvan varsa hangi bitkileri seçebilirsiniz? Zararsız ev bitkileri hangileridir? Bu sorunun cevabı, blog yazımızda sizi bekliyor!

Evimizi güzelleştirmenin en huzur verici yollarından biri, iç mekanlarda bitki yetiştirmektir. Doğal güzellikleri ile ortamın havasını değiştiren bitkiler, bulundukları yere estetik bir hava katarlar. Aynı zamanda oksijen üretir ve hava kalitesini iyileştirmede de etkilidirler. Ama çocukların ve evcil hayvanların olduğu evlerde bitki yetiştirmek, çok daha zordur. Çünkü kimi bitkiler, çocuklar ve evcil hayvanlar için potansiyel tehlikeler oluşturabilir. Peki hangi bitkiler ile çocuklarınız ve evcil hayvanlarınız için güvenli bir ortam oluşturabilirsiniz?

Zararsız Ev Bitkileri

Çocuklar ve hayvanlar, keşfetmeyi sever. Bu yüzden bitki seçiminde onların güvenliğini göz önünde bulundurmanız önemlidir. Zararsız bitkiler, zehirli olmayan yaprakları ve saplarıyla tanımlanır ve çocuklarınızın veya evcil hayvanlarınızın tüketmesi durumunda zararlı etkilere yol açmazlar. Tabii ki yine de çocukların da hayvanların da bitkileri yememesine öze göstermeniz önemli. :)

Atlas Çiçeği

Orkide kaktüsü ya da atlas kaktüsü ismiyle bildiğimiz bu çiçek, kırmızı ve pembe çiçekleriyle dikkat çekicidir. Bu egzotik çiçek, genellikle oldukça dayanıklıdır. Atlas çiçeği gün boyu direkt güneşe maruz kalmaya uyum sağlayan bir bitkidir. Ama yarı gölge ortamlardaki gelişimi daha hızlıdır. Humus bakımından zengin, genellikle nemli toprağı sever. Fazla sulama ihtimaline karşı, bitlinin toprağı kurudukça bitkiyi sulamanız gerekir. Çocuklar ve hayvanlar için de zararsız bir bitkidir.

Kurdele Çiçeği

Bu bitki de çocuklar ve evcil hayvanlar için genellikle zararsız bir bitki olarak kabul görmüştür. Yani genellikle çocuklarınızın ve evcil hayvanlarınızın bu bitkiye temas etmeleri veya onu tüketmeleri durumunda herhangi bir zararlı etkiyle karşılaşmazsınız. Kurdele çiçeği, bakıma düşkün bitkilerden biri değildir. Hava temizleyici özellikleriyle ön plana çıkar. Bitkinin beyaz veya sarı renkli kurdele benzeri yaprakları, ona ismini vermiştir.

Bitkinin yapraklarında, hafif bir zehirli madde olan saponinleri vardır. Çocuklar veya evcil hayvanlar tarafından çok fazla miktarlarda tüketilmediği sürece genellikle sorun yaratmaz. Çocuklar veya evcil hayvanlar bitkiyi aşırı miktarda yediklerinde veya çiğnediklerinde hafif mide rahatsızlığı, kusma veya ishale neden olabilir. Bu durumlara dikkat edebilirsiniz. Eğer bitkiye ilgi çoksa bitkiyi yüksek bir yere asarak muhafaza edebilirsiniz.

Dua Çiçeği

Bu bitki de genellikle çocuklar ve evcil hayvanlar için zararsız bir bitkidir. Ama bazı insanlar veya evcil hayvanlar bitkiye karşı hassasiyet veya alerjik reaksiyonlar geliştirebilir. Calathea Orbifolia’nın yaprakları, bazı bitkilerde olduğu gibi sindirim sorunlarına neden olan ya da tahriş eden kalsiyum oksalat kristalleri içermez. Bu nedenle çocuklar veya evcil hayvanlar bitkiyi yemeleri durumunda ciddi bir zehirlenme riski yaşamazlar. Ama bitki, dışarıdan gelen müdahaleler dolayısıyla zarar görebilir. Bitkinin gövdesi ve yaprakları hassas olduğu için yırtılıp kopabilir. Bu durum da bitkinin sağlığına zarar verebilir veya çocuklarınızın veya evcil hayvanlarınızın ağızlarına küçük parçalar almasına neden olabilir.

Paşa Kılıcı

Sağlamlığı ve kolay bakımı ile gönüllerde taht kuran Paşa Kılıcı, evcil hayvanlar ve çocuklar için zararsız olmasıyla da sevilen bitkilerdendir. Genellikle zararsız bir bitkidir. Ama yapraklarında saponin adı verilen hafif bir zehirli madde bulundurması mümkündür. Bu maddenin, bitkinin yapraklarını çiğneyen veya yutan çocuklarda veya evcil hayvanlarda hafif mide rahatsızlığına, kusmaya veya ishale sebep olması mümkündür. Bu durum, nadir bir durumdur. Her ihtimale karşı bitkiyi daha yüksek raflarda muhafaza edebilirsiniz.

Areka Palmiyesi

Areca palmiyesi, zarif ve hava temizleyici özellikleriyle bilinen popüler bitkilerden biridir. Hem çocuklar hem de evcil hayvanlar için zararsızdır ve hava kalitesini artırarak rahat bir ortam sağlar. Areka Palmiyesinin, çocuklar veya evcil hayvanlar tarafından yutulması durumunda hafif mide rahatsızlığına veya sindirim sorunlarına neden olması mümkündür. Bitkinin yaprakları veya meyveleri toksik değildir. Ama aşırı miktarda tüketme veya çiğneme durumunda bazı sindirim sorunlarına yol açması da mümkündür. Bitki, doğrudan güneş ışığına maruz kalmayı sevmez, bu yüzden loş ışıklı bir alanda bulundurmak en iyisidir. ocuklarınızın bu bitkiye dokunmaları veya evcil hayvanlarınızın yapraklarını kemirmeleri durumunda herhangi bir zararlı etki oluşmaz.

Aşk Merdiveni

Zarif, romantik ve sarmaşıklı görüntüsüyle Aşk Merdiveni, popüler ev bitkilerinden biridir. Evde kolayca yetiştirebileceğiniz bu bitki genellikle sorun yaşatmaz. Aşk Merdiveni bitkisi, toksik veya zararlı maddeler içermez. Bu nedenle çocuklarınız veya evcil hayvanlarınız bitkiye temas etmeleri durumunda genellikle herhangi bir zararlı etkiye maruz kalmazlar.

Herhangi bir şekilde bitki ile temas sonrasında alerjik reaksiyonlar veya hassasiyet belirtileri gözlemlerseniz hızlıca bir sağlık uzmanına danışmanız önemlidir. Hem çocuklarınız hem evcil dostlarınız hem de kendiniz için gerekli önlemleri alıp evinizde gönül rahatlığıyla bitki yetiştirebilirsiniz!

Ayrıca ilginizi çekecek diğer yazılarımız:

Aybüke

1998 yılında dünyaya gelen Aybüke, ilköğretim ve lise eğitimini Kocaeli'de tamamladı. Ardından üniversite eğitimini Marmara Üniversitesi Türk Dili ve Edebiyatı bölümünde başarıyla gerçekleştirdi. Çeşitli ajanslarda ve dergilerde sosyal medya uzmanlığı, içerik üretimi, editörlük gibi işlerde çalıştı. 2020 itibarıyla ÇiçekSepeti'nde Copywriter olarak çalışmaya başladı. Şu an hala ÇiçekSepeti bünyesinde Ev&Yaşam, Yapı&Market, Süpermarket, Hediye, Hobi ve benzeri alanlarda içerik üretimi yapmaya devam ediyor.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir